Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

michelle, imi pare tare rau ca clara e iar bolnavioara.
ioana, da, stiu ca urinalul este recomandat de la 1 an in sus, dar ni l-a recomandat nefroloaga de la bucuresti in care avem incredere (a zis sa ii dam 2,5-3ml/zi in loc de 5).

fetelor, in afara de linte, ce alte legume sunt bogate in proteine si merg la bb-ii sub un an? fiindca eric are voie carne doar o data pe sapt si de alte una-doua ori pe sapt tre' sa ii dau o leguma care are proteine mai multe. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Multumim pt urarile de sanatate. Eric e asa si asa, azi noapte a facut 38.3, dar a dormit mai bine, fara scancete si plansete. Mai are muci, iar de dimineata temperatura era 37.4. Noi tratam doar cu Tylenol (acetaminofen) si Advil (ibuprofen) alternativ. Ii mai dau Oscilo si Coryzalia, dar, sincer, mi se par apa de ploaie homeopatele astea.

Balanta, LML lui Eric si Marc, sa creasca mari, sanatosi, ca norocosi sunt deja, cu o mama ca tine!
La capitolul proteine vegetale, in ghidul meu de diversificare mai sunt mentionate, in afara de linte: naut (chickpeas) si tofu (firm tofu).

Michelle, ce multe medicamente ia Clara! Sanatate multa, e mai bine ca o tii acasa.

Vrea sa pape, revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

ioana - multumesc pt ideea cu Septilin. Momentan ii dau protectis, probabil voi incepe dupa ce termina cura asta

balanta - iata ce am eu notat, dar intreaba pediatrul cand le poti introduce (smintele, nucile si produsele apicole dupa un an, cred)
Cele mai bogate in proteine sunt
1. leguminoasele: naut(in top), linte, mazare, soia, fasole.
2. cerealele: quinoa este cereala mama cu proteina completa, amaranth, mei, porumb, orez (brun), arpacas
3. Polenul si pastura sunt produse apicole ce contin toti aminoacizii esentiali si multe proteine (pastura contine si B12)
4. nuci, seminte, oleaginoase
5. fulgi de drojdie inactiva
6. legume cu frunze verzi si nu numai ex: spanac, broccoli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Lml Eric si Marc! Sa cresteti mari si sanatosi!

La fel si pt maine pt Andrei, si ceilalti sarbatoriti de zilele astea, nu-mi vin in minte acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

LML gemenasilor Eric si Marc! sa va traiasca!

noi suntem raciti (adica eu si copiii; sotul e ca o floricica... nu se prinde de el nimica, nimica...).

Lui R i a crapat gingiuta de jos si se vede un coltisor de dinte Aseara era intacta, astazi nu...
Lui M, tot pe la 7 luni si jumatate i a aparut primul dintisor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta LA MULTI ANI buburuzelor tale !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello
Intru rapid din lipsa de timp. Nu prea am avut timp sa citesc, dar nu am vrut sa ratez ocazia de a le ura la multi ani lui Eric si Marc. Multa sanatate si viata lunga amandorura sa isi bucure mamica.
Sanatate multa piersicutelor bolnavioare.
Noi suntem bine,Aurora face din ce in ce mai multe lucruri si parca in fiecare zi ne uimeste. Eu sunt super ocupata si mi se pare ca ziua ar trebui sa aiba vreo 50 de ore.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Lore eu am patit cu Ana sa se umple de kk si la putza, sapt trecuta facea mai moale, cred ca de la siropurile de tuse si muci.

Zilele astea de cand am terminat tratamentul vad ca nu mai face asa moale.

Prednison a primit si nepoata mea ca tratament pt tusa si muci. Cica actioneaza ca un antiinflamator, nu ma pricep deloc, dar i-a facut fff bine la tusa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Ina, felicitari pentru dintisor si sanatate tie si copiilor, sa treaca repede si usor raceala.
Michelle, imi pare tare rau ca e iar bolnavioara Clara. Cat Aerius ii dai pe zi, dar Sinupret?
Dupa ce am terminat tratamentul cu Augmentin, nepoteilor le-a aparut e eruptie cutanata, intai pe frunte, apoi s-a extins si pe corp. Pediatrul a spus ca poate viroza a fost si sub forma eruptiva. Le-a prescris Claritine, 2 ml pe zi, dar stiu ca nu prea se da sub 2 ani, la fel ca si Aerius. Alex a inceput sa tuseasca uscat, iritativ, in special cand doarme. Am sa le pun si eu o ceapa taiata in camera, poate va tusi mai putin.
Balanta, inca nu m-a adaugat nimeni pe FB. Acolo sunt Daniela Rusu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Va dau cafea. Noi suntem bine. Al meu se pregateste ptr urografie, care o va face maine. Nectarel nu mai este cuminte deloc. A inceput sa-si dea cu jucariile in cap. Aaaa, lml gemanasilor Balantei. Sanatate puilor bolnavi. Va pup si revin.

Mergi la inceput