M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Si eu vreau noul ID si parola


si eu , si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata. Si eu vreau parola, daca se poate.
Referitor la codul civil mi-au zis ca ti se trimite o hartie acasa de la instanta, in care te anunta cred termenul si iti da termen sa te razgandesti 15 zile... Ca la nebuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor! Am venit cu cafeluta!
Adica cu ce sa te mai razgandesti?daca iei copilul sau nu? pai dc te-ai hotarat odata, te mai razgandesti, ca la pantofi?I-am cumparat, dar nu ma pot incalta in ei....
Fetelor, va mai amintiti cand v-am povesti ca sotul meu(adica toata familia) are o ferma si inainte de sarbatosri a avut un cuplu de tinerei si tipa avea vreo 2 copii, lasati prin centre sau la AM si era iar gravida...?
Acum are alt cuplu, din alt judet mai indepartat si surpriza: tipa are 5 copii, dati in plasament nu st facuti cu partenerul de acum....
Am crezut ca lesin cand am auzit. Si bineinteles nu ii da in adoptie. Cum sa-i dea? K ea ii va lua inapoi...cand? Pai la 18 ani? Pai tu crezi ca la 18 ani mai vin ei la tine? Ce sa faca? sa-ti dea de mancare? sa munceasca pentru tine?(am intrebat-o eu)
Am aflat ca are 3 mai marisori,cel mai mare are 8 an, dar ultimii doi st la o familie si ar vrea sa-i adopte.
am incercat sa o conving. I-am zis ca ei oricum vor sti ca st adoptati si poate la 18 ani vor vrea sa o caute si dc ii va da in adoptie, sigur vor intelege situatia, dar altfel vor ajunge pe strazi....Am pus-o putin pe ganduri. Poate o conving si ii va lua acea amilie care ii are la ei.
Deci, cm e viata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Amy, adica nu mai poti lua copilul acasa a doua zi dupa procesul de incredintare in baza certificatului de grefa????
Si pina acum dupa certificatul de grefa se emitea o sentinta, aveau 30 de zile sa o comunice si apoi inca nu stiu cate ptr eventuale contestatii (ale cui nu stiu, din moment ce parte in proces erau doar DPC si fam adoptiva...). Doar ca putea lua copilul direct dupa proces cu certificatul de grefa.
Daca as mai adopta acum si ar trebui sa astept si dupa proces 15 zile cred ca as lua-o RAZNA....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valentina draga , majoritatea copiilor sunt blocati in sistem pentru ca mamicile au constiinta . ii dau la AM sa-i creasca , dar nu renunta la ei , ca doar sunt ai lor , doamne fereste ! iar directia incurajeaza intoarcerea in familie , caci unde poate sa-i fie mai bine unui copil decat alaturi de mama lui care l-a nascut si care l-a lasat in grija altilor sa-i creasca ???!?!??

unele mamici chiar au anumite situatii care spera sa le remedieze in timp si sa-si ia copiii acasa , dar cele mai multe nu-i vor lua niciodata inapoi . dar nici nu vor renunta , asa ... habar nu au nici ele de ce .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Buna fetelor,

Intru intr-o mica pauza de la serviciu (inca sunt la birou, am lucrari multe de terminat!!! ) sa va salut si sa va intreb ce mai faceti?
In fiecare dimineata imi fac timp sa citesc tot ceea ce scrieti si apoi imi vad de treaba la birou, cu inima stransa ca nu pot participa zilnic la conversatie cu voi. Oricum, felicit fetele care au intrat in potrivire cu micutii, sa dea Doamne-Doamne sa fie finalizate actele cat mai repede si sa le fie alaturi repede.
Tin sa va anunt ca ieri ne-a iesit si noua atestatul, suntem foarte fericiti si de-abia acum incepe greul....Asteptarea ne va omori....dar speranta este mare!!!
Speram sa fim sunati cat mai curand, pentru ca avem MULTA DRAGOSTE DE OFERIT.
Va pup si ne auzim curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

felicitari pentru atestat... spun ca timpul va trece destul de repede. cel putin asa a fost in cazul meu.

ieri am primit martisor de la pustiulica si un pupic .... am fost extrem de incantata .... abia astept urmatoarele vizite ... de sambata si duminica .... sper sa mergem de data aceasta in parc si sa ne jucam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Fetelor! voi sunteti primii carora le spun o veste, in loc sa fie mama mea prima care afla...cum asa?am fost sunati ca luni ni se va prezenta un copil din alt judet. am multe nelamuriri. se spune ca atunci cand se prezinta un copil prioritate o au familiile din jud respectiv. daca ne-a sunat pe noi, din afara judetului respectiv, inseamna ca a fost refuzat. stiu ca este o fata de aici, nu retin numele, care a fost parca a zecea familie ce a vazut un copil si a mers relatia lor. se spune ca copilul alege parintii. nu stiu cata convingere poate sa aiba o bucatica de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

Doamne Dacris, sunt asa de fericita de ceea ce ne spui,cand am vazut mesajul tau am sarit in sus de bucurie, in sfarsit a venit si vremea voastra, dar spune-ne te rog ce varsta are copilasul, ce va fi baietel sau fetita? Ma bucur f tare pentru voi si sper ca copilasul sa fie al vostru , nu iti face griji de ce nu l-a vrut nimeni, se zice ca copilasul isi cauta parintii, poate nu a fost sa fie a lor, si poate e sa fie al vostru! Doamne ajuta ! sa ne spui cum a fost !te pup

Fetele mele dragi va doresc un sincer LA MULTI ANI, O PRIMAVARA PLINA DE IMPLINIRI ,DE SANATATE SI BUCURII, VISUL NOSTRU SA FIE IMPLINIT! felicitari andre-e pt atestat, Doamne ajuta sa aveti o asteptare cat mai scurta,
VALENTINA, gabriela-tutuianu, dacris ( fetele cu care am mai vb pe facebook) va pup si ma bucur ca v-am cunoscut sunteti deosebite, la fel si voi celelalte mamici si viitoare mamici, ma bucur ca suntem aici ca suntem unite si suntem alaturi la bine si la rau !
Sper sa va dau si eu o veste buna curand! Va imbratisez

Mergi la inceput