Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Offf, Ramona, asta da veste bomba Poate nu-si mai aduce bine aminte mama ta? Sper sa nu faceti nici tu, nici Natalia!

Apropo, nici eu nu ma opresc din slabit. Am ajuns la 51, dupa ce o vreme stagnasem la 55, apoi 53... mai am un pic si ma intorc la 45, desi nu-mi doresc sa fiu din nou asa slabanoaga. Am dat jos 18 kg. Oare cand terminam cu alaptatul ne ingrasam?

Heh, Matei vaz ca doarme de la 6 jumate :)) Ciudat e ca azi n-a vrut sa doarma afara in carut, a stat cumintel si a admirat peisajul vreo ora La 6 juma era super obosit, i-am amanat si eu somnul cu 20 de minute de joaca. In mod normal el se trezea scancind seara din juma in juma de ora si acum dorme bustean de 2h jumate... Nici baita n-am apucat sa-i fac, dar ii fac mai incolo daca se trezeste de-a binelea. E bine sa doarma si seara, nu ma supar, doar sa-l vad si pe el ca leaga macar o data in 24 de ore, 3 ore de somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Woder week se calcueaza dupa dpn, nu dupa data nasterii? Oricum, la noi sunt asemnatoare ca dpn era 13 si ne-am nascut pe 14. Ia sa intru pe mail sa citesc ce ati trimis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ihh, am intrat in sapt 25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Offffffffffff Stela cat te-am asteptat sa vii de la pediatru cu ceva reteta minune sa nu se mai trezeasca piticii astia atata noaptea.
Eu eram o fericita, am ajuns la un moment dat ca aveam o trezire pe noapte, pe la 3 (culcat de la 22) si urmatoarea masa era la 9 (trezirea la 8) dar nu a durat mult. Acum se culca pe 21.30 dar se trezeste intre 1 si 2 si apoi intre 4 si 5 si la 7 e in trezirea finala; nu mai reusesc sa il adorm langa mine. Stiu ca nu ar trebui sa ma pling ca la majoritatea se trezesc mai des dar eu sunt rupta de oboseala. Ziua nu reusesc deloc sa adorm (el fie doarme afara, fie la mine in brate dar eu reuesc sa adorm cu el nici daca stam intinsi in pat-nu stiu de ce). Incerc sa culc devreme seara dar nu prea reusesc mai repede de 11 si cand se trezeste la 12 aproape ma izbesc de pereti de oboseala.
Sa aveti o noapte usoara, sanatate la cei bolnaviori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Stela,te invidiez....eu de astazi am inceput regim.M/am ingrasat dupa ce am nascut.Am kg pe care le aveam in august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

STELA, nici eu nu sunt de acord cu ce-a zis dr. ta. Din cate am citit (mult tare), nu e deloc indicat sa nu-l lasi sa doarma ziua cand e obosit, sperand ca va dormi noaptea mai mult. Din contra, va fi irascibil, va adormi mult mai greu si va dormi nasol, cu treziri multe. Eu n-as incerca asta deloc; adoarme-l cand vezi primele semne ca e obosit, asa adoarme cel mai usor, si nu te frustreaza nici pe tine.
Nici cerealele seara nu-s o solutie ca sa doarma mai bine, din cate am citit. La fel cum multi copii nu se ingrasa deloc de la ele. Cred ca mult conteaza daca papa lapte destul in continuare.
Observ ca multe dintre voi spuneti ca nu doarme copilul (mai) deloc ziua, dar sa stiti ca daca doarme peste 20 minute, e considerat un somn bun, ziua. Stefan nu doarme mai mult de 30 minute, cam de 3 ori pe zi. Noaptea doarme 11-12 ore, cu trezirile de rigoare: supt cateva minute, adormit imediat la san. Uneori cand ii schimb scutecul pe la 3 noaptea, se trezeste si incepe sa vb, dar nu-l bag in seama si adoarme la loc; sau il iau in sufragerie si ne leganam in fotoliu pana adoarme.

MIRABELA, si Stefan canta cu mine cand adoarme. Uneori ma bufneste rasul, e super simpatic!
Avocado nu se gateste. Nu stiu ce spune OLI de avocado rotund, eu aici il vad doar pe www.google.ca/search?client=safari&rls=en&q=avocado&oe=UTF-8&redir_esc=&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=l_I0UciKH5L6rAH9sYD4DQ&biw=1440&bih=693&sei=X_M0Uf2OJsW-qQH8moDAAQ" target="_blank">asta . Il cumpar tare de obicei, deci e crud. Il lasi in bucatarie cateva zile, pana simti ca e molicel cand il apesi. Ar trebui sa fie verde pulpa, daca are pete maro, inseamna ca s-a stricat acolo. Tai pur si simplu felii si-i dai, sau pasezi. Daca pastrezi samburele in bucata ramasa, isi pastreaza culoarea verde, altfel se maroneste. Noua ne place foarte mult, il taiem la salate, sau ungem pe paine/biscuiti si mancam cu feta, carne etc. si guacamole, bineinteles.

OLI, cel mai "sanatos" e sa mancam impreuna, nu sa manance copilul singur. Asa imita in timp si nici nu astepti dupa ea sa termine. Mancam, mai vorbim etc, timpul trece. Si am citit sa ne abtinem de la a-i indopa. De asta autodiversificarea e ideala, copilul mananca ce si cat vrea si are nevoie. Eu oricum n-aveam de gand sa il fortez sa manance. Eu sunt de parere: ti-e foame? mananci, nu? atunci astepti pana la masa urmatoare! Tocmai citeam zilele trecute sa incercam la fiecare masa sa fie un aliment care-i place copilului; daca nu vrea sa manance ceva nou sau care nu-i place, macar are ceva care sigur va fi mancat. Si putem sa-i facem sa manance ce nu le place daca ii implicam atunci cand pregatim mancarea, sa participe si ei. Bineinteles, cand sunt mai marisori.
Am citit si cat ar trebui sa manance, dar nu mai stiu cat si am uitat unde-am citit . Era f putin, oricum.

RAMONA, multa sanatate si curaj! Poate te remontezi zilele astea cat e mama ta la tine.

Noi suntem bine. Sambata noapte Stefan a dormit de la 11 la 5 fara nici o trezire, m-am trezit asa speriata ca nu stiam daca e ok! Azi noapte in schimb s-a trezt cam la 2 ore, dar cu plansete, disperate, am dormit cu el pe fotoliu in doua reprize. Cred ca il durea burta, ca am fost super balonata ieri, probabil de la niste zacusca. De o sapt. nici nu mai are scaun zilnic ca inainte, si cand are, are doar unul pe zi; inainte avea cam doua, si unele erau din alea cu explozii, din spate-n fata, si in afara, de avea tati ce freca .

Mi-am amintit: Stela, de ce nu-l pui pe Matei in scaun de masa? Eu zic c-ar sta mult mai bine decat intre perne, ar fi sprijinit din 4 parti, i-ar prinde mai bine.

CARMEN, esti ok?

s-a plictisit, merg la el!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara, am o maret varza in cap de cat am citit asa ca nu am retinut mare lucru .
Ramona bine macar ca ai reusit sa iesi putin sa te aerisesti iar acum daca a venit si mama la tine profita cat poti de pe urma asta. POate Stefan e asa plangacios si din cauza bolii, iar in privinta jocurilor asa a fost la noi Daria, nu era chip sa jucam un joc fara ca ea sa planga. Poate de data asta te ocolesc macar pe tine bubele ca sa te poti ocupa de Stefan si Nati in liniste.

Olivia inteleg ca ati inceput pe bune diversificarea. Legume i-ai dat pana acum ceva? Off, tare rau cu nasul infundat, asade mila mi-e de ei saracii cand nu pot respira si nici nu ii poti ajuta foarte mult. Eu nu m-am incumetat sa incerc cu ceapa cand era Paul mucos, sa imi spui tu daca da rezultate :).

Stela ce voinicut e Matei! Paul abia are 7 kg, dar nu ma plang. Sa stii ca e adevarat ca fiecare copil are ritmul lui la somn. Daria dormea la varsta asta tooooaaaata noaptea, pana pe la 5-6, Paul se culca la 20,30 si se trezeste de 3 ori pana dimineata. Nu plange, doar ma cauta pentru cate o dusca de tzitzi si se culca inapoil, trezirea finala la cel mult 07,30 .

Kytana cum ai decis cu medicamentele? Le iei pana la urma? Ma gandesc ca stie el ce stie ca ti le-a dat, nu? Esti o gospodina model, eu gulas nu am facut niciodata, banuiesc ca nu e chiar mare greutate dar nici nu m-am strofocat sa incerc pana acum.
Luca e un simpatic, cand spui ca nu prea doarme ziua inseamna ca doarme cate mai putin de 30 de minute? Cum e vremea la voi? M-am uitat putin pe net sa vad cum arat orasul in care locuiesti, pare fain. Tare mi-a placut cand am fost in UK ca in parcurile lor poti sta linistit pe iarba, poti lua pranzul acolo, poti citi etc. La noi in RO inca mai sunt parcuri in care stau jandarmii ca sa nu calce copiii iarba . Iar mi-a placut foarte mult la ei ca au multe parcuri de distractii. Ne-au dus cu fetele la o gradina zoologica imensa, o vizitai din masina, veneau animalele la noi la geam (unele) iar la sfarsitul turului era restaurant cu multe chestii de joaca pentru copii, un fel de loc de joaca indoor pentru vreme nasoala, foarte fain. Poate prin Bucuresti mai ai unde merge cu copilul daca vremea e nasoala dar la noi in afara de Mall nu prea ai unde sa il duci. Ma gandeam zilele trecute ca as iesi cu o prietena la o cafea intr-o dimineata, dar nu pot fara Paul ca nu am cu cine sa il las iar o cafenea unde sa nu se fumeze nu este. As putea merge la Mall dar nu imi place, food court ul la Iulius Mall Suceava e ca o cantina mai mare .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

am uitat... OLI, sanatate multa Mayei, sper sa treaca repede!

Oau, STELA, esti o norocoasa in privinta kg! Eu sunt batoza, am acum greutatea de dinainte de-a naste, desi dupa nastere dadusem jos in prima sapt., si aratam bine. M-am ingrasat dupa, de la mancatul de dulciuri in special, zic eu.
Ieri am mers si mi-am cumparat niste pantaloni mai ok, ca umblu numai in pantaloni de yoga/ sport. Cand ii vad ce imensi sunt... nu imi vine sa cred ca-s ai mei, credeti-ma! Am cu 2 masuri mai mult decat inainte!!! Problema mea e ca nu realizez ce animala m-am facut, mi se pare ca nu e chiar asa rau, dar cand ma vad in oglinzi... imi vine sa urlu!

ANDREEA, ce dieta tii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oho, Ramona, chiar ca e lungana Natalia!

Stellutz, dupa DPN se calculeaza.

Andreea tratamentul e asa:
- Oscillo 1 tub dimi si unul seara x3 zile
- pivalone cate 1 puf in fiecare nara de 3 ori/zi
- colargol cate 1 picatura in fiecare nara de 3 ori/zi
- apa de mare de cate ori e nevoie
- aspirat cu BB de 3 ori, in rest cu pompita manuala.
Si diseara ne imputim si cu ceapa

offf, are 37.5. Ea de obicei are 36.9-37. Sper sa nu creasca mai mult. Asa frica mi-e de febra, mai ales noaptea.

Gabi, eu mananc odata cu ea avocado. Il pun pe masa si ne servim amandoua. Din mana, in rarele ocazii cand apuca, ii aluneca si se enerveaza asa ca o ajut eu. Suge bucata putin si iar se enerveaza si plange. Azi zdrobit si in lingurita a vrut fara sa mai faca scandal ca la bucati.

Pana acum i-am dat doar legume-fructele: dovleac si avocado. Ii mai dau 2 zile avocado si apoi trec la morcov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Papelusca sunt OK numai ca zilele trecute nu am avut deloc timp sa stau la comp. Nu stiu cum fac ca tot timpul am haine de intins, nu mai spun ca de impaturit si de pus la loc m-am saturat, vase spal de 10 ori pe zi . Sambata radeam ca erau mai multe haine pe canapeaua din hol (acolo le pun dupa ce le iau de la uscat) decat in dulapuri .
La mine ziua e plina ochi, dimineata ma trezesc o termin pe Daria de pregatit pentru scoala(o parte se ocupa sotul meu), apoi il schimb il spale pe Paul si ma ocup si de mine, spalat schimbat etc. Ma gandesc ce este de mancare, pe la 11 sau 12 pleaca ANa la scoala si trebuie sa ii dau si ei sa manance si sa ii pregatesc pachetul si ceaiul pentru scoala. La 12,3o sau 13,30 vine Daria si iar pune masa,apoi fa teme, apoi ma gandesc ce mancam seara si toooot asa.

Stela te invidiez la kg. Eu am inceput sarcina la 59, am ajuns in 2 luni la 55 kg si cand am nascut aveam 61. Cand am nascut aveam 54 kg si acum am 59 , am avut si 61 acum vreo 2 sapt , deci se poate si mai rau .

Andreea la ce cura te bagi? Eu recunosc ca nu am putut tine dieta niciodata, nici nu am incercat de multe ori, dar as vrea sa ajung la 55 kg din nou.



Mergi la inceput