INSEMINARE 96 - Felicitari Ela_ella2003

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Onutza, da am fost si eu la dna Uscatescu dupa ce am pierdut sarcina (dupa analizele de la Fundeni imedia m-a chemat la Medsana pentru mutatii si apoi am comunicat pe email.
Dupa ce i-am descris ce am patit la ultima stimulare a zis clar ca trebuie sa iau Clexane ( e similar cu Innohep) inca din preconceptie.

Si eu iau Magne B6, Femibion 1, Q10, Cetebe, Omega 6 si aspenter plus Clexane in timpul ovulatiilor si daca raman insarcinata, toata sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

miparaschiv imi pare nespus de rau ca treci prin ceea ce treci cu sotul,ei ar tb sa ne inteleaga cel mai bine si sa-si doreasca la fel de mult ca si noi copii,asta tb vorbit inainte de a recurge la o IA sau FIv,ambi parteneri tb sa fie deacord.Si eu am avut ceva problemute mici cu sotul acum 1 an cand a trebuit sa-si faca spermograma,el nu vroia si pace,mi-am dat seama ca in primul rand ii era rusine si credea ca dintre toti barbatii numai el trece prin asta,Si cand a fost la recoltat a venit incantat ca pe langa el mai erau o sumedenie de barbati.I-am explicat nervoasa ca si tine ca noi femeile trecem prin atatea si mai ales el stie cate interventii drureroase mi-am facut eu doar pt a da nastere unui bebe si m-a inteles.Poate si sotul tau stie asta ,tb doar sa vorbiti si sa nu plangi singurica,spune-i ce ai pe suflet si cred ca o sa te inteleaga.sper ca nu te-am suparat cu nimic prin ceea ce am scris.
Vreau sa te mai intreb cum s-au manifestat simtomele de hiperstimulare la tine,au nu am vb despre asta cu dr. uscatescu nu i-am spus ca am facut stimulare cu clostilbegyt,i-am spus doar de IA si ce tratamentul pe care il urezm acum,duphaston,aspenter si acid folic.oare tb sa ii spus si de pastilele de stimulare ,din cauza asta mi-au iestit analizele nasolale si sunt suspecta de coagulare?
Te imbratisez si te astept cu beta MARE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Mi, cum de a crescut de la 25mil/ml la 30 dupa prelucrare? Poate invers, ca nu are cum sa creasca.
Iar daca partenerul tau nu este pregatit pt donare de sperm, ar trebui sa mai vb cu el, ca poate nici nu vrea un copil.
(ce tare ca in Ro nu te intreaba nimeni de ce faci proceduri cu cineva care nu esti casatorita. Aici unde stau sunt legi f stricte)
Onutza, nu are nici o legatura stimularile cu trombofilia. Trombofilia este ceva la nivel genetic, deci nu se face de la tratamente. Nu are sens sa te agiti prea tare, mai ales daca ai luat aspenter si acum treci pe injectabile. Nu le iei pe amandoua nu? Opresti aspenterul?
Trombofilia da de cele mai multe ori intreruperi de sarcina mica/ avort spontan si apoi in sarcina mai mare mai sunt ceva probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

Gabyv sa sti ca Mi are dreptate cu spermatozoizi si la mine la fel a fost,si eu am crezut ca poate e invesc dar nu e...la prima Ia a mea sotul a avut initial 42 mil si apoi dupa prepararea spermei 60 mil ,at am crezut ca nu am inteles eu bine, dar la a 2 a IA am fost mai atenta cand mi-a spus embriologul si au fost initial 50mil apoi inseminati 70 mil.Nu stiu cum ajung la nr,asta dar e adevarat.
Si am intrerupt aspenterul sunt doar pe injectii,asa mi-a spus dr.cum mi-ai spus si tu,imi sunteti de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Gaby, am vorbit cu el, spune ca isi doreste copii, dealtfel a plans cand am pierdut sarcina dar cel mai probabil ar vrea sa se intample natural si sa nu trebuiasca sa trecem prin toate aceste lucruri. Si cred ca se simte fortat, adica eu doar l-am anuntat ca luna aceasta facem inseminare.
Cezara mi-a explicat ca din din proba 25mil/ml au fost mobili (a+b).Dupa prelucrare reusesc sa mai mobilizeze si altii, de aceea numarul este mai mare ulterior, dar am inteles ca nu se intampla intotdeauna. In unele cazuri poate fi si invers, adica prelucrarea sa-i afecteze.
Onutza, multumesc pentru sfaturi si sustinere.
Hiperstimularea a fost cu dureri foarte mari, respiratie greoaie, dureri la ceafa si in capul peiptului, ovarul foarte marit, pe care s-a format si un chist hematic. Apoi a urmat o mestruatie foarte dureroasa, cu eliminare de cheaguri mari.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Gaby, unde locuiesti? adica daca un cuplu nu e casatorit nu pot face astfel de proceduri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

In Franta, nu se fac nici inseminari nici Fiv_uri fara casatorie sau act gen de concubinaj,si doar dupa 2 ani de viata comuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Atunci ma bucur sa stau aici!!!.

Noi vom face in curand 3 ani impreuna si nu stiu in ce fel ar fi modificat un act relatia noastra. Vorbim despre casatorie si probabil un copil ne va impinge sa facem si acest act.

Cred ca statul vrea sa protejeze copilul dar ce pot face in cazul cuplurilor necasatorite si care pot concepe natural?

Pe de alta parte un cuplu care ajunge sa treaca prin astfel de situatii, cu siguranta isi doreste foarte mult un copil (indiferent de eventualele discutii) si daca vor reusi, il vor astepta si il vor iubi foarte mult.

si va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Este mai mult o chestie de rambursari de la Asigurarile Sociale, aici ai 4 IA si 4 Fiv gratuite (inclusiv eco si tratamente). Toate astea fiind scumpe, banuiesc, ca asa limiteaza accesul.
Dar o declaratie de concubinaj la primarie si o dovada ca stau impreuna de mai mult de 2 ani este de ajuns. (numai ca declaratia aia trebuie facuta an de an si sa aiba fisele de impozit comune)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_ella2003 spune:

bine ai venit Matei George, sa fi sanatos si norocos in viata! Mami Aruam, felicitari !!! refacere rapida si mult laptic pt cel mic!

uff Dankutza, imi pare rau ca nu ai laptic! pupici pt minunile tale!

Mipa, tin pumni sa fie norocoasa IA! Doamne ajuta! o sa vezi ca o sa ii treaca prietenului tau, barbatii sunt niste copii mai mici... sa I'll rogi sa nu mai fie stresat ca iese mai slab calitativ spermograma

Gaby, sa sti ca in Ro se poate face IA si cu donator anonim, de ce ar fi o problema sa faci cu cel pe care I'll iubesti, chiar daca nu esti casatorita cu el? concubinajul este legiferat aici!

fetelor, de cand asteptam sa fiu si eu in titlul topicului!!!!! chiar daca voi scrie mai rar, voi incerca sa recuperez tot si sa fiu alaturi de voi!

Onutza,

http://www.facebook.com/reqs.php?type=1#!/profile.php?id=100003315293430
http://www.eshop-rapid.ro/produse-herbalife

Mergi la inceput