Bârfa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai tocmai asta e barfa, ca nu ii spui tu lui Popescu (ca de el vb) ca jambierele nu il avantajeaza, vorbesti despre asta cu prietenele tale. Si daca ele poarta ceva ce nu le avantajeaza lor le spui, ca sunteti prietene.

Exista barfa asta care nu face rau, si exista zvonurile raspandite care sunt facute ca sa faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Exista persoane care si-au facut un stil de viata din barfe si" äflarea si vinderea de informatii".Exista persoane care stiu sa provoace,sa insinueze,sa deformeze o informatie in interesul personal...Ei,am invatat sa manipulez aceste persoane in interes personal!Daca vreau sa transmit un mesaj neplacut unei persoane ,ma folosesc de o astfel de persoana.Stiu sigur ca ii va spune.

Da,barfa este abjecta,bine spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Hai ca apar si eu cu ideile mele crete.

In mintea mea barfa=calomnie. Sa spui lucruri neadevarate despre cineva. Si nu. Nu am barfit niciodata in sensul asta.

Daca spun despre Popescu ca poarta jambiere ca are picioare groase si el are picioare groase nu e barfa. E o aluzie rautacioasa, o insinuare. Asa.. inuendo.

Capcaunul a pupat-o pe Xio. Daca ii spun lui Rufus parca n-ar fi barfa. Ca e adevarat. Si spusele mele sunt la vedere.
Da' daca ii trimit PM si ii spun ca i-a bagat mana sub fusta e barfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

M-ati facut sa-mi pun la crancena indoiala memoria, ca eu stiam ca nu am vazut niciun film "Gossip" si totusi scena din link mi-e ultra-cunoscuta...E din "Doubt", nu-i niciun "Gossip".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Interesant subiect. Pana unde mergem cu barfa? eu marturisesc ca-mi place sa comentez din cand in cand (ok, sa barfesc ) cu o prietena si colega despre unii colegi. Dar atata timp cat ramane doar intre noi 2 si nu "sap" pe nimeni mi se pare ceva inofensiv. Grav ar fi daca as incerca sa-i montez pe ceilalti (sef / coelgi) impotriva lui X; intriga mi se pare abjecta. Mai tineti minte poezia lui Toparceanu "In jurul unui divort"? Mi s-a parut intotdeauna foarte amuzanta. Deci as face totusi diverenta intre barfa "nociva" / si "inofensiva" (sau relativ inofensiva :)). Adica nu e frumos sa sa barfesti, stiu, dar daca nu dauneaza propriu-zis celuilalt... si pacatul ar trebui sa fie mai mic:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

E un subiect dureros, dureros pentru ca o persoana candva draga mie mi-a generat enorm de multa durere prin barfa. Stiu, nu trebuie sa lasi sa te doara intr-atata barfa, dar atunci cand chiar iti dai interesul in a avea o relatie frumoasa cu o "prietena" si afli ca ea a vorbit in spatele tau cumplit de urat despre tine, c-a spus lucruri neadevarate doar ca sa te puna intr-o lumina proasta, te misca tare. Nu stiu dac-am sa pot s-o iert vreodata, cred ca nu. Si de fiecare data cand ne intalnim, imi amintesc involuntar de toata povestea. A trecut ceva timp de-atunci, dar inca nu mi-a trecut, e inca o rana deschisa. Deci mare atentie cu barfa. Barfa pentru mine nu este o mica rautate- ii sta rau lui x cu pantofii astia, ci are dimensiuni mult mai mari si mai adanci. Are de-a face cu denigrarea persoanei in cauza in lipsa ei, in asa fel incat sa nu se poata apara, samd. Si nu, asa ceva n-am facut. Si sper sa am intelepciunea si puterea sa n-o fac vreodata.

Mergi la inceput