Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.




Lasind la o parte tonul tendentzios la dresa Letitzii,mie mesajul tau mi s epare asa din categoria"sic...eu stiu mai bine decit tine ,desi traiesc in Romania"



Dana


Dana, pai Lali chiar stie mai bine, a venit cu sursa. Care e problema?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Din punctul meu de vedere niciuna.

Doar ca unii cred ca stiu mai bine decit altzii citind ziare romanesti,pentru a arata o situatzie ...cam inexistenta(vezi mediatizarea internatzionala a dragostei lui Charles fatza de romania).

Mi s epare normal ca intr-un ziar romanesc printzul sa se arate indragostit de Romania,de fapt personal chiar cred ca este...insa ar fi foarte loial sa-si arate dragostea asta si in fatza compatriortzilor.Ca ei se pare ca nu prea stiu nimic de dragostea lui..ascunsa.

oricum mie exemplul supra mediat cu Charles si domeniul lui din Romania,mi se pare ca se incadreaza perfect la ce ai spus tu anterior,cum se vad romanii pe ei insasi.

Dana



Am schimbat doar setarile la google ca sa-mi arate paginile din UK inainte si asa am dat imediat peste citatele din mesajul meu precedent.
Asta ca sa vedeti ca nu e vorba numai despre un ziar romanesc, sau despre curtoazia fata de locul vizitat. Si nici despre cum se vad romanii pe ei insisi. Eu spre exemplu nici nu percepusem unele aspecte pe care Printul Charles si cel ce a facut documentarul le-au surprins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Andries: JUST si perfect ok ce ai spus tu. Dar onor guv britanic sa introduca o lege sa nu se mai plateasca ajutoare sociale emigrantilor si gata.


Nu se poate, ca disriminezi cetatenii europei. Legile pe care le aplici cetatenilor tai, trebuie sa le aplici tuturor cetatenilor europei care vin la tine. Urmeaza sa modifice acuma niste legi pentru toata lumea, spre exemlu ca sa aplici pentru orice ajutor social o sa trebuiasca sa aduci dovada ca ai platit macar un an chirie in UK.


Si asta se cheama rezolvare?
Pai atunci merita sa platesti 1 an de chirie, e ca o investitie, pt ca de pe urma ei vei beneficia de ajutor social toata viata, nu?
Nu am citit toata conversatia dar imi vine greu sa cred ca un cetatean polonez (de exemplu) poate asa, netam-nesam, sa ceara statului german sa-i plateasca pensie... Ca doar e cetatean european.
In toate tarile astea din EU se platesc taxe / impozite diferite, sistemele sunt construite pe principii diferite, asadar nu vom putea niciodata amesteca "borcanele" economice de dragul unei corectitudini politice bolnavicioase.

Pe mine nu ma incalzesc principiile nobile aflate la temelia EU. Realitatea zilei de astazi imi serveste in mod hidos un oier si-o analfabeta pe post de parlamentari europeni. Aici s-a ajuns.
Toata Europa e in fierbere, ies milioane de oameni pe strada ca nu se mai poate, iar EU, candida si diafana, clipeste din gene si cere egalitate (asta dupa ce a intins mana si pentru salariile fabuloase ale celor de la Comisia Europeana). Eu cred ca e timpul sa i se dea o palma zdravana peste gene.

La fel cum romanilor nu le-ar conveni sa fie dintr-o data invadati de alte natii care o duc mai prost decat ei, la fel isi fac griji si englezii. Cum ar fi ca dintr-o data sa ni se impuna sa nu ne mai incuiem usile seara la culcare? Ca doar agoniseala noastra de-o viata e a tuturor, ce mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Am schimbat doar setarile la google ca sa-mi arate paginile din UK inainte si asa am dat imediat peste citatele din mesajul meu precedent.
Asta ca sa vedeti ca nu e vorba numai despre un ziar romanesc, sau despre curtoazia fata de locul vizitat. Si nici despre cum se vad romanii pe ei insisi. Eu spre exemplu nici nu percepusem unele aspecte pe care Printul Charles si cel ce a facut documentarul le-au surprins.



Da lali,cum spui tu!Adica (unii)romani stiu (chiar)mai bine decit aia care traiesc in Anglia!

acum...e chiara sa de greu de acceptata ca letitzia care traieste acolo(si cred ca nu e chiar singura)nu a auzit de proprietazile din Romania?Asta inseamna ca...nu stie sa citeasca sau...unde o incadram?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu stiu, Andacos, incadreaz-o tu daca chiar vrei, pe mine nu ma intereseaza. Deasemenea prefer sa discut cu ea decat cu tine despre ea.

Eu doar am raspuns la posturile ei in care spunea ca citeste presa si se indoieste ca britanicii stiu ceva despre casele lui Charles din Romania. De vreme ce s-a publicat in ziare de tiraj de la ei si s-a facut si un documentar, o parte stiu cate ceva si asta nu poate decat sa ma bucure. Mai ales ca a descoperit o latura de care unii dintre noi nici nu am fost constienti.

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

... eu citesc numai presa britanica si ma uit numai la stirile si televiziunile britanice si niciodata nu l-am auzit vorbind despre casele lui din Romania au despre Romania. Niciodata! Deci ma indoiesc ca britanicii stiu ceva despre asta, sau ma rog, nu multi stiu. Eu am aflat de aceste case de la voi. Eu cred ca-i place in Romania ca poate vina nestingherit pe cind in UK sint tot felul de restrictii la vinatoare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Eu doar am raspuns la posturile ei in care spunea ca citeste presa si se indoieste ca britanicii stiu ceva despre casele lui Charles din Romania. De vreme ce s-a publicat in ziare de tiraj de la ei si s-a facut si un documentar, o parte stiu cate ceva si asta nu poate decat sa ma bucure. Mai ales ca a descoperit o latura de care unii dintre noi nici nu am fost constienti.

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

... eu citesc numai presa britanica si ma uit numai la stirile si televiziunile britanice si niciodata nu l-am auzit vorbind despre casele lui din Romania au despre Romania. Niciodata! Deci ma indoiesc ca britanicii stiu ceva despre asta, sau ma rog, nu multi stiu. Eu am aflat de aceste case de la voi. Eu cred ca-i place in Romania ca poate vina nestingherit pe cind in UK sint tot felul de restrictii la vinatoare.









da exact despre asta spuneam si eu!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nadia, cred ca pui problema gresit, dar iti explic punctul meu de vedere.
Cand William va cumpara proprietati in kenia si se va implica in mentinerea obiceiurilor acelei tari, si se va asigura ca pune umarul la pastrarea frumosului locurilor, atunci putem compara povestea keniana cu cea a tatalui sau referitoare la transilvania.

Este angajat William in pastraea arhitecturii si culturii unor sate de exceptie din kenia? Daca da, atunci putem compara.

Tu ai inceput sa faci comparatie intre saracia din kenia si Transilvania si tu te-ai intrebat daca suntem acum obligati sa ne placa Kenia, in ciuda marilor probleme de acolo, doar pentru ca lui William ii place.
De asta am zis ca nu inteleg rationamentul, nu vad legatura.

Nu te supara dar ne invartim asa in jurul cozii doar ca sa subliniam a mia oara ce tara de kko avem.





Printul William este "Patronul Royal al unei caritati (Tusk Trust) ptr. protejarea animalelor salbatice in AFrica."
El a adus in Africa 3 rinoceri nascuti in captivitate in UK.

Poti citi mai multe aici:

http://www.tuskusa.com/royal-patron-of-the-tusk-trust.asp

Vreau si eu un link unde spune cat de implicat e Charles in salvarea Romaniei...



Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Nici nu stiu ce sa zic, despre ce vorbim noi aici defapt???

Vine userul X si zice ca Charles, englez royal, e fascinat de Transilvania. OK pana aici?
Apoi vii tu si zice ca si William e indragostit de Kenia, si ca asta inseamna ca acum trebuie sa ne placa Kenia, inclusiv saracia de acolo?

Cine a zis ca daca Charles iubeste Transilvania, toate-s roz in Transilvania ? Cine a zis ca daca Charles are case in Transilvania si se implica in pastrarea culturii din satele x,y,z, atunci trebuie sa ascundem gunoiul sub pres si sa ne prefacem ca totul e perfect in RO?

Nu a zis nimeni.

Ajungem acum sa comparam rinocerii dusi in Africa cu Transilvania, la un subiect la care vorbim despre o parte a mediei engleze care da cu romanii( cu toti romanii) de pamant.

Nu o lua personal, Nadia. Nu ma cert cu tine. Ma amuza oarecum ridicolul situatiei care sigur a aparut din cauza barierei de comunicare. Adica sper.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Lady nici eu nu ma cert si stiu ca nu te certi cu mine.

Daca ar veni in urmatorii 3 ani un milion de Kenyeni in Romania, sa profite de ajutoare sociale, de invatamant si sanatate gratuite, si sa fure si sa faca ravagii, crezi ca ar fi corect fata de romani? Crezi ca Romanii i-ar astepta cu usile deschise si cu bratele intinse???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.




Lasind la o parte tonul tendentzios la dresa Letitzii,mie mesajul tau mi s epare asa din categoria"sic...eu stiu mai bine decit tine ,desi traiesc in Romania"



Dana


Dana, pai Lali chiar stie mai bine, a venit cu sursa. Care e problema?




Din punctul meu de vedere niciuna.

Doar ca unii cred ca stiu mai bine decit altzii citind ziare romanesti,pentru a arata o situatzie ...cam inexistenta(vezi mediatizarea internatzionala a dragostei lui Charles fatza de romania).

Mi s epare normal ca intr-un ziar romanesc printzul sa se arate indragostit de Romania,de fapt personal chiar cred ca este...insa ar fi foarte loial sa-si arate dragostea asta si in fatza compatriortzilor.Ca ei se pare ca nu prea stiu nimic de dragostea lui..ascunsa.

oricum mie exemplul supra mediat cu Charles si domeniul lui din Romania,mi se pare ca se incadreaza perfect la ce ai spus tu anterior,cum se vad romanii pe ei insasi.

Dana



Media internationala nu a vuit pe seama asta pentru ca printul Charles nu a inceput oficial vreo campanie pompoasa, la nivel global.(edit sa adaug: desi au scris destui despre asta, inclusiv nemtii)
Aici e vorba doar despre ce simte el, ce ii place lui, privat si personal. S-a scris cat s-a scris si gata. A dat niste interviuri si gata.
Defapt nu vad de ce e asta relevant acum .
Nu e un exemplu super mediat, s-a spus asta la subiect intr-un anumit context. O fi fost cu intentie de lauda? Asa zici tu?

In rest, nu comentez de ce nu imparte printul fluturasi transilvaneni prin Londra, sa afle tot poporul de dragostea lui, inclusiv imigrantii romani .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Daca ar veni in urmatorii 3 ani un milion de Kenyeni in Romania, sa profite de ajutoare sociale, de invatamant si sanatate gratuite, si sa fure si sa faca ravagii, crezi ca ar fi corect fata de romani? Crezi ca Romanii i-ar astepta cu usile deschise si cu bratele intinse???



Normal ca n-ar fi corect. Kenya nu e in UE. Un amanunt pe care-l omiti, romanii merg liberi tarile UE pentru ca asta este statutul acceptat pentru cetatenii UE. Nu romanii au facut sistemul ala, ei l-au gasit asa atunci cand au aderat.
Dar ma gandesc, daca ar fi asa, de unde as sti eu care din aia un milion fura si fac ravagii? 10%? 50%? Toti? Sau ar trebui sa ma duc in Kenya, sa filmez niste nenorociri si sa-ti raspund la intrebare. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Daca ar veni in urmatorii 3 ani un milion de Kenyeni in Romania, sa profite de ajutoare sociale, de invatamant si sanatate gratuite, si sa fure si sa faca ravagii, crezi ca ar fi corect fata de romani? Crezi ca Romanii i-ar astepta cu usile deschise si cu bratele intinse???



Normal ca n-ar fi corect. Kenya nu e in UE. Un amanunt pe care-l omiti, romanii merg liberi tarile UE pentru ca asta este statutul acceptat pentru cetatenii UE. Nu romanii au facut sistemul ala, ei l-au gasit asa atunci cand au aderat.
Dar ma gandesc, daca ar fi asa, de unde as sti eu care din aia un milion fura si fac ravagii? 10%? 50%? Toti? Sau ar trebui sa ma duc in Kenya, sa filmez niste nenorociri si sa-ti raspund la intrebare. Nu?



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Hai sa presupunem ca exista, totusi, o tara mai jos economic decat Romania in UE si ca ei ar avea voie sa vina... sau sa presupunem ca intra Kenya in UE (si implicit, Kenya e in europa)... ar fi corect? NU!
Edit: aiurea, stii foarte bine si ce am vrut eu sa spun si care e raspunsul pe care l-ar striga 20 de milioane de romani, dar ne jucam, ne facem ca nu intelegem, ne legam de Kenya, ca nu e in Europa, ca sa ne ascundem de fapt, dupa un raspuns clar. Raspunsul tau si al multor alti romani ar fi ca nu-i vreti pe Kenieni sa vina sa profite de sistemul romanesc si de pensiile romanilor...


Mergi la inceput