Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nada...tu ai spus ca nu te-a luat sioferul ,ca erai cu carutzul...aici am spus ca nu e scris pe fruntea ta ca esti romanaca.

Da...fa reclamatzie(m-am referit la alta faza decit cea cu otita,cum te-au suspectat ca esti maltratata),prea (crezi)are toata lumea ceva cu tine.Bineintzeles faza cu geaca taiata in vestiar,unde iar nu ai luat atitudine...ai scris doar pe forum.

E clar ca e frustratnt pntru tine,insa te complaci in situatzia asta,nefacind nimic,acceptind toate "frecusurile" astea.Si te rog sa n-o iei personal,eu asa am vazut,te autovictimizezi,fara sa faci nimic.

Dana


filmul cu autobuzul se pretrece asa...vine autobuzul, opreste in statie, lumea se urca numai pe la sofer, la noi in targ sunt doar autobuze cu o usa de acces, ii spui soferului unde mergi si ce bilet vrei (in momentul asta el isi face o parere asupra originii tale), el iti da biletul...sau daca ai carut cu copil trage un ochi in spate si in functie de cum i se pare iti spune, imi pare rau nu te pot lua, trebuie sa astepti urmatorul autobu...sau iti biletul si le comunica celor care au ocupat locurile pentru carucioare sa-si mute dosurile (nu musai in termenii astia, se poate si civilizat, adica le spune doar "eliberati spatiu pentru carucioare ca avem o mama cu bebe")...eh de cateva ori desi era spatiu sau se putea face spatiu, soferul a preferat sa ma lase pe mine jos.....eu ce sa cred, ca de frumoasa ce sunt m-a lasat in strada, i-o fi fost frica sa nu-i fur inima...

ps. in autobuze sunt spatii speciale pentru carucioare cu copii sau cu persoane cu disabilitati,...nu pentru carucioare cu cumparaturi sau sacose pline..sau calatori care prefera sa stea in spatiile alea decat sa urce doi pasi sa ia loc pe scaune; in mod normal cand urca un pasager cu carucior cu copil sau cum am zis mai sus , cei care ocupa locurile alea trebuie sa le elibereze si asta indiferent de accentul cu care vorbeste pasagerul impingator de carucior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia



Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

nada...eu circul in Germania de aproape 10 ani cu autobuzul,stiu ce vrei s aspui cu spatziul pentru carutz,insa mie nu mi s-a intimplat niciodata,dar niciodata sa fie soferul nerespectuoas,sa-si faca o parere despre originea mea:),sau mai stiu ce minuni...soferesti.

E drept ca eu sunt o persoana glumeatza,comunicativa,de am ajuns sa ma cunoasca totzi soferii:)))),ba chiar ma asteapta daca n-am ajuns in stazie.Si vorbim de nemtzi,da?

Ori esti prea permisiva,ori le iei prea personal pe toate.

Inchei aici ,pentru ca eu nu incerc sa te conving de nimic,cea care incearca sa ne convinga de una alta esti tu,problema e ca tu acolo itzi vei creste copilul ,iar daca tu nu esti multzumita...nu stiu cum va fi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Cum care martori? Dar aeroportul ala era pustiu? Nu mai erau alti pasageri? Si hai ca nu s-au bagat romanii care venisera cu acelasi avion dar nu mai erau altii?
Ciudat cum doua persoane din tari diferite avem aceeasi parere!


Uite ce "mititel" e aeroportul respectiv. Sa nu imi spui ca in afara de vamesi, femeie si fica-sa nu mai era nimeni!

https://www.google.co.uk/search?q=Durham+Tees+Valley,&hl=en&client=tablet-android-asus-nexus&rlz=1Y3NDUG_enGB502GB503&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=kXtcUcDHFsPF0QXw4IC4DQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=601&bih=906----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Nu mi se pare ciudat, se putea ca persoana sa fi fost cautata in bagaje intr-o camera separata si asta elimina martorii. Se mai poate de altfel ca limbajul agresiv sa fie perceput de ceilalti calatori ca o trasatura a functiei de ofiter vamal sau de securitate. In zilele astea in care securitatea este atat de puternica pe toate aeroporturile lumea nu se mai baga sa iti fie martor sau sa intervina impotriva abuzului. Au am avut ocazia sa vad cum TSA-ul avea niste altercatii cu niste cetateni si nu m-am bagat. Mai mult au trecut pe langa mine niste americani care ziceau ca ei nu se baga ca le e frica sa nu-i puna aia pe nu stiu ce lista de calatori recalcitranti.

Eu una nu as fi asa rapida in a sustine ca e facatura. Pacat ca nu vor continua sa dea detalii despre demersurile familiei impotriva autoritatilor din Aeroportul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Asa's ei obisnuiti la aeroport, se lucreaza pe banda si nu au timp de amabilitati. Este foarte stresant si pentru ei, plus ca pot avea supracontrol sau evaluare pe camere sau mistery shopping cum ar veni si daca nu au percutat zboara din job. Angajatii de security sunt ai aeroportului si n-au nici o treaba cu customer service-ul, nu-i evaluaza nimeni pe zambete. De cand ai intrat in cladirea aeroportului trebuie sa fii pregatit sa-ti arati si talpile si tampoanele din geanta daca ti se cere de catre security si inca s-o faci rapid. Si prefer asa, macar am o mai mare convingere ca ajung acasa si nu arunca vre-un nebun avionul in aer. Sau toaleta de la gate-ul nu stiu care.

Iar cu autobuzul... ati uitat cum se comporta soferii nostri, autohtoni? E aceeasi catogorie socioprofesionala ... peste tot sunt la fel. Cine n-are 7 ani de-acasa, nu-i are nici in ro nici in uk.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!



Vamesii in US nu verifica pe toata lumea la intrare in tara, dar nu stiu cum se face ca pe noi ne trag la control de fiecare data. Si crede-ma dupa o calatorie de 19 ore nu-mi arde de nimic si nici plina de energie nu sunt. Insa in toti anii astia nu am avut nici o problema, ei sunt rabdatori, iti vorbesc frumos si calm. Munca astora o fi mai putin stresanta.
La TSA sunt mai directi, dar acolo ma rog e mai de inteles stai cu stresul ca e nebunul legat de bomba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia





Cita rautate
Acele organe (daca se va ajunge acolo) pot salva viata unui om .....copil, parinte, sot , sotie.....
Cita rautate ........
Dar totusi apelezi la servicile lor ......



Nina,mami de,

sau ar putea sa ma lase pe mine fara viata sub pretextul ca salveaza vieti...ma scutesti cu morala?!!

m-as lipsi de ele dar sunt cumva obligata sa le folosesc, incerc sa nu am nevoie de nimic vital din partea serviciilor lor, stiu cu siguranta ca atunci cand voi avea nevoie se vor pierde in protocoale si nu imi vor "oferi" nimic si mai stiu ca refuzul meu de a fi listat in baza lor de date nu are nici o rezonanta in capetele lor si ca oricum vor face ce vor ei, am vrut doar sa-i irit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1


Stiu ca tu erai si cum zicea Laura, e plin FB-ul. Mai usor cu fluturatul de cuvinte, adica ce? Nu-i asa, sau cum? Nu stiu ce mai e de explicat.


Adica pe mine nu e frumos si corect sa ma acuzi de ipocrizie, pt ca nu am facut ceea ce zici tu, iar cei ce au scris pe FB, daca stii tu ca sunt aceleasi persoane care zic nasoale de englezi, mergi pe FB si bate-le obrazul. Nu arunca cu acuze de ipocrizie asa, in stanga si in dreapta pe aici, ca nu e tocmai cuser.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Adica pe mine nu e frumos si corect sa ma acuzi de ipocrizie, pt ca nu am facut ceea ce zici tu, iar cei ce au scris pe FB, daca stii tu ca sunt aceleasi persoane care zic nasoale de englezi, mergi pe FB si bate-le obrazul. Nu arunca cu acuze de ipocrizie asa, in stanga si in dreapta pe aici, ca nu e tocmai cuser.


Laura, imi dai si mie citatul in care te acuzam pe tine de ipocrizie? Ti-am mentionat eu numele? Tu te-ai simtit cu musca pe caciula si ai aparut in decor. Te rog sa imi dai citatul in care am spus ca Laura25 e ipocrita, asta ca sa nu mai bagam vorbe in gura altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Nadaflorilor: nu, nu cred ca toata lumea are ceva cu mine...tu crezi asta, e opinia ta.... doar ca in tara asta mi s-au intampla niste rahaturi destul de nasoale si consider ca am dreptul sa spun cui vreau eu despre ele, in speranta ca macar unul sau doi se vor simti avertizati asupra ce li se poate intampla


Si eu cred la fel, nu e prima data cind "averitizezi" lumea. Eu sa fiu ca tine, demult imi faceam bagajele si plecam in Romania. De ce sa accept sa fiu tratata in asa un hal si nu o data, tot timpul, dupa cum povestesti.

Eu am mers ani de zile cu autobuzul/tren/avion cu copil si carut si intr-una nu stiau cum sa ma lase in fata si sa ma ajute cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Nadaflorilor: nu, nu cred ca toata lumea are ceva cu mine...tu crezi asta, e opinia ta.... doar ca in tara asta mi s-au intampla niste rahaturi destul de nasoale si consider ca am dreptul sa spun cui vreau eu despre ele, in speranta ca macar unul sau doi se vor simti avertizati asupra ce li se poate intampla


Si eu cred la fel, nu e prima data cind "averitizezi" lumea. Eu sa fiu ca tine, demult imi faceam bagajele si plecam in Romania. De ce sa accept sa fiu tratata in asa un hal si nu o data, tot timpul, dupa cum povestesti.

Eu am mers ani de zile cu autobuzul/tren/avion cu copil si carut si intr-una nu stiau cum sa ma lase in fata si sa ma ajute cu copilul.



Letitia, daca te-ai fi aflat in fata mea cand ai scris raspunsul asta, te-as fi pupat.

Mergi la inceput