Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deni_de spune:

Christa, salariul in timpul refendariatului la BOS era 3400 plus ceva sporuri, parca.

Sper sa pot scana zilele astea anuntul de la vremea respectiva ca sa vedeti exact ce se cerea si ce se oferea. De ex. in cazul BOS trebuia semnat un contract cu scoala pt cinci ani dupa refendariat. Daca nu ramineai la scoala respectiva trebuia sa platesti costurile recalificarii. Practic 5 ani erai asigurat, pe de o arte, dar si restrictionat in cazul in care vroiai sa te muti.

Ca si peste tot, avantaje si dezavantaje. Fiecare stie ce i se potriveste lui si care ii sint prioritatile.

Mi-am mai amintit, dintre cerinte mai era ceva de genul- prioritate au cei cu nota finala de la examenul de diploma gut sau sehr gut. Examen de diploma aici nu cred ca e exact examenul de licenta din Romania.
Inca nu stiu exact cum se considera in cazul diplomei romanesti. Eu avind note bune la licenta, diploma si media pe ani, nu mi-am facut atunci probleme si nici nu am cautat informatii in plus. Se acceptau doar absolventi de Universitate.

Oferta la Gymnaziu suna altfel. Din pacate oferta aia nu mi-am copiat-o.

stiti cumva daca pot atasa aici pe forum document PDF, in caz ca scanez hirtia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Bai, care e responsabil cu vremea, stie cineva, ca ma duc sa il iau de git! E inadmisibil! La noi iar ninge, mama ma-sii, e sfirsit de martie, mi-au inghetat ghioceii bocna! Nici macar nu pot sa spal ferestrele asa de curatenie de Paste, la frigul de afara. Ufffffffff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Bai, care e responsabil cu vremea, stie cineva, ca ma duc sa il iau de git! E inadmisibil! La noi iar ninge, mama ma-sii, e sfirsit de martie, mi-au inghetat ghioceii bocna! Nici macar nu pot sa spal ferestrele asa de curatenie de Paste, la frigul de afara. Ufffffffff!



Merry Christmas!! Meeerrryyy Christmas! HO!HO!HO

Toporasii mei au murit demult si eu inca ies in fiecare dimineata sa curat drumul de zapada.


P.S. Tu vorbesti serios cu spalatul geamurilor pt curatenia de Paste? Nu te intereseaza o vizita la Hamburg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Bai, care e responsabil cu vremea, stie cineva, ca ma duc sa il iau de git! E inadmisibil! La noi iar ninge, mama ma-sii, e sfirsit de martie, mi-au inghetat ghioceii bocna! Nici macar nu pot sa spal ferestrele asa de curatenie de Paste, la frigul de afara. Ufffffffff!



Merry Christmas!! Meeerrryyy Christmas! HO!HO!HO

Toporasii mei au murit demult si eu inca ies in fiecare dimineata sa curat drumul de zapada.


P.S. Tu vorbesti serios cu spalatul geamurilor pt curatenia de Paste? Nu te intereseaza o vizita la Hamburg

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


ba da, dar la cumparaturi, nu spalat de geamuri :) pai vorbesc serios ca vine bunica-mea in vizita si o sa fie nemultumita de geamuri de la obsesia ei pentru curatenie mi se trage si mie. Uite asa nu pot eu sa dorm in cearceafuri necalcate si cu ferestrele murdare.

se pare ca plingerea mea a dat rezultate. a iesit soarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Uite asa nu pot eu sa dorm in cearceafuri necalcate si cu ferestrele murdare.



Sheriful cica daca inca poti vedea prin geamuri - nu sunt murdare

De cand stam in Hamburg, am renuntat sa ma mai oftic ca sunt geamurile murdare. La cat ploua aici, as sta non-stop cu carpa in brate (asta e scuza pe care mi-o livrez singura atunci cand ma apuca disperarea de curatenie ).

Gata, imi iau catrafusele si ma car acasa - nu mai am chef de nimic pe ziua de azi. Aseara am facut o placinta cu mere (am facut aluatul pe la 7 seara, de placinta m-am apucat pe 11 si a fost gata la 12 noaptea)...azi cred ca voi presta niste ...ceva bun - habar nu am inca ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Am si eu o problema:
Se poate anula un uberweisung la banca?Am transferat o suma mai mare...si nu stiu cum sa procedez ca sa imi pot recupera banii??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

M-am lamurit care-s sansele de a lucra prof. de engleza. Din pacate in Ro numai asta am lucrat si nu stiu germana mai deloc. Totusi, avand in vedere sa trebuie sa ne mutam in Germania, ce as putea lucra in afara de menaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Cei de la banca te pot ajuta...altfel nu stiu cum poti face....eu am internet banking, asa ca fac singura platile si le pot anula cand vreau...cum ai trimis banii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Cei de la banca te pot ajuta...altfel nu stiu cum poti face....eu am internet banking, asa ca fac singura platile si le pot anula cand vreau...cum ai trimis banii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Si eu am internet banking...
Insa plata asta am facut-o la ghiseul bancii pt ca eram in oras si era ceva urgent...A fost o neintelegere sotul meu mi-a spus o alta suma si de fapt azi am aflat ca trebuia virat mai putin...

Mergi la inceput