Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Of, Doamne! Multa sanatate!
Muta-te cu parintii daca ti-e frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

""Mi-e dor de familia mea si de sentimentul de siguranta pe care il aveam atunci..""

De fapt, asta vrei tu, nu un sot incompatibil.
Gandeste-te ca iesind ( chiar si fara vrerea ta ) din aceasta casnicie, iti dai sansa de a gasi barbatul potrivit tie.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Asta vrem toti, siguranta....sunt prea putini cei care traiesc riscant si nu ii intereseaza siguranta. Va veni acest sentiment, chiar mai puternic dupa ce vei depasi hopul si vei vedea ca poti. Niciodata nu suntem singuri, sa nu uiti asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E cumplit..exact aceleasi sentimente le-am avut si eu atunci cand i-am aruncat hainele la tomberon.Am slabit ,10 kg in doua saptamani(aratam traznet)..dar suferinta e foarte mare.Nu a fost cazul de copil,dar durerea a fost mare.Acolo era vorba de fosta lui...cu care oricum s-a insurat si au un baiat cu 2 ani mai mic decat Eva.A trecut,destul de repede,dar eu sunt o fire mai altfel.

Ma rog dupa doua saptamani de chin am aplicat faza cu cui pe cui se scoate,mai ales ca vedeam ca nu-i pasa.Nu-ti spun sa faci si tu asa,dar trebuie sa te smulgi din asta...e doar un barbat,ce dumnezeu,nu o are de aur,nu nimic.Nici sanatos pentru copilul tau nu e.

Merita?Faci tratament?Dar de copil?Nu ai spus nimic de copil......gandeste-te la el si rupe orice legaturi cu tatal copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

In momentele astea trebuie sa fii o mama puternica, in primul rand. Fa tot posibilul sa-ti protejezi copilul. Cum adica va inchideti intr=o camera? Copilului ce-i spui? Totusi e mare... Vorbeste cu el, sa nu creada ca e vina lui... Fii puternica pentru el si lasa fricile deoparte. Concentreaza-te pe ce ai de facut azi: joc cu copilul, mancare, curatenie... etc
CE va fi maine, vei vedea. Deocamdata concentreaza-te pe ziua de azi, pe prezentul apropriat... blocheaza orice gand la viitor.
Va veni si momentul cand te vei gandi si la viitor, dar nu acum.

eu n-as vorbi cu sotul amantei. La ce bun? Imi vad de viata mea, ma concentrez pe mine si pe copil. Eu de cand am copil sunt "leoaica"... restul nu conteaza.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Seawave
Sunt norocoasa, ca nu am fost casatoriti, nu am avut copii impreuna.


Poate ca daca ati fi avut copii impreuna lucrurile stateau altfel, de multe ori barbatii devin mai responsabili cand apare un copil.

Sper ca D-zeu ti-a indeplinit totusi dorinta de a avea un copil, inseamna mult, foarte mult sa ai un copil. De multe ori ma gandesc ,,Doamne ca m-as fi facut daca nu il aveam pe fiul meu?!"

Mi-a dat un sens de a trai si lupta, el este cel care ma face sa ma simt cea mai importanta fiinta de pe pamant, este cel mai bun critic al meu, imi imprim ideile si strategiile folosindu-ma de experienta mea cu ajutorul lui, am cea mai mare bucurie cand il vad dupa o saptamana in care ma mistuie in asa hal dorul de nici nu-ti poti imagina (chiar daca vorbim la telefon zilnic la solicitarile lui, eu nu-l deranjez !)!

Paragraful de mai sus este in special pentru Crisia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ok, poate o sa-mi iau eu rosii acum
Din ultima postare am inteles ca a fost o relatie nefericita, ca el nu dadea mai nimic. Eu cred ca nu poti face cu sentimentele asa cum faci la piata. Daca un om nu poate sa te iubeasca si nu se intelege cu tine si nu sunteti firi compatibile dupa cum singura ai spus, atunci nu e de invinovatit. Nu poti iubi pe oricine care te iubeste si sa fi un ticalos daca nu o faci.
El a stat cu voi dar acum iubeste pe altcineva si daca i-a spus vorbe frumoase pe care tie nu ti le-a zis niciodata atunci ar trebui sa fie un semnal de alarma ca te-ai complacut prea mult in situatia asta. Pentru ca ar fi trebuit sa alegi o relatie cu multe cuvinte frumoase.
Ti-e frica de singuratate? Pai sotul tau nu te-a iubit cu adevarat, asta cum se numeste ca a fost pana acum? de ce il invinovatesti? ca a ales sa se duca cu persoana iubita chiar daca e maritata? Ar fi fost mai corect sa fie intr-o casnicie nefericita cu o persoana pe care nu o iubeste?
E trist ca s-a intamplat asa dar previzibil si ar trebui cred eu sa fi corecta fata de tine si mai ales sa te apreciezi mai mult si sa treci peste socul asta al despartirii si sa astepti sa apara in viata ta persoana cu care da sa fi compatibila si persoana care da, sa te dragaleasca si sa te rasfete.
Sa plangi dupa o relatie care nu a mers niciodata e timp pierdut si nu suntem nemuritori.
Nu noi alegem ce sa simtim. Sotul tau nu a plecat dintr-o casnicie fericita sau care macar a fost e vreme la inceput fericita, sotul tau a plecat la ceea ce trebuie sa aiba oricine in viata si anume iubire.
Nu spun ca a facut-o din cauza ta, ca ai fost o sotie rea sau ca ai fi putut face mai multe. Spun doar ca nu e ok sa te superi pe un om ca a ales sa traiasca altfel decat tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Matzaila prea multe manusi de matase...Daca "domnul" simtea asa,trebuia sa plece mult mai devreme sa-si caute fericirea.Nu sa faca nefericit un copil,un om...ce oameni sunt aia care-si cladesc fericirea pe nefericirea altora?De ce s-a casatorit daca nu se intelegeau bine,de ce au mai facut un copil?Nu inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Pai copilul a aparut fara sa fie planificat, ce trebuia sa faca ca sa fie cinstit, sa o paraseasca gravida fiind?????
Chiar crezi ca omul asta e un nenorocit intentionat?
Din moment ce nu s-a indragostit de altcineva de ce sa plece, sa nu vada copilul cum creste langa el?
Si hai sa spunem ca el a fost ultimul nenorocit....de ce vrea ea o relatie in care nu s-au inteles de la inceput?
De ce sa ceara sotului sa aleaga intre femeia pe care o iubeste si femeia pe care nu o iubeste si cu care nu se intelege pentru ca sunt casatoriti? Asta inseamna pana la urma casatoria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Eumada, imi esti draga, nu ne certam,da? Ca uneori se mai intampla sa se ia personal anumite chestii si vreau sa ma asigur ca nu e cazul.
In tinerete nu am aruncat haine pe geam, doar pe scara, si dupa a trebuit sa le strang ca sub primele doua camasi ale lui erau multe ale mele.

Mergi la inceput