Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!
Angelique imi pare tare rau ca nu mai scapati de problema asta.
Pentru ca pitica mea doarme am zis sa caut si pe paginile germane mai multe info despre posibilele cauze de scaune cu sange si mucus la bebelusi.
Cel mai adesea sunt intoleranza/alergia la lactoza. Daca tu ai renuntat deja la lactate abia dupa 2 saptamani dispar total urmele din organism.
O alta cauza ar fi infectia cu e.Coli sau fisuri anale.
Aici:http://bbbaby.blog.de/2012/03/09/babys-stuhl-blut-schleim-bilder-diagnose-kuhmilchallergie-eosinophile-colitis-flaschennahrung-13120148/ povesteste o mamica despre robelemele ei cu bebe dar in poze scaunul nu arata cu firicele de sange cum descrii tu....ea a mers aici la Berlin la Charite (un spital foarte bun) si i-au facut bebelusilui retroscopie (nu stiu exact daca asa se traduce, e un fel de endoscopie rectala sa zic asa) punand-i diagnostic de alergie la lactoza. Medicul i-a prescris Neocate care spune ca a ajutat si au scapat de scaunul cu probleme.

Voi nu aveti in Bucuresti unde sa-i faceti o astfel de investigatie? Poate ar ajuta intr-adevar la punerea unui diagnostic corect si rezolvarea problemei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Angelique ti-am trimis pe pm nr lui stanciu. Nu prea puteam sa scriu ca am fost cu mirul.
Daca ar fi ceva de genul asta si eu as apela la el. E bun.
La gr. alex. cunosc pe cineva dar te jumuleste de bani si nici nu am fost eu personal la el vreodata ca sa-ti spun daca e bun. asa ca prefer sa nu recomand ceva ce nu stiu daca merita. Eu am mers pt urgente numai la budimex pt ca e langa casa. Si cand e ceva mai grav numai conteaza nimic decat sa ajung la un dr cat mai repede.
Asa cum spuneam mai demult eu cu baiatul am avut probleme mari de constipatie... dar o singura data a facut cu sange si tot asa in ziua aia a avut vreo 8 scaune. At cand m-am internat la Budimex.
Cand am intrebat dar de ce a facut cu sange raspunsul a fost...pt ca colonul este iritat. Dar el a facut cu sange o data sau de 2 ori si numai atunci. Colonul era iritat de la o piersica pe care am crezut ca e doar coapta nu si stricata. De asta l-au si banuit de enterocolita pana la analize. Desi eu le-am spus de la inceput ca ii facusem Rotarixul baiatului iar probabilitatea de enterocolita era f mic. La analize a iesit ca nu e bineinteles.
Asa ca nu stiu ce sa-ti spun decat sa fi puternica pt ca bebe o sa fie bine. Desi sunt tare micuti sunt mai puternici decat par.
Fi puternica si nu lasa disperarea sa te cuprinda. Ai incredere ca ii da-ti de cap. Trebuie sa te aduni si sa fi puternica pt bb. Ca cel mai rau pt el e daca tu nu esti bine. mananca bine si dormi cum poti si cand poti ca oboseala e tare nenorocita si iti zguduie nervii si organismul tocmai acum cand trebuie sa fi mai puternica.
Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Maaai ce liniste e pe aici? Unde sunt mamicile??
Hai ca va tin eu companie cu alte vaitaturi personale, ca sotul bietul s-a saturat.
Vestea buna e ca transpiratiile nocturne desi nu au trecut s-au ameliorat de cand nu mai alaptez. Macar atat daca a trebuit sa ma despart de iubita mea, pompa.
In schimb durerea dintre omoplati e tot acolo, la fel de intensa, nu e pulmonara ca mi-am facut radiografie. Maine ma duc la Institutul National de Recuperare sa ma vada un medic si sa imi dea ceva terapii recuperatott( ca ma doare rau si lombar nu doar intre omoplati).
Deci spatele meu e varza, vai de capul meu. Voi cum sunteti la capitolul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!
Lacramioara crezi ca ar fi posibil ca durerile alea de spate sa fie din cauza ca muschii abdominali nu s-au strans inca? In timpul sarcinii muschii aia se departeaza (cel longitudinal) iar dupa ar trebui sa se apropie. Daca lucru asta nu se intampla toata greutatea corpului se duce pe spate si-l solicita mult prea tare.
Ca sa testezi daca muschiul s-a strans poti sa te asezi pe spate, o mana sub ceafa si incerci sa te ridici cam la 45 de grade. Cu mana libera palpezi abdomenul sus( cam sub diafragma). Distanta la 2-3 luni dupa nastere nu ar trebui sa fie mai mare de 1-1,5 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Dap e liniste pe aici,mamicile se bucura de vremea asta frumoasa si au lasat net-ul deoparte.
Eu am preferat sa nu-l scot ieri,are inca mucisori si nu stiam daca e ok sa il scot afara cat timp face aerosoli.Voi ce stiti?
In alta ordine de idei am mai cautat despre diversificare si am vazut ca se incepe cu dovleac sau cartof dulce sau fasole verde.Dr a zis ca nu incepem cu cereale ca e destul de durduliu si cum inca mai regurgiteaza nici fructele nu sunt optiunea nr 1.Mai avem mai bine de 1luna jumatate pana atunci dar eu am intrebat-o sa stiu la ce ma astept.
Am vb si de rotavirus,a zis ca e ok sa nu-l fac daca nu il duc la gradi pana la 2 ani.Nasol ar fi sa se imbolnaveasca ca daca ne interneaza virusul e peste tot in spitale.Doamne fereste zic si sper sa nu fie cazul.
Si am intrebat-o despre trendul asta de a nu ne vaccina copii si a zis ca lumea a uitat cum se moare de pojar,poliomelita,samd.Parerea ei ca macar cele obligatorii sa le facem pentru ca datorita valului de copii nevaccinati cand o sa apara o epidemie sa te tii!Si pare logic,eu am facut varicela la 25ani,de unde am luat nu stiu...nu am fost pe la gradinite,nu am intrat in contact cu verisorii mai mici.M-am trezit cu bube pe fata si corp,i-am mai dat si unei prietene care avea de lucru f mult la serv,i-a lasat pe aia balta...asa ca eu il vaccinez,macar schema obligatorie.
Lacramioara pe mine nu ma doare spatele,desi am scolioza si ma asteptam sa am pb.Te-ai intors la serv?Cum e sa fii acolo si bebe aks?Eu mai am 3luni de stat aks,chiar aseara am avut un cosmar ca m-am intors la serv
Angelique cum mai sunteti?
Bioana e cald bine de tot la voi,nu?Irina cea cuminte ce mai face?
Onutz sunteti ok? Cum merge cu alaptatul?
Pup toata gasca,va asteptam la raport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

dana daca ai fi aici pediatrul ti-ar zice ca daca nu are febra poti iesi cu copilul afara, ba chiar e indicat daca are nasul infundat. Nu cred ca aerosolii au vreo treaba cu iesitul afara. Noi ieri am fost 4 ore pe afara..profitam de soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Noi suntem bolnavi de vreo sapt. Joi noapte a facut febra baiatul cel mare si Sofiei au inceput sa ii curga mucii, ieri am facut eu febra mare, norocul meu a fost ca am avut fetita cuminte pana a venit sotul, azi nu mai am febra, dar ma simt ca o leguma.

Vaccinuri le-am facut si eu tot cele obligatorii, doar ROR-ul de 8 ani nu i l-am facut celui mare, dar ma chiunui de vreo 5 ani sa il pun pe picioare, avea imunitatea la pamant. Am ajuns sa ma bucur daca face febra.

Dana, vaccinul pentru varsat de vant nu e printre cele obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

O buna dimineata cu intarziere va spun si eu!

La noi straluceste soarele de dimineata, e frumos, dar nu stiu cat de cald, ca inca nu am scos nasul pe-afara prin curte. As vrea sa scot fetele la plimbare, dar am nevoie de ajutor, am mai povestit eu cum e cu plimbarea la noi.

Angelique, draga mea, ce mai face puiutul tau? Cum mai e? In fiecare zi ma gandesc la voi si ma rog sa va faceti bine repede.

Nu va suparati pe mine, dar de ceva timp am incetat sa mai nominalizez pe subiecte generale, ca sincer neuronu' meu se chinuie de mama-focului cu oboseala. Deci, eu vaccinurile obligatorii le fac si Sofiei, asa le-am facut si Andreei. Eu asa consider ca e mai bine pt puiutele mele, sper sa nu ma insel.

Ary insanatosire grabnica! Pacatosi mai sunt virusii astia. Sunt satula de ei ca de mere padurete!!

Noi azi mergem la vaccinul de 4 luni. Abia astept sa aflu cat a mai crescut bubulina mea, dar pe de alta parte mi-e mila de ea saracuta, ca iar o inteapa.

Va pup pe toate si minunile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Fetelor, nu-mi vine sa cred! La 13:45 am pus puiul in pat dupa o masa relativ frugala, dar atipit, si imediat cum a atins patul a facut ochii mari. Am zis ca il adorm la san, bagandu-ma in pat langa el, dar dupa ce platesc niste facturi. Acum doarme bine merci cu manutele ridicate pe langa cap. La Sara n-am stiut ce e aia sa adoarma singura! Multumesc lui Dumnezeu si ma rog sa il tina bunele obiceiuri!

Sambata am avut si noi botezul. Puiul a fost foarte, foarte cuminte. A plans doar foarte putin in apa, pt ca nu ii place sa aipa urechile apasate, cum de altfel il tinem si noi cand il spalam pe cap. La petrecere ne-am simtit foarte bine si a dansat o gramada. Sara a fost fascinata de usitoare iar David era cu ochii mari sa vada ce se intampla. L-am adus acasa cu un din bunicile mele pe l 8:30 si dupa ce a supt a dormit pana la 6:30. Duminica la baita a fost iarasi foarte cuminte si s-a balacit cu pofta in cadita, mai ales ca noi de regula il spalam la baie, in chiuveta care are formade albie, dar evident nu e foarte mare.
Ieri am iesit in lume si ne-am dus in port-bebe la gradi sa o luam pe Sara. Ea a fost foarte fericita si a sarit sa-l pupe, iar el a fost numai ochi sa vada copiii.

Fetelor va tot aud pe voi de raceli si ma rog sa nu culeaga Sara ceva de pe la gradi. Sper sa fie totul ok si sa amanam cat mai mult momentul primei raceli.

Dana, Gina, si eu sunt de parere ca vaccinurile obligatorii e bine/ trebuie facute, pt ca unele dintre ele pot lasa urme nasoale. Pe cele optionale nu le-am facut, cu exceptia celui impotriva hemophilus. Tot la fel intentionez sa facem si la David. Sara nu a avut reactii adverse la niciunul dintre ele si dupa cum il vad pe David, nu cred ca va avea nici el. Apropos, la voi cum e cu BCG-ul mult controversat? La David e totul f ok, evolueaza comform descrierii.

Dana, legat de vaccinul impotriva rotavirus nu stiu ce sa iti zic. Noi nu l-am facut si nici la David nu il vom face. Sara insa a facut rotavirus acum 2 ani. Nu stiu de unde l-a luat, insa suspectez ca nu de la gradi. S-a declansat intr-o sambata spre duminica, dupa ce cu o zi inainte ne intalnisem cu niste prieteni al caror baietel nu a avut nimic (ce-i drept ei se pare ca facusera mai inainte cu cateva luni si probabil au avut imunitate). Experienta n-a fost dintre cele placute, dar nu pot spune nici ca a fost o tragedie. Am fost internate pt ca nu reuseam sa o fac sa tine niciun lichid in burtica si imi era teama ca se deshidrateaza, si a stat pe perfuzii vreo 3 zile. La ei asta este si riscul cel mai mare - deshidratarea. La urmatorul episod, adica vara trecuta, am refuzat internarea si i-am facut eu acasa o injctie cu ceva antiemetic (mi-au dat reteta de la spital) si in 2 ore era pe picioare in sensul ca putea sa bea lichide si nu le mai varsa. Dra ei pediatra recomanda metoclopramid, dar e destul de controversat - inca nu m-am lamurit de ce, dar atunci n-am dat de ea si am luat alt produs.
Rotavirusul e din categoria celor la care capeti imunitate, odata ce l-ai facut. Nu in sensul ca nu mai faci, dar ca formele ulterioare sunt mult mai usoare. E nasol ca il poti culege din spital insa.
O alta problema la rotavirus e ca nu prea poti sa ii dai nimic pt febra daca nu e stabilizata varsatura, iar supozitoarele nu rezista din pricina diareei.
Am povestit lucrurile astea din experienta noastra in speranta ca va pot oferi o imagine despre cum arata boala ca sa decideti vaccinarea sau nu in relativa cunostinta de cauza. Sper sa fie de folos.

Cu Angelique eu mai pastrez legatura prin sms. Chiar acum i-am scris si cum am vesti va spun.

Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Am vorbit cu Angelique. La ultima analiza din spital nu a mai iesit nimic. Mai repeta saptamana viitoare ca sa fie sigura. Oricum nu s-a mai vazut modificat nici scaunul puiului dar tot sta cu inima cat un purice de fiecare data.

Doamne ajuta sa fi trecut totul si sa fie doar o amintire urata!

Mergi la inceput