Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXXY, eu fac altfel cand sunt singura cu amandoi si ei tin neaparat sa faca "bai", nu dus. Ii bag pe amandoi in vana (la voi vanita), ii las acolo sa se balaceasca vreo 15 min., timp in care ii spal, apoi las apa sa se scurga. Cand vad ca nu mai e apa in vana, incep sa se intrebe unde e apa, se uita la mine mirati...eu le spun atunci ca apa merge la nani si va veni din nou dimineata. Ii scot apoi pe rand din vana, pun prosopul pe ei si-i duc in camera, unde ii sterg pe rand. Apoi il iau pe unul, il urc pe masa de infasat si ii pun scutecul si body, timp in care celalalt face ture prin camera in funduletzul gol. Apoi il iau pe cel dezbracat, ii pun scutec, body si apoi iar pe primul, ii dau pijamaua etc.
Astfel, le faci bucuria de a face impreuna baie si nici nu-l lasi pe unul decat 2 min dezbracat prin camera. Crede-ma, nu pateste nimic din atat!!! Intr-adevar, trebuie sa fii iute de mana, organizata, dar merita tot efortul cand ii vezi cum se distreaza impreuna .

Va pupacesc pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.

anna, sunt f frumoase pustoaicele tale. Cea satena este Ema? Se vede la brate ca ar fi mai slaba ca sora-sa dar sincer, ma asteptam sa vad doi scheleti ambulanti dar nu sunt asa. Eu cred ca asa este structura lor pt ca din poze arata bine nu sunt anorexice. Dar e greu sa-ti spun "lasa-le in pace ca arata bine si sunt sanatoase" pt ca si eu am o problema cu mancarea dar in sens invers. Ai mei mananca foarte mult si toata lumea imi spune "lasa-i in pace sa manance cat vor ca vor slabi ei cand se vor ridica in picioare". dar crezi ca asta ma linisteste? no way. Zilele trecute ajunsesem sa ii hranesc si eu sa plang langa ei pt ca ma dispera cat mananca. La 5 luni mananca 900 ml de lapte (poate chiar mai mult). NOaptea, de la 2 treziri am ajuns la 3 poate chiar 4. Intr-o saptamana au luat 200 g si cand fac calculul si realizez ca pun intr-o luna 800g mi se face rau. Pediatra mi-a spus ca ar trebui sa puna 500g dar ai mei nu au auzit treaba asta. In permanenta pun mai mult decat ar trebui. Ce sanse crezi ca sunt sa am 2 copii obezi? Eu zic foarte mari. Dar hai ca am deviat de la subiect. Ca sunt slabute fetele tale nu mi se pare o problema. Eu cred ca risca sa faca o anemie din cauza ca laptele de vaca (daca asta mananca) are multe vitamine si minerale dar in cantitati foarte mici. Inclusiv calciu pt care este asa ridicat in slavi nu este in cantitate mare existand alte legume care au de n-spe mii de ori mai mult calciu. Daca nu au o dieta variata, risca sa aibe deficiente de vitamine. Ai inceput sa le dai propolis si ce ziceai ca le mai dai? Cum reactioneaza?

Roxy, ce mai face sotul? Cum te comporti cu el? Eu baie le-am facut o singura data singura. I-am bagat pe amandoi in cada, dupa ce s-au plictisit l-am scos repede pe unul, l-am dus in dormitor si imediat m-am intors dupa al doilea. IN dormitor, pe rand, i-am sters, masat si imbracat. Dar la 5 luni, unde-i pui acolo stau (aproximativ) nu stiu cat de safe este la 1 an sa o lasi nesupravegheata in dormitor cat o aduci pe a2-a fata. Dar tu stii mai bine...eu fac doar exercitii de imaginatie :)) Ar fi amuzant pt ele sa faca amandoua baie....zic eu

Baiatul cel mic are gingiile de sus inflamate si pe alocuri se vad colti albi. De o saptamana este mai marait ca de obicei. Am incercat cu nurofen dar cred ca de la el a facut kk mai acid pt ca a facut bubite pe fund si s-a inrosit sub puta pe testicule :(. Apoi am ncercat un remediu homeopat: chamomila care este apa de ploaie pt noi. Noaptea se trezeste din ora in ora si nu se linisteste decat pe burta sotului. Cel mare nu are gingiile inflamate dar este la fel de marait :(

pe 14 martie este Baby Expo. Eu ma duc sa caut scaune auto si un scaun de masa. Diversificarea la noi incepe tot in perioada aia: 14-15 martie doar ca noi vom incepe cu legume: morcov (cu precautie pt ca as putea avea probleme cu cel mare cu constipatia), cartof, radacina patrunjel, pastarnac si dovlecel. Abia apoi bag fructele.

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Roxxy eu le-am facut baie mereu impreuna de pe la 7-8 luni cand i-am trecut in cada mare. Aveam ajutor, pe sot atunci cand ii scoteam. Cand le fac baie si sunt singura, ii scot pe amandoi odata din cada(unul dupa altul), ii sterg pe loc in baie cu prosop si ii imbrac in halat.Apoi de manute sau singurei, fuga pana in dormitor unde finalizam imbracarea. Cred ca niste halate te-ar putea ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi Anne, cea blonduta e Eva (cea slaba) si cea mai brunetica e Ema(mai plinuta)
am inceput sa le dau tinctura de propolis de luni, sa vad cum merg in 2 sapt asa
ele bau lapte praf, deci ar treb sa aiba necesarul de vitamine, calciu and stuff, le-am facut analize de sange la 6 luni sia veau ceva carente de Fe si Ca, apoi am repetat la 1 an si erau ok; de atunci nu prea le-am mai dat vitamine, dar cred ca o sa le mai dau
de luni le dau asa
- tinctura de propolis, am sa incep cu 2 pic/zi cate 2-3 zile si am sa cresc pana pe la 5 pic
- vit C - 5 pic/zi
- si ceva multivitamine, am Multi-Sanostol
am sa incerc 2 sapt, daca nu merge cu asta, am sa incerc cu cura de Peritol pe care mi0-a recomandat0o pediatra acum ceva timp, dar n-am facut-o, cate 1-2 lingurite, seara, pt 10 zile, cica ar avea ca efect si pofta de mancare

mda, nici grasi nu e bine, si nu poti sa nu le dai ca urla, fa-le laptele ai diluat, chiar dc e al tau, pune ceva apa-n el, nu stiu daca o sa mearga, dar poti sa incerci; sau incepe diversificarea si din zeama de morcov sigur nu or sa se ingrase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna si de la noi,

Din suflet va multumesc pentru raspunsurile voastre si da,o sa incerc sa le fac de acum baie impreuna,sper ca ma voi descurca.
Trebuie sa reusesc pentru ca nu imi place sa o vad mereu plangand pe cea care ramane in camera in timp ce ii fac baie celeilalte.
Halate am destule,m-am gandit intai sa o scot pe Francesca ca ea merge bine,o usuc bine cu prosopul,ii pun halat si o las in camera si apoi fug imediat si o iau si pe Laura.
Am vazut ca si Laura de vreo 2 zile incepe sa mearga fara sa se tina,eu cred ca maxim intr-o luna si jumatate vor merge bine de tot amandoua.

Ioana,eu mi-am tuns parul scurt de tot,nu mai suportam sa il tin mereu nepieptanat si stras in coada,plus ca mai si cadea.
La mine a functionat mereu samponul de urzica.

Anne-Mary,al meu sot da pe acasa doar ca sa vada fetitele si sa ne aprovizioneze cu ce trebuie,in rest,nici nu vrea sa auda de vreo impacare,zice ca il fac sa isi piarda rabdarea.
Aseara am vorbit cu rudele lui,cu nasii uneia din fetite care sunt fratele lui cu sotia si nici ei nu mai inteleg nimic,mi-au propus sa vin sa stau la socrii mei in loc sa stau singura aici.

revin cu poze
o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

https://plus.google.com/102893190872616247452?hl=it#photos/102893190872616247452/albums/5852150014007567825

am pus poze pentru cine vrea sa le vada,sunt facute recent,februarie-martie

din nou o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

roxy, fetele tale seamana intre ele. Ai mei nici nu zici ca sunt frati :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, ce pediatra e asta de iti recomanda peritolul? pai asta are efect sedativ, printre altele. eu am mai auzit mamici care le dau copiilor chestia asta, dar mi se pare atat de riscant sa intervii cu niste chestii care pot influenta dezvoltarea lor neurologica pana la urma...

eu va spun sincer , mai bine slab decat gras

eu am fost destul de slaba inainte de sarcina , acum sedera prelungita in pat, tratamentul hormonal de sustinere, mentinerea cu greutate a lactatiei in perioada de inceput, mancatul haotic si mai stiu eu ce alti factori ce nu mai stiu sa ii enumar m-au lasat cu mai multe kg de care nu reusesc sa scap ca alaptez

mai fetelor, va spun drept, nu credeam ca este atat de greu sa fii GRAS. este groaznic, ma misc in reluare, gafai cand ma aplec, toata gama de miscari pe care le faceam fara pb acum ma fac sa ma simt de 100 de ani. de aceea eu NICIODATA nu voi insista sa imi ingras copiii, ii prefer mai slabuti dar sanatosi.

noi iesim zilnic afara acum ca adie vant de primavara, simt ca traiesc si eu ca prea ma zapacisem la creieri in casa

nu prea mai reusesc sa contribui la subiect, dar va pup pe toate, fara exceptie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
iaca va scriu de la serviciu. Nu prea-mi place, vreua acasa la puii mei.
Roxxy: si am am mai mereu ajutor la baita, insa le-am facut si singura baie. In primul rand am cumparat o chestie antialunecare (de la Caarefour) pe care o pun pe fundul cazii si asa nu aluneca copii. cand sunt singura ii bag pe amandoi, ii las sa se joace, ii sapunesc, ii clatesc si apoi ii cot pe rand. Mai intai Eva ca ea nu e asa moarta dupa apa ca frate-su. O sterg in baie, o las pe langa mine si il scot si pe fabian cu urlete ca mai vrea sa stea. Il sterg si pe el si apoi ii bag in camera unde las unul sa zburde in popoul gol, ( tare le place asta) pana il imbrac pe celalalt . Apoi il alerg si-l prind si pe al doilea , il imbrac si gata. Apoi ii usuc cu foehnul cand le fac baie pe cap (nu le fac mereu ci o data la4-5 zile pe cap). Nu le fac baie generala in fiecare seara ci doar la popo, iar asta le fac pe rand. Si eu zic ca e f buna ideea cu halatele de baie.
Anna: nici mie nu mi se par slabe fetele tale. Asa e si Eva mea.
Va las doamnele mele ca ma cheama datoria
va pup si revin maine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ana, peritolul este un antialergic ( avand ca presupus efect secundar cresterea poftei de mancare). Sunt fetele tale alergice la ceva? Daca nu, eu una nu as da copilului un medicament pentru un presupus afect secundar al sau. Le-am vazut in poze, si mie imi par ca arata bine amandoua. Imi dau seama ca ti-e foarte greu sa accepti stilul lor de a manca si iti inteleg ingrijorarea. Dar uita-te la ele. Sun bolnave, sunt apatice, anemice si lesinate? Daca nu, inseamna ca sunt ok (mai ales ca spui ca le-ai facut analize si au iesit in parametri) si vor manca si ele ... intr-o zi
Vacanta placuta! (sa te mai uiti la stirile din Egipt, nu e prea roz situatia politica si sociala acolo, se cam bat aia intre ei)


Mergi la inceput