Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor, ce faceti?
Lumi, Anne, , sotul meu va pleca pe 6 luni, din pacate asa e serviciul lui, dar apoi va sta acasa aprox.la fel, depinde de fiecare cat vrea si poate sa stea acasa. Deja ne-am obisnuit asa, inainte sa vina copiii spuneam ca mentine relatia fresh, acum vom vedea ce fel va fi. Intr-adevar va fi dificil cu alaptatul ca sotul sta seara cu picii cat eu pompez... Anne, imi pare rau ca ai pierdut lapticul, dar mi-as dori si eu sa ajung macar pana la cat ai ajuns tu cu alaptatul, continui sa beau si ceai, ma gandesc sa-mi iau si pastile pt stimularea lactatiei...
Si baietelului meu i-a aparut o iritatie pe fata, cand e mai rosie cand nu....nici nu stiu daca sa merg la pedi pt atata lucru, as da cu ceva natural fara sa mai intreb...personal mi-a placut uleiul de migdale, voi incerca si eu.
Pup fetelor, ma mai bag la o runda de somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Roxy, abia acum am vazut mesajul tau, voi incerca cu scoicile si eu, ca intr-adevar nici eu nu m-as simti bine sa-i dau doar unuia si celalalt sa se uite.... Cel mai mult ma gandesc ca nu vor fi luati in brate atat de des si plimbati, rasfatati...asta ma deprima cel mai mult...dar eu voi incerca pe cat posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diancic, 6 luni singura cu piticii-asta da provocare. Despre ajutorul cuiva apropiat-mama / soacra eu pot vb, ce sa zic le sunt recunoscatoare ca m-au ajutat in perioada de inceput, nu cred ca as fi reusit sa le dau laptele meu atata vreme daca stateam singura caci ei nu au supt. Acum incerc sa ma mai desprind de ele, oricum la noi nu sta niciuna, seara se duc la casele lor si cred ca e bine asa caci fiecare isi are tabieturile sau piticii sai si prea mult timp impreuna am constatat ca e daunator

Anne, eu am luat de la DM doar borcanele cu fructe, astea nu au ulei sau gris adaugat, au intr-adevar orez macinat pus in proportie de mai putin de 5%. Ai dreptate cu taranii din pietele noastre. Momentan nu am mare incredere nici in aprozarele bio sa iti zic cinstit, pentru ca in tara noastra organismele de reglementare in acest domeniu nu prea sunt si pt ca nu prea ii controleaza nimeni asa cum se intampla afara.


Eu ii pun in balansoare si ii hranesc in acelasi timp. D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Eu cu diversificarea .... ma durut capul pt ca am doi pediatrii unul aici ( de fapt doi medicul de familie si pediatrul de la sanador) si unul in grecia pentru ca noi vacem schema de vaccinari dupa cea din Grecia, si cel din romania dupa ce am introdus legumele si pieptul de pui zice pori sa ii dai si peste alb, galbenus de ou sinficatei de pui, cel din grecia peste dupa 8 luni si orice fel poate fi si rosu doar mare atentie la oase, ou dupa 10 luni si ficatei de pui dupa un an. Asa ca m-am gandit mai bine sa introduc restul peste , ou etc asa cum a zis grecul si asa am facut si nu am avut nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

catalina, si piticii mei au mai multi pediatric si ca un facut fiecare are schema lui, asa ca si eu a trebuit sa ma documentez mai mult ca deja la unele capitole chiar se contraziceau intre ei

legat de introducerea unor alimente ca ou, ficat, carne -prefer mai tarziu decat mai devreme. am inceput sa introduc glutenul, caci am inteles ca introducerea lui pre tarzie sau prea timpurie predispune la intoleranta, asa incat 7 luni mi s-a parut varsta ideala sa ia cunostinta cu el, in cantitati mici


mamici, voi cum va protejati bebelusii de soare? folositi vreo crema cu ecran protector. care anume?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Brigit, eu asta folosesc pentru protectie solara:
http://www.badgerbalm.com/p-468-spf-34-baby-sunscreen-cream.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

De la buburuze de martie-aprilie:

A nascut tusferi gemenasii ei iubiti : LARA 3100 gr si ALBERT 2.900 gr.

Felicitari, Tusferi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bine ati venit, Lara si Albert, sa fiti sanatosi, voiosi si papaciosi!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna dimineata fetelor!
Tusferi, felicitari!!! Sa fie sanatosi copilasii si tu la fel, greutati super au avutla nastere, te astept cu povestea nasterii
Brigit, niciodata nu m-am gandit in asa fel, adica ca voi creste singura copii. Ziua, mereu voi avea inca pe cineva, cel putin asa zic eu acun, in schimb noaptea nush ce fel va fi...sper doar ca ma voi descurca cumva, vedem cum.
Azi, am fost pe la DM, m-am uitat la borcanelele cu fructe dar m-am pierdut la cate firme erau pe acolo; voi de care tineti cont?
Va pup, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diancic, ref la borcanelele de la DM e vorba de Alnatura bio, sunt marca lor, o gasesti doar acolo. Sigur ca mai sunt si altele, ca hipp, nestle, insa pe astea le gasesti si in alte farmacii sau supermarcheturi, nu toate sunt bio, unele contin zaharadaugat, intr-adevar sunt fmulte optiuni dar eu personal nu am incercat decat alnatura si niste borcanele de pere hipp, tot calitate bio.


Lai, am vazut crema dar pe aici in ro nu cred ca este.


Bine ati venit Lara si Albert! Sa fiti sanatosi si sa le aduceti parintilormulte bucurii!!!


Asa tb sa incep, dar am citit coada-cap

Scuze pt spelling, touchul imi face figuri si nu am timp sa corectez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Merci Brigit, voi tine minte, ieri am fost la dm cu certificatele copiilor sa-iinscriu in promotia care o au, adica imi vor trimite acasa un carnet de reduceri la produse pt copii...vedem ce o fi....
Pup fetele si weekend frumos

Mergi la inceput