Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici mamici dragi!

LML sarbatoritilor de azi si zilele trecute!
ma bucur ca puiutii sunt sanatosi si papa

noi am fost la tara de sambata, am stat mult pe-afara si am papat... morcov!...vorba vine am papat, ca a fost cahhhhh...il tinea in gura, se stramba si apoi ii venea sa vomite..i-am pus pana la urma un pic de lp si l-a papat pe tot..cereale papam de orez cu mar si am cumparat mei din dm...si scutece, am trecut la nr. 4!
apropos, cum imi dau seama daca david nu e prea slabut? adica are falcute, pernite la maini si picioare, dar e lungut si subtirel per ansamblu si are o talie de viespe ..am vazut in poze ca bebeii vostri sunt ca niste sarmalute, iar al meu mi se pare slabut prin comparatie..
la ai mei in prima noapte mi s-a trezit des, a doua noapte s-a culcat la 10 si s-a trezit la 4! a papat tzitzi si a dormit iar pana la 7... azi-noapte s-a trezit la 12, 3 si 6, tot asa, i-am dat tzitzi...mi se pare ok, alta data se trezea din ora in ora..
pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor.
eu sunt mamica de piersicutza dar am intrat sa o felicit pe Corinuka.
Imi era dor de tine mamico. Vad ca ai un baiat mare marca PK!
Bravo si sa iti traiasca! Ma bucur tare mult sa vad ca totul e bine!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

te pup ioana!
da, suntem mari, crestem, la fel ca si piersicuta ta, ana! si eu te-am mai urmarit la piersicute si am vrut sa te cert de cate ori ai fost la cluj si nu ne-am vazut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna fetelor!
Multumim de primire
Alive, LML pentru Iustin! M-am bucurat cand am vazut ca mai e un bebe cu acelasi nume . Iustin al meu este f vanjos si activ; cand e treaz nu prea mai suporta sa stea culcat, tr sa il ridic in fundulet (sprijinit pt ca inca nu sta bine sg) sau in brate sau pe burtica (mai putin fiindca se plictiseste repede).

Vroiam sa va intreb: bebeii vostri stau cuminti/linistiti in timpul zilei? Al meu in 5 min se plictiseste de orice i-as da (carusel, jucarie etc.) Si neaparat tr sa fiu in raza lui vizuala ca altfel e jale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Si se pare ca pana vineri nu avem nicio sansa sa iesim afara la plimbare . Bate f tare vantul...
Merg sa schimb un bebe cacacios ; acum inteleg de ce era asa nervos si nu ma lasa sa scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Vroiam sa ma mai uit din urma, ca sigur mai vroiam sa raspund cate ceva, dar daca mai fac asta sigur nu mai apuc sa scriu.

Noi nu suntem prea bine, de cateva zile Luca face greva foamei. Mananca aproximativ 500ml pe zi si mare parte fortat. Chiar nu stim ce sa ii mai facem. Nu vrea si nu vrea. Si daca insistam prea mult se pune pe tipat. Am ajuns la fiecare masa aproape sa plang langa el. Primele doua saptamani de la 4 luni a pus binisor (nu grozav, dar pt cum mananca el), iar de cateva zile a scazut. Scutec uscat dupa o noapte intreaga . Iar mergem la dr. azi. Daca nu imi convine ce imi zice merg si la altcineva. El e in continuare vesel si energic. Doar ca a inceput sa aiba momente in care nu se linisteste decat plimbat si el nu facea asa.
A, vroiam sa va intreb ceva. Dupa ce puiutii vostrii si-au tinut mult timp capul bine, a inceput sa le scape din cand in cand? La Luca se mai intampla cand e pe burta. Am vazut ca scria ceva de genul asta in descrierea de la saptamana 19. El se apropie daca ma iau dupa DPN, altfel a depasit-o deja. Sa fie doar o perioada?

Olivia, legat de ce ai zis tu cu piureurile, si eu am primit argumentul asta cu apa: "da ce, noi nu bem apa dupa ce mancam?", de parca noi am bea doar lapte. Pediatra a zis sa-i dau cand introducem solidele abia.

Mirabela, mesajul tau a fost superb , ai reusit sa redai in scris ce simtim toate . Mi-au dat lacrimile citindu-l. Mi-a fost dor sa te citesc, ma bucur ca e mai bine Calin si ai revenit pe aici.

sarbatoritilor. Niste scumpi Calin si Paul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor!
LML sarbatoritilor de azi.
Anca, eu o scot pe Irina in fiecarea zi afara, chiar daca ploua sau ninge, avem aparatoare de carut (daca ploua asa, marunt). Cred ca de cand am nascut-o nu a fost decat 5-6 zile in care nu a iesit afara si este sanatoasa tun, nu mi-a racit niciodata (Doamne ajuta), iar la noi in casa sunt 20 de grade. Eu cred ca este foarte important sa iasa afara, parerea mea. Bine, am noroc ca are cine sa mi-o scoata, eu ies mai rar cu ea, profit de timpul cat este ea afara (cu socrul/soacra) sa fac treburi prin casa sau sa stau pe net, ca acum...
Si a mea se plictiseste foarte repede in casa pe parcursul unei zile, in afara de perioada in care iese afara, nici nu va imaginati ce chestii inventez sa-i captez atentia si sa o pacalesc sa mai stea singurica sau pe spate (de cateva luni se incordeaza si ridica funduletul, apoi tipa in semn ca vrea in picioare sau in fund). Vroiam sa va spun ca a mea are 5 luni si doua saptamani si nu s-a rostogolit niciodata, in schimb apuca foarte bine obiectele le duce la gura, le muta dintr-o manuta in alta si sta in fundulet chiar si nesustinuta pret de cateva secunde pana la 1 minut. De curand a inceput sa-si duca piciorusele la gurita, chiar sa le bage in gurita (degetele de la picioare) si este foarte fascinata de ele, le misca si se uita la ele, nu stie daca sunt ale ei ori ba. ; si nu mai vrea sa auda de statul pe burta sub nici o forma.
Trimit si mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Corinuka, cate kg are puiul tau? Si a mea este slabuta in comparatie cu alti bebelusi, nu i-am dat niciodata lapte praf ci doar san pana acum o saptamana cand am inceput diversificarea. Nu-mi bat capul, aste este ritmul ei, este zambareata, jucausa, uda scutecul, deci totul e ok. Pediatra mi-a spus ca - citez "Vrei sa ai o fetita grasuta care sa nu aiba voie diverse alimente din aceasta cauza?"
Am observat ca ia cam 100 de gr pe saptamana, schimbarea a fost pe la doua luni, cand brusc a inceput sa ia mai putin in greutate (din ce am citit estre normal), inainte lua cam 300 de gr pe saptamana. Acum are 7,200 kg la 5 luni jumate, este in grafic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Incep cu o strigare: KYTANUUUTZ, mai zi-ne despre Luca, ne e dor de tine si ne cam ingrijoram ca nu dai niciun semn!

Paula, nu ne-ai mai scris demult, ce mai face Roland? Mami.ilinca, Mari.kaki, Anda28, Elfica... restul fetelor, ce mai fac boboceii pufosi?

Alive, LML pentru Iustin!

Anca, bine ai venit la noi in odisee! Mateiut sta cumintel si singur, doar ca de cand il streseaza dintii se oftica mai repede cand il las singur si tre sa-l tin de vorba ca sa uite de durere. Nu-i nevoie sa-l iau in brate, dar tre sa vada ca ma uit la el si ca ii vorbesc.

V-am zis ca i-au dat dintii de jos, doi, mai exact. Vaaai, deci imi roade sanul cu ei de nu mai pot

Olivia,
ti-am ascultat sfatul si i-am dat 4 zile morcov, acum am adaugat la piure si pastarnac. O tinem asa 4 zile, s-apoi mai adaugam radacina de patrunjel.

Fetelor, cum se pastreaza mai ok legumele... in frigider, afara, in punga, in cutie de plastic? Luminati-ma si pe mine

Azi, la vreo 2,3 ore dupa masa Matei a facut un kk galben, era ok culoarea, dar cu cateva seminte mai deschise... asta ce inseamna, ca e constipat? I-am facut ceai baby calm, m-am gandit ca poate s-a mai deshidratat de la piureul de azi care a fost destul de cremos, nu apos ca ieri.

Gabi, am uitat sa-ti scriu, sa-ti multumesc pt compliment. Am tinut mortis sa nu-mi tai parul (pt ca vreau sa fiu la anul mireasa cu par lung), desi sa stii ca-l tin mai mult prins, poza e o exceptie.

Simona, imi pare rau pe problemele cu papa, poate o fi si din cauza sapt 19, ca se modifica apetitul. E foarte bine ca mergi cu el la doctor, dar ar fi bine sa ramai calma. La mine, problemele cu Matei se rezolva numai dupa ce ma calmez.

Zilele trecute ma ofticam ca nu poate sa adoarma decat la san si leganat. Apoi am inceput sa ma consolez la ideea ca daca el asa e fericit, tre sa ma imbarbatez si sa lupt cu oboseala proprie (apropo, si eu sunt adepta AP, adica o singura data l-am lasat pe matei sa planga pt ca era ta-su curios, dar putin, si chiar el l-a luat in brate si l-a consolat. In general, l-am luat in brate fara retineri, l-am pus la san de cate ori a vrut si l-am si adormit, alinat asa, l-am leganat, sa stie copilul ca nu-i singur pe lumea asta si ca mamica e langa el. iar in prezent Matei e un copil care nici nu plange, stie cum sa-mi ceara ce are nevoie prin gesturi, stie ca sunt langa el si nu mai dispera ca atunci cand era mic...)... Off, ce paranteza lunga...

Revenind, ma stresam ca nu adoarme, m-am incurajat singura, m-am relaxat si Matei mi-a facut surpriza azi sa adoarma in carut, ceea ce e un mare progres Deci Simona, e bine sa mergi la medic, dar, daca-mi permiti sa fiu poetica, relaxeaza-te, accepta ca el doar atat papa si da-i cand cere si cat vrea el, apoi lasa-l in pace. Daca tu il fortezi sa pape mai mult si zici ca tipa, deci riposteaza, o sa asocieze papatul cu o activitate care nu-i place, s-atunci o sa fie si mai rau pt amandoi. Tu te stresezi si mai tare si-l stresezi si pe el. Ai incredere in puiul tau si-o sa vezi ca o sa te surprinda placut, daca-i respecti limitele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ah, si sa va mai zic de ce dulce e Matei... Azi l-am lasat cu mama soacra ca sa merg la piata dupa legume, cand m-am intors ea il legana in brate sa adoarma. Pana m-am descaltat eu, ea l-a pus in pat zicand ca nu poate sa-l adorma, Matei a scancit, era adormit, dar cu ochii deschisi. M-am dus repede la pat sa-l iau sa-l pun la san si leganat (reteta clasica), am pus mana la pieptul lui si i-am zis Ce faci Mateiutz, esti adormit? El s-a uitat la mine, mi-a luat mana in brate cu manutele lui mici si a inchis ochisorii si a adormit instant Asta e asa o dovada de dragoste de m-a topit toata!

Ca tot a inceput asa frumos Mirabela! si mie o sa-mi fie asa doooor! mai ales de fatuca cu care se uita la mine cand e la san

Mergi la inceput