Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Pya Intoleranta la lactoza o poate dezvolta si mai tarziu. Bia mi-a facut pe la 9 luni de la smantana si ne-am luptat cu ea pana la aproape 2 ani. Cu lapte fara lactoza si doar iaurt. Pentru ca in laptele fermentat lactoza de diminueaza sau chiar se pierde.

Cellena e normal sa nu urineze peste noapte. Nici Corina nu uda scutecul peste noapte. In schimb dupa prima masa il umple cu de toate.

Mena Sa va traiasca micul crestin. pe burtica sa va faceti bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, bine ca mi-a spus ca nici oua/soia nu am voie...Cu carnea de vita nu ma prea impac eu, oricum...
Nicoleta, mi-ai raspuns la 2 intrebari...ca urmatoarea era daca se remediaza...adica, daca chiar are, ramane cu ea toata viata???
Cellena, nici Victor nu urineaza mereu noaptea, insa dupa prima masa...avem "di tati".
A inceput sa nu se mai trezeasca noaptea...sambata spre duminica a dormit de la ora 23 la 8! iar azi noapte de la 21:40 la 6...Creste baiatul nostru :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Vai ce m-ati linistit! Imi faceam o mie de ganduri negre, deja voiam s-o iau pe sus sa mergem la doctor, aveam o mie de scenarii apocaliptice in cap :))) Va multumesc.

In alta ordine de idei, am avut dreptate. Intinde mana dupa jucarii, deci de asta e asa morocanoasa



Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Cellena si Stefanut are nopti in care nu prea face pisu dar dimindata umple scutecul imediat.

Pya este diferenta intre intoleqanta la lactoza si intoleranta la proteinele din laptele de vaca,cei cu intoleranta la lactoza au dureri de burtica mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Pya Da, se remediaza. Adica trece de la sine pana pe la 3 ani. Bia a scapat de ea pe la aproape 2 ani. Acum bea lapte proaspat muls si nu are nimic.

E acum ma plag si eu putin. Domnisoara refuza incontinuare sanul. E taraboi mare. Il primeste doar noaptea si cand e semitreaza. Peste zi nu suge deloc. Cum ii pun sanul in gura, gata, s-a stricat jucaria. Ii dau LP si ma mulg, cand strang de o masa il servesc la urmatoarea, daca e mai putin il dau Biei.

Inca isi studiaza mainile. E tare haioasa. strage pumnul si degetul mare si aratator le tine de parca ar avea ceva intre ele. Dupa studiu le baga in gura sau mai aterizea prin ochi sau nas. Inca e incantata de pinguilul Buchi Sparncenatul si rade la el. Il avem la loc de cinste deasupra patului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, Nicoleta, hai ca m-ati dumirit!
Dureri de burtica sigur nu are, caci mi-as fi dat seama...El se comporta normal, doar ca face kk cu mucus verde! Deci e posibil sa fie alergic la proteina din lapte...inteleg.
Si chiar nu exista nicio analiza care sa depisteze alergia asta? Daca o sun pe pediatra va zice sa renunt la lactate si sa vad ce se intampla...ca am mai avut eu impresia ca are mucus si am dat buzna la spital...i-au facut coprocultura-nimic...Dar acum clar e mucus.
Maine cred ca-i merg doar eu la spital sa-i dau la analizat kk-liciul...Sunt stresata rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Am fost la prof chiriac babei. E un om de nota 1000, nu degeaba e asa de cautat. Am ajuns la concluzia ca nu e enteroviroza ci e un ecoli pt ca vineri am mamcat o pulpita si nu era suficient facuta(mi-am dat seama abia la final). Continui medicamentatia 7 zile. Din nou m-am felicitat k am ascultat instinctul, ca am fost la dr din primul moment, ca am acceptat antibioticul(ecoli asa se trateaza), ca nu am ascultat cand mi s-a spus sa nu mai alaptez, ca nu am acceptat internarea si ca am plecat cu bb pe semnatura. El nu mai are diaree, e f vesel si linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena, habar nu aveam ca se poate lua ecoli prin alaptat .

Eu sunt atenta tare sa mainc tot bine gatit fiindca am eu problemele mele cu stomacul. Printre care si intoleranta la lactoza, asa ca cine are intrebari de cum se manifesta sa intrebe acilea .

Deci daca maninc ceva cu lactoza pe stomacul gol am imediat diaree (dar trece repede), imi bolboroseste stomacul si ma doare. Din pacate lactoza e pina si in piine, norocul meu e ca o parte din lactoza pot sa o procesez. De obicei in ce e fermentat, precum iaurt sau brinza nu ar trebui sa mai fie multa lactoza, dar aici se adauga la brinza cascaval lapte sau pulbere pt nu stiu ce proprietati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Mena, habar nu aveam ca se poate lua ecoli prin alaptat .



la mine singurul simptom a fost lipsa poftei de mancare si o usoara balonare... e bine ca am facut si eu, asa ii transmit anticorpi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

E coli este o bacterie prezenta, in mod normal, in organism. Anumiti factori o fac sa se comporte diferit si sa se inmultesca.
Eu am avut E coli in infectii urinare si mi-a explicat atunci medicul.


Aschiutza, nasa Corinei are intelorenata la lactoza. Dar n-a avut-o mereu. i sa declansat la maturitate.
Intoleranta la lactoza manifestata la copii mici trece pana in jurul varstei de 3 ani. Cateodata mai mult.

Mergi la inceput