sfaturi despre a lasa copkilul singur acasa (8 ani

sfaturi despre a lasa copkilul singur acasa (8 ani | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

in curind (la vara, la toamna..), ana (8 ani) va fi "fata mare", asta insemnind ca va trece in rindul copiilor "cu keia de git".
UH! si ma ia cu gol in stomac.... nu am lasat o niciodata singura in casa... habar nu am cu ce se maninca treaba asta, mi s a resetat complet calculatorul si nu mi mai amintesc nimic de pe vremea copilariei mele,oricum nu se compara timpurile si momentele...

voi, cei ce ati trait asemenea experiente (personal sau cu copkii)impartasi ti mi le, va rog!

sau poate s a mai discutat pe undevaaaa....

pupicei dolofanei

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cate ore ar trebui sa stea singura?Sa vina singura de la scoala, sa si puna sa manance,sa se apuce singura de lectii?Wow, esti curajoasa...mi se pare mult prea mica, raportat la cum sunt copiii generatiei ei..

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Daca nu a fost lasata niciodata singura in casa pana acuma,ma gandesc ca ar putea fi o idee sa incepi sa o lasi singura treptat,nu dintr-odata. Adica intr-p zi olasi singura o ora (cand ai tu de mers undeva sau de facut ceva in afara casei), in alta zi maresti un pic intervalul, astfel incat fata sa aibe suficient timp sa se obisnuiasca.
De asemenea,ma gandesc ca daca ai avea vreo vecina cu care te intelegi mai bine si in care sa ai incredere sa mai arunce din cand in cand cate un ochi la fata, poate fi o alta idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nevoia te invata. La mine momentul de gratie a fost acum 2 luni, la inceputul anului, cand fortata de imprejurari a trebuit s-o las pe cea mica singura acasa, ce-i drept doar 15-20 de minute, dar oricum, la 4 ani si 2 luni, singura (si incuiata) in casa. Primele zile a fost mai greu, acum deja suntem amandoua atat de obisnuite cu asta, ca nici nu ma mai stresez dimineata.

Pe cea mare am lasat-o singura in casa pe la vreo 7 ani, trebuia sa mergem undeva cu totii si ea nu voia (de fapt eu cu fetele, ca barbata-meu nu era atunci acasa). Asa ca am lasat-o vreo 2 ore acasa. M-a sunat din 5 in 5 minute tot timpul, dar intr-un final a fost ok. Acum la 9 ani ramane frecvent singura acasa.

De fapt la mine fiind 3 am inceput sa le las des singure, pe perioade scurte (sub 1 ora in total), cat merg la piata, sau am altceva de facut. Singure o zi intreaga nu le-am lasat niciodata, nici pe vreuna din ele, nici pe toate 3. Asta pentru ca nu a fost inca nevoie, dar incet incet capatam curaj, si eu sa le las, si ele sa stea singure, asa ca probabil nu mai dureaza prea mult pana va veni acel moment.

Din experienta mea, cu cat trecerea e mai lina (perioada mici la inceput, si crescut treptat timpul cat stau nesupravegheate), cu atat acomodarea e mai usoara pentru toata lumea.

Ce n-am testat eu inca e lasatul sa mearga singure la scoala, cele mari merg la un mic magazin de cartier ori de cate ori e nevoie, dar nu au decat stradute dintre blocuri de traversat. La traversat bulevarde mari mie inca mi-e teama, si cred ca si lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu am fost copil cu cheia de gat cam de pe la 5 ani tin minte ca in ultimul an de gradi nu mai suportam somnul de amiaza si am rugat o pe mama sa ma lase sa vin acasa....si m -a lasat gradi era aproape nu aveam nici o strada cu trafic ...(eu nu ash face asta la ai mei) ...in fine m -am descurcat

dar niciodata nu m a incuiat in casa... voua nu va este teama sa i incuiati????

mie mi a explicat sa nu dau drumu la usa la nimeni ,mama avea un fel aparte de a suna la usa era semnul nostru ca e ea , cum sa folosesc yala si in caz de incediu sau cutremur sa ies afara am fost super cuminte nu ieseam afara fara voia ei
aragazul l am folosit cam de pe la 8 -9 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu nu ii incui, pun o piedica la yala, dar stiu amandoi s-o deschida singuri. I-am invatat sa nu deschida nimanui, ca eu am cheie, ca nu trimit pe nimeni in numele meu, dar daca se intampla ceva sa poata iesi singuri din casa. Oricum cand ii las sun la fiecare 15 minute si vorbim la telefon.
Incepeti treptat, 10-15 minute si apoi mariti. Invatati-o sa vorbeasca la telefon, sa va sune, sa raspunda si ce mai trebuie invatata, asigurati-va ca nu poate sa-si faca singura rau, eu stau la ultimul etaj si am grija sa nu ramana geamuri deschise, de exmplu; si va veti obisnui in timp si ea si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

dar niciodata nu m a incuiat in casa... voua nu va este teama sa i incuiati????


La cele mari nu e o problema cu incuiatul, stiu sa inchida si sa deshida singure usa.
Cea mica insa nu ajunge la incuietoare, desi stie cum se deschide si inchide (poate doar sa-si aduca un scaun sa se catere pe el). Daca am de ales intre a o lasa pe cea mica cu usa descuiata sau a o incuia, categoric prefer a doua varianta. Riscurile sunt mai mari la o usa deschisa (sa iasa din casa, sa intre straini), decat la o usa inchisa. Cutremurele, incendiile, sunt mult prea rare, cat despre accidentele ei, eu am incredere in ea ca atat cat sunt eu plecata va sta cuminte la calculator sau la televizor, deci risc de accidntare - minim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mie mi se face rau numai gandindu-ma la asa ceva. Asta pt ca stiu ce faceam eu: imi luam micul dejun pe sifonier, unde ma urcam pe scaunele de bucatarie suprapuse. Cand terminam saream pe pat direct. M-am catarat si pe bilblioteca, dar fiind mai ingusta a cazut cu mine cu tot. Am spart 3 geamuri aruncand cu obiecte in frate-meu. Am facut inundatie de nenumarate ori, am deschis si usa strainilor, am si gatit...Dar e adevarat ca la capitolul comunicare ai mei au stat extrem de prost.
Ideea cea mai buna mi se pare cea sugerata mai sus, cu supravegherea periodica din partea unei vecine ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

eu nici nu pot sa ma gandesc inca la asta .... prefer sa nu o fac doar faza cu incuiatul imi statea pe creieri eu am prins doua cutremure... singura acasa am iesit afara cand s- au terminat incendiu a provocat vecinul de deasupra mea fugea pe scari cu butelia in flacari si am mai prins un dezastru cand a explodat un bloc din cauza unei acumulari de gaz in cartierul nostru si de la suflul exploziei s au spart geamurile dar ma rog a fost palpitant pt mine atunci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Tala,moama,da cuminte ai mai fost. Da cum iti veneau ideile astea?

Daca iti mostenesc urmasii cumintenia,apoi iti trebe nu bona ci firma de paza si securitate sa patruleze in jurul obiectivului "casa cu copii".

Sper ca nu te superi pe mine pentru mesajul asta,dar sincer m-amamuzat tare citind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Alyx eu am facut doar un scurt rezumat si se pare ca urmasii mei ma mostenesc :)). L-am lasat pe baiat cu soacra o ora si cand m-am intors (el avea 4 ani si ceva) l-am gasit alergand pe strada si soacra dupa el, face si el echilibristica pe unde poate, cea mica baga in gura ce nici in visele cele mai negre nu te-ai gandi sa introduci acolo, asa ca da, trebuie sa strang bani pt abonament la firma de paza

Mergi la inceput