Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *10*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bunny la multi ani!!! fericiti si iubiti!

Mihaela.. ma lasi...auzi regim ... ELena are 13.5 kg.. ce sa fac sa nu-i mai dua paine? sa o pun la regim? nu mananca decat ocazional prostii.. probabil si laptele meu si gena ei.. ea mananca f putin in comparatie cu alti copii si totusi...
Eu nu imi fac imediat griji din orice.. adik sunt sigura ca dereglarea menstruatie e de la alaptat (doar nu suntem singurele) :) .. insa asa sunt eu optimista .. nu ma bag la analize ca nu descopar nimik :))))

JADE.. daca si voi ati facut analize.. ar trebui sa imi iau inima in dinti sa facem si noi.. a plans tare :((?

as veni si eu la munte.. insa weekendul acela e cel mai nepotrivit pt mine .. pt ca in 22 .04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

salutare

mihaela talasemia se 'vede' din hemoleucograma
insa la noi a fost usor de depistat pt ca asta am cautat , eu avand , erau sanse 50% sa o aiba si el
dar in general , drii spun ca este o anemie , te trateaza , tie nu ti trece , (ca asta nu se vindeca) iar te trateaza .... pana gasesti pe cineva destept sa ti faca electroforeza hemoglobinei
si noi trebuie sa mergem la institutul de hetamologie , sa facem electroforeza si sa ne spuna exact cat de afectat este si daca ii da vreun tratament
in talasemie in general nu se prescrie fier , ci doar acid folic (pe care ar trebui sa l iei toata viata)
el are hemoglobina 11

seidana a fost cu peripetii mari
am fost sa i ia sange o prietena asistenta medicala la copii
si normal , el cum pe mine m a mostenit in toate , mi a mostenit si lipsa venelorasa ca a trebui sa i ia sange din picior , ca doar acolo avea vene vizibile
nu l a chinuit rau dar el a plans tareeee
si ca sa fie 'treaba , treaba' , i s a coagulat sangele si a trebuit sa mai mearga o data sa l intepe :(
a inceput sa planga de cum am intrat in cabinet si a vazut o pe tipa
naspaaa .... si acum trebuie sa mergem iar :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici!


Seidana,pai poate e cel mai potrivit we,pentru ca din ce ai povestit tu fratiorul tau era un om vesel. Poate si el se gandeste la tine de acolo de sus,si o vrea sa iti amintesti de el cu seninatate in ziua aia,sa nu iti mai amintesti greu ci doar partile frumoase .


Nu baga fata la nici un regim. Una sunt celulele grase umflate de aditivi si junk si alta sunt celulele grase area ce se duc odata cu varsta,care sunt genetice dupa parerea mea. Eu si sotul am fost slabanogi mici, copiii sunt la fel. Stiu si persoane care au fost "somalezi" cand erau mici si acum.,la maturitate sunt obezi,deci ? In afara de rarit fainoase si scos dulciuri nu vad ce ai putea tu face. Da,in cazul prietenei mele al carei copil are 25 de kh la 2 ani si 10 luni , care bea cola si red bull , care mananca salamul cum mananca ai mei spanacul , care nu pune gura pe salate,ci mananca doar carne cu carne,si cu ciocolata , si de 10 ori pe zi, acolo ai ce scoate . Daca ar fi si ai mei grasi nu stiu ce le-as putea scoate din regim ...

Bunny,la multi ani si din partea mea.Am citit atunci,dar am uitat de urai.

Nanna, Camady se referea la discutia noastra de pe fb, aia de 360 de comentarii in cateva ore ,cred.
Si mie tot aici imi place mai mult,doar ca ma oftic ptr ca uneori apuc sa citesc ,si daca nu raspund imediat am impresia ca am facut-o si asa apoi sar nniste fete la raspunsuri . Dar ma redresez eu !


O zi placuta va urez !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Lali, exact despre asta la asta ma refeream .
SEi si eu cred ca poate e mai bine sa mergi cu noi in perioada aia.M-as bucura f. tare.
Nici eu nu sunt de parere ca trebuie s-o tii la regim.
Eva e o slabanoaga.........dar dau vina pe gena.Desi trebuie sa-mi iau si eu inima in dinti sa-i fac si niste analize.
Lali ce greutate are Teo?
Ce sa va mai zic ............stiti fratele meu are gemeni nascuti in mai 2012 si deja Andrei are 10 kg jumate.Cat de curand nu le mai dau eu hainute de la Eva........o sa-mi dea ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Sei: Ok, nu-l pun la regim pe Dani, inca... Are 11.2 kg. A reinceput sa aiba falcute. Si e roz in obrajori, cum nu a mai fost pana acum desi falcute a mai avut. Vazusem demult pe amazon un fel de microscop pt depistarea periodei cu ovulatie. Nu era foarte scump si ziceau ca pui saliva pe lamela si daca atunci cand se usuca are nu stiu ce forma la microscop atunci esti la ovulatie si daca nu, nu. Mi s-a parut f interesant ca idee de aia am retinut.
Jade: Pai cand Dani a ajuns cu hemoglobina la 11 noi am sarbatorit. Eu zic ca 11 e aproape ok. Anemie foarte usoara. Deci poate nu va trebui chinuit prea rau T.
Si zau daca stiu ce anume din ce am facut a functionat. Ca Dani a avut +- 10 hemoglobina tot timpul. De la 10.3 la 11 brusc e un salt fantastic si neasteptat. Nu-l mai intep pana la 2 ani daca nu are probleme de sanatate pana atunci. Sper sa se mentina pe trendul ascendent si sa ajunga la 12 pana atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Nanna m-am uitat acum pe site-ul vilei Perla Moeciului si nu prea au poze afisate. Au loc de joaca pentru copii, gretar, ......?
Ce alte facilitati are pe acolo? Pot prepara mancare la cerere sau venim cu pachetele de acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello gagici

pe scurt si cu vesti bune. Au confirmat si Anca si Pinkysor. Pana acum vom fi 10 familii, ceea ce mi se pare ffff tare! Va fi o mare nebunie de bebelaci pe acolo...abia astept
Nu au raspuns Atosika, desi intr.un msj anterior imi amintesc ca a spus ca vine. Mai astept pana maine.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Raluca - nu iti face griji. Au bacatarie utilata cu de toate: aragaz, frigider, vesela, tacamuri. Au los special - un foisor - pt gratar. Este o curte mare afara, ferita de trecatori, masini, etc unde se pot tavali cat vor copiii. La etaj este si un fel de living mare unde se poate sta daca ploua afara. La subsol e sala cu mese de biliard, ping- pong, daca se plictisesc baietii. E f ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Raluca - nu iti face griji. Au bacatarie utilata cu de toate: aragaz, frigider, vesela, tacamuri. Au los special - un foisor - pt gratar. Este o curte mare afara, ferita de trecatori, masini, etc unde se pot tavali cat vor copiii. La etaj este si un fel de living mare unde se poate sta daca ploua afara. La subsol e sala cu mese de biliard, ping- pong, daca se plictisesc baietii. E f ok.

mamica de 2 fetite iubite!




Cum ne organizam cu mancarea? Stabilim inainte cine ce cumpara.......
Eu preferam o vila cu restaurant ca sa stam si noi fetele linistite macar cand plecam de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Raluca - ai dreptate cu restaurantul. Insa di cate imi amintesc era dif maricica la tarif fata de Vila Bran. Si fetele au spus ca acest aspect este important. Nu am facut inca rezervarea. Rog fetele sa mai bage un oki si la VB si daca vreti facem rezervarea acolo. Sau in alta parte.
In alta ordine de idei, oricum vom face gratar macar inuna din zile si nu trebuie sa stam inchisi in cabana. Noi data trecuta de ex am foat la plimbare si ne.am oprit la un hotwl cu restaurant si am mancat. si a fost f ok. Cim voteaza si fetele, mie imi e totuna in ambele variante.

Mergi la inceput