Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anne - :D ma refer la kg, da-mi mie ce grame aveti voi in plus, sa pun la pulpitele alor mei :)))))))) Cu hainele nu ma plang, am tot primit si foarte fainute chiar. Am mai si cumparat o serie, cand am ramas fara pantaloni de casa sau body-uri cu maneca scurta. C&A are hainute bune si la pret convenabil.

Ah, multzu' de recomandarea pentru dinti! Maine trec sa si intreb.

@Balanta si @Monas si mai asteptam povestiri haioase de la voi!

@Brigit - am fost in Ikea acum o luna si nu le-am vazut. Dar online nu ma uitasem. Foarte util link-ul, foarte-very-tres beaucoup merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anna_a,cum reusesti sa le dai lapte in 20 minute?
spune-mi si mie cum faci,ca eu cum o dau,macar 50 de minute tot imi iau.
La masa de seara eu le pregatesc de cele mai multe ori pireu de legume cu un pic de ulei de masline extravergin si cu un pic de branza rasa sau le fac supa de legume in care adaug pastedin acelea micute,speciale pentru varsta lor si la fel adaug la sfarsit ulei de masline si branza rasa.Nu le dau seara nici carne si nici ou.
Am 2 castronase de plastic in care incape 200 ml supa sau pireu,ele mananca 2 castronase,apoi le dau un borcanel de 100 gr de fructe la amandoua si gata,asta e cina.De ceva timp,dupa fructe le mai pun pe masutele lor un pic de paine,Laura mananca singurica,celeilalte ii dau eu cate putin,ca asa cum am mai scris,nu vrea sub nici o forma sa manance singurica paine sau biscuite.

Cu laptele fac asa:le fac lapte cu apa plata pe care scrie ca e buna si ptr.prepararea alimentelor ptr.copii,o incalzesc cam la 50 grade,pun laptele,agit bine,mai las putin biberonul in apa rece sa fie bun de dat la copii,apoi o iau pe Laura in brate,ea e mai rapida,mananca in 2-3 minute,dar pe urma o tin in brate intre 10-15 minute ca sa digereze laptele,abia apoi o pun in patut,pe lateral.
Acelasi lucru fac si cu Francesca,ea e mai lenta,cam 6-8 minute,apoi iar cel putin 10 minute o tin in brate si abia apoi la nani.
Uite-asa trec ca vantul cel putin 50 de minute,am cronometrat asta-seara.
Cand era el acasa terminam si eu in 20 de minute caci imi tinea in brate primul copil pana digerea si eu ii faceam lapte celeilalte.

Monas multa,multa sanatate copiilor.Am citit ca tu le dai noaptea lapte,ai putea sa scrii cum faci,cat timp iti ia totul?
Stiu ca esti ocupata,ai inceput si serviciul,dar eu am rabdare

Balanta,sa zicem ca stau momentan bine cu moralul,zilele astea doua taticul fetitelor a venit de dimineata si a stat pana seara cu noi,fetitele sunt foarte fericite cand vine el si nu cred ca e doar o iluzie de-a mea,Laura canta mereu cand este prezent,ii sar amandoua in spate cand sta pe pat.
Am iesit impreuna toti patru,cine ne vede nici nu banuieste ce se intampla cu noi.
mai rau ma simt cand pleaca seara,insa stii cum ma consolez?
imi spun mereu ca eu am fost de vina,caci asa este si recunosc,nu sunt ipocrita.Imi amintesc ca pana sa se produca ruptura,desi il asteptam nerabdatoare sa ajunga acasa,cum deschidea usa il luam din prag,nu-mi mai tacea gura,gura m-a stricat,el statea de multe ori si ma privea fara sa zica nimic.
Asta e,avea dreptate mama mea,imi spunea ca sunt branza buna in burduf de caine.

Referitor la casa nu a rezolvat nimic pana acum,eu fiind ocupata cu fetele nici nu stiu cum trece timpul si nici nu am timp sa ma gandesc.Da,in 18 aprilie avem executarea silita,am discutat cu el,a zis ca se va duce acum dupa Paste la primarie,dar nu cred ca rezolva nimic,aici sunt liste foarte lungi de asteptare.
Mi-a propus si sa intre abuziv intr-un apartament dintr-un bloc de-al primariei dar i-am spus din start sa nici nu se gandeasca la asta,in primul rand ca el intra abuziv dar efectiv vom sta noi trei,nu el,asa ca pericolul va sta deasupra capului meu.
El mizeaza foarte mult pe faptul ca daca avem doi copii nu ma va da nimeni afara cu ei,insa nu cred ca e asa,atunci ar proceda toti in felul asta.
mai imi spun si vecinele mele care sunt toate italience sa nu imi fac probleme caci in strada nu voi ajunge cu fetele,insa la tv am vazut ca dau afara din casa si familii cu copii cu handicap.
Eu ma incred in Dumnezeu ca va fi alaturi de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Irip,eu le-am pus in scaunele tarziu,uitandu-ma chiar acum pe poze am vazut ca in aproape de 1 an(in luna 12)le-am pus in scaunele sa manance.
am facut asta din lipsa de spatiu in primul rand si din frica mea de a incerca ceva nou in ceea ce le priveste.
spre surprinderea mea au reactionat foarte bine,numai primele 3-4 zile imi amintesc ca stateau cu capul in jos,cercetand centurile,mai apoi n-am avut probleme.
singura chestie e ca nu le tin mai mult de 40 de minute,pentru ca incep sa se lamenteze.
Asa cum a scris Monas si eu m-am trezit intr-o zi cu Francesca mea in picioare in scaunel,nu o legasem,m-am gandit eu ca iaurtul il mananca repede si nu o mai leg.Era in picioare si dupa o secunda era deja cu genunchii pe masuta.Daca mai lipseam o secunda(fusesem la baie)cadea c siguranta.
De atunci m-am invatat minte si le leg mereu cu centurile.
Te cred ca ti-e greu,la fel si eu am tras cu ele caci nu vroiau sa manance,eu plangeam,imi doream sa mor,nu mai rezistam,asa am ajuns sa ma si cert cu el din orice,eram foarte stresata.Vei vedea ca va fi bine in curand,acum ale mele mananca absolut tot ce le dau,bineinteles taiat cubulete mici-mici sau pasate cu furculita.
De ceva timp evit sa le dau mazare,linte si fasole uscata,ele nu reusesc sa manance asta,imi vomita,iar daca elimin cojile nu mai ramane practic nimic.Ii voi spune si pediatrei joi despre asta,dansa insista foarte mult pe datul legumelor,caci asa se cheama aici lintea,mazarea,nautul sau fasolea uscata.
Hai ca m-am intins ca de obicei,sper ca n-am fost plictisitoare.

MBK eu zic iei exemplu de la Tonia1,fii optimista,asta conteaza foarte mult si te sfatuiesc si eu sa consumi proteine.
iar fac referire la mine,ce sa fac,de experienta mea pot sa vorbesc mai mult.Eu toata perioada sarcinii am fost anemica(sunt predispusa la anemie),iar doctora mea mi-a recomandat sa mananc in fiecare zi carne gatita bine(nu cruda,caci aici se gaseste si prosciutto crudo)si in plus am luat si fier toata perioada.
In afara de acid folic pe care l-am luat toate,mi-a mai dat magneziu la pliculete care se dizolvau in apa si progesteron(2/zi,vaginal),astea dupa ce am facut cerclaj.
Fiecare din noi suntem diferite,important este zic eu sa iti asculti medicul si sa fii optimista.

Tonia1,felicitari pentru copilasii tai,imipare rau ca ai pierdut laptele dar nu e vina ta,laptele praf inlocuieste cu succes laptele de mama,asta este,bine ca sunt copiii sanatosi.
Ai putea sa scrii cu greutatile copiilor la nastere,te rog?
Ai ajuns cu sarcina aproape de 40 de saptamani,fara cerclaj,doar o luna de stat in pat.Felicitari.
Esti un exemplu de luat in seama pentru toate gravidutele.

cam atat de la noi
revin maine dupa-amiaza
toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor,
Abia azi am recuperat cu cititul, imi place mult sa vad atata activitate pe forum.
Anne, nu stiu daca bubitele din jurul gurii sunt vreo alergie, sunt pe obraz de fapt si pe barbie dar de vreo 3 zile nu se mai inrosesc si parca s-au uscat. Acum vad ca amandoi copii au ca niste coji la sprancene, si fata are si niste cojite dupa ureche....nu-I deranjeaza pe ei dar pe mine ma deranjeaza...nush ce sa fac, voi incerca sa dau cu bepanthene, poate trec.
Si la noi a plecat tati deja, am plans mult zilele astea, nu credeam ca va fi atat de greu, dar vorba lui Roxy, gura...bat-o vina, ne-am si certat inainte de plecare, ca nici copiii nu i-a pupat, am 6 luni sa lucrez la capitolul asta ca sa nu degradam relatia. Noaptea asta a fost prima mea noapte cu socrela, intr-adevar sforaie dar vad ca ma pot baza pe ea, vedem cum va fi si mai departe.
Va pup ca ma mai bag la o tura de somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri.
Monas, ai fost tare haioasa cand ai povestit cum se chinuia mama ta sa manance pe scaunul copiilor. Eu nu le pun centurile cand stau in scaun, dar stau in permanenta langa ei. Cum mananca ei acum? Accepta sau va chinuiti sa le dati sa manance?
Anna, si eu sunt de parere ca ar trebui sa manance stand in scaunul de masa, dar uneori, in disperare, incerc sa le mai ofer si in timp ce se joaca. Mi-am demonstrat insa, zilele astea, ca la noi nu functioneaza. Am cititi si eu despre anorexia la bebelusi determinata de insistentele de a manca, insa eu daca vad ca nu vor ii dau jos de pe scaun. Apoi, m-am gandit ca e posibil sa aiba dificultati de inghitire determinata de disfagie. (Insa nu e cazul pt ca fetita a avut perioade in care a mancat ok). Am citit de curand ca dupa 9 luni scade in mod fiziologic apetitul copiilor. Mai trist e ca nici pana la 9 luni nu s-au omorat cu mancatul.
Roxxy, multumesc pentru incurajari. Sper sa vina ziua in care sa ii vad ca mananca cu placere.

toate gemenistele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, asa e, parca mai ieri eram insarcinate...mie imi e tare dor de sarcina, chiar daca a fost una f grea.
irip, asa el la mine marc este cel care nu prea manca solide. dar de cand i-am dat banana, a inceput sa manance mult mai bine atat gustarea de fructe cat si de legume.
ai mei stau in scaune de masa si par fascinati de bucatarie.
tu ce ai incercat sa ii dai sa manance? fructe, legume, iaurt si refuza tot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy,
in primul rand dupa masa aia de seara care mie mi se pare asa copioasa, tu le mai dai si lapte? in fine da-le daca asa le-ai invatat, nu e un lucru rau; dar n-am inteles de ce treb sa le tii in brate 10-15 minute dupa ce le dai laptele? pai nu mai sunt bebelusi si nu pot da aerul afara, pune-le mama-n pat imediat dupa ce au terminat laptele; oricum ma indoiesc ca se digera in cele 15 min cat le tii tu-n brate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

roxxy, esti o norocoasa cu fetele tale mancacioase! daca ai mei ar manca intr-o zi cat ale tale seara as fi ff fericita.
balanta_tm, fetita manca ok la un anumit moment, apoi a preferat iaurtul, insa de cand am incercat sa o pacalesc, introducand diverse in el, a inceput sa il refuze si pe acesta. Efectiv, nu deschide gura, intoarce capul, icneste..
Baietelul are niste zile mai rele, dar sper sa isi revina. Nici el nu mananca mult, maxim 120 din fructe sau legume. (sunt zile in care vrea doar fructele sau doar piureul). Doar iaurtul il mananca in cantitate mai mare, respectiv 150 gr. ( l-a refuzat si pe asta cateva zile tot pt k am incercat sa-i strecor niste fructe.) Cand vor incepe sa manance ok, va trebui sa o iau de la inceput cu testarea multor alimente, avand in vedere ca ei mananca foarte putine dintre ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

roxy, mancarea in stomac sta 2 ore..atat ii ia sa se digere. Asta la adult, dar nici la copii nu cred sa fie altfel

Irip, voi cat aveti? 9 luni? Nu mai tin minte. 120 ml mie mi se pare ok. Ai mei, la 6 luni, mananca doar un castronel f mic. Nu stiu sa spun in ml pt ca nu am stat niciodata sa-l masor.

Balanta, ai 2 garcon. Te gandesti si la o fata in viitor? Ana, roxxy voi aveti fete. va dorit si un baiat?

Ioana, imi adusei aminte: cartoful este laxativ. Daca picii tai sunt constipati, eu zic sa-i dai o sansa si cartofului. Are vitamina A si inca ceva dar in rest mie mi se pare plin de calorii. Il dau mai rarut si niciodata in combinatie cu morcov pt ca si morcovul are vitamina A. Laxative sunt perele, ele, brocoli



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

haha anne, da eu ma gandesc, as vrea si un baietel, mai am 3 la gheata, dar nu stiu daca sa ma risc, ce ma fac daca mai fac 2 capre, pe ce cumparam atatea genti si pantofi?
nu stiu, voi vedea anul viitor, daca mai sunt acolo ca nu i-am mai platit si daca mai am chef sa-mi stric silueta, ca asa tare ma chinui sa slabesc si e cam greu
daca nu as adopta un baietel, dar la cat de geroaie sunt procedurile nu stiu daca voi avea timp sa ma bag la asa ceva
eu mi-am pastrat numele dupa casatorie, de fapt am luat amandoi ambele nume, si vreau si un baietel sa-mi duca numele mai departe :)

Mergi la inceput