Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna fetelor,
Anna_a, eu cred ca fetitele tale mananca mai bine cu tine pentru ca esti mama lor,ele stiu asta,am cicit ca singurul sunet pe care un copil il va recunoaste toata viata este vocea mamei.
Nu mai sunt trista,acum sunt suparata,o sa scriu mai jos de ce.

Anne-Mary,voi incerca sa le las biberonul,stiu ca pot sa il tina,numai ca atunci cand le dau apa in biberon se joaca,mi-e sa nu faca la fel si cu laptele.
Fetele merg bine acum,Laura era cea care inca nu mergea netinandu-se cu o manuta,dar de vreo 3 saptamani merge si ea bine.Francesca a inceput sa mearga prima,acum vreo 2 luni,mi se pare.


Acum sa va spun despre vizita pediatrica a fetitelor:
De Laura a fost multumita pediatra,de Francesca deloc,asa cum ma si asteptam.
Laura la 1 an,3 luni si 20 de zile are 10,3kg si 81cm.A crescut bine,zice pediatra,in 4 luni a luat 1 kg si s-a inaltat cu 7cm.I-am spus pediatrei ca ea mananca si intre mese si dupa mesele de pranz si seara cate un pic de paine,biscuite,cam tot ce ii dau in manuta,poate de aceea a luat bine in greutate,caci mancare le dau in cantitate egala amandurora.

De Francesca nu a fost multumita.In primul rand are 9,7kg(si avea 10kg acum 2 saptamani) si 82cm.In 4 luni a luat in greutate doar 450 gr,nici jumatate fata de sora-sa.
Pe foaia ei scrie asa: este palida,este in scadere de greutate,are usoara lipsa a poftei de mancare,are tuse(tuse are si Laura).In rest scrie ca cresterea este regulata.
I.am spus pediatrei ca Francesca nu vrea deloc biscuite,paine,asa cum mananca Laura si mia- spus sa ii dau mai mult sa manance la pranz si seara.
Totodata mi-a spus ca pentru Francesca vom mai face o vizita la sfarsitul lui mai,sa vada cum merge treaba,daca ia la fel de putin in greutae imi da de facut analize si probabil si altceva,a vorbit doar de analize.
Sunt suparata,dar asta este,asa cum a scris si Anna_a,nu o pot obliga sa manance intre mese.
Am incercat sa ii dau in manuta cate ceva la fel ca Laurei,i-am dat direct in gurita bucatele mici-mici de paine sau biscuite,dar de cele mai multe ori se stramba si scuipa tot.
De azi de la pranz am inceput deja sa ii dau mai mult sa manance si chiar mananca draguta de ea,deschide gurita mare cum fac puii din documentare cand vine mama lor cu de-ale mancarii.
Probabil ca am gresit eu pe undeva,caci vazand ca sora-sa nu mai vrea sa manance(imi dadea de inteles,adica,ii venea sa verse),ma opream si cu Francesca.

Am vazut dupa pranz cand le-am schimbat scutecul ca ii ramasese un pic de burta,caci inainte dupa ce il schimbam era burta ca inainte de a manca.
In rest,au cam plans amandoua la control,caci le-am dezbracat complet si cred ca le era si un pic frig.
Show mare a facut insa Laura,a plans pe toata perioada controlului.In timp ce o imbracam s-a linistit,insa cand a venit pediatra la ea si i-a oferit un biscuite a inceput iar sa planga.
Probabil ca nu i-a placut pediatra,oricum ea este asa inchisa si cu vecinele mele,nu sta la nimeni in brate,doar la mine si la taica-sau,pe cand Francesca ar pleca si singura prin casele oamenilor si s-ar arunca de gatul tuturor.
De,caractere diferite,cum a zis si pediatra despre Laura,ca are un caracter foarte puternic.

Vroiam sa intreb si eu fetele care iesiti singure cu copiii in parc,asa cam de varsta alor mele,cum va descurcati?
Pentru mie e o adevarata aventura cand sunt singura cu ele.
Sunt privita de catre mamici,tatici sau bunici in toate felurile,nici nu stiu cum sa zic,parca cu mila,parca cu o privire compatimitoare.
Caci fetitele nu stau impreuna sa se joace,nuuu...una se duce spre topogan unde se dau copii mai maricei,cealalta se duce spre leagane unde iar este periculos.
Cate una din mame sau din tati mai ma ajuta,sunt atenti cand si dau copiiii in leagane,ca acolo e mai periculos.
La topogan mamele atentioneaza copiii sa nu se dea caci e Laura(sau Francesca)care incearca sa urce.
Eu imi dau toata silinta sa fiu mereu in preajma lor,insa e greu de tot,doar cand le dau in leagane sunt linistita.
Francesca se duce la toata lumea,pune mana pe gentile mamelor,pe carucioare,pe copii,e foarte prietenoasa,mai si pleaca de una singura asa pe cate o alee a parcului.
Laura,desi nu pleaca,vrea sa duca la gura tot ce ii cade in mana,iarba,hartie,pietricele.
Ce sa mai,imi mai trebuie 2 ochi,dar de unde sa ii iau?
El cu serviciul nu poate veni decat seara sa le vada un pic,dar asta nu zilnic.
Aveti ceva idei?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aNNA, ai facu pozele la un studiou sau au venit acasa? As vrea si eu sa le fac poze dar am nevoie de un studiou si eventual aceia sa aiba accesorii pt bebelusi ca nu vreau sa cumpar eu costumase speciale pt o sedinta foto.
Tu esti foarte frumoasa si foarte tanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Roxxy, eu fac doar exercitii de imaginatie si spun asa: in locul tau, as considera ca este foarte important sa fiu relaxata. Ma impac cu gandul ca asta e situatia. Nu are cine sa ma ajute, eu sunt singura, ele sunt 2. Oricum ai da-o, mie imi da cu minus. Drept urmare m-as relaxa. Om sunt si eu si oricat m-as chinui, sa ma impart in 2 nu am cum. Cred ca as prioritiza situatiile. Eu as sta mai mult pe langa Francesca daca zici ca ea se departeaza de tine. Cand vor mai creste sunt convinsa ca te vei intelege mai bine cu ele, le vei putea explica sa nu plece de langa tine, sa nu bage pietricele in gura etc Dar repet: Eu doar imi imaginez ce as face

Si inca o chestie: de ce te intereseaza ce cred altii despre tine? Nu-ti mai consuma energia gandindu-te ce crede X sau Y. Cred ca impresiile mele ca toti se uita la mine de parca as fi demna de mila, m-ar deprima. Cred ca in timp as ajunge sa cred eu despre mine ca sunt demna de mila si chiar nu am nevoie de asta. Tu trebuie sa fii increzatoare si optmista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

hellooo

am vrut sa ii scriu balantei un mesaj de incurajare atunci cand ne povestea ce zi grea a avut si m-am trezit in plina revolutie bebeluseasca: picii mei vor sa adoarma doar leganati, ar manca daca se poate numai cu lingurita ;), lapte nu, dorm pe rand. eu sunt epuizata, in conditiile in care nu fac treaba in casa, ca mama mea ma ajuta cu spalat calcat mancare. balanta iti spun sincer ca nu stiu cum poti face fata

anne studio f profi pt bebelusi http://www.karuka.ro/ , cu recuzita si tot ce vrei. si eu vreau sa ii mai duc pe ai mei dar sa mearga de-a busilea bine

roxxy, pai daca tu nu esti multumita de francesca e oarecum normal sa nu fie nici pediatra. imi imaginea ca ai povestit si acolo ca nu mananca si ca e mofturoasa. intr-adevar ca scaderea in greutate e un fapt, fa analizele alea de sange sa te linistesti si lasa copilul, nu mai face comparatii intre ea si sora ei. nu face bine la moral

adriana ce mari v-ati facut!!!! pai gata de acum or sa inceapa sa se joace cu jucarii, treceti in alta etapa ;)

ana, am admirat ratusca si pisicuta, sunt frumusele si active. am ras de m-am stricat cansd am citit ca le paste peritolul ;)) haide ma nu mai exagera ca sunt bine proportionate, asa sunt ele, nu sunt pufoase. si ce, cine a zis ca pufos inseamna ok





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Fetelor, va "spionez" de ceva vreme si m-am gandit sa ma si prezint! Mai am putin si intru in sapt 32, sarcina gemelara cu doi baieti, venita natural si oarecum neasteptat. Mai am o fetita de 2 ani si 9 luni, obraznica foc, Erica. Am fost foarte stresata cand am aflat de gemeni, stiind care sunt sunt riscurile (prematuritatate, preeclamsie, doabet gestational etc) si inca nu am rezolvat problema locativa (avem doar 2 dormitoare) si cea a masinii (nu am gasit inca masina in care sa incapa 3 scaunele de masina).
Oricum, pe masura ce trece timpul, sunt mai increzatoare ca totul va fi ok, ca voi naste relativ la termen (36-37) si fac tot ce pot pentru asta, adica zac in pat. Deocamdata nu am avut probleme, col 3,5 inchis, fara cerclaj, fara contractii. Povestea lui Anne Mary m-a determinat sa semnez contractul cu Regina Maria:), avand exemplul fericit al unei nasteri gemelare la termen. Si pe Erica tot acolo am nascut-o si acolo sunt si doctorii mei- Rahimian si Mihailescu, in care am f mare incredere. Pentru situatia in care as naste inainte de 35 de saptamani, am hotarat backup Municipalul, sper totusi sa nu fie cazul si sunt gata sa stau lipita de pat inca o luna:)! Va salut pe toate si ne reauzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Si ca sa va impartasesc din experienta mea de mama bio:), va pot recomanda ce am folosit eu la Erica: crema solara Avene si anul acesta vreau sa incerc si La Roche Possay- am inteles ca au cele msi putine chimicale, parabeni si sunt anti UVB si UVA.
La inceputuri am avut un gel de dinti cu mandarine de la organic baby si acum avem pasta de dinti cu aloe si citrice tot de la organic baby, cosmeticele sunt topfer, iar in privinta diversificarii si alimentatiei sunt mega obsedata avand si o nepotica cu diabet de tip 1 insulino dependent. Pana la aproape 3 ani, am reusit sa-i dau Ericai mancare cat mai curata posibil (gaini, vita, curcan din surse sigure de la tara, crescute cu graunte si urzici, nu concentrati si hormoni), legume, fructe cat am putut sa fie nestropite si pesticizate (am pus bunicii la treaba:), fara dulciuri (bombonelele sunt merisoarele, iar inghetata este iaurt cu fructe de padure, seminte de chia si miere), ciocalata este din alune de padure, caju sau migdale cu pudra de roscove, iar salata de avocado cu rosii e menu-ul preferat. Foarte rar dulciuri facute in casa, in rest fructe, de toate felurile. Sper sa imi tina figura si la gemeni, acum ca am trecut printr-o diversificare. In schimb am emotii cu alaptatul, la primul copil am cam dat chix, am alaptat doua luni si nu prea am inteles fenomenul din start. Acum vreau sa-mi iau o pompa electrica de sani in speranta ca ma va ajuta mai mult. Ati folosit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai roxxy, ca nu e nici o problema cu Francesca, pai ea are 9.7 kg si e mai mica decat fetele mele cu o luna; pai eu ce sa mai zic atunci ca Ema are 8.6 si Eva 7.6??? pai vededi pe mine nu ma credeti deloc, nu e frumos din partea voastra a tuturor, rusinicaaaa
toate lumea zice ca usnt bine, voi nu stiti ca pozele-ngrasa? de asta apar asa bine fetelem au gaine pe ele
in fine nu e asa rau nici Eva ca e mai micta, 76 cm probabil, dar va zic sincer ca are minste manute subtiri de uneori mi-e frica sa o iau de ele; dar nu ma zic nimic ca n-am ce face
dar cura de peritol cred ca am sa o incep in curand, am facut rost de o sticluta (ca nu se mai gaseste) si trebuie sa o testez, poate incerc chiar in Egipt, voi vedea

de 2 sapt iar nu mai mananca, mai nimic;
a 7 a mancat eva 150, la 7.15 ema 200; apoi la 9.30 eva inca 130 asa, ema n-a vrut

azi le-am facut la pranz spanac, a cascat ema o gura la-nceput de se minuna bona, dar a tinut-o numai 3-4 lingurite si apoi pas; Eva n-a vrut, ou fiert n-au frut, fructe iar nu prea acolo un 100g de fiecare; ce sa le fac, le dau jos si le fapt lapte dupa, cate 150

seara, la 17, le-am facut piure ema n-a vrut , Eva a cascat la fel o gura, dar la fel a tinut-o 5 lingurite; apoi n-a mai vrut, apoi a mancat cu degetele, le baga si le lingea, apoi a luat ea lingurita si a mai lua 2-3 lingurite; cred ca amancat 50-60g, sora-sa probabil 30 numai. Apoi fructe n-au vrut, budinci din alea nestle nu, iaurt nu, cu totul daca au mancat fiecare 100-130g; le-am facut lapte le pa 18.30 Emei a bagat 200, si pe la 19.30 evei a bagat numai 130 asa

pe la 21-21.30 le bag la somn si vor mai manca un bibi, eva 150, ema 200

bun, deci daca calculez asa Eva/Ema a mancat cam 1000g (din care lapte cam 750-800), cat mamanca probabil baietii annei la 7-8luni? marfa nu? si ce sa fac, asta e

anne, da cica pozele ar fi treb sa le fac la studio, dar era o sufragerie de apartament, nu-mi place cum au iesit, nu sunt clare si sunt prea intunecate, am avut un voucher, ieftin iei, ieftin primest, nu recomand
cauta ceva mai profesionist, e cam 100 eur sedinta
o sa le fac iar peste ceva timp, poate in parc, poate la un studio ok

mersi de compliment, am fost f frumosa pana pe la 32 ani, acum sunt cam neingrijita ca la mine munca e pe primul plan, fetele, sotul si tot asa, dar trebuie sa schimb ceva, sper ca dupa ce ne mutam
acum fac 35 in aprilie si inca ma lupt cu 2-3 kg in plus care parca au ramas numai pe burta, va trebui ceva sport (desi nu-mi place si n-am timp) si ceva ai mai multa ingrijire; vreau sa ma fac "buna rau", uite asa
ma gandeam sa-mi pun sani, eu am avut mereu sanii mici,asta nu ma deranjeaza, dar erau f rotunzi si tari, acum sunt un pic lasati si f moi :( si asta nu-mi place deloc, sotul nu vrea, cica da tu burta jos si esti buna, da lui de fapt ii e frica sa nu patesc ceva la operatie
in fine, mai stau, sa vad mai intai daca mai fac un bebe sau nu

hai ca m-am intins, bun venit fetelor noi

roxxy, referitor la plimbarea-n parc, eu nu ies cu ele ca n-am cand, dar rar cand ies, ies cu sotul sau bona, si asa alergam dupa ele prin parc/supermarket; eu ma gandeam sa le iau niste hamuri/lese ceva, sa le leg de mine, de carut, mai ales in egipt mi-e teama sa nu se arunce-n piscina, dar mi-e sa nu zica lumea ca le tin ca pe catei






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ina33, bine ai venit printre noi.
Anna_a, cand citesc despre mofturoasele tale parca citesc despre ai mei. Cred ca ai nervii tociti cu atatea incercari esuate. Cu toate astea, de cate ori citesc postarile tale zambesc. Esti tare savuroasa. Si Anne"Mary la fel.
Brigit, tie iti doresc multa rabdare, dar sa fii pregatita ca vor mai urma. Si eu am o perioada ff agitata.
Roxxy, tu le duci in parc in carucior sau tinandu-le de manute?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

#304;na33 bine ai venit si nastere la termen cu bebei sanatosi si U la fel bineinteles! Si Dr meu este Dr Hadi, super de treaba, dar asa cum ai zis si U in caz de nastere prem, sper sa nu, mergem la stat! Voi sunteti maricei. Noi abia avem 24 sap! Sa ti traiasca toti : bebeii ! Pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neata. Cine vrea cafea?

Anna, ai niste fete super slabe. N-am vazut in viata mea copii mai slabi. Esti sigura ca le dai de mancare? ... E mai bine asa? :D Voi va plangeti ca sunt prea slabe ar eu ma plang de garconul meu ca e prea gras. EU cred ca are 9 kg la 6 luni. Pe 11 avem control la pediatra si vad exact, dar la cum imi rupe mainile #61516;((((. EU sunt panicata de treaba asta si pt ca cel mare seamana leit cu taica-su ori taica-su a fost toata viata lui gras. Acum are 120 kg si nu cred ca o sa fie vreodata mai slab de atat. Are metabolismul f lent, este pofticios iar Tudor seamana cu el #61516;((( . Nu stiu daca v-am povestit cum se lauda soacra-mea „L-am nascut pe Lucian la 4 kg iar in prima luna a pus 2 kg” si pocneste inima in ea de mandrie. N-am fost nicio secunda slab al meu sot #61516;

Vreau si eu tzatzee. I-am spus sotului ca l-a costat suta de milioane sa raman gravida, suta de milioane sa nasc si suta de milioane pt tzatze #61514;). Mi se pare o succesiune logica si naturala #61514;). Eu sigur nu mai vreau sa raman gravida. Ce protectie folositi voi acum? Mie mi-e teama sa tot iau AC pana la menopauza, trompele nu le-am legat... Am folosit prezervativul pana acum dar sunt f multi ginecologi care spun ca in timp poti avea nu stiu ce vaginite din cauza prezervativului.

Bun venit Ina. Sarcina usoara iti doresc in continuare, baieti sanatosi si frumosi. Ce veselie o sa fie in casa ta cu 3 copii. Eu am folosit pompa. Am avut vreo 4 cumparate, ieftine si proaste si pana la urma a cumparat sotul una de 180 de lei care si-a facut treaba f bine. Dar sora mea s-a mult 5 lni cu o pompa de la primii pasi si nu a avut probleme.

revin


Mergi la inceput