Clasa a II-a * 2012-2013 * (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Vreti sa va spun un secret?
VINE VACANTA!

Noi avem si teme de vacanta (curios) la matematica, cica trebuie sa termine Manualul... Pai de ce? Ca doar vine vacanta, nu se termina anul scolar! Am crezut ca a inteles copilul gresit , desi nu-i sta in fire, dar am verificat din doua surse, ca un adevarat profesionist, si asa e.
La romana nu au nimic... doar el are de facut un portofoliu despre excursia in care au fost. "De ce tocmai eu, mami?" "Pentru ca tu poti, dragule!", inspirat raspuns, ca abia asteapta sa il faca acum...de unde era tare suparat.
Saptamana asta l-am lasat "altfel", sa se bucure de toate cele, sa se odihneasca, saptamana viitoare ataca afurisitul ala de manual, (desi eu as fi vrut mai putin si mai dificil/diferit) si mai lucreaza pe ici pe colo, pe unde zice mami ca scartaie. Plus engleza, plus antrenamente...
Cum au reusit ai vostri copii sa invete cand se scrie cu un i si cand cu doi de i? Ca aici e buba la noi...
Culmea copii/ copiii nu-l greseste niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Of, si noi abia asteptam vacanta, mai ales ca l-a dat peste cap si schimbarea de ora. Si asa bine isi reglase programul inainte....

N-are teme pentru vacanta, doar recomandarea obisnuita sa citeasca mai mult, dar asta oricum se intampla asa ca nu-mi fac griji. Saptamana asta l-am lasat fara nicio alta activitate in afara de tenis. Azi carnaval in clasa, l-am costumat in bucatar si taaare mandru era.

Anka, nu stiu vreo metoda de a-i invata treaba cu i-urile, si pe mine ma sacaie un pic. Eu am ramas la metoda veche si anume cicaleala. De cate ori il prind, ii fac observatie, poate prin practica va prinde. Sigur ca o fi existand si o regula de gramatica dar eu am uitat-o.

Sper sa fie vreme frumoasa saptamana viitoare, noi il ducem la bunici si ar fi pacat sa stea numai in casa.

Vacanta frumoasa tuturor daca nu ne mai citim pana atunci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Iuhuuu! Da, vine vacanta! La fel de mult asteptat de pitica, dar si de mine.

A primit ditamai tema, 95% la mate. Daca ramaneam acasa cred ca era chiar ok ca volum, insa, cum plecam 11 zile din 14, nu stiu sincer cand o sa o faca. O sa incerc de maine sa facem cat de cat. La intoarcere nu as pune baza pe cele 3 zile, sigur vom fi chiauni de la diferenta de fus orar.

O sa iau doar o carticica de citit la culcare, si asa este foarte obosita. Desi...cred ca vom adormi cu totii seara fara sa mai apucam sa o deschidem. Pana una alta, vacanta e la o zi distanta!

Va dorim sa aveti o vacanta excelenta, cu odihna si distractie cat cuprinde.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

acuma serios vorbind: e vacanta de o saptamana, la ce le folosesc temele astea?
Daca le dadea de citit si de facut o fisa dupa cartea respectiva, mai intelegeam. Dar matematica?? Really? E pericol sa uite tot daca nu socotesc o saptamana????

Eu vorbesc, dar sper sa nu vina si al meu cu tema pentru vacanta la matematica.


Roxana: tu de ce zici de 14 zile, ca eu stiu doar de o saptamana de vacanta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Abia asteptam si noi vacanta, sa lenevim mult :-)
Nu cred sa aiba teme, mai ales ca e vb doar de o saptamana :-) Doamna noastra este mai relaxata de felul ei si ii place munca putina si concisa, la obiect asa, fara stufarai in plus aiurea.
Eu abia astept diminetile linistite !!! Yuhuuu !!!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Maria, noi mergem la o scoala privata cu an scolar de 1.09 la 30.06. Asa ca au decis sa lase totusi 2 saptamani in aprilie.

Nu inteleg cum si cand ati ajuns voi cu o saptamana iar, parca tocmai anuntasera ca aveti 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Maria, noi mergem la o scoala privata cu an scolar de 1.09 la 30.06. Asa ca au decis sa lase totusi 2 saptamani in aprilie.

Nu inteleg cum si cand ati ajuns voi cu o saptamana iar, parca tocmai anuntasera ca aveti 2.


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


fericitilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

De curand,copilul meu( elev in clasa a II-a) a participat la un concurs scolar important pentru el.La clasa doamna a lucrat zi de zi cu ei,i-a incurajat in fiecare zi sa mearga mai departe.Acest lucru a insemnat foarte mult...nu toti institutorii lucreaza cu daruire la clasa!Pentru asta,ii port recunostinta si ii multumesc din suflet!

Dar...nu este suficient doar lucrul la clasa pentru ca copilul sa aiba rezultate.Totul trebuie aprofundat acasa,la fel,zi de zi.

Am incercat sa-l ajut,l-am motivat cat am putut...poate l-am descurajat uneori,poate l-am incurajat prea putin,poate nu am crezut suficient in propriul meu copil...A fost o experienta din care am invatat si eu.A muncit zi de zi,si-a cladit cunostintele in fiecare zi punand cate "o caramida",si inca una,si inca una..

Si rezultatul a fost pe masura.S-a bucurat foarte mult si eu impreuna cu el.

Un rezultat bun nu inseamna doar o nota buna sau o medalie.Este recunoasterea muncii in timp indelungat.Daca te pregatesti,pare usor sa obtii o nota buna ...DAR...ce greu este sa te mentii la acelasi nivel,sa ai mereu rezultate bune!

Noi ,ca parinti, ar trebui sa constientizam copilul ca nu recompensa materiala este cea mai importanta ci castigul unui efort depus.

Cheia succesului ramane numai efortul de zi cu zi.

L-am imbratisat pentru rezultatul efortului sau si sper ca a inteles ca in viata "99 la suta este transpiratie si 1 la suta inspiratie"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

@iahim: uite ma invart in jurul mesajului tau de azi dimineata si nu pot sa nu spun nimic.
Ce intelegi prin rezultate la clasa a II-a?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

MariaG...nu-i nimic de neinteles in mesajul meu!Poate am "filozofat" prea mult...Consider ca un rezultat bun este o nota sau un calificativ bun care reflecta in primul rand efortul si munca depusa pe timp indelungat.

Gata! Suntem in vacanta!Ne relaxam cat putem..pacat ca este vremea cam rece!

Vacanta placuta tuturor!

Mergi la inceput