Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Tusferi,vad ca ai 34 de saptamani si iti doresc si tie sa ajungi cat mai departe si sa ai nastere usoara.
eu am cunoscut aici o femeie din Peru care a nascut natural 2 gemeni(pereche)la 38 de saptamani neavand nici cerclaj.

fetelor,si voua vi se crapa mainile?
eu de cand am nascut si stau atat de mult in casa,folosesc apa mai mereu si servetele umede mi se crapa pielea de la maini pana imi da aproape sangele.Degeaba ma dau cu crema seara la culcare,cum ies afara la aer mi se crapa imediat cum intru in casa.


Anna_a ce mai fac fetitele,mananca mai bine?
cand ma gandesc la vacanta voastra din Egipt ma apuca si pe mine dorul de a merge pe undeva,de a calatori in orice loc numai sa ies din rutina mea zilnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Tusferi, Lai, va tinem pumniiii! :D SA creasca bobocutii cuminti la "cuptor" cat mai mult, pana e vremea sa iasa la iveala :) si sa va auzim tot cu vesti bune!

Felicitari Evei!

Monas
, gargarita ta e isteata si relaxata :)))) Mai ramane sa ii faci codite rasta :P Cred ca pici dupa ce ii pui la somn, ca bursucul la iernat. Dar parca poti sa refuzi invitatiile la joaca ale nazdravanilor? Esti buna de reclama la energizante :))))))

Roxxy
- vin ele si zile mai bune!! Acush o sa poti sa le pui ruxacele in spate si sa iesiti la picnic toate 3 gagicile! Da, si eu cred ca va fi tot mai frumos cu ele. E bine ca iti gasesti creativitatea (apropo de baita) si uite-asa crosetezi momente grozave din te miri ce cu ele! Bravos! Sa nu uit, pentru maini, incearca sa te dai cu crema lor de masaj de dupa baie. La noi mainile sunt crapate si se refac repede doaaaar cu crema lor ;) Folosim de la Sanosan, dar sigur si celelalte trebuie sa aiba formule similare. Alte creme de maini/de vergeturi ce mai aveam dupa sarcina nu au facut nicio treaba in directia asta, zau.

Brigit - abia astept povesti de dupa botez!

Va pupcekovicescu, merg la somn. Am adormit dupa ce i-am culcat pe boboci si acu n-am stare :)))) dar trebuie sa bag cornu'n perna ca dimineata sunt chemata la apel fresh.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor,
v-am citit,dar n-am mai apucat sa zic ceva, ocupata cu munca, cu casa aia, cu fetele si am racit si eu si ele
dupa cateva zile in care se parea ca functioneaza acea tinctura de propolis, mancau mai bine, mai repede, mai mult; acum am racit toate asa ca nu mai mananca f bine; dar e o raceala mai atipica cu dureri de gat si ceva muci; ma tot chinui sa le scot mucii din nas, merge f bine cu aspiratorul, dar nu prea vor ele sa stea, Ema urla rau, Eva e mai ok

roxxy, du-te la socri cu fetele, ai sa fii mai linistita, mai odihnita, mai fara griji, or sa te ajute si ei, si pana la urma ori o sa vina si el dupa voi ori nu si asta e

nu stiu dc vom pleca cu fetele in Egipt, ma mai gandesc un pic, unii zic sa mergem singuri sa ne odihnim si sa meregm cu ele prin mai pe la bulgari ca e mai aproape si ne intoarcem repede daca e ceva; eu le-as duce si pe ele la plaja, nu stiu ce sa fac inca; sa nu mai zic ca m-as duce 2 sapt ca diferenat e de numai 50%; dar in cazul asta mi-ar treb o bona in una din saptamani si ar creste costurile cam mult; sa mai vad, poate print un last minute ceva

sa-i traiasca baietii Eva, Aris si Aron, imi place, e cam pe ideea mea cu Eva si Ema, nume similare ;); am zis ca daca mai fac 2 fete le zic Ela si E?a hahahha, si sa vezi ce o sa comenteze lumea si ce o sa ne incurcam

lai, tusferi mai aveti un pic

adriana bine ca-ati scapat de colici si petrecere frumoasa la botez

in rest numai bine fetelor: monas, brigit, balanta, ioana si celor pe care v-am uitat; sper sa vina o data primavara ca vad ca ninge un pic

si diana, ma bucur ca esti bine si ca macar ai ceva raspunsuri si stii cum sa abordezi problema data viitoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Ioana,multumesc mult pentru sfat,o sa incerc si cu crema fetitelor,numai ca eu dupa baita le fac masaj cu ulei de la Johnson's Baby,dar am in casa si crema hidratanta de la Johnson's si cred ca o sa incerc cu aceea.Am obsevat ca mi se crapa mai ales cand ies pe afara.

Anna o sa vad ce e de facut,daca ma duc la socri sau nu,e curios ca soacra desi stie situatia asta cu casa niciodata cand ma suna nu imi spune sa venim la ei.
Puiutele mele sunt racite ca si ale tale,am fost si eu,acum ma mai chinui cu tusea care nu imi trece deloc.
Poate ca asa le este firea fetitelor tale,sa nu manance mai mult,important este ca sunt sanatoase.
Cine stie cat sunt de sanatoase ale mele,caci sa zic ca mananca tot ce le dau,nu fac mofturi(doar cu laptele vad ca imi mai lasa in biberon).
Eu le-am facut ultimul control pediatric cand aveau 11 luni si jumatate si pediatra mi-a spus ca ne vedem cand vor avea fetitele intre 15-18 luni,adica un 16 luni jumatate ar fi.
iti dai seama,nu au facut o vizita de 3 luni jumatate si mai am de asteptat inca o luna jumatate.
Cum le vad eu cred ca stau bine la capitolul sanatate,vad ca se joaca,rad,nu stau o clipa locului,doar cand dorm dupa-amiaza cate o ora.
In tara cum va cheama la control cu copiii,din cat in cat timp?

Are cineva idee daca pot sa incep sa le dau miere?
Ele au implinit 15 luni pe 14 martie.
Stiam ca mierea e buna pentru orice boala,poate le ajuta putin cu raceala pe care o au.

Adriana,petrecere frumoasa la botez.

va doresc noapte buna si un weekend cat mai placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy,
eu merg cu fetele la pediatru privat, la medicover si pot merge de cate ori vreau, evident contra-cost, am totusi noroc ca sotul are abonament family de la serv si consultatiile (cred ca e 100 de copil) nu le platesc si n-am platit nici ecografiile (astea ai fi costat ceva, min 500 de caciula prima data si apoi inca 200-300 la reevaluare), numi controlul ocular l-am platit
pe mine ma cheama tot cam la 2-3 luni, daca nu sunt probleme, dar le-am dus si in Nov la 1 an, am dat o fuga si in feb ca tuseau si acum iar in martie ca-i curgea un ochi Evei
daca a zis intre 15-18 luni, nu inseamna ca treb sa te duci fix la jumate,daca sunt bolbave fetele atunci du-te cu ele acum, ca au aproape 16,deci e ok

miere poti sa le dai dupa 1 an, la fel le poti da 3-4 pic de tinctura de propolis, e bun pt multe chestii, e un antibiotic natural si face si pofta de mancare. Singura probl cu mierea e ca poate avea toxina botulimica,dar posibilitatea e asa mica ca nu conteaza, oricum dupa 1 an e ok, cu tinctura poti incepe cu 1-2 picaturi si sa cresti pana la 4-5 pe zi

am crezut ca soacra te cheama la ei, ca doar ai zis ca te suna mereu si inteaba de fetite si ca au casa maricia; pana la urma ii place nu-i place va treb sa va primeasca ca n-ai unde sa te duci cu fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Lai, Roxxy, IoanaSgemeni, Anna multumesc pentru gandurile bune!
Maine intru in 35 sapt. Slava Domnului ca am ajuns pana aici! Incercam sa ajungem si la 37, nu e mission impossible, desi doctorii nu prea imi dau sanse.
Lai, si pe mine ma incurajeaza faptul ca au ajuns fetele de aici si la 37, 38, Adriana chiar la 39 Doamne ajuta sa ajungem si noi

Eva mai sta putin in spital, pana marti. Si ea si baieteii sunt bine. O asteptam cu vesti!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

34+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. Va citesc dar nu am energie sa aprind PC-ul ca sa va raspund pt ca de o saptamana sunt racita. Acum cred ca am dat-o in amigdalita pt ca aveam un gat inflamat de abia putea inghiti. Am inceput de ieri tratamentul cu augmentin si vad ca ma simt mai bine. Baietii au rezistat eroic pana joi cand au inceput si ei sa tuseasca si sa faca febra. Pediatra ne-a dat doar osciloccocilum, eurespal si panadol pt febra si ieri se simteau foarte bine doar ca i-am scos afara si azi vad ca iar tusesc un pic. Oricum sunt mega caraiti copiii astia ai mei #536;((((
Cel mic are 4 dinti iar celui mare i-a spart si al2-lea dinte de jos. Sper acum sa se linisteasca

Nu-mi aduc aminte ce am citit :(. Roxy, multa sanatate. Indiferent de decizia luata sper sa iti fie bine.
Anna, pup fetele bolnavioare

Yap. A inceput sa maraie cel mare. Am stat prea mult timp pe PC si zice el ca e timpul sa ma intorc in pat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

mamici, spuneti-mi si mie cum adormiti voi pruncii? Pe timpul zilei eu nu pot sa-i adorm altfel decat leganati. Seara, amandoi adorm singuri dupa ce mananca. M-am gandit ca daca sunt capabili sa adoarma singuri seara, atunci ar putea sa o faca si pe timpul zilei. Dar nu imi iese deloc. VOi cum ii adormiti pe timpul zilei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

anne`mary insanatosire grabnica ce ati crescut aveti si dintisori
Eu ma chinui cu o raceala de 3 sapt care parca nu se mai terminaam jumatate de cap infundat si urechia de zici ca sunt pe alta lume

la toata gasca

amalia tsakoniati
23++ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne,
si eu sunt tot asa, o raceala mai atipica, cu durere mare de gat, de abia pot inghiti noaptea, eu n-am luat decat coldrex si faringosept; fetele au luat-o de la mine si tusesc rau si le curge nasul. Si mie tot cam asa mi-a dat pediatra pe ele, prima data cand i-am zis ca tusesc mi-a dat eurespal, dar le dau de 5 zile si ele tusesc tot mai rau; si a 2-a oara cand am mers la ea mi-a dat sinupret, le dau de ieri,sa vedem ce iese si cu asta. In rest le dau un pic de nurofen pt febra mica au max 37.4. Le curat nasul cu aspiratorul care e genial, Eva sta miticica ca a vazut ca-i face bine, dar Ema urla de zici ca o tai si nu-i mai fac, aseara n-am putut sa-i dau nici medicamentele. Eva are gatul asa plin de muci si tuseste asa rau, ca desi tocmai i-am curatat gatul, mi-a vomitat numai muci.

referitor la adormit, pai eu nu le adorm, adorm ele singura, le pun in patuturi, maraie 2-3 minute si apoi se joaca ce se joaca si adorm
in brate le-am luat numai numai daca urlau f rau sau erau f agitate, eventual ma mai duc cu ele-n par si ma fac ca ma culc cu ele, dar in general adorm singurele.

Mergi la inceput