Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

La multi ani,doamnelor ! Va doresc sa fiti fericite si vesele precum zilele insorite de primavara!

la noi e uratel afara dar macar nu ploua.am reusit dupa scoala sa dam o tura cu bicicleta prin parc.
aseara m-am uitat la meteo si ma asteptam sa aud ca vom trece la tricouri si sandale,caci sunt pline magazinele cu ele dar se pare ca iarna nu vrea sa plece.

v-ati facut planuri pentru Osterferien? noi in ultimii 6 ani am tot mers la Nordsee dar ultimul drum ne-a dezumflat, anul trecut:250km in 8 ore.inca nu stim ce sa facem anul acesta,parca nici acasa nu am sta.

sa aveti un sfarsit de saptamana minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

La multi ani, dragelor! Sa fiti fericite si iubite!
Noi nu ne facem nici un plan de Paste, anul asta nici nu avem concediu. Vine bunica si ne rasfata acasa, cu placinte, sfinti (mucenici moldovenesti), turte , gogosi... Deja ne-am aprovizionat cu faina si zahar, nuci aduce ea , miere avem.
Dupa ce pleaca ne transformam in iepuri si mancam salata si fructe ne-desezon.

Pana una alta ne sarbatorim sarbatorita si ne bucuram ca soparlele de razele de soare. Avem si ghiocei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

La multi ani mamici germanute
Eu sant in Ro,am facut deja muceniciiO vreme atat de frumoasa la Bucuresti astazi au fost 18 grade, maine se anunta tot asa. Ghiocei, zambile, frezii, lalele si toporasi in toate florariile, o adevarata atmosfera de primavara Mai am o saptamana si ma intorc acasa in Germania, sant cu haine de iarna la mine, cu palton de blana si cizme
va pup si va doresc numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo nemtoaicelor

tumpi, multumesc de oferta, am rezolvat deja. alaltaieri am facut mucenici. eu am framantat aluatul si dl sot ma ajutat si ia taiat cu forma aia de la soacra. mi-a iesit doar o tava, dar e suficient cat sa ne facem pofta.

la multi ani doamnelor, o primava senina sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Noi am si terminat mucenicii, a mancat fiica-mea doar mucenici ieri si azi

Aici a fost cald si soare zilele astea, in jur de 13-14°. Sper sa ramana asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Copiii mei au facut si ieri si azi oameni de zapada in gradina...iar sheriful a tras din greu cu lopata sa curete drumul.

Nu imi vine sa cred ca e 10 martie si am 30cm zapada in gradina. Deja dadusem pantofii cu toc jos din pod

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

stati fara nici o grija..vine iar iarna

ca tot s-a vorbit de mobila..de bucatarie, ce marci recomandati la canapele?
am gasit una de la Himolla si erau niste comentarii care m-au lasat un pic de gandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo nemtoaicelor

Miri, trimite te rog zapada aia la rusi, incolo in nord. ca noi ne-am cam saturat de ea. se anunta minus incepand din seara asta.
si ce ma bucuram ca vine primavara.

saptamana frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

salutare



acum suntem bine,ne-am revenit si matei a inceput scoala de ieri.
voiam sa va intreb daca si la voi in zona se cer bani(2,5 euro in PB) pt a elibera kinderartz scutire medicala .




salut,

noi am platit acum vreo 2 saptamani 2,5 euro pentru o adeverinta medicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui elba

Citat:
citat din mesajul lui osna

salutare



acum suntem bine,ne-am revenit si matei a inceput scoala de ieri.
voiam sa va intreb daca si la voi in zona se cer bani(2,5 euro in PB) pt a elibera kinderartz scutire medicala .




salut,

noi am platit acum vreo 2 saptamani 2,5 euro pentru o adeverinta medicala.



Voi vorbiti serios???? E o intrebare retorica
Eu am luat acum 2 saptamani cand a fost Mazarel bolnav si nu am platit nimic. O avea legatura cu casa de asigurari?

Mergi la inceput