Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

sa-ti traisaca pitici TusferI!, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei

diana si eu le da fructe de la borcanele de la DM, marca lor, Babylove se numesc, eu zic ca sunt mai bune decat fructele din supermarket/piata si sunt si ieftinute. Le mai iau uneori si hipp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Tusferi,felicitari pentru Lara si Albert,super greutati,sa fia sanatosi,mancaciosi si sa va umple viata numai de bucurii.

Anna_a,le mai dai fetitelor tale lapte dupa cina?
Eu le dau dupa cina,intre orele 23.15-24,dar vad ca nu mai mananca la fel ca inainte,imi cam lasa jumatate de biberon.

Am reusit in sfarsit sa dau de pediatra si am stabilit vizita pediatrica in 4 aprilie,pana atunci mi-a zis sa le dau sirop de tuse Stodal.

Fetitele sunt bine,doar cu tusea imi bat capul,nu le trece deloc,fac nazbatii.

La catolici maine este Pastele asa ca vom fi in patru sa sarbatorim,eu sunt ortodoxa dar fetitele sunt botezate in religia catolica.

daca cineva din voi este de religie catolica eu va urez un Paste Fericit!

aici ploua,ce urat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anna, merci , am notat, ma pregatesc si documentez de pe acum ca maine-poimaine treb sa incepem diversificarea si nu am timp sa vad ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anna, merci , am notat, ma pregatesc si documentez de pe acum ca maine-poimaine treb sa incepem diversificarea si nu am timp sa vad ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Buna ziua fetelor! Vad ca sunteti bine si ma bucur! Eu n-am mai scris de f mult timp, dar v am citit zilnic! Fetelor noi avem 23 sapt fetita si baietel, ( sarcina obtinuta prin F#304;V Aci adem istanbul)bebeii sunt bine, dar alaltaieri noapte am ajuns la Urgenta ( Reg maria- acolo este Medicul care imi urmareste sarcina- Hadi Rahimian) ziua mi se intarea burta si ma cam durea am luat No spa si la pat, dar seara pe la. 11 dupa ce am urinat am vazut p hartie urme de sange! Nu va pot explica cate mi au trecut prin minte! Am Zjuns la Urgenta , Medicul de garda mi a facut eco pe burta si endovaginal apoi control pe masa- placentele çolul si bebeii ok, dar de unde sangele? Am stat 2 zile tratament cu gynipral in perfuzie si la 6 öre No spa+ scobutil injectabil! Acum am ajuns Acasa dupa urinare lA stres am. Vazut f putin mucus maroniu deskis, bineinteles ca iar sunt speriata! Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut si inca mai trec pana nu dispare di maroniul! Mi a dat numai gynipral jum la 6 öre si No spa! Ce parere aveti? A mai patit cineva asa?Va multumesc si sper sa bahsten toate la termen bebei sanatosi, iar cele care au nascut sa va traiasca copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

mkb, multa sanatate. Ai vorbit cu dr despre mucus? Sa nu fie, Doamne fereste, dopul.

bun venit noilor gemenasi. F bune greutatile. Vezi Amalio. Asta sa fie telul tau si sa-i spui drului ca vrei si tu asa grasunei si nu te lasi cu una cu doua.

roxy, Sarbatori fericite. Nu ne-ai spus daca ai pregatit ceva pt fetele tale: oua rosii? pasca? Fa-ne un pic pofta

Eu dupa 7 luni voi baga galbenusul de ou (fara albus). Contine mult fier. Carnea, ficateii...le mai aman. Am gustat ieri marul pt prima oara. Cel mare nici nu a vrut sa auda. face niste grimase de zici ca-i dau lamaie. Cred ca au fost cam acrisoar pt gustul lui. Cel mic a mancat marul.
Abia astept sa le fac baie. Le-am cumparat scaunele de baie duble si abia astept sa vad daca le palce

revin dupa ce culc kinderul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

2 vorbe sa mai spun :).
Diana, 6 luni? Of. Eu cred ca o sa fie mai greu la inceput pana va veti obisnui in 3. Cu siguranta veti gasi un ritm al vostru si o sa iti vina usor.
Bubitele rosii de la gurita pot fi de la saliva. Daca insa nu saliveaza cauta sa vezi sa nu fie o reactie alergica la un medicament, ceai, crema etc.

roxy, Anna cum mai mananca pustoaicele?

Ioana, nu ne mai spui nimic?

Brigit, mananca f bine bbii tai. bravo. Cand ma documentam despre ce si cum e diversificarea mi-am zis ca nu le voi face piureul foarte foarte fin si ca nu le voi face mixt de legume. Dar uite ca ei nu erau pregatiti pt mancarea pasata doar cu furculita asa ca mi-am resetat repede convingerile si acum le fac piureul fin urmand ca treptat sa il las mai grunjos. Ce textura ai ales pt ai tai? EU credeam ca pe la 7 luni apelez la autodiversificare, dar la cum se arata treaba, cred ca voi amana momentul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

inca ceva.

Eu stiam ca pana la 2 ani nu avem voie sa folosim creme de protectie solara. Dar ma mai documentez si daca aflu ceva, dau de stire. Oricum pe timpul zilei, vara, nu-i voi scoate afara nici macar la umbra. PLimbarea o sa aibe loc, cel mai probabil, dupa ora 18.30. Dupa ce temperatura de afara depaseste 22 de grade, este bine sa punem palarii bbilor, cu borul cat mai mare astfel ca urechile sa fie protejate de soare. Lobul urechii este f sensibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

anne`mary da stiu ca se poate eu i am zis 38s ca mai mult nu lasa aici asa e sistemul la ei si el azis ca e sigur ca ajungem pana acolo dar ca nu stie daca voi rezista eu ca voi sufoca pt ca sarcina este foarte sus deja ma sufoc dar eu sper sa ajung cu bine pana la 39s

amalia tsakoniati
25+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

MBK, in primul rand felicitari pentru fetita si baietel, sarcina usoara si la termen iti doresc!

imi pare tare rau ca ai avut probleme si ca ai trecut prin emotii zilele trecute. acum eu nu as vrea sa te sperii , pentru ca probabil esti f speriata oricum si cred ca ai intrat pe forum in primul rand ca sa primesti niste incurajari sau macar sa iei contact cu fete care au trecut cu bine peste hopuri asemanatoare. eu sunt un astfel de caz, insa aveam sarcina ceva mai avansata, si de altfel aceasta este si marea problema in cazul tau, ca 23 de s de sarcina e f putin , din punct de vedere medical sarcina nu a trecut de termenul de viabilitate. trebuie sa rezisti cu orice chip pana faci MACAR 26 de saptamani si sa cauti sa te internezi intr-un spital care este pregatit sa preia prematuri. eu de asemenea aveam contract semnat cu regina maria, dar din fericire am nascut la polizu si am aflat ce mare diferenta este in modul de preluare a astfel de cazuri intre privat si o maternitate de stat. nu te gandi la confortul personal, evident ca o maternitate de stat e altfel decat rezerva de la RM, gandeste-te la cat de pregatiti sunt medicii sa intervina.
discuta cu dl dr Rahimian-il cunosc stiu ca nu te va refuza- sa iti recomande un spital unde sa te internezi. e posibil sa fie nevoie sa te internezi saptamani bune, sa stai acolo pana nasti. e bine sa fii trimisa de el pt ca de obicei dr se feresc de astfel de cazuri mai complicate.
tu ai cerclaj?
sper sa nu mai ai scurgeri, insa oricum tb sa te duci sa te vada cineva, sa verifice colul si daca nu cumva pierzi lichid fara sa iti dai seama. ce te-as mai sfatui e sa eviti-daca poti- sa te controleze oricine caci sunt medici care fac controale mai dure si pot chiar controalele astea sa fie o problema.

Doamne ajuta sa fie bine, te asteptam sa ne dai o veste buna!

Mergi la inceput