Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Uf, mai spun ceva si am plecat la film (in sufragerie, nu la cinema ). De ce mi se pare mie ca e normal ca engezilor sa nu le convina: un englez, John, de 45 de ani, sa zicem, lucreaza de la 18 ani. Asta inseamna 27 de ani de taxe! Vine roma, tatal, cu nevasta si 3 copii. Primesc toti ajutor social, plus casa, plus sanatate gratuita. De unde plateste statul toate astea? Din taxele lui John! Dar peste 15-20 de ani, John vrea sa se pensioneze, insa statul a cheltuit multi bani cu ajutoare sociale ale emigrantilor si John in loc sa primeasca o pensie de 1500 de lire, mai primeste 500. Emigrantii si dupa aia 15-20 de ani, tot pe ajutor social stau, copiii lor la fel si copiii acestora primesc beneficii (nu stiu cum le zice in Ro., ajutoarele alea banesti ptr. copii). Deci, John se pensioneaza, DAR nu-si traieste pensia bine meritata cum ar trebui, in primul rand ptr. ca primeste 1/3 din ea si in al doilea rand ca sa-si asigure un trai decent, John va fi nevoit sa mai lucreze part-time la 65 de ani sa tina emigrantii pe social. Zau ca-i inteleg, desi si eu sunt emigranta, dar ii inteleg. (Eu personal, sa nu se interpreteze, in 10 ani de Canada nu am luat nici un cent de la stat, in afara de banii de copil, o nimica toata; edit sa mai spun ca eu pe banii de copil primesc $100 de la guvernul federal, pe care platesc taxe. Pe cei $45 pe care-i primesc lunar de la guvernul provincial, nu platesc taxe).


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





JUST si perfect ok ce ai spus tu. Dar onor guv britanic sa introduca o lege sa nu se mai plateasca ajutoare sociale emigrantilor si gata.
Cine are chef sa emigreze, sa puna mana sa munceasca, daca-i prins la furat, puscarie si deportare poftim.
Dar e inaceptabil dp meu de vedere sa-mi spuna "romanii si bulgarii vor face si vor drege etc etc" plus toata campania asta de presa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.


Lali, am spus ca citesc presa engleza si urmaresc stirile pe canelele englezesti exclusiv (BBC, ITV, Channel 4). Tu-mi dai un citat din presa romana. Ce nu ti-e clar? In 13 ani de zile de cind sint uk nu l-am auzit pe Printul Charles spunind nimic de Romania.

BTW, acu deodata nu mai e bun Daily Mail, dupa ce l-ati glorificat? Sau e dupa cum bate vintul? Ca parca luase nu's ce premii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Nada, cineva scria la acest subiect de ingineri veniti din Romania si platiti cu jumatate din salariul unui englez.


Eu scriam. Uite ca am intrebat, de fapt sunt angajati la o alta firma din UK care presteaza servicii catre clientul final. Daca esti angajat direct la client ai salariu practic dublu. Intr-adevar nu conteaza nationalitatea, dar clientul nu se complica sa faca hartiile pentru a lua blue card pentru romani si prefera sa ii angajeze via aceasta firma de servicii. Scuze ca v-am indus in eroare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Andries: JUST si perfect ok ce ai spus tu. Dar onor guv britanic sa introduca o lege sa nu se mai plateasca ajutoare sociale emigrantilor si gata.


Nu se poate, ca disriminezi cetatenii europei. Legile pe care le aplici cetatenilor tai, trebuie sa le aplici tuturor cetatenilor europei care vin la tine. Urmeaza sa modifice acuma niste legi pentru toata lumea, spre exemlu ca sa aplici pentru orice ajutor social o sa trebuiasca sa aduci dovada ca ai platit macar un an chirie in UK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

In final, pe mine personal ma enerveaza aceasta campanie de presa indreptata impotriva Romaniei. Nu pentru ca ma consider un inginer mai bun decta un britanic, ci pentru ca este o campanie oportunista, dictata de interese electorale, orientata exclusiv catre partile negative ale societatii noastre si observ cum se aplica mereu dictonul "la placinte inainte, la razboi inapoi" mai exact, daca am interes sa scot ceva din tara X din Europa de Est (sa ne gandim la investitiile strategice ) este minunat, dar nu ne dorim sa importam "problemele" sub nici o forma, nici macar accidental. Se bate moneda pe problema tiganilor din Romania de parca ar fi in mod clar si neechivoc cei mai mari infractori din Europa, ca sa nu mai spunem ca se induce ideea ca ei exclusiv ar emigra si le-ar distruge sistemul.
In fine poate sunt eu subiectiva la ora asta. Daca ma apuca emigrarea ma voi gandi de doua ori inainte de a discuta optiunea UK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Nadia, cred ca pui problema gresit, dar iti explic punctul meu de vedere.
Cand William va cumpara proprietati in kenia si se va implica in mentinerea obiceiurilor acelei tari, si se va asigura ca pune umarul la pastrarea frumosului locurilor, atunci putem compara povestea keniana cu cea a tatalui sau referitoare la transilvania.

Este angajat William in pastraea arhitecturii si culturii unor sate de exceptie din kenia? Daca da, atunci putem compara.

Tu ai inceput sa faci comparatie intre saracia din kenia si Transilvania si tu te-ai intrebat daca suntem acum obligati sa ne placa Kenia, in ciuda marilor probleme de acolo, doar pentru ca lui William ii place.
De asta am zis ca nu inteleg rationamentul, nu vad legatura.

Nu te supara dar ne invartim asa in jurul cozii doar ca sa subliniam a mia oara ce tara de kko avem.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Printul William este "Patronul Royal al unei caritati (Tusk Trust) ptr. protejarea animalelor salbatice in AFrica."
El a adus in Africa 3 rinoceri nascuti in captivitate in UK.

Poti citi mai multe aici:

http://www.tuskusa.com/royal-patron-of-the-tusk-trust.asp

Vreau si eu un link unde spune cat de implicat e Charles in salvarea Romaniei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.


Lali, am spus ca citesc presa engleza si urmaresc stirile pe canelele englezesti exclusiv (BBC, ITV, Channel 4). Tu-mi dai un citat din presa romana. Ce nu ti-e clar? In 13 ani de zile de cind sint uk nu l-am auzit pe Printul Charles spunind nimic de Romania.

BTW, acu deodata nu mai e bun Daily Mail, dupa ce l-ati glorificat? Sau e dupa cum bate vintul? Ca parca luase nu's ce premii!


Eu am spus de la inceput ca Daily Mail nu a facut altceva decat sa scrie un articol de scandal si nu am vorbit despre nici un premiu. Ma confunzi.

Desigur, ti-am dat un link in romana (pentru ca asa da google prima data rezultatele) dar era vorba despre un jurnalist britanic, care lucreaza pentru presa britanica, a facut un documentar in engleza si l-a intervievat in Anglia pe Charles. Daca tu in 13 ani nu l-ai auzit pe print spunand nimic despre Romania inseamna pur si simplu ca nu ai auzit tot ce a declarat. Asta nu inseamna ca nu exista acea declaratie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Se pare ca nu citesti chiar toata presa. Poate ca cei care citesc Daily Mail nu arunca cate un ochi si spre BBC sau Travel Channel. Sau Daily Mail si restul presei tabloide nu sunt interesate decat de subiecte care provoaca scandal si aduc rating.

http://adevarul.ro/news/societate/video-filmul-printul-charles-promoveaza-frumusetea-transilvaniei-vazut-integral-net-1_50ac96307c42d5a663864f7c/index.html#

Poti gasi si rezultate in engleza, banuiesc.

Un mic citat din link-ul de mai sus:

Jurnalistul britanic spune ca l-a invitat pe Printul Charles sa vorbeasca despre Romania pentru pasiunea acestuia pentru Transilvania.

„"Iubesc la Romania vesnicia ei. Un lucru atat de remarcabil. Este aproape ca in povestile copilariei. Oamenii de aici isi doresc acest sentiment de apartenenta la tinuturile lor. Trebuie sa redescoperim aceste trairi, sa ne reintoarcem la ele, iar eu vreau sa ma asigur ca modul lor de viata va dainui", declara Printul Charles in documentar.
...
Tot ce spune in film Printul Charles spune cu pasiune. Printul Charles este angajat sa sustina arhitectura si cultura acestor sate de exceptie. Printul Charles este un expert si este foarte pasionat de Transilvania”, spune jurnalistul britanic.

Charlie Ottley este jurnalist care a lucrat pentru postul BBC si a calatorit in multe tari: Spania, Peru, Chile, Mexic, Africa de Sud, Scotia si Grecia."



Da, are multa legatura cu vanatoarea ce scrie mai sus. Eu de fapt nici n-am auzit ca ar fi venit aici la vanatoare.




Lasind la o parte tonul tendentzios la dresa Letitzii,mie mesajul tau mi s epare asa din categoria"sic...eu stiu mai bine decit tine ,desi traiesc in Romania"



Dana


Dana, pai Lali chiar stie mai bine, a venit cu sursa. Care e problema?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Din punctul meu de vedere niciuna.

Doar ca unii cred ca stiu mai bine decit altzii citind ziare romanesti,pentru a arata o situatzie ...cam inexistenta(vezi mediatizarea internatzionala a dragostei lui Charles fatza de romania).

Mi s epare normal ca intr-un ziar romanesc printzul sa se arate indragostit de Romania,de fapt personal chiar cred ca este...insa ar fi foarte loial sa-si arate dragostea asta si in fatza compatriortzilor.Ca ei se pare ca nu prea stiu nimic de dragostea lui..ascunsa.

oricum mie exemplul supra mediat cu Charles si domeniul lui din Romania,mi se pare ca se incadreaza perfect la ce ai spus tu anterior,cum se vad romanii pe ei insasi.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...

Tu ai inceput sa faci comparatie intre saracia din kenia si Transilvania si tu te-ai intrebat daca suntem acum obligati sa ne placa Kenia, in ciuda marilor probleme de acolo, doar pentru ca lui William ii place.
De asta am zis ca nu inteleg rationamentul, nu vad legatura.

Nu te supara dar ne invartim asa in jurul cozii doar ca sa subliniam a mia oara ce tara de kko avem.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Nu faceam comparatie intre saracia din kenya si Transilvania; pur si simplu vroiam sa spun ca doar ptr. ca unui print (oricare ar fi acesta) ii place un loc, o tara, nu inseamna ca totul e roz acolo si trebuie sa inchidem ochii si sa ne prefacem ca nu exista nimic rau in locul respectiv. Asa cum saracia din Kenya este reala, la fel si cea din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pentru cei care nu au vazut pana acum citez din The Independent, Telegraph, Vanity Fair, Travel Channel.


Charles described the area around the Carpathian Mountains in Transylvania as "the last corner of Europe where you can see true sustainability and complete resilience and the maintenance of entire ecosystems for the benefit of mankind but also for nature".
Sursa:
http://www.independent.co.uk/news/people/news/prince-charles-i-have-a-stake-in-transylvanias-future-2376584.html


“It seems to me in Transylvania there is a combination of the natural ecosystem with a human cultural system,” he said. “This extraordinarily unique integrated relationship is so hugely important. People are yearning for that sense of belonging and identity and meaning.”

Sursa:
http://www.telegraph.co.uk/earth/earthnews/8851383/Prince-of-Wales-campaigning-to-save-Count-Dracula-forests.html


Cititi si de aici:
http://www.alist.vanityfair.co.uk/a-list/2011-10-(1)/what-to-see-(1)

Sau aici filmul:

http://www.travelchannel.co.uk/series-info.asp?series=Wild+Carpathia&ID=1535#.UTTYfYwayK1


Prince Charles is a staunch campaigner for saving and protecting the forests of Transylvania, 250,000 hectares of virgin forest, where, unlike the rest of Europe, there still live rarities such as bears, wolves or lynx and other 13,000 wild species. The virgin forests of Transylvania represent 65% of its kind in Europe, and Prince Charles wants to do everything he can to save them in order not to have the same fate as those in Scotland and Canada, which are empty of animals.

Prince Charles appeared also on a British show promoting the Romanian tourism. He starred in a 60-minute documentary about Transylvania which was filmed and broadcast by the British TV station Travel Channel. The Romanian region is depicted as folow: “Carpathia is a place of myth and legend where wolves’ roar gives you shivers in the cool air of the night”.
Sursa:
http://www.foxcrawl.com/2011/10/27/video-prince-charles-of-great-britain-i-am-a-descendant-of-vlad-the-impaler-aka-dracula/

Mergi la inceput