M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

valentina30- multumesc pentru apreciere.Sunt una dintre mamicile mai vechi ca sa zic asa de pe forum.Aici am plans de nervi,aici am plans de suparare dar tot aici am plans si de fericire!!aici am invatat ca e important sa ai incredere in tine,sa iti urmaresti visul .
Simo_73 - as avea o singura dorinta la tine,sa nu te limitezi doar la o cerere trimisa.Dupa capul meu ar trebui sa ceri audienta la ORA,sa-ti faci evaluariile despre care vorbeam in postarea anterioara si cu ele inarmata sa te duci la ei plus documentatia din urma.
Trebuie sa le dovedesti ca ai dreptate!Esti o viitoare mamica apta sa creasca un copil!!
Asistenta sociala pana la urma nu e de neinlocuit :),nu e batuta in cuie in directie.
Pana la urma e greseala ei ca prima data ti-a dat atestatul si a doua l-a refuzat.Problema emotionala se vedea de prima data nu dupa un an de zile.Daca era prima oara mai ziceam dar asa....asta e asul tau !!
Cere sa fii evaluata de altcineva.Am inteles ca e singura asistenta din directie insa la ORA sigur mai au asistenti.
Stiu ca ar fii drumuri de facut,stiu ca ai avea multe nopti nedormite dar eu cred ca totul se va termina cu bine,totul e sa faci pasul decisiv si sa incepi razboiul!
Crede-ma ca stiu ce vorbesc ca eu m-am luptat cu sistemul si nu sunt singura.Cunosc fete care au riscat enorm si au reusit!!Trebuie sa reusesti si tu!!

Ce ma intriga este faptul ca multi devin familii adoptatoare oameni care nu merita si care au pur si simplu o functie importanta si pot apela la functiile lor pt a obtine facil un copil din sistem; acesti oameni vin cu un tupeu fantastic si ameninta in staga si in dreapta ca ei sunt cine sunt si ca daca nu vor obtine ce vor se vor plange sefilor mai sus pusi, care la randul lor primesc asa zise favoruri. Si atunci despre ce vorbim care este interesul superior al copilului, care sunt garantiile morale pe care le ofera familiile respective cu tupeu.Aceia nu mai au probleme emotionale,sunt perfecti.Peste noapte angajatii de la adoptii isi permit sa si cumpere masini, apartamente si multe altele.Dar bineînteles traim in romania si asta ne ocupa tot timpul!!
Si din toata povestea asta singurii care sufera sunt :copii!!Acei ingerasi nevinovati care intind maiine catre noi,oamenii cu suflet si cu o gandire dincolo de limite sa-i salvam insa....pot ei oare sa inteleaga ca nu suntem lasati de niste oameni care plimba hartii o ora pe zi si restul se fac ca muncesc??Cand le deschizi usa baga nasul in hartii sa para ca sunt ocupati???
Au program de boieri,se vaita de salarii dar...sincer?isi permit sa-si faca concediile in alte tari..pe ce oare ,pe 9 milioane???...si cate ar mai fii de spus....
Mama mea imi spunea odata cam mi-am rata cariera ca trebuia sa fiu avocat..uneori ii dau dreptate insa cred ca mari probleme aveam
Scuze ca sunt asa inversunata dar nu pot avea cuvinte de lauda pentru sistemul de adoptii.Inafara de judetul de unde am adoptat noi si a fost PERFECT in rest am avut parte de cele mai urate intamplari dar...ne-am urmat visul si am reusit!!!
Simo_73- CURAJ!!!!!!!!!!!!









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Dau eu azi cafeluta....
Simo_75


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_gh spune:

Buna dragele mele,
Stiu ca nu am mai scris de mult dar nu aveam noutati. Pentru ca Simo_73 era trista nu mi-am permis sa va spun ca am si eu raportul de evaluare gata si imi este favorabil, saptamana viitoare iau atestatul.
Va citesc cu drag va impartasesc reusitele sufar pentru esecurile voastre, va apreciez pentru tot ceea ce faceti.
pentru mine acum incep emotiile la fiecare numar de telefon ncunoscut care ma suna. daca suna cei de la directie???
Va pup fetelor si nu va suparati pe mine ca nu sunt asa vorbareata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Madalina, felicitari pentru atestat si sa ai o perioada foarte scurta pana iti cunosti copilasul.
Cum sa nu iti spui bucuria pe forum ca peste putin timp o sa ai atestatul, aici ne spunem si bucuriile si tristetile.


Fetelor deja la mine in oras a aparut soarele dupa zile lungi de ploaie, parca iti mai vine sa traiesti, abia astept we sa ies cu sotul si cu catelusul in parc, sa ne bucuram de primavara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Simo ....si la noi a avenit primavara.Suntem gand in gand....ne-am planuit si noi o plimbare cu catelul in parc. In rest am vb la directie si nici cea mai mica speranta pentru noi.Trebuie sa invatam sa asteptam, dar dupa un an si ceva de asteptare , zau ca e tare greu!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetele si sa aveti o zi frumoasa de primavara,

Madalina ma bucur mult ca primit atestatul si Doamne ajuta sa intri in potriviri cat mai repede

Simo 75 multumim ca ne incurajezi si ne indemi sa nu ne lasam; eu stau cu actele si ma uit la ele si parca ceva nu ma lasa sa le depun(si sigur nu e vorba de faptul ca nu vreau sa adopt-asta nu intra in discutie-as adopta maine...dar tocmai am de-a face cu "sistemul" pe alte probleme si i-as da foc din temelii)
Cateodata imi vine sa vand tot si sa plec cat vad cu ochii din tara asta?

Cat despre interesul superior al copilului sa fim seriosi...cred ca e tot o sursa de bani si asta pentru unii dar nu m-am prins cum inca?

Valentina

Va pup pe toate si va doresc sa va bucurati de primavara si de copilasi cat mai curand

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

mariamghicu, ce ai facut ieri cu copilul? a fost frumos? asteptam sa ne povestesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

buna dragele mele,va citesc in fiecare zi, doar ca nu scriu ca nu am nici o veste! Ieri am fost la directie, dar nici o veste buna:(Simo sa nu te lasi! noua peste cateva luni ne expira primul atestat, sper ca ne vor suna si vom primii cea mai buna veste! eu o sa plang de bucuriie!Abea astept sa plang de bucurie! Si la noi a venit primavara, doar ca eu azi nu ma simt prea bn, ma luat o gripa si stau in pat!Va transmit toate cele bune si Doamne ajuta-ne sa ne veedem copilasii fericiti in fam noastra!va pup si cate un mic dar virtual pt fieczre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Madalina, felicitari pentru atestat! Timp scurt de asteptare!

Sandy, am trecut si noi prin asta, am avut chiar ceva pauza intre atestate, dar pana la urma am depus actele si in cel de-al doilea atestat s-a intamplat minunea!

athosica, sanatate si tinem pumnii sa sune telefonul curand!

Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

miercuri a fost o zi atat de aglomerata si plina de emotii, iar joi am inceput serviciul si bineinteles haosul .
am mers sa il vedem pe prichindel acasa la AM unde am stat si ne-am jucat destul de mult. ne-a fost destul de greu pentru ca vrand nevrand viata te-a obisnuit fara prezenta unui copil langa tine. Prichindelul vorbea de toate si ne-a aratat toate jucariile pe care le avea ca sa se joace. A comunicat cu noi si la finale ne-a pupat pe obrajiori (bineinteles la indicatiile maternalei). AM pare OK pentru moment, imi tot spune detalii despre programul zilnic al celui mic, mi-a aratat unde doarme. are o viteza piticul, imi era cam greu sa ma tin dupa el.
asteptam cu emotii si urmatoarea vizita care sper sa fie cat mai curand.

Mergi la inceput