Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

n-am mai scris demult...
sa vad ce am retinut din ce am citit de-a lungul saptamanilor.
amary, ma bucur tare mult ca ai scris . sper sa mai intrii.
ioana, ma intrebasei cate ceva:
- cum ma descurc cu bb-ii daca plang amandoi deodata? pe unul il pun in carut (in casa am un carut sport pt 1 bb) si pe celalalt in manduca si ma plimb in formula asta prin casa pana un bb se linisteste. insa f rar se intampla sa planga deodata. au ore fixe de masa, deci din motive de foame/scutec murdar nu au cum sa planga. somn, de asemenea, li se face separat de obicei. de asta zic, doar asa, sa fie vreo coincidenta sa plnga amandoi deodata. in ultimele 3 luni cred ca s-a intamplat maxim de 4 ori sa planga amandoi
- cum ii scot afara? carutul lor sta in portbagaj. ii cobor pe rand: primul coborat este pus in scaunul lui in masina; urc rapid si il iau din patut pe bb2. il pun si pe el pe scaunul lui in masina. apoi scot carutul si ii asez.
- cat costa opeartia la rinichi pt eric? in germania, 12900 de euro. mult, dar asta e. in austria, nu stiu exact, dar banuiesc ca tot cam atata. in austria am apucat sa vorbim doar de o eventuala eco si niste analize de sange si urina. toate astea, 1000 de euro. eftin, nu?
ne-am decis pt germania, desi va fi f greu cu limba...
cu bb-ii momentan ma descurc mai greu ca de obicei, dar inca ma descurc fara ajutor si fara nervi prastie. au 8 luni, fac fel si fel de giumbuslucuri pe covor, trag tot ce gasesc mai sus de nivelul lor, iar cu diversificarea e alta baiate de cap, mai ales ca mananca tot mai complex si trebuie adaugate tot mai multe chestii in pireuri. mofturosul marc, mananca tare prost la diversificare. imi e jena sa spun, dar in ultimele zile i-am dat sa manance pireurile el stand pe spate, ca asa nu are incotro si inghite. cu greutatea sta bine: 8.8 kg, dar tare greu mananca altceva in afara de lapte.
trimit si revin ca scanceste eric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@ Monas - vai, azi am trecut pe la birou dupa controlul bobocilor sa complotam pentru ziua unei colege (ca tot e langa spital "serviciu"). Au tabarat sa ma intrebe cand revin si te cred pe cuvant ca mai vrei acasa cu ei :) Ai inceput full-time sau cu jumatate de norma?

@ Mammarutza si Monas - tare imi plac istorisirile voastreeee si imi imaginez viu de tot um alearga pruncutii goluti-pusca prin casa :))))) Va pup cu mare drag!

@Anne - oooofffff, ce sa zic? Ai tai au luat 800g, ai mei am fost socata sa aflu ca au luat doar 250g intr-o luna!! Poate e laptele mai slab? Azi am bagat 4 felii de paine prajite pline cu unt :( langa o supa-crema de spanac, un senvici cu vita, cornulete cu prune...Sunt vioi, Mara are colacei la piciorute, dar au luat putin de tot. Au 5 mese de lapte si acum abia am inceput diversificarea, de supt sug bine la san, cu pofta. E drept ca fac gimnastica de 2 ori pe zi cu ei, dar nu prea cred ca asta este motivul. Ce voiam sa te intreb: ai tai au luat si in centimetri mult? Ca daca sunt proportionati si vioi, parca nu e grija asa mare. Voi sunteti inalti amandoi din cate vad, nu?

@Brigit - daaaaa, de 2 saptamani si eu ies zilnic si de asta nu prea mai apuc sa scriu. Dupa baite si culcat, mancam, stau cu papa la povesti putin si cam pic (asta daca nu mai strang, spal ceva, etc). Azi m-a lasat Ciprian la Cismigiu dupa vizita la medic si am stat 3 ore, am hranit bobocii in parc pe o alee care mi-a dat ceva intimitate. Ma simt extraordinar sa ies cu ei asa! Deci te cred ca se simte diferenta versus stat numai in casa ca si eu imi crosetam neuronul ramas deja. Despre greutate, deja dupa ce inaintezi cu diversificarea cred ca te mai poti gandi la programul tau si poate numai bine poate mai ies hormonii din sistem :/ Nu sunt in masura sa zic aici nimic, doar ca in adolescenta mea si dupa ce am stat un an in Germania, am avut si eu mai multe kg si ma frustra enorm si eram asa cum zici, in reluare. Cu rabdarea ta si cu perseverenta pe care ti-o stim toti, sunt sigura ca ajungi unde vrei :) Mai intai de toate, sa fiti si tu si bobocii sanatosi!!! Ca noi tare va indragim si abia astept sa va mai vad!!

@Balanta - Mda, nu e o suma mica...Pe cand va ganditi sa mergeti si in ce zona a Germaniei? In Sud se vorbeste mult si engleza, poate gasiti o clinica pe acolo. Eu am avut piciorul rupt si 2 operatii cat am stat in Germania si mi-au chemat medic care vorbeste engleza ca sa imi explice procedura si riscurile si sa imi raspunda la intrebari. Pe atunci nu stiam decat o boaba de germana. Am fost tratata regeste in orice caz, la capitotul servicii. Am incredere ca se va termina cu bine, ma gandesc la voi si trimit o vorba buna la Bunul sa va mearga totul cat mai lin!

@Roxxy - Multzu' de raspuns, sambata am programare sa mai tund din pleata si azi am luat un tratament si sampon de la Gerovital. Vedem ce iese. Normal foloseam Petrolehan pentru matreata si cred ca va trebui sa stau cu scalpul alb pana opresc din migrarea firelor de par catre podea. CAt despre baita fetelor tale, curaj! Si daca nu iese din prima, mai incearca macar o data cu incredere si rabdare si revino cu povesti catre noi :P

Va pupcenkovic de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, cum adica ”sa va mai vad”? VOi v-ati vazut pe ascuns? Faceti antrenamente la rostogoliri pt ca va e frica de noi, recunoasteti.

Inainte sa raman gravida, nu stiam ce-i aia sa-ti cada parul. Gravida fiind, incepse ca mai cada pe ici pe colo. Dupa ce am nascut cadea si mai mult dar stiam ca e normal asa ca nu m-am impacientat. Dar de vreo lunaaaaa imi cade infiorator de mult. Nu pot sa bag mana in el, sau pieptanul fara sa scot smocuri smocuri. M-am tuns si eu putin dar fara efect. Analizele sunt ok la prima vedere deci chiar nu am nicio idee de ce cade atat de mult. Oare s-o opri candva?

Nu stiu daca au mai crescut in inaltime. Pe 18 am control la pediatra. Ei nu par mari http://annemary.sunphoto.ro/baietii (nu am poze cu ei dezbracati dar cam asa arata) dar cantarul nu minte.

Balanta, stii ca iti povesteam ca am angajat o bona/menajera de 23 de ani? Pana acum ma impac f bine cu ea. Vine la ora 12, ma ajuta cu carutul, ne plimbam o ora jumate, ajungem acasa, mai spala o farfurie si ii spun ca poate pleca si ea pleaca. Este minunata relatia asta. Luni si marti face curatenie deci nu sta cu copiii iar in rest nu sta mai mult de 30 de minute dupa ce ne intoarcem de la plimbare. Eu sunt multumita acum. Daca in timp voi considera ca e prea obositor pt mine, ii maresc programul de la 4 la 6-8 ore si o las sa se ocupe de copii. Dar pana ajungem acolo ma bucur ca ma pot ocupa singura de baieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, operatia o sa facem la regensburg, au reputatie f f buna pe urologie pediatrica. cred ca sunt cei mai buni din europa la copiii sub doi ani.
sotul meu intelege cat de cat germana si vorbeste relativ limba asta imposibila , dar sunt si chestii pe care nu le pricepe. acolo o sa luam o translatoare medicala (desi urasc sa fie intermediar intre noi si dr) si unde nu pricepe sotul, ne va ajuta ea.
interventia vrem sa o facem pana in iunie. depinde insa cand ne poate lua medicul, fiindca noi vrem la un medic anume.
anne, chiar vroiam sa te intreb de bona, cum iti merge cu ea. cu cat o platesti? ma bucur ca nu iti da senzatia aia tampita ca te simti incomodata in propria casa - probabil conteaza faptul ca e tanara.
brigit, voi cand incepeti diversificarea? sau ati inceput?
roxxy, sa ma ierti ca iti zic asa direct, dar eu ma tot gandesc ca poate sotul tau si-a gasit pe altcineva de nimic nu ii mai convine acasa.
cred ca esti intr-o situatie f dificila...
anne, anna, roxxy, aveti niste copii minunati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, sa va ajute bunul Dumnezeu sa rezolvati problema lui Eric, operatia sa fie un succes iar voi sa va puteti bucura linistiti de copilasii vostri minunati! Asa cum te stiu, meticuloasa si f documentata sunt convinsa ca ati pus toate aspectele in balanta si ca ati luat decizia cea mai buna pentru Eric. Sunteti in gandurile si rugaciunile noastre

Ioana, Anne va anunt ca de vreo 2 saptamani mi s-a oprit caderea parului. Am inteles ca asa dureaza, vreo sase luni dupa nastere, dupa aceea incepe sa se regenereze. nu am facut nimik special, vitaminele stau pe noptiera dar uit sa le iau...Asadar la concursul de rostogoliri ma voi prezenta grasa, nu si cheala. De vreo doua saptamani ai mei nu isi doresc decat sa stea in fund, in orice alta pozitie maraie si isi arata nemultumirea.

Anna, mie mi se par niste finute fetitele tale, nu sunt slabe, asa e conformatia lor. Eu cred ca asa va fi si fetita mea. Deja intre ea si frate-sau e ditai diferenta- el are 7 kg, ea are 5.500. E adevarat ca el e si mai lung ca ea, are 65 cm fata de 62. El oricum fata de ea este grasun bine. Recunosc ca si eu ma cam stresez cand nu mananca pitica, atunci cand ma refuza frate-sau mai putin.

Roxx, Anna, Anne, Ady- f frumosi piticii!!!

Balanta am inceput diversificarea-mai timid asa. Le-am dat mar copt, dovleac copt facute piure.Le plac, acum ma gandesc sa incep sa introduc radacinoase in piureul asta. Si cereale le pun in biberon cate o masura seara. Recunosc ca nu am un plan , am vazut ca fiecare pediatru are metoda lui. Eu am fost un copil destul de sclifosit la mancare si nici acum nu prea imi place sa bucataresc, astfel incat partea asta cu diversificarea e un challenge pt mine

s-au trezit piticii, iesim afara

pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

si al meu par a cazut cam 6 luni dupa nastere, eu nu am alaptat asa ca nu are legatura cu asta. Dupa 6 luni s-au reglat hormonii sau ce-o fi fost ca s-a oprit caderea parului. La timp ca deja imi era teama de spalatul pe par, imi cadea foarte mult.Eu am parul des si gros, asa ca nu eram in vreun pericol real de a ramane cu goluri pe scalp, dar nici nu puteam sa stau foarte linistita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor, stiu ca sunt frumusele maimutele, ca na, au cu cine sa semene, ca sa fiu si eu modesta, haha

na, scheletica nu pare Eva si in nici un caz nu pare si nu e bolnava, dar tot ma gandesc la kg si mi se pare micuta, si ma tot uita la manutele/bratele ei mici si subtiri
de luni le dau 5 pic Vit C + 2-3 pic Propolis si parca mananca mai bine, nu neaparat mai mult, dar macar nu ne chinuim 1h si ele sa manance 50g; o sa urmaresc totusi sa vad dc chiar mananca mai mult, ca eu marti-miercuri am dat o fuga pana in germania si nu stiu exact ce si cat au mancat

azi am dat o fuga pe la pediatru, Eva a avut on conjuctivita de duminica si-i curgea un ochisor si mai tuseau un pic, asa ca am zis sa ma duc pana acolo; evident ca pana am ajuns noi la pediatru le-au trecut toate...in fine, mi-am luat o lista de medicam de ochisori in caz ca mai apare treaba aia; de tuse in caz ca mai tusesc; de diaree, ca vreau sa le duc in egipt in apr si am zis sa fiu pregatita s de pofta de mancare - adica peritolul, dar mai stau sa vad dc rezolv cu propolisul

in fine, asta e, ele sunt vesele, active, jucause si nu sunt bolnave, n-au racit toata iarna, n-au facut febra, nu pneumonii, nimic serios, decat asa un curs de nasuc 2 zile, dat nurofen de 3 ori si s-au reparat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, intrebai zilele trecute de carucior sport...Eu ti-as recomanda caruciorul OBABY. Recent l-am cumparat pe la GABITZA si declar ca e super! Se inchide ca umbrela, scaunele se lasa pe spate, astfel incat copiii pot dormi bine, nu e greu, il poti transporta usor pe roti si cand e pliat, e solid, iar pretul unuia nou nu te face sa vezi stele verzi. Poate gasesti unul second, cum am luat noi, in stare f. buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

La nulti ani!
O primavara frumoasa

La multi ani! mami Brigi
La multi ani!mami Adryana!
asta este primul an al vostru ca mamici va doresc la cati mai multi
noi azi mergem la morfofetala II

amalia tsakoniati
22+
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Monas azi copilasii tai implinesc 2 anisori.

Ai inceput serviciul dar cred ca de-abia astepti sa ajungi acasa ca sa ii sarbatoresti.Va doresc o petrecere frumoasa.


pentru toate femeile din lumea asta un LA MULTI ANI, si o primavara cat mai frumoasa.

Mergi la inceput