Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Iulia inteleg punctul tau de vedere, insa ea vorbea de minoritati, ori Romania nu are inca 1 mil de pakistanezi ca sa putem face analize. Avem in schimb maghiari, nemti, armeni etc si in momentul de fata Ro indeplineste cu succes criteriile de toleranta. Am remarcat din ce in ce mai multi chinezi in Bucuresti, insa deocamdata ocupa o piata a muncii inferioara din pacate si cred ca va trebui sa treaca inca o generatie, pana ne vor putea face concurenta pe toate joburile. Din motive de limba, educatie (cei mai multi sunt oameni f.simpli care au venit in speranta unei vieti mai bune, ce ciudatenie, tocmai la noi) diferente culturale, de mentalitate, adaptabilitate.
Realitatea este ca sunt multe avantaje cu forta de munca din Est - numai ca sunt prea ipocriti s-o recunoasca-insa totul vine la pachet cu un anumit pret, deoarece nu cred ca poti iesi mereu pe plus. Una peste alta, nu stiu de ce ne stresam....ca or sa se almeze si cu asta, cum s-au calmat si cu "instalatorul polonez" - apropos va mai amintiti ce isterie si cu bietii polonezi?

P.S merg des in interes de serviciu in UK si recunosc ca nu mereu o fac cu placere. In plus au atatia imigranti din fostele colonii, ca nu stiu ce-si mai fac griji pentru o mana de romani care or sa se infiga in Anglia ca baba-n rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Tratatele sunt semnate "de sus".

Populatia are dreptul sa simta ce vrea, indifferent de tratatele pe care X sau Y le-a semnat. Cu atat mai mult cu cat nu stiau ce avea sa urmeze...drept dovada revolta de acum. ca daca ii intrebi, multi ar iesi din UE...la cat au cotizat, si la ce au primit in schimb.


Aderarea la UE s-a facut prin referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Madanic, au dreptul sa-ti controleze bagajele in mijlocul aeroportului daca vor. Numai perchezitiile corporale se fac in private.
De unde stii ca erau agresivi? La cate atacuri teroriste au fost amenintati mi se pare normal sa trateze cu seriozitate iar translator, sunt obligati sa cheme imediat pe cineva iar faptul ca nu au facut-o mi se pare putred.

Nu mai stiu cine scria ca s-a simtit jignita ca i s-a cerut sa se descalte. Scrie mare si sunt panouri cu imagini care iti arata ca daca nu porti sandale sau papuci simpli( fara Talpa groasa) esti obligat sa te descalti.

Nu am scris nicaieri ca femeia nu ar trebui sa-i dea in judecata ba chiar am scris ca ar fi trebuit facuta plangere si aici, nu numai in UK.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Inca odata, nu am scris ca au fost agresivi, am zis ca iti poti da seama de agresivitate si dupa ton. Stii vorba aia "Tonul face muzica".
Am intrebat care erau martorii de care povestesti, alti pasageri? Nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi fie controlate bagajele in mijlocul aeroportului pana acum, dar daca e obicei banuiesc ca nu e problema.

Voi ati chestionat problema de la inceput, ca e ceva putred. Hmm, poate modul in care a fost descrierea facuta in ziar e inflorit, dar problema e o problema serioasa. Ma indoiesc ca o persoana ajunge in spital de "indignare".
Tine totusi minte ca vorbiti de ziarul Libertatea, un tabloid al carui reporteri sunt obisnuiti sa scrie mai mult despre dramatismul vedetelor locale si senzationalul din varii evenimente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Cum care martori? Dar aeroportul ala era pustiu? Nu mai erau alti pasageri? Si hai ca nu s-au bagat romanii care venisera cu acelasi avion dar nu mai erau altii?
Ciudat cum doua persoane din tari diferite avem aceeasi parere!


Uite ce "mititel" e aeroportul respectiv. Sa nu imi spui ca in afara de vamesi, femeie si fica-sa nu mai era nimeni!

https://www.google.co.uk/search?q=Durham+Tees+Valley,&hl=en&client=tablet-android-asus-nexus&rlz=1Y3NDUG_enGB502GB503&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=kXtcUcDHFsPF0QXw4IC4DQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=601&bih=906

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Madanic,eu am intzeles ca a primit translator,iar mie comportamentul vamesilor...nu mi s epare iesit din comun.

Daca nu "executzi"ce-tzi spun ei,sunt instruitzi sa te mobilizeze.

Vamesii au controlat-o pentru ca au suspectat-o de contrabanda,ca ei nu i-a convenit felul cum a fost tratata(am si spus ca asemenea controale nu sunt tocmai placute,e clar ca s-a speriat...asta nu face insa ca vamesii sa-si fi depasit atributziile)...poate reclama si gata.Repet,bine ca nu au suspectat-o de contrabanda cu droguri....

nadaflorilor,zau ca faza cu carutzul n-am intzeles-o,adica scrie pe fruntea ta ca esti romanca si de asta nu te-a luat soferul?Si Laura are dreptate,daca asa este de ce nu faci reclamatzie,este dreptul tau.Imi amintesc d epovestea ta ci spitalul...la fel te-au marginalizat dupa spusele tale...de ce nu reactzionezi?


edit:am recitit ,nu a avut translator,controlul s-a facut in sala de ridicarea a bagajelor,deci in acel moment nu avea nevoie de translator.

Oricum articolul este o mare mizerie.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Madanic, au dreptul sa-ti controleze bagajele in mijlocul aeroportului daca vor. Numai perchezitiile corporale se fac in private.
De unde stii ca erau agresivi? La cate atacuri teroriste au fost amenintati mi se pare normal sa trateze cu seriozitate iar translator, sunt obligati sa cheme imediat pe cineva iar faptul ca nu au facut-o mi se pare putred.

Nu mai stiu cine scria ca s-a simtit jignita ca i s-a cerut sa se descalte. Scrie mare si sunt panouri cu imagini care iti arata ca daca nu porti sandale sau papuci simpli( fara Talpa groasa) esti obligat sa te descalti.

Nu am scris nicaieri ca femeia nu ar trebui sa-i dea in judecata ba chiar am scris ca ar fi trebuit facuta plangere si aici, nu numai in UK.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


hei, hei...nu a zis jignita, m-a deranjat tonul rastit cu care s-a gandit ca ma zoreste...pai mai repede decat stiu sa ma descalt nu stiu sa ma descalt, degeaba se ratoie cu spume la gura vamesul la mine, in plsu nu puteam veni gata desculta in aeroport..de acum stiu, ma descalt de la check in ca sa nu mai faca crize de isterie vamesul

ps. te-as ruga ca lasi zelul si sa nu-mi mai pui cuvinte in gura, nu e prima oara, pana acum nu am zis nimic dar a devenit obositor sa tot imi spui ca am zis aia sau aia...cand eu nu am zis ceea ce imi reprosezi tu acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai oameni buni, pe aeroport e ... altfel, trebuie sa te misti corespunzator.
In Viena un coleg al meu (angajat la ditai multinationala austriaca, sa ne intelegem... cu legitimatie de serviciu si toate cele platite de firma) a fost declarat "pericol de securitate" si i s-a refuzat imbarcarea doar pentru ca nu s-a miscat repede cu cartea de imbarcare sa o prezinte in timp util (o avea omul in geanta de laptop) si cand i-a cerut controlorul preliminar cartea inainte de a intra pe coada de la baggage drop off, el a raspuns in engleza "dar chiar trebuie sa o arat si aici?".. (in Viena te plimbi cu ele in dinti si trebuie sa le arati si de n ori daca ti se cer; ei bine aceasta intrebare a fost o greseala fatala ca l-au scos din rand, l-au legitimat, i-au anulat imbarcarea si .. a dormit omul pe canapeaua din sufrageria unui prieten iar a doua zi a platit 50 euro din buzunar pentru reprogramare zbor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nadaflorilor, usor cu pianul pe scari. Nici macar nu retinusem ca e vorba tot de tine la faza cu incaltarile. Nu ai spus ca te-ai simtit jignita dar atitudinea ta te arata ca ai fost jignita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu personal am fost controlata pe aeroport in Manchester inclusiv corporal inainte de 2007...doar pentru ca purtam o geaca neagra si aveau ei anuntat un incident cu o persoana imbracata in geaca neagra de fas.
Tot corporal. la cabina discreta.. Vienna anul trecut pentru ca aveam sutien cu push up... proasta idee sa ai asa ceva pe avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Madanic,eu am intzeles ca a primit translator,iar mie comportamentul vamesilor...nu mi s epare iesit din comun.

Daca nu "executzi"ce-tzi spun ei,sunt instruitzi sa te mobilizeze.

Vamesii au controlat-o pentru ca au suspectat-o de contrabanda,ca ei nu i-a convenit felul cum a fost tratata(am si spus ca asemenea controale nu sunt tocmai placute,e clar ca s-a speriat...asta nu face insa ca vamesii sa-si fi depasit atributziile)...poate reclama si gata.Repet,bine ca nu au suspectat-o de contrabanda cu droguri....

nadaflorilor,zau ca faza cu carutzul n-am intzeles-o,adica scrie pe fruntea ta ca esti romanca si de asta nu te-a luat soferul?Si Laura are dreptate,daca asa este de ce nu faci reclamatzie,este dreptul tau.Imi amintesc d epovestea ta ci spitalul...la fel te-au marginalizat dupa spusele tale...de ce nu reactzionezi?


edit:am recitit ,nu a avut translator,controlul s-a facut in sala de ridicarea a bagajelor,deci in acel moment nu avea nevoie de translator.

Oricum articolul este o mare mizerie.

Dana


nu draga nu imi scrie in frunte ca sunt romanca, dar cand deschid gura si cer ce imi trebuie nu am accent nici de indian, nici de pakistanez si nici accent posh..rezulta ca sunt de undeva din europa de est, cat de spre spotal habar nu am ce ai intels tu din ce am povestit eu, eu am povestit ca am fost spitalizata 10 zile timp in care otita cu care ma internasem o luase razna si cu toata atitudinea mea, doctorilor putin le-a pasat, doar completau in fisa ca m-au consultat is ca am otita..dar tratament nu imi prescria nimeni si de fapt si consultatia consta intr-o discutie de la 2 metri distanta...cum naiba sa stie ce e in urechea mea daca nici nu s-au apropiat!?

cui sa reclam? conducerea spitalului m-a ignorat si pe mine si pe sotul meu, am cerut copia dosarului medical (decembrie 2011) suntem in martie 2013 si nici acum nu mi-au dat nimic, pe motiv ca e la arhiva (a dracului arhiva), la nhs cand am cerut procedura de reclamatie, m-au pasta din om in om la telefon si in final m-am ales umpluta de tot respectul de o gura sparta...mi-e lehamite de sistemul lor medical...

la ultima inscriere la gp am bifat clar ca nu donez niciun organ (nu am incredere in sistemul lor medical, sa fie clar, daca mor vreau sa imi putrezeasca toate organele, daca eram in romania donam, aici nu donez nici unghiile de la picioare)..rezultatul un mare plic cu o scrisoare emotionanta in care imi multumesc ca am ales sa imi donez organele.... am sunat si le-am cerut sa ma scoata din baza lor de date...nu cred ca o vor face...de ce?...pentru ca e un sistem criminal...de aia

Nina,mami de,

http://www.click.ro/news/extern/Virginia_Soares_de_Souza-pacienti-oameni-moarte-acuzatii_0_1584441624.html

Mergi la inceput