Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

In Germania se pune acum problema emigrantilor romani si bulgari (in general de etnie rroma sau ft slabi calificati). Am vazut cateva talk show-uri pe tema asta zilele trecute. Nr. lor a crescut semnificativ in ultimii ani, asa ca nemtii au inceput sa se ingrijoreze. Muncesc la negru sau pe salarii de mizerie, se "ocupa" cu prostitutia si furtul, stau cate 10 intr-o singura camera (platind cateva sute de Euro pt 1 saltea) si multe altele. Am vazut cetateni germani care spuneau ca ei se vor muta din zonele populate de acesti emigranti, pt ca s-au saturat de copii care is fac nevoile (mari si mici) peste tot, de gunoiul aruncat peste tot de catre aceste persoane, de lipsa de bun simt si asa mai departe. Chiar aratau in anumite secvente cum un pusti facea pipi de la balcon pe trotuarul din fata blocului sau cum se arunca cu gunoiul peste balustrada, razand ironic. Unii chiar au ocupat case parasite, in care stau fara curent, apa, toaleta. Pt. Germania lucrul asta este inadmisibil. Reportaje de acest gen am tot vazut in ultimul timp, dar niciodata o dezbatere publica. Acum vad insa ca s-au trezit si ei.

Ok, probleme mari au nemtii si cu emigrantii turci, dar asta e alta mancare de peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu te supara Mirela, dar ce pot sa fac eu concret de aici? Concret, ca simplu cetatean?
Nu e de ajuns ca platesc impozitele cele mai mari din Europa ca sa-i intretin pe ei, pe rom...?

Da, majoritatea au ajutoare sociale , platite din banii mei, ai mamei mele, ai sotului meu, si traiesc din asta bine merci, in conditiile in care sunt cei mai multi sunt buni de munca!

Pot sa-mi bat eu mintea pina nu mai pot, nu voi reusi niciodata sa inte=grez un rrom, fara bani, legi si programe riguroase de integrare.

N-am aceste lucruri, vorbim degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza


A crede ca englezii au ceeasi opinie cu cea din Daily Mail e ca si cum ai crede ca toti romanii au nivelul ziarului Libertatea.



Cum, mai?
Nu vorbim de Daily Mail care castiga nu stiu cate premii la Gala presei britanice, printre care cea mai buna echipa de stiri, cel mai bun site, premii pentru reporteri, cel mai vizitat site de stiri din lume (varianta online)?
Pai e tare, nene, Libertatea, daca e comparabila cu Daily Mail...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Rufus: Letitia, care-i problema cu ziarul asta?
E vreo fituica de doi bani?


Da. E ziar de birfa. Isi schimba parerea dupa cum bate vintul. Si eu il citesc, dar numai pentru divertisment, nu ca sa aflu cine stie ce stire serioasa. Nu mi-ar trece prin cap sa deschid nu stiu cite subiecte avind la baza stiri din Daily mail, decit numai in scop de birfa sau divertisment. Asa e vazut aici acest ziar, nu stiu cum e vazut in Romania.
Ce premii spuneai ca a luat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mirela, inainte de a-si face griji romanii de Europa, ar trebui sa-si faca griji de romani. Ce vreau sa spun e ca decat sa ceara respect din partea Europei, sa ceara in primul rand respect si sa-si ceara drepturile de la alti romani! In romania respectul e mort! Nu exista respect fata de altii. Si in afara de asta, respectul nu e un drept cu care te nasti. Respectul se castiga. Cum arata Romania Europei ca merita respect? Eu personal nu am respect ptr. hoti, nici ptr. lenesi. (aici cand spun hoti ma refer, in primul rand la guvernanti; cand spun lenesi ma refer la toti romanii care asteapta sa le dea Europa, ca ei nu lucreaza ca zidar/gunoier, etc, ca doar ei au 8 clase, merita mai mult. Bleah!) Stii vorba aia cu "Charity begins at home." Asa e si cu respectul; trebuie lucrat mult sa castigi respectul unui singur om, daramite a unui continent. Ce a facut Romania de 23 de ani sa castige drepturi? Nimic! Am aratat Europei (si nu numai) ca suntem hoti si profitori! Astea sunt calitati? Cu asta incercam sa ne castigam increderea si respectul Europei? Atata te superi ca Daily Mail a publicat niste poze nefavorabile Romaniei; ei doar au pozat realitatea Romaniei! Nu Daily Mail i-a aruncat in ghetouri. Nu Daily Mail a construit ziduri in jurul lor. Nu Daily Mail ii discrimineaza. Ci tocmai Romania! Dar, daca UK (sau oricare alta tara) ii arata cu degetul, sar romanii de fund in sus ca roma sunt discriminati, ca UK nu-i vrea, ca Franta nu-i vrea. Pai nici Romania nu-i vrea. De ce nu sar romanii de fund in sus sa le apere romilor drepturilor in Romania??? De ce ALTII trebuie sa faca ptr. romani ce nu face Romania??? Romania trebuie sa arate ca-i pasa! Chiar si de romi, ca pana una-alta, tot oameni sunt si ei; copiii lor sufera exact la fel ca orice copil de roman, neamt, francez, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nadia, ai scris foarte frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Ce premii spuneai ca a luat?


Ia uite: (anul trecut)

http://www.ziarelive.ro/stiri/daily-mail-ziarul-anului-in-marea-britanie.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ca romanii au devenit bau-baul presei engleze stim deja. Despre romani, englezii au inteles ca sunt o natie de infractori care stau cu bocceluta pregatita sub pat, asteptand deschiderea granitelor insulei lor paradisiace...

Acum insa ipocrizia presei e dusa mai departe -
Iata iar,pe prima pagina despre Romania
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2285796/Romanian-gypsies-living-condemned-ghetto-mayor-built-wall-around.html


Imaginile vorbesc de la sine. Ipocizia consta in a blama din nou romanii pentru ca ii izoleaza pe acesti roma ... ne-lasand oamenii sa se integreze in societate. Pana in finalul articolului insa, emotia englezului cititor este usor canalizata catre idea ca, prin venirea lor, romanii vor face ca frumoasa lor tara sa ajunga ca in pozele prezentate ...si e nevoie de baiere si ziduri pentru a-I opri.

Ce mai intelege un englez despre Roma ... Romanians ... tot pe acolo si toti cu bocceluta pregatita sa le ocupe locul in bar.

Trista manipulare a perfidului albion.






stai sa vezi ce scrie sun-ul azi...a numarat romanii si crimele lor la sange....
cine are creier judeca... cu restrictii cca 32% din romanii "aselenizati" pe tamisa au nimerit direct in bratele politiei...ce rost au restrictiile..."criminalii" nu au frontiera , restrictiile nu tin criminalii la distanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ah Nadia, theoretic ai dreptate insa sunt doar cuvinte care suna bine. Politically corect. Exact genul de discurs theoretic despre respectul fata de gaina pe care o vom manca la pranz. Genul de discurs care pana la urma gaseste vinovati greierii cand sunt mancati de vulpe si lupii vinovati ca nu repecta oile, si tot asa ...
Politica discursului gol nu duce nicaieri ...din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ah Nadia, theoretic ai dreptate insa sunt doar cuvinte care suna bine. Politically corect. Exact genul de discurs theoretic despre respectul fata de gaina pe care o vom manca la pranz. Genul de discurs care pana la urma gaseste vinovati greierii cand sunt mancati de vulpe si lupii vinovati ca nu repecta oile, si tot asa ...
Politica discurului gol nu duce nicaieri ...din pacate.




Ok, de mine-i numa' gura, eu recunosc, dar TU ce faci? Te duci sa-ti expui parerea in fata guvernului romaniei, te duci sa aperi romii si sa le ceri TU drepturile acelor nescoliti discriminati? Sau numai dai din gura pe DC si deschizi nspe subiecte cu aceeasi tema? Ce crezi ca rezolvi? In afara de a lasa impresia de mare patrioata si iubitoare de drepturile omului? In afara de a posta pe DC, faci ceva palpabil??? Sau doar te dai cu fundu' de pamant ca Daily Mail a publicat niste poze REALE! din Romania?

Mergi la inceput