Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Nü am cand am ajuns la Urgenta control p masa, eco abdominal si endovaginal- col 4 si ceva inchis, toate büne si frumoase, dar de unde picaturile de sange nu se stie! Mi au dat gynipral 1/2 la 6 ore si No spa- eu de aseara am inceput si progesteron- utrogestan , pana vine crinone! O sa reincep si la MG b6! Sper sa fie ok sa nu mai trec printr un episod ca acela si nici nu doresc nimanui! Cum se simte baietelul?Ms mult pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

MBK, dar cerclaj ai?
vad ca ai mutatii. faci clexane? daca da, sangerarea ar putea fi de la el.
eric e bine, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

N am cerclaj, clexane Fac lüam si cardioaspirin, dar dupa problema aceea am intrerupt-am vb cu Dr U cand eram in spital si mi a Spus sa intrerup,clexane fac in continuare . Maine dim ajung la Fundeni sa refac analizele cu toate ca abia lunea trecuta semnasem condica! Si eu Tot la privat am semnat contractul, deoarece doar acolo este Dr meu, Hadi Rahimian, dar am inceput sa stau p ganduri in leg cu nasterea la privat-in caz de nastere prematura posibil sa nu fie atat de bine. Pregatiti! Voi incerca sa vb cu Dr sa vad ce ma sfatuieste! Am inceput sa inclin spre stat- ptr binele bebelusilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,


Am o intrebare pentru mamici: ai vostri copii stau im scàunele de masa? ai mei nu au rabdare, se ridica pe spatarul scaunului, se sucesc, etc. Pentru mine, ora mesei este un chin. Fiica-mea nu vrea decat lapte. Am incercat zilele trecute sa-i dau supa prin biberon si a varsat in valuri.
Anna, cand citesc despre fetitele tale ma gandesc prin ce stres ai trecut si inca mai treci cu ele. Eu sunt depasita de situatie.
Balanta_tm, cum mai mananca Marc? (despre el scriai ca este mai mofturos) Ce metode functioneaza la voi?
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

buna fetelor
mi-a fost tare dor de voi ,acuma am venit acasa,pana acuma am stat la socri si nu am avut internet ,bebeii sunt foarte bine, rad foarte mult,avem 10 saptamani si jumatate,eu am suferit o depresie puternica deoarece a trebuit sa intrerup alaptatul datorita unor probleme de sanatate si trebuie sa urmez un tratament medicamentos o lunga perioada de timp,inca nu mi-am revenit ,le cer iertare la bebei in fiecare zi ca nu le mai pot da laptic dar ii iubesc foarte mult si tot ce fac e pentru binele lor.
am nevoie de incurajerile voastre
incurajez si eu viitoarele mamici sa nu se mai gandeasca la nastere prematura,sa fiti optimiste ,eu am nascut la cerere de ziua sotului meu la 39 saptamani si doua zile,ar mai fi stat dar nu mai era nevoie
nu am avut cerclaj ,am stat la pat in ultima luna,am luat foarte mult magne b6 si progesteron de la 29 la 36 de s ,si sa consumati cat mai multe proteine.
toate postarile si sfaturile voastre m-au ajutat mult,va pup si va inbratisez cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
Noi saptamana trecuta am fost bolnavi. Fabian a facut febra 40 vreo doua nopti, Acum suntem pe antibiotic si spre bine. II bag de detoate pe toate orificiile aporape. Eva e mai rezistenta, ea vad ca e bine.
Citesc la voi si-mi aminyesc toate cele de cand eram mai mici. Pai in scaune de luat masa nu prea am stat . fabi a stat ins Eva nicicum. Se intorcea, contorsiona, urla daca o legam, cu centura- odata s-a ridicat si era sa cada si am renuntat la scaun. De atunci mancam pe unde apucam. Acum ca-s maimari , le-am luat scaune ca de oameni mari, numai ca-s mai inalte si sa stea cu noi la masa. Ghiciti daca stau in ele? Intr-o zi ma duc in bucatyarie, ei stateau fistecare pe cate un scaun de-al nostru, iar mama cocotata pe unul din scaunele lor si se chinuia sa manince. Imi vine si acum sa rad cand imi amintesc imaginea.
Inca bagam noaptea cate un bibe. Dupa ce-l rade, Fabian mai cere insa-i raspund taios ca nu mai e. M abate cu picioarele, si apoi cere suparat suzeta. Oare va fi o data o noapte in care s adoarma snur?Eva cere dimineata bibe, asa ca e mai docila.
Cer si eu buriticlor sa nu mai fie pesimiste, o s afie bine, nu va mai speriati.
Tonia, nu te mai simti vinovata cu lapticul ca nu ai de ce. Copii sunt bine, voiosi? Pai atunci? Pai lapticul parf de ce s-a inventat? Ca sa pape puii atunci cand mama nu mai are lapte, da? Eu asa m-am incurajat cand mi s-a oprit laptele (destul de devreme).
fetelor va pup cu drag ca ma cheam datoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip,
ce sa zic, eu te inteleg, desi eu de masa de la 12 scap, o las pe mama + bona si ma bag numai la cea de la 17, eu + bona
ale mele stau in scaune, dar cum masa dureaza si 1h, se plcitises si treb sa scoatem tot sertarul pe masa, pixuri, cutii cu medicam, cu guma, borcane, capace si orice-ti mai da prin cap ca sa le distargem atentia si sa mai manance un pic, Bona e singura care reuseste sa le faca sa manance mai mereu, eu imi pierd rabldarea mai repede si nu sunt asa inventiva; uneori ma enervez ca nu vor nimic si le dau jos si le dau lapte, asta e, sunt cele mai mici, dar daca nu vor fortat nu pot sa le bag pe gat, ca doar nu intra cu palnia (ce-i derpt n-am incercat, ar trenui oare?)
mie nici lapte nu vroiau sa-mi manance pe la 6 luni parca si asa mi le forta ba mama, ba bona de atunci, ba eu, ca cea mica nu mai vroia deloc, e chiar o boala asta, uite ca-mi scapa numele, asa ca am strigat la ele sa nu le mai forteze ca respingeau biberonul de cum il vedeau
asta e, o iei usurel 50g dc vor atat de dai, le ma dai lapte in completare sau dc nu vor, nu vor, incerci la masa urmatoare

eu intotdeauna le-am pus in scaune la masa, nu sunt de acord sa le dau in sufragerie sau in alta parte si ele sa alerge si eu cu brocanul dupa ele, nu mi se pare normal ; sa stie ca acolo e masa ci cand le pun acolo treb sa manance, Daca li se face foame rau, uneori Ema ma trage catre scaun.

Tonia, nu-ti mai face atatea probleme, ai sa te imbolnavesti si mai rau, da-le lapte praf si gata, are tot ce-i trebuie si laptele ala, e poate mai bun decat laptele unor mame anemice sau bolnave
nu are anticorpi, de asta e ala de mama mai bun, dar asta e, dac anu poti, nu poti,or sa creasca ei si asa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ia sa vad ce tin minte din ce am citit

Ioana, asa cum iti spuneam, Chamomila este un remediu homeopat pt durerile de dinti. La stefan al meu functoneaza, la Tudor mai putin dar merita incercat. Stefan a facut alergie la Nurofen asa ca asta e alternativa pt mine.
vorbeai serios cand spuneai sa-ti dau hainute? Tocmai ce am dat 3 sacose. Daca vrei, cu cea mai mare placere iti dau

Balanta, imi aduc aminte ce te-ai mai chinuit cu sarcina. Tin minte ca niciun dus nu puteai sa faci fara sa nu iei nospa inainte si dupa baie si tot aveai contractii. Te mai piaptana sotul? Mergeai cu scaunul cu rotile de la masina la cabinet...Doamne, parca mai ieri treaceai prin toate astea iar acum discutam de diversificare

Am si eu mustrari de constiinta ca am pierdut laptele. Ei sunt veseli, sunt sanatosi, am racit o singura data dar o forma ffff usoara, iau in greutate bine chiar daca lp este la cerere...dar eu am procese de constiinta. Dar daca ai pierdut laptele pt ca ai fost sa iei un tratament, atunci ai si mai putine motive sa te invinovatesti ca mine. Tu ca mama esti importanta. Sanatatea ta e importanta si trebuie sa ai grija de tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

parca ma exprin din ce in ce mai rau incep o fraza, recuperez un copil care a cazut in nas, continui fraza fara sa citesc ce am scris ... dar sper sa intelegeti ce scriu pt ca sunteti la fel de obosite ca si mine :))

Noi tot in scaunele stam la masa. Pana acum nu am avut probleme si sper sa-l accepte si pe viitor pt ca nici eu nu sunt de acord sa alerg dupa copil cu castronul dupa mine.

Monas, multa sanatate copiilor. Sper sa scapati repede de raceala

MKB, sangerarea poate fi de la vezica? Nu stiu, intreb. Am o prietena care a avut sangerari pe la 36 de saptamani si s-a dovedit ca era de la rinichi.

Gravidutele cum mai stau cu starea de spirit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

inca ceva rapid:
Brigit, am apucat sa citesc un pic pe net si se pare ca ar fi voie 5s.sa folosim crema de protectie solara la bbii peste 6 luni. Am s-o intreb pe pediatra mea ce parere are. Am sa optez pt o crema bio si am sa evit solutiile care se pulverizeaza pt ca pot fi inhalate


Mergi la inceput