Concediu de odihna

Concediu de odihna | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Rog moderatorii sa lase subiectul aici, unde poate fi vazut de mai multe persoane, deoarece este nevoie de un raspuns rapid-spre-urgent.

In cazul unui serviciu cu program de 40 ore/sapt, data de angajare 19 decembrie 2012, cate zile de concediu de odihna revin, pana in prezent?

Edit: in ctr, CO anual este de 21 zile

Nu pot afla din alta parte, va rog sa ma ajutati!

Multumesc!

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depinde de nr de zile din contractul de munca depinde de nr de zile lucrate in decembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

3 zile si jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

CO anual 21 zile
Zile lucrate: in perioada 19-31, doar 2 libere oficiale 24 si 25, restul...prestat la greu. Desigur, nu se tine cont de acest lucru.

Apoi, ian: lu-vi, 40 ore/sapt, we libere; febr, la fel, pana ieri, inclusiv.

Se pune problema unei demisii si vreau sa stiu cum stau. In ctr am preaviz de 20 zile, fiind fct de conducere; ma pot obliga cumva sa raman, daca eu nu mai vreau? A se intelege, nu mai rezist psihic...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci ai obligatia de a merge la serviciu cele 20 de zile de preaviz daca nu stabiliti de comun acord un alt interval mai mic.
Asa incat precizeaza intervalul corect de timp si vei avea raspunsul.
Pana in 28.02.2013 ai 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

de ce nu-ti iei un medical pana una-alta ?

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri! Din pacate, tb sa fug la discutii, sa vad ce alternative am si revin mai pe seara.

Medical? Hm...ma interesez.

Fuggg...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

incearca sa negociezi incetarea contractului de munca cu acordul partilor. in aceasta situatie poti stabili de comun acord cu angajatorul data pana la care vei mai lucra, fara a mai fi nevoie sa parcurgi perioada de preaviz. zilele de concediu ramase neefectuate fie le faci, fie iti vor fi platite la "lichidare".

prin modificarea recenta a codului muncii, in institutia in care lucrez, persoanele cu functie de conducere au perioada de preaviz de 45 zile lucratoare. 20 au cei cu functie de executie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ce ai facut, Raza de soare ?

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jurnalul_roz spune:


Zile de CO vei avea doar 5.
Forumula de calcul(la 21 de zile CO pe an):
3/12x21 zile=5,25
unde 3 reprezinta zilele lucrate de tine(din 19 dec pana in 19 feb),12 reprezinta nr. luni iar 21 media de zile pe luni.

Daca in CM este prevazut preavizul de 20 de zile(fiind functie de conducere) e musai sa ramai. Este stipulata in contractul tau de munca deci esti obligata sa mai ramai inca 20 de zile.
Nu cred ca te ajuta un concediu medical(ai obligatia ca dupa terminarea concediului medical sa te reintorci deaorece nu ti s-a incheiat contractul de muca).
Chiar daca spui ca nu mai rezisti psihic trebuie sa ai curajul de-a mai merge 20 de zile.(abia dupa aceasta perioada primesti toate documetele ca ai incheiat activitatea).
Ai mare grija la predarea documentelor(mai ales ca ai avut functie de conducere).
Nu stiu care este motivul pentru care-ti depui demisia(si nici nu conteaza) dar ai mare grija ce documete semnezi, cui predai(sa ai proces verbal de predare-primire la toate documente).
Zilele de CO(daca nu ai beneficiat de ele)poti sa ceri sa-ti fie platite.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Atentie! Daca iti iei concediu medical:
1. Zilele de preaviz nu se pot suprapune cu cele de medical (adica numaratoarea lor va continua cand te vei intoarce din medical)
2. Nu iti pot desface contractul de munca atata vreme cat esti in medical...

Totusi, ideea medicalului ar fi buna daca chiar nu mai rezisti psihic si simti nevoia de o pauza inainte de demisie :)

La lichidare zilele de concediu de odihna se platesc. Nici ele nu se scad din preaviz...
Bineinteles, tot ce iti spun eu este pur teoretic. Practic poti incerca sa te intelegi cu ei...

Succes!

Mergi la inceput