M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

nici eu nu cred ca legea se va schimba usor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Buna fetelor,
Nu vi-am mai scris nimic, insa va citesc zilnic. La mine timpul se scurge fff repede, adica ieri am implinit exact 1 luna de cand am primit atestatul..... Si pana acum, NIMIC!!! Niciun telefon, nicio veste
Citeam articolele despre adoptii si m-am ingrozit de ceea ce se scrie. Sunt aproape convinsa ca se cotizeaza puternic daca chiar vrei un copilas.... Ma rog la DD sa nu fie asa, cu toate ca si una dintre colegele mele a auzit acest zvon. Doamne, in ce tara traim??????
Va pup pe toate, trebuie sa ne inarmam cu muuuuulta rabdare si SPERANTA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

andre_e,doar o luna ai?Asa eram si eu la inceput,pana cand mi-am dat seama cum sta treaba,si cand eram sunata in sfarsit,ma desumflam repede,imi aratau numai copii cu probleme grave.
Poate asta a fost norocul meu,cine stie,cei din geneartia mea sa zic asa,au luat copii mari 6-7 ani,iar unii cu bani mai multi si-au rezolvat repede cazul'.
Da,din pacate dai un ban dar stai in fata,asta e situatia.
Avem fete pe forum care au avut noroc,si de copii si de AS care sa le ajute.
In ultimul timp e mai dificil,am tot vorbit in stanga si-n dreapta,nu avem iesire....
Nu ne mai ascundem dupa deget,situatia e gri spre negru,si pt noi si pt copilasi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Buna, fetelor! Ca nu cumva sa o supar pe valentina30, dau raportul! Suntem la a treia vizita a copilasului.Cei de la directie ne-au recomandat sa creem mijloace de comunicare la distanta prin telefon, prin internet, ca acesta sa nu sufere prea mult tranferul. Aveam mari emotii ptr ac. vizita. am tinut legatura in permanenta cu maternala prin net, ne vedeam pe webcam, Gabi urmarind imaginile si imitand mimica noastra. Maternala este o profesionista remarcabila, lucreaza la mutarea copilului, ii arata poze cu noi in fiecare dimineata si spune: "buna dimineata, mami si tati! si da-le un pupic la fiecare". Ne-a primit cu bucurie, ceea ce ni s-a risipit orice urma de indoiala ca nu am fi parintii potriviti ptr el. Cand iti gasesti copilul este ceva magic, simti cum soarele iti incalzeste sufletul. deh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

felicitari dacris . sa fie asteptarea cat mai usoara si cat mai scurta .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Felicitari! Sa il luati cat mai repede acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaia spune:

Buna, pe aici nu prea am intrat, am citit destul de putin din urma,e destul de mult scris aici.mai mult am stat pe fiv, iar acum se pare ca nu am alta sansa le bebe decat adoptia, sper sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri, stiu ca ar trebui sa citesc din urma, dar ma gandesc ca ma puteti ajuta si daca nu am citit. Din cate am vazut pana acum e destul de greu sa adopti in romania,dar sper ca dumnezeu imi va da putere sa fac asta si rabdare sa am, cam asta am inteles ana acum.intrebare cu ce sa incep? Am fost la directie si mi-au dat in brate cateva hartii si pliante, mi-au spus ca trebuie sa completez cererea, sa fac analizele si apoi sa ma duc la ei. Cum e pana la urma, ce sa fac mai intai?
Cu ce sa incep, analize nici nu stiu la ce se refera, am doar un tipizat certificat medical cu care banuiesc ca trebuie sa ma duc la med de fam? Nu?
Si apoi,? va rog care sunt pasii pana la urma, cum se face?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Dacris, ma bucur mult de tot pentru voi. ti-am zis ca asa va fi, ca acesta e copilul tau si nici nu-ti vei da seama cand te vei indragosti de el si el de voi. Chiar dc suntem la dstanta, sper sa ma consideri pe mine nasa lui virtualac
Buna, Mikaia . Bun venit in randul nostru si sedere cat mai scurta. Si trebuie sa speri in continuare si la un copil biologic. Nu sti niciodata ce plan are Dzeu cu voi.
cat despre indrumari iti pot spune ce am facut si noi. am luat lista u acte si am inceput sa umblam. Analize nu va trebuie(banuiesc ca adoptati in familie: sot-sotie) Trebuie de la medicul de familie o adev cum ca nu aveti boli cronice(analize numai dc cere medicul de fam)Tot cu aceasta adev, mergi la un psihiatru agreat de DGASPC(noi am mers in spital). aici veti da un test psihologic si pishiatric si va pune avis ca sunteti apti.
Apoi restul de acte: adev venit, act locuinta, declaratii notar, cazier, caracterizarile colegilor de munca....
Daca locuiti si cu alte persoane in casa(adica dc au acelasi domiciliul cu voi pe buletin)trebuie si de la aceste persoane cazier si adev medic si psihiatru(nu stiu dc trebuie si altceva, k la noi nu a fost cazul).
Mergeti si faceti-va actele. Incepeti cu vorbit cu colegii pentru caracterizari, apoi repede la medic, ca astea ureaza mai mult. Nu lasati sa treaca timpul, ca timpul va trece greu abia dupa ce va atestati.
Sper ca ti-au fost de folos informatiile. Te pupam si te asteptam cu povesti.
Maria, Amy, ceva noutati cu prichindeii? Maria, l-ati ,ai luat acasa pe Tarzanel?
Eu am fost f ocupata cu scoala, k am avut inspectie,dar am scapat....pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina , se va trece in adeverinta toate afectiunile cronice ? adica va aparea ulcer , pericardita , hipercorticism etc ?

serios ?

eu inca stau pe loc ( stiu ca te gandesti la cum stam ) . iar la spital . iti povestesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

mikaia, adunati actele mai intai:
-copie dupa contractul locuintei,
-copie dupa CI a ta si a sotului,
-copie legalizata dupa certificatele de nastere
-copie legalizata dupa certificatul de casatorie
-declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu ati avut si nu aveti copii biologici dati in sistem
-declaratie notariala pe proprie raspundere ca in ultimele 12 luni nu ati fost plecati din tara mai mult de 3 luni
-adeverinta de la servici in care sa se precizeze pe ce post sunteti incadrati, daca contractul e pe durata nedeterminata sau nu si salariul net
-caracterizari de la colegi de servici, caracterizari de la prieteni, caracterizari de la vecini (cate doua de fiecare categorie pentru fiecare, la sfarsitul caracterizarii sa lase numarul de telefon pentru un evential contact)
-adeverinta sau certificat tip A5 de la medicul de familie ca sunteti clinic sanatosi si nu sunteti in evidenta cu boli psihice (pentru asta daca medicul de familie va solicita sa faceti analize, le faceti, daca aveti analizele la zi pe anul in curs, va elibereaza adeverinta sau certificatul pur si simplu)
-certificat tip A5 de la psihiatru (acest certificat tip A5 este un tipizat pe care se pune timbru fiscal de catre unitatea care il elibereaza; vezi ca trebuie sa ai tu timbrul fiscal, mi se pare ca in valoare de 2 lei, si eliberarea lui costa parca ceva in jur de 40 lei); la medicul psihiatru va duceti cu trimitere de la medicul de familie, altfel nu va elibereaza certificatul
-cazier, e bine de facut ultimul, pentru ca expira in 6 luni si trebuie refacut
-in cazul in care unul din soti a mai fost casatorit se prezinta si copie dupa hotararea de divort sau certificatul de deces, dupa caz.

Daca mai stati in casa cu cineva (parinti, etc.) trebuie si pentru ei copii dupa actele de identitate (CI, certificate de nastere, casatorie), certificate medicale de la medicul de familie si de la psihiatrie, caziere.

Dupa ce aveti toate aceste acte, cu ele puse in dosar, va duceti la Directie. Acolo veti mai completa niste documente (declaratie, cerere).

Etapa urmatoare este evaluarea dosarului de catre Departamentul Juridic. Se face in 10 zile lucratoare, timp in care daca mai trebuie ceva la dosar vi se solicita si trebuie sa le produceti instant. Daca juridicul nu are nimic de comentat, treceti la etapa urmatoare.

Evaluarea. Vor fi un numar de intalniri atat la voi acasa, cat si la sediul Directiei, in care veti fi evaluati. Din cate stiu eu sunt un numar de 13 intalniri, cam 1 pe saptamana.

Urmeaza eliberarea atestatului. Dupa ce se termina intalnirile se face un raport de evaluare pentru familia voastra si veti fi chemati sa il cititi. Acest raport va fi trimis apoi mai departe si vi se va elibera atestatul.
Acesta se elibereaza la 120 de zile de la depunerea dosarului.

Mergi la inceput