Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Englezii pot sta o idee mai linistiti. In 2014 vor navali peste ei 30 mil - 7 oameni (eu cu brabatul, copiii, socara si parintii mei sigur nu plecam nici macar in vizita).



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, trece-ma si pe mine pe lista. Suntem 5, dar mai stiu si alti oameni pe care nu-i intereseaza navalitul in minunata Anglie



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Si noi, si noi, daca e sa plecam undeva preferam mai la soare, in sud. Asa ca incetosata Anglie poate sta linistita. Desi, la cate impozite platesc eu as fi buna pentru orice tara

Aveam in plan sa mergem ca si turisti si sa lasam acolo niste lei preschimbati in lire, dar dupa campania asta sigur in urmatorii ani nici o sansa. Ne vom indrepta spre tari mai ospitaliere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Desprecopii, nu obisnuiesc sa-mi pun mainile in sold. Letitia a scris exact. Cum naiba se face ca postezi numai despre ceea ce scriu si cred "englezoii" dar nimic din alte tari care au EXACT aceeasi opinie. Cand italienii s-au revoltat impotriva romanilor si tiganilor, cand au inceput sa le dea foc la jeguri si sa-i atace, satui de ei, n-ai mai sarit in sus. Cand francezii i-au adunat si trimis pachet acasa nu ai mai sarit in sus. De ce nu scrii cat de greu este pentru romani sa locuiasca si sa lucreze in Olanda, Belgia, Suedia si chiar Germania? Acolo nu mai sunt discriminati bietii romani cu gandul numai la munca?
E normal ca englezii sa se opuna noilor imigranti. Am mai scris si o scriu din nou, romanii si bulgarii pur si simplu au avut ghinionul sa primeasca ultimii ceea ce primele tari acetate la UE au primit pentru ca atunci au avut loc.
Englezii nu sunt perfecti, au hibele lor si nu, nu sunt multumiti nici de invazia indienilor si pachistanezilor dar se simt moral obligati sa-i accepte dupa ce i-au tinut sub ocupatie atatia ani. Oamenii cinstiti de aici care lucreaza ani de zile, ore in sir ajungand la o pensie cinstita nu sunt de acord cu ceea ce se intampla legat de beneficii sau NHS.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Nu e normal de loc. Este de fapt intrat intr-o psihoza colectiva, menit sa acopere alte rahaturi care se intampla mai aproape de casa lor. Nici chiar tu nu poti sa negi ca cifra vehiculata de politicieni si tabloide este umflata cras. Cel mult cateva zeci de mii vor venii, si din aia majoritatea vin la munca nu la intins mana.
Din cazurile care cer beneficii sociale, as fi curioasa cati din baietii astia asa de "legitim ingrijorati" s-au obosit sa ceara pe procente cine beneficiaza. As putea sa pariez ca majoritate sunt britanici totusi si nu imigranti. La crime nu mai vorbesc procentul deja s-a dat, s-a explicat dar pe la ureche le-a trecut.
Articolul este corect, si mai mult scris chiar de unul de-al lor. A devenit politically incorrect sa cartesti despre existenta imigrantiolr din fostele colonii s-au reorientat si acuma noul "bad imigrant" este romanul si bulgarul.
Eu una imi doresc deja sa iasa din UE, o sa fie exact ce le trebuie, sti tu pragul de sus de care trebuie sa te lovesti ca sa-l vezi pe ala de jos. In multe cazuri nu poti sa-i deschizi ochii omului ca face o greseala si atunci e mai bine sa nu te mai bagi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Laura: romanii si bulgarii pur si simplu au avut ghinionul sa primeasca ultimii ceea ce primele tari acetate la UE au primit pentru ca atunci au avut loc.


Asa e, nu are nimeni nimic personal cu romanii sau bulgarii, e vorba de noii emigranti in general si in special de low skilled immigrants. E tara lor si au dreptul sa faca tot ce e omeneste posibil sa-si protejeze proprii cetateni, in situatia de criza in care ne aflam. Cui nu-i convine, tough.


He, he dar atunci de ce nu scrie "We don't want immigrants of any nation"? De ce nu sunt si articole despre "The slums of MUMBAY" sau stiu si eu ce alta tara le mai furnizeaza "the dreaded immigrants"?

Zic si eu pentru ca e greu sa spui ca tu nu vrei nici un musafir dar de fapt zici ca n-o vrei musafir pe Madalina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Topicul asta se cheama Perfidul Albion.
Albion este cel mai vechi nume dat Marii Britanii.

Cand o sa se cheme perfida Italie, Spanie, Franta, Germanie, Finlanda, Suedie, Olanda probabil ca discutia o sa treaca si granitele lor.


Siguuuurrrrr. Cum era faza cu marmota?

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Aceeasi discutie s-a purtat anul trecut cand Franta trimitea rromi la pachet in Romania. Si aceleasi pozitii le-ati avut in discutie cu singura diferenta ca la momentul raspectiv fetele de prin Franta au fost mai vocale in apararea deciziei francezilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

dialogul tau nu e cu presa britanica care denigreaza romanii, ci si cu Laura, care e prin adoptie englezoaica si maritata cu un englezoi, si are 2 fete englezoaice.

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Laura, nu inteleg mesajul tau. EU mi-am spus deja opinia, de la primul topic.
Ti-ai pus mainile in sold si ma iei la rost sau ce? Aici este un topic de conversatie si un dialog.
Daca tu numesti denigrare cuvantul 'englezoi' inseamna ca ce scrie presa engleza despre romani este o jignire crasa si magareasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Madalina, la stiri se spune ca vor si trebuie sa reduca emigratia. Punct. Ca e din estul europei sau din alta parte, nu conteaza.
Nu uita ca cei din afara europei au nevoie de vize sa vina aici, vize care se obtin foarte greu in ultimul timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Madalina, la stiri se spune ca vor si trebuie sa reduca emigratia. Punct. Ca e din estul europei sau din alta parte, nu conteaza.
Nu uita ca cei din afara europei au nevoie de vize sa vina aici, vize care se obtin foarte greu in ultimul timp.


Dar la stiri au dat numarul exact de vize care se dau anual pentru imigrantii din afara Europei? Sau s-au multumit sa vehiculeze potentialul numar de 30mil est-europeni?
Cati dintre englezi care se intreaba ingrijorati ce se intampla cu tara lor au cerut date exacte cu privire la migratie, ajutoare sociale (cat la suta sunt claimed de englezi cat de emigranti), sistemul de sanatate (care e procentul de emigranti bolnavi grav si care e procentul localilor). Nu de alta dar fara date exacte ei se sperie de romani si bulgari cand problema e literalmente la ei. Degeaba salvezi 1-2 milioane de lire daca continui sa pierzi zilnic pe ai tai zeci de milioane. Si fara sa-si puna intrebarile corecte nu vor rezolva niciodata problema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Problema e migratia de low skilled workers, astia ce vin pe baza de viza sint in marea majoritate high skilled ones. De prostime nu e nevoie, ca prostime au si ei destui aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Faza e ca ziarele englezesti au publicat si despre alte natii migratoare si chiar despre conationalii lor cand a fost cazul, se lucreaza la schimbarea legislatiei privind beneficiile si se simt depasiti de situatie. Cei care nu muncesc si aplica pentru beneficii vor fi controlati si vor trebui sa dovedeasca ca nu au gasit de munca.
Chiar saptamana trecuta au vuit ziarele despre o anumita Heather care n-a lucrat o zi in viata ei dar i se construieste o casa de catre "stat" pentru ca are 16 copii si nimeni nu a laudat-o.
Sau emisiunea TV "16 si in continuare" in care se face comparatie intre doua familii cu 16 copii, una englezeasca in care ambii parinti lucreaza, cealalta pachistaneza in care dobitocul ala plin de jeg nu vrea sa lucreze pentru ca traieste din beneficii dar mai vrea un copil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Wow! Deci pana acum, cai care primeau beneficii nu erau controlati ?
Si cum era exact legislatia, pana cand primeau aceste beneficii ?

Eu nu contenesc sa ma mir de beneficiile astea europene ...sigur, sunt bune cand esti la necaz dar incurajeaza atat de mult puturosii si cei low skilled ...in plus sunt platite din taxele voastre, cum de nu se revolta omul cinstit ca in loc sa castige el mai multi bani, il ajuta si pe pakistanez sa nu faca nimic. Adica se revolta, dar pe emigranti cand
de fapt legislatia este deficitara.

Mergi la inceput