Secretzie la sin

Secretzie la sin | Autor: andacos

Link direct la acest mesaj

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce e si cum si de ce apar secretziile la sin,la o persoana tinara care a nascut cu peste 8 ani in urma?

exista vreo legatura intre secretziile astea si o eventuala tumora mamara?

Desi medicul a spus ca nu exista asa ceva(va merge la mamografie in curind),cum s epoate rezolva problema cu secretziile?

Precizez ca a aparut o infectzie,tratata cu antibiotic,in urma ecografiilor medicul a spus ca antibioticul si-a facut efectul,insa ceva mai este acolo si o mamografie este indicata,insa eu as vrea sa stiu mai multe(vezi intrebarile de inceput).

Multzumesc anticipat!

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu stiu despre ce secretie e vorba. Daca e secretie lactata, poate aparea daca persoana are prolactina crescuta. Prolactina crescuta se asociaza de obicei si cu cicluri neregulate. Cauza, da, poate fi si o tumoare dar nu la san ci la hipofiza, care se numeste prolactinom ( tumoare benigna). Dar pot fi si alte cauze. Pentru a afla valoarea prolactinei se face analiza din sange. Ideea e ca un medic endocrinolog poate investiga problema.

Daca secretia nu e lapte ci e altceva ( puroi) trebuie verificat, facute analize ale sectiei, etc. Un ginecolog ar trebui sa se ocupa in aceasta situatie.

Daca persoana e sub 40 de ani e mai relevanta o ecografie mamara decat o mamografie pentru ca la aceasta varsta tesutul mamar e mai dens. Stiu ca ai zis ca e tanara dar tinertea e definita in diverse moduri in ziua de azi :).

Ce am scris e din cultura generala medicala, nu sunt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02


Daca secretia nu e lapte ci e altceva ( puroi) trebuie verificat, facute analize ale sectiei, etc. Un ginecolog ar trebui sa se ocupa in aceasta situatie.

Daca persoana e sub 40 de ani e mai relevanta o ecografie mamara decat o mamografie pentru ca la aceasta varsta tesutul mamar e mai dens. Stiu ca ai zis ca e tanara dar tinertea e definita in diverse moduri in ziua de azi :).

Ce am scris e din cultura generala medicala, nu sunt medic.


da secretzia e....altceva,si pesoana are 31 de ani!Ginecologul a spus in urma ecografiei ca nu e tumora(si eu chiar il cred ca el a mai vazut tumori...stie ce spune),insa a trimis-o la mamografie.

Multzumesc de raspuns oricum,astept sa mai vad variante...(am sa intreb in mod special dar nu am auzit sa se ia proba la lichid pentru investigatzii suplimentare)


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

readuc subiectul in actualitate!

Deci s-a facut mamografie ,nu e vorba de nicio tumora,s-a facut tratament,a incetta pe o perioada scurta scurgerea,acum insa a reinceput si din ambii sini concomitent.

S.-a luat proba,s-a luat analiza la singe,lavi...medicul a explicat asa cum ai explicat tu cu proctalina...si a avansat (de fapt nu stiu exact daca el sau sora mea ca era in cautari mari pe net cind am vorbit cu ea)teoria unei tumori.

Nu a facut nicio specificatzie ,nu a facut nicio referire la glanda hipofiza.

Saptamina viitoare ies rezultatele si apoi va lua o trimitere la o clinica specializata.

Proctalina nu s epoate scadea cu tratament?ce presupune o tumora a hipofizei?

Poate totusi ma poate cineva scoate un pic din stress!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Si eu am dupa 2 ani dupa ce am terminat alaptatul secretie (lapte) la ambii sani.
Prolactina mi-a iesit marita, nu exagerat de tare, dar totusi destul de bine peste normal.
Saptamana trecuta am facut RMN si doctorul a spus ca am micro prolactinoame pe hipofiza. Pot fi mai mari, sau mai mici si ele cauzeaza prolactina marita in organism, si lactatia. Majoritatea se trateaza medicamentos, doar cele mari se indeparteaza chirurgical.
Inca nu am fost sa primesc tratamentul, dar din ce am citit eu nu e ceva de speriat, se rezolva medicamentos, nu pune mari probleme.
Am citit ca unele persoane tolereaza mai greu medicamentatia, poate da ameteli si scaderi mari de tensiune, senzatii de greata... Se incepe treptat si se scade tot treptat, unii trebuie sa ia o perioada mai mare de timp, ca altfel revine lactatia.
In principiu nu e ceva de speriat sau ingrijorat. Se rezolva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Selina,multzumesc d eraspuns!

Tzi-a facut analiza si la urina sau doar secretzie si singe?

Sora mea a avut mai tot timpul probleme,prima oara pe la 16 ani(cred,nu mai tzin minet exact)rezolvat prin tratament,apoi la vreo doi ani dupa ce-a nascut bubu mic si dragalas :),rezolvat tot prin tratament si acu iar dupa 8 ani d ela nastere.

Sa vedem ce-i spune doctorul martzi,oricum ii da trimitere la Brustinstitut.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Pentru prolactina am facut analiza de sange - dimineata pe nemancate.

Am mai facut RMN, pentru ca zicea ca asa e procedura, mi-a zis defapt si medicul de familie acelasi lucru. M-a trimis si la control la ochi (????) nu stiu exact de ce si nu am gasit progrramare mai repede de septembrie.

Multa sanatate surorii tale Fiti optimiste ca se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Probabil ca e prolactina marita, de aici secretia/laptele. Se tine sub control cu tratament.

Selina, controlul la ochi are legatura cu investigatia unei posibile tumori la glanda hipofiza. Daca este prezenta sau are o anumita marime, afecteaza vazul. Mie mi s-a cerut numai RMN-ul de facut, dar imi amintesc ca m-a intrebat de vedere, daca am tulburari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Multzumesc Selina si Oana!

O sa asteptam sa vedem martzea viitoare rezultatele si ce i se recomanda mai departe.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Este posibil sa fie un prolactinom.Pentru acesta mi s-a recomandat Dostinex.Cautand pe net am gsit un articol in formula As in care o doamna a reusit sa stabileze valoarea prolactinei cu un tratament naturist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

se pare ca situatia e de natura hormonala, dupa cum deja ai spus ca problemele au inceput din tinerete si s-au repetat pe parcurs...
"tratamentele" medicamentoase nu au facut altceva pina in prezent decit sa mascheze simtomele temporar de fiecare data; dupa cum vezi, situatia se repeta, semn ca radacina problemei (cauza) e tot acolo. organismul striga dupa ajutor...
din pacate nu cred ca medicamentele sint solutia; dezechilibrul din corp nu se repara cu chimicale.
incercati sa vedeti situatia prin prisma "intregului" nu a "partii": dati corpului ce-i trebuie ca sa intre din nou in armonie si sa functioneze corect. medicamentele nu fac decit sa intoxice ficatul si sa acutizeze problema.

nu cunosc persoana si e greu sa comentez... sint o multime de chestii care pot influenta sanatatea hormonala de la virste fragede si o alta gramada care poate produce dezechilibru si mai mare la maturitate.

daca as fi in situatia de fata: as introduce dieta vegana (mostly raw) pe durata nedelimitata (sint dovezi ca ajuta la echilibrarea hormonala), fara mincare procesata din comert cu E-uri, fara zahar, faina, cafea, cola si alte minuni, as face detoxuri cu sucuri verzi proaspete, as lua probiotice, suplimente care sa echilibreze hormonii, as curata ficatul prin metoda uleiului de masline (asta e cea mai importanta faza, deoarece acolo se neutralizeaza hormonii care nu trebuie in corp), apa multa si buna, somn, relaxare...stiu ca suna aiurea dar asta vrea corpul uman pentru refacere.

daca aveti diagnostic sigur si stiti ca nu e tumoare sau alta belea, mergeti la un homeopat, naturopat, etc sa va ajute pe calea naturala fireasca, nu artificial.
de retinut ca tratamentele astea naturale trebuie tinute cam pe viata, fiindca odata revenit la regimul anterior...revine neplacerea.

bafta si sanatate multa!

Mergi la inceput