Violenta in scoli - Masuri ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Turturica: acum am vazut partea cu "mi se pare ca pute ceva" ...
Cind am ajuns in ortopedie a fost imbrincita intentionat, chestie de o secunda si nici psihologul si nici invatatoarea n-au putut sa-l opreasca (era pe hol). Cind a luat-o la suturi iesise ptr. citeva momente invatatoarea si ramasesera cu psihologul, pe care toti copiii il cheama tot invatator. Asa le-a fost prezentat, ca era prea mult ptr. ei sa inteleaga prezenta lui. In acel moment psihologul nu era linga copil, copilul asta se misca in continuu si asa a avut timp sa-i traga suturile in coaste si solduri.
Acum va rog, cine mai citeste aceste mesaje il rog sa se abtina a zice ca nu crede, nu vreau sa mai raspund, e deja greu ptr. noi aceasta situatie, daramite sa fiu luata si de mincinoasa.
O seara buna
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Alba, asta e gluma zilei, sa stii; n-am fost rezident decit vreo trei ani dupa ce-am trecut balta, apoi am devenit cetatean, cu drepturi si obligatii cam egale cu localnicii; si tocmai pentru ca stiu ce inseamna, cred din ce in ce mai putin povestea ta, imi pare rau...
cred ca se intimpla, pentru ca peste tot in lume sunt copii si copii, dar nu cred ca violenta e la nivelul care o descrii, si se repeta fara sa se ia masuri serioase contra ei.

si stiu ca violenta nu este direct provocata de un diagnostic mental, asa cum doar o mentalitate romaneasca sau bananiera doar poate gindi;

Citat:
citat din mesajul lui alba68

Columbiana,
siguranta ca stii cum e dincolo numai ptr. ca ai fost in vacante... Ai trait ca resident in strainatate ?Eu sint de mai bine de 20 de ani in vest, de 2 in CH si am invatat aici sa nu spun nimic ptr. ca "doar n-o sa le spun eu celor de aici cum se face". Acum am invatat ca nu trebuie sa spun nimic nici voua, ca " stiti bine si voi cum e peste granita, doar ati fost in vacante"
Chunny, ai avut minimul dubiu ca ceea ce zic e adevarat inainte sa spui ca "mint" ?
Nu de aia, dar dupa ce mi se intoarce copilul acasa batut in timpul orelor, cu invatatoarea de fata, sa mai aud si pe aici ca nu sint crezuta si ca mint, imi da ideea si mai mult de cit e de absurda si incredibila situatia pe care o traim noi, parintii copiilor din acea clasa. Atit de incredibila si de absurda incit e greu de crezut. Asa se explica de ce copiii abuzati sau persoanele abuzate tin inauntrul lor tot: de frica de a nu fi crezuti, ptr. ca o intimplare pe cit de teribila si incredibila ar fi, stirneste mai usor incredulitatea decit o mina intinsa sau un sfat.
Ptr. mine discursul e inchis; decit sa pierd timp aici ,mai bine ma sfatuiesc cu ceilalti parinti care traiesc aceasta situatie.
P.S. as putea sa-ti si trimit pe mp mesajul meu la inspectorat cu raspunsul inspectoratului in legatura cu bataia pe care a luat-o fata mea in timpul orelor si unde amintesc si de data cind a fost trimisa in ortopedie plus si scrisorile parintilor tot la inspectorat. In italiana bineinteles. Dar mi-ai dat o lectie: de nu spune strainilor (chiar daca sint romani de-ai mei)problemele mele ptr. ca cu cit povestea e mai teribila cu atit ai sansa sa fi catalogat mincinos.
Vezi doamne, acum au calatorit toti si stiu cum e.
O seara placuta
A.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
corridele parintilor, cu scop nobil de a arunca copiii neaveniti sau turbulenti din clasa nu sunt decit manifestari ale propriilor limite, frustrari si reminiscente din trecutul comunist in care imperfectii erau ascunsi si izolati, si pe care-l cara romanii dupa ei generatie dupa generatie ca un blestem si ca o marca a propriei lor stari de mutilare sufleteasca;


Serios ? Eu sunt curioasa cum ai reactiona TU daca ti-ar veni copilul lovit / batut acasa...teoria e buna, practica ne omoara. Stiu, discuti cu profesorii, parintii, etc etc etc...si daca nu se rezolva nimic, ce faci ?

In trecutul comunist, am incasat o bara metalica in burta de la un cretin cu care nici invatatoarea nu se descurca. Parintii erau din "clasa muncitoare", cam greu sa le explici ce si cum, "si ce daca i-a dat cu bara in burta, se jucau, e copil", pe vremea aia nu erau psihologi & stuff, am ajuns la medic din cauza asta. S-a dus maica-mea la scoala si a avut o "conversatie privata" cu ala, dupa care nu s-a mai apropiat de mine. Asa se rezolvau treburile in comunism...si cate istorii or mai fi, de care noi nu stim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

sa le luam pe rind: nu stiu ce raspuns vrei de la mine, sigur ca-l nimeresc pe ala nepotrivit la cum ma iei in forta :((, dar absolut sigur nu ma imaginez punindu-mi mintea cu un copil, ar trebui sa am niste doage, multe, sarite; exista alte masuri, normale pentru o societate normala ( plingere la scoala, comisia scolara, politia, etc)

legatura intre faptul ca ai incasat-o tu pe vremea comunismului, si ce-am spus eu ar fi care? ca altceva nu pricep decit ca cu povestea ta confirmi exact ce am spus eu despre traumele pe care le purtam, generatie dupa generatie, si care ne dicteaza mereu comportamente nepotrivite, din pacate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Imi pare rau ca am dat impresia ca te iau in forta, am pus doar o intrebare concreta - evident, total nepotrivita cu teoria expusa de tine : ce te faci cand un conflict nu e rezolvat nici de parinti, nici de profesori, nici de politie (la clasele primare nu cred ca se pune problema) ?

Restul...banuiesc ca afirmatia e la fel de valabila si pentru aia care ies cu gun-ul pe strada (sau in scoala), desi n-au trecut prin comunism.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alba68
De fapt si cazul de acum 2 luni era cu un tip care avea probleme comportamentali, psihice, era sub tratament sau mai bine zis in observatione... Aceste persoane devin asa si ptr. ca atunci cind sint copii ii lasa sa creada ca pot face orice cu scuza ca sint bolnavi.



De unde stii tu asta, Alba? Abia ai ajuns in Elvetia, te-ai dumirit ca integrarea e legea si stii deja cu siguranta ca persoanele cu handicap sunt total needucate. Nu vezi ca se bat cap in cap lucrurile astea doua?
Daca se urmareste integrarea, cum crezi ca sunt lasati copiii cu diagnostic in legea lor, ca-s bolnavi?

Cum de stii tu ca baietelul agresiv are vreun diagnostic psihiatric? De unde stii ca insotitorul lui este psiholog, din moment ce a fost prezentat ca profesor?

Succes, sper sa gasesti o rezolvare pentru fetita ta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alba68

Cit despre PISA eu ma intreb cum si cine selectioneaza anumite scoli si anumiti elevi.
Uita-te si la rezultatele de la Olimpiadele Internationale de matematica (IMO) unde nu se lasa in baza intimplarii alegerea scolilor si a elevilor. Romania de la inceputul IMO (prima tara care a gazduit IMO) a fost printre primele locuri, de citeva ori bune chiar prima in lume. Elvetia nu a avut rezultate stralucitoare. Rezulatul testului Pisa poate fi divers in functie de alegerea unei scoli sau a alteia...Rezultatul de la o olimpiada e ala.




PISA reflecta cunostintele generale ale copiilor, nivelul la care elevii romani au asimilat matematica - toti elevii. E o masura a eficientei sistemului de invatamant.
Nu te pacali singura cu rezultatele olimpicilor romani. Alea nu se datoreaza sistemului de invatamant romanesc, ci efortului si interesului personal al fiecaruia dintre copiii aia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

rrox,
daca citeai mai atent ai fi vazut ca am spus ca :"psihologul a fost prezentat copiilor ca "invatator", noua, parintilor in nenumaratele sedinte ne-a fost prezentat asa cum e PSIHOLOG.
Decizia de a fi prezentat copiilor ca invatator a fost aleasa de scoala ptr. a nu discrimina copilul.
Promit ca voi evita sa mai raspund, v-am rugat sa va abtineti sa mai puneti paie pe foc; cum am zis sintem destul de incercati de aceasta situatie si e prea mult sa mai vad ca lumea ma crede mincinoasa.
Nu am zis niciodata ca in toate scolile de aici e asa, dar prin imprejurimi sint alte cazuri in alte scoli. Stiu si ca exista clase speciale ptr. copii cu tulburari comportamentale, deci imi imaginez ca nu sint goale aceste clase, probabil acolo sint copii si mai problematici, probabil nu sint locuri suficiente si se incearca in felul asta sa integreze acesti copii in clase normale. Stim toti parintii ca are un diagnostic dat in psihiatrie, ne-a comunicat chiar inspectorul scolii la sedinte, dar dn motive de privacy nu ne-a spus care e diagnosticul, mi se pare logic.
Toate cele bune
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Alba nu o lua personal, am o senzitivitate crescuta vis-a-vis de presupuneri si supozitii asupra copiilor cu diverse diagnostice. D-asta iti pun intrebari, incercand sa clarific putin ce povestesti.
Imi vine greu sa cred ca situatia e in asa hal scapata de sub control in scoala respectiva, pe cat o percepi tu.
Iti mai urez odata succes, sper sa se rezolve lucrurile intr-un fel securizant pentru toti copiii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana29s

Se poate demara la nivel national o campanie prin care sa se schimbe ceva si sa apara o reglementare care sa solutioneze aceste probleme? Din cate inteleg scoala nu are in momentul acesta nici o solutie, faptul ca-i scade nota la purtare nu va opri acel copil si nu va da siguranta celorlalti copii.




O astfel de campanie ar trebui sa vizeze in primul rand educarea si dezvoltarea personala a parintilor din societatea romaneasca. Copilul problema e mereu un simptom al unei familii cu probleme grave, a doi adulti cu probleme. E nevoie de o campanie de insanatosire a familiei si a societatii romanesti.
Suna pompos, nu-i asa? Si nu-mi pare nimeni preocupat de una ca asta... suntem toti bine si sanatosi...

Ce poti face cu un copil cu grave tulburari de comportament? Multe daca familia se implica si e dispusa la schimbare. Aproape nimic, altfel.




Mergi la inceput