Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

CT, ce trist, mai ales pt familia care ramane in urma!

Amonar, azi recuperez actele si iti trimit pe mail ce am promois.

O saptamana frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo nemtoaicelor

cine vrea soare? da soare adevarat, nu gluma!

alta intrebare, stiti daca se gasesc pe undeva mucenici din aia facuti ca opturile? si care se fierb in apa? copii deja m-au inebunit cu mucenici, sa nu cumva sa uit sa le fac.

Amonar, bafta in tot ce vreti sa faceti. eu am constatat ca in Germania exista destui netmi care incearca sa profite de faptul ca nu stapanesti limba germana si nu cunosti legea, si incearca sa te parleasca cat poate. dar cum ii bagi legea in fata sau arati ca cunosti cat de cat, imediat se dau inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

salutare

eu mai rar pe aici la scris dara va citesc zilnic,la cafeaua de dimineata.
am fost toti 3 bolnavi dupa un week-end in BS.parca ne-a apucat din senin,seara cand am plecat nu aveam nimic si de luni am cazut pe rand,ca mustele.toti 3 cu bronsita.

acum suntem bine,ne-am revenit si matei a inceput scoala de ieri.
voiam sa va intreb daca si la voi in zona se cer bani(2,5 euro in PB) pt a elibera kinderartz scutire medicala .

mucenici din aceia despre care zici tu kariguld eu aici nu am vazut.noi ii facem dospiti,cu miere si nuca pe deasupra.

ne bucuram ca e soare si la noi si in sfarsit putem iesi cu bicicletele.

sa aveti o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna


mucenici din aceia despre care zici tu kariguld eu aici nu am vazut.noi ii facem dospiti,cu miere si nuca pe deasupra.




va invit in bucataria mea





ah, buna ideea. o reteta care sa nu necesite multa pricepere?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Noi ii facem in casa, am luat din Romania aparat de facut mucenici chiar acum discutam cu ai mei de ei, maine ii si fac si vineri ii punem la fiert.

Si la noi a iesit soarele si azi au fost 10°. Cand am iesit de la servici chiar mirosea a primavara (desi pe dealul de vis-a-vis era plin de zapada).

Am vazut la TV ca in Romania s-au deschis deja terasele, vrem si noi aici

O seara faina, eu plec la spaniola in curand.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui osna


mucenici din aceia despre care zici tu kariguld eu aici nu am vazut.noi ii facem dospiti,cu miere si nuca pe deasupra.




va invit in bucataria mea







ah, buna ideea. o reteta care sa nu necesite multa pricepere?



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Retete sunt o groza pe net :).Daca vrei din cei muntenesti da adresa ca-ti trimit, ii fac dimineata si dupa amiaza ii pun pe posta, sambata ar tb sa-i ai.
Eu in fiecare am aproape fac si din cei muntenesti ca noua ne plac mult,dar cativa si moldovenesti mai mult pt mine.Anul trecut am combinat o reteta de mucenici moldovenesti care mi-au placut tare mult

Osna, sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ce de-a mai babe frumoase . Pina si la noi a fost soare si azi cald de tot. Am vazut brinduse si ghiocei!

Osna, sanatate!

Christa am vazut si eu la TV un reportaj despre accident. Ce tragedie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Eu cred ca sunt singura de pe aici care nu a mancat vreodata mucenici, dar suna bine

Dupa 3 zile cu soare si caldura, azi e innorat, diseara incep ploile, maine ploua si de sambata ninge iar. Cica duminica foarte tare chiar. M-am saturat pana peste cap de iarna

Pentru fetele care si-au facut buletin nou aici, cam cat a durat dupa ce v-ati depus actele? As vrea sa ma duc la Beratung la Jobcenter, si banuiesc ca as avea nevoie. Vreau sa fac altceva, decat ce am facut pana acum, nu imi iese nimic bun din calea care am urmat-o pana acum. Atatea intrigi si politica in universitate m-au scarbit. Am facut un curs de SAP, am si 2 certificate de la ei, dar nu ma ajuta cu nimic daca nu am experienta. Am incercat chiar si Praktikum, dar nu ma ia nimeni. Nu stiu daca e doar varsta, sau lipsa de experienta, dar ma gandesc ca poate ma ajuta cineva cu sfaturi de la Jobcenter. As face si alte cursuri daca e nevoie, incep si de jos si Praktikum, doar sa primesc o sansa. Mai bine invatam o meserie decat sa fac atata scoala. Nu stiu insa ce sanse am sa incep la varsta mea altundeva. Ieri mi-a zis fiu-meo ca is foarte foarte batrana daca am 35 de ani

Scuze daca am batut campii aici. In concluzie cat dureaza un buletin?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

selina, la mine a durat o saptamina in 2010 pt buletin de tip vechi... Stai asa, ca s-ar putea sa mint. Am facut in acelasi timp si pasaport si buletin si le-am si ridicat impreuna. Data eliberarii buletinului e la 6-7 zile de la depunere, dar nu mai stiu cind mi-a venit instiintarea sa-l ridic.

In alta ordine de idei, am de completat niste formulare in care tb sa trec si Koerperbau. La o scurta cautare am gasit asta, dar mi se pare complicat. Exista si alte clasificari, mai laice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui selina-d

Eu cred ca sunt singura de pe aici care nu a mancat vreodata mucenici

Nu esti.

Mergi la inceput