Violenta in scoli - Masuri ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Parerea mea e ca, cine nu are raspunsuri concrete, care sa ajute persoana, ce deschide un asemenea subiect, ci doar jigniri si pus la colt, da dovada doar de rea vointa.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Chuny, eu nu vorbeam de copii speciali, ma refeream strict la cei violenti fara motive medicale. Imi pare rau ca ai inteles altceva.

Columbiana, iti salut idealismul din lumea perfecta in care traiesti. M-ai lamurit, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


cind s-o deschide un subiect despre violenta intre copii fara sa fie iar si iar pus pe tapet diagnosticul si diferenta, inseamna ca am avansat cu ceva spre civilizatie; inca nu pare sa fie cazul

pe forum se discuta, teoretic civilizat, practic inevitabil cu ranirea celor `special` de care iar si iar ne impiedicam in obsesiile proprii; solutiile vin de la cei in drept sa ia masuri; care eventual au studiat despre educatie, psihopatologia comportamentala, si care stiu care sunt caile de urmat;
altfel e doar bilci, jignirea unora de dragul de a o face si reluarea la infinit a acelorasi idei care numai cinste nu ne fac;


Citat:
citat din mesajul lui allinta

Reciteste-ti, inca o data, ultimul mesaj si observa cat de agresiv este.
Cum sa reactioneze cineva la asemenea agresivitate ? Sa taca ? Sa riposteze ? Oare cum ?
Cine deschide un subiect despre violenta intre copii, asteapta solutii, nu pus la zid si pus cuvinte acolo unde nu sunt.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

adica, cine nu se incadreaza in baremurile tale, sunt necivilizati, cel putin...

cine face balci ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


E foarte departe de ideal lumea in care traiesc; in plus am fost in situatie, am scris si repetat ani de zile despre fiu'meu si istoria noastra; despre faptul c-a fost bullied, ca e special, ca am avut parte si de abuzuri, etc; nu mai repet;
Dar, e foarte clar si real, oricid de incredibil vi se pare, ca aici se cauta si se iau masuri, ca legea functioneaza, ca nu se paseaza parintilor probleme pe care ei nu au cum si de ce sa le rezolve, ca nu e legea junglei aplicata nicaieri. asta e realitatea...


Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Chuny, eu nu vorbeam de copii speciali, ma refeream strict la cei violenti fara motive medicale. Imi pare rau ca ai inteles altceva.

Columbiana, iti salut idealismul din lumea perfecta in care traiesti. M-ai lamurit, multumesc.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


baremurile mele sunt larg acceptate,treptat, chiar si in Romania, (vezi alti useri cu alte opinii la opozotie de ce tot vehiculezi tu de trei luni incoace...), in America de sud (vezi postarile unui user ce traieste acolo), si aici unde traiesc eu, si ele exclud: legea junglei sau sa-ti faci singur dreptate;
legatura directa sau insinuata intre violenta si probleme psihiatrice;



Citat:
citat din mesajul lui allinta

adica, cine nu se incadreaza in baremurile tale, sunt necivilizati, cel putin...

cine face balci ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Chuny, eu nu vorbeam de copii speciali, ma refeream strict la cei violenti fara motive medicale. Imi pare rau ca ai inteles altceva.

Columbiana, iti salut idealismul din lumea perfecta in care traiesti. M-ai lamurit, multumesc.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Totusi, nu se poate sa nu fi observat ca aici, pe acest topic, se vorbeste despre copiii speciali ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

probabil ca iti pare ireal faptul ca exista legea junglei si, totusi, ea exista. chiar daca tu protestezi si negi. chiar daca faci trimiteri cine stie pe unde, in ce colt de forum. eu vorbesc despre realitate.
un sfat concret poti da unei mame disperate, ca al ei copil este batut, zi de zi ?
eu mi-am rezolvat problema cu copilul meu si am sfatuit si alte mame pe pm, tocmai pt a evita asemenea interventii rau voitoare, care nu duc nicaieri, nu ajuta la nimic.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pai daca ai dat sfat pe pm ce tot cauti pe topic cu apropouri la adresa diagnosticelor/copiilor diagnosticati sau nediagnosticati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Se face referire la copii cu probleme de comportament, ai caror parinti sunt refractari si absolut indiferenti la suferinta copiilor agresati de ai lor copii. De aici, vine disperarea parintilor care deschid astfel de subiecte. Nu gasesc intelegere la parintii acelor copii si incearca sa afle, pe forum, solutii. Dar, stupoare, aici sunt luati la tranta de un grup de userite furioase.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput