Copilasi iubiti de Sept-Oct 2010(19)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

Am revenit :)
Intr-un cuvant i-a placut...nu a plans...a mancat...vrea sa mearga si maine....au avut si o aniversare a fost f incantata...pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna,
la noi e vreme frumoasa si am stat mai mult afara, chiar daca avem muci si tusim

Andreea, ma bucur ca v-a placut la gradinita. Intr-un fel ma asteptam sa fie bine, la cum povesteai tu despre Elenys
Iunia, ce fetita draguta ai tu acolo? Tudor de felul lui nu-i sociabil, asa ca nici nu se pune problema sa dea vreo jucarie, de obicei se lasa cu plansete daca il "oblig" sa dea ceva. Din ce am citit, in jurul varstei de 3 ani, incep sa aiba constiinta "eu"-ului, a unei persoane distincte de mama si cred ca de aici li se trage si "al meu". Cu rabdare trecem si peste asta
Nico, asa incerc si eu cu schimbul, dar la noi este problema ca lui ii plac jucariile lui si nu prea le vrea pe ale altora. Profit de fiecare ocazie cand vrea si el ceva de la vreun copil. Cel mai greu este cand este pe bicicleta/motocicleta si ne intalnim cu vreun copil care o vrea putin. Imi dau seama ca nu-i drept sa-l oblig (si nici nu fac), dar insist destul de mult sa o lase putin si la celalalt.Cum te mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Buna fetelor,

Revin si eu dupa o lunga pauza, una plina cu viroze. Dupa 3 luni de antibiotice, in sfarsit s-a descoperit de ce tot tusea Ioana, avea pneumonie, asa ca ne-am intrenat in spital si i s-au administrat 2 tipuri de antibiotice in vena. Inca din timpul tratamentului, Ioana nu mai tusea, incepea sa pape bine, sa fie activa. Din pacate apropae 3 saptamani a stat acasa, dar de azi a mers din nou la gradi, a spus ca nu mai vrea sa mearga, sunt tare curioasa cum a fost azi.
Referitor la pasta de dinti, Genna dent foloseste Ioana, e pe baza de argila, plante, o poate inghiti, dar mai scuipa si ea cate ceva.

nicopic, si ioana este mireasa cu prosoapele de bucatarie/baie (si le pune pe cap).
andreea, ce inaltime ai de vrei sa mai slabesti? eu am 51 kg (165 cm) si nu trece o zi in care sa nu aud "vaaai cat esti de slaba", as vrea sa pun 2-3 kg, dar e taaaare greu :(.
Ma bucur ca a fost bine la gradi. Va merge pana la pranz, un timp, apoi va merge program lung?
ana, bravo Maiei ca isi da drumul la vorbit :).
iunia, ioana imparte jucariile, in parca daca vede vreun copil ca se joaca in nisip il intreaba daca are voie si ea, isi da jucariile, intreaba daca isi poate lua jucariile inapoi...deocamdata e bine.

Sa aveti o saptamana frumoasa, mai ales ca s-au anuntat tot temperaturi ridicate :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

buna ziua!

Andreea, bafta la gradinita!

Multa sanatate copiilor bolnaviori!

Mie nu-mi mai ajunge timpul pt nimic mai ales ca ma misc mai "incet" acum - ba trebuie sa fac mancare, ba sa ma joc cu Matei, ba umblu prin magazine pt cumparaturi etc. Gata, m-am plans destul

Ce fac gravidutele?

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 32s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Buna fetelor!

Eu ma simt bine, sincer nici nu prea am vreme sa constientizez ca sunt insarcinata daca toata ziua stau dupa fundul lui L... acum iesim de 2 ori afara..de cele mai multe ori adorm si eu la pranz 1; 1,5 ore ca sa pot s-o iau de la capat, altfel ma simt destul de obosita fizic.. burtica a inceput sa fie si ea vizibila; pana acum sunt cam in aceeasi parametri ca si la sarcina trecuta, daca nu mai slaba..
Apropo, Doina tu ai luat mai multe kg pana acum? raportat la sarcina cu Matei? te cred ca esti surmenata si-ti este greu, numai cand ma uit la semnatura ta, ma ia cu furnicaturi .. nu ai deloc ajutoare? nu poti lasa cumparaturile in grija sotului? multi
Cameluska, multa sanatate Ioanei cate belele si cu gradinita asta.. s-a readaptat?
Andreea ma bucur ca Elenys s-a simtit in largul ei la gradi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

buna fetele!
dau un suc...referitor la gradinita prima zi a fost ok...a 2 a si a 3 a zi a plans dupa mami...acum sa vedem cat va dura acomodarea ...o vrea pe doamna ed. doar pt ea...
cameluska am 165 ...nu intentionez sa o las la program prelungit pe elenys :)
va pup o seara bunan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

BUNA!

Nicopic, am luat mult mai putine kg acum fata de sarcina cu Matei, pana in 10 kg. Ajutor este doar sotul cand este acasa. Cumparaturile le facem impreuna pt ca el nu este ft priceput la cele necesare unui bebe mic.

Apropo de cumparaturi - foloseste sau a folosit cineva gama celor de DM - Babylove? Eu am cumparat cosmeticele pentru bebe de la ei pentru ca ingredientele sunt naturale (ulei de migdale, galbenele, vitmina E etc.), plus ca sunt nemtesti si la preturi convenabile. As vrea sa incep si cu pampersii lor.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 32s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

buna,
la noi este primvara in toata regula, asa ca stam in curte sau parc cat putem de mult, plus ca eu incerc sa fac si curatenie generala ... cica (caci imi iese doar spalat de geamuri si sters praful). Tudor incearca sa ma convinga in fiecare zi ca-i f. cald si sa punem apa in piscina sau sa-i dau chilotei si tricou si sa dau drumul la apa

Cameluska, imi pare rau ca a trebuit sa ajungeti la spital, dar bine ca a trecut. Si Tudor tuseste de prin iarna, cu mici interuperi, dar l-au ascultat 3 medici si nu are nimic la plamani. Pronosticul ar fi polipii, care ii "intretin" mucozitatile. Ce mai face Ioana? Tudor s-a mai cumintit la gradi, nu mai impinge/loveste copiii, dar tot n-am rezolvat problemele de socializare (tipa, plange daca nu-i convine ceva)
Andreea, o sa treaca si perioada de plans dupa mama, cand o sa realizeze ca te duci dupa ea, ca nu sta mult acolo. Daca ai dus-o la gradinita de stat, s-ar putea sa fie si copiii mai mari si pana o integreaza in grupul lor deja format, mai dureaza putin
Nico, Doina ce repede trece timpul cand ma uit la semnaturile voastreSarcini usoare in continuare
Doina, eu am luat scutece de la DM, dar noua nu ni se potrivesc prea bine. Tudor e foarte slab si astea sunt inguste, dar la un copil mai durduliu sunt OK (stiu pe cineva care exact asta a apreciat, caci Pampers ii lasau dungi la baiat)
Ana, v-ati mutat afara, ca n-ai mai intrat demult?
Just_me, voi ce faceti?


ma reapuc de munca ca acum se trezeste juniorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna seara asa e Cami,nu am mai intrat demult Maia a racit,e maraita,plange.....stiti si voi cum e
Mai lucrez la bratarele..... merg destul de bine
Am doua fetite in parc care s-au atasat de mine nici nu mai vor sa le dea mamicile lor in leagan...tot eu,ma tin de mana,plang dupa mine cand pleaca....sunt tare dulcele bineinteles ca Maia e geloasa si maraie,nu-i convine

Eu nu am folosit produse de la DM.Noi ne-am impacat bine doar cu pampers,am folosit o perioada puffies dar tot pampersul e mai bun.
Va


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

Buna doamnelor! Haideti la cafea/capuccino!
Ana f.frumoase bratarile!

O zi frumoasa!

Mergi la inceput