Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Stiu.... dar trebuie sa ai un fond. Daca nu exista ... no way ... valea ... cu zicea o buna colega de a mea "ura! si la gara!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Victoria_mami.....ai dreptate la faza cu papucii...dar.....in mod normal,daca s-a intamplat asa ceva,clar el nu respecta familia....si zau daca mai conteaza.Eu nu-s dusa de multe ori la biserica,asa ca faza cu sutul era de la prima dovada.Mandria de om unde e?E vorba de mandrie,de faptul ca trebuie sa fii vertical sa-i oferi un model bun unui pui de om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

daca ii spui risti ca sotul tau sa te priveasca cu ranchiuna.


Care sot? Un sut in fund si valea... scuze.


Marius, asa, din afara, la fel spun si eu. Dar nu suntem in pielea ei, nu stim ce am face, adica asa, la scenarii si eu spun ca as face asa sau asa... insa pusa sa merg in papucii aia, cine stie in ce directie m-as indrepta... Oamenii iarta infidelitati din n motive: familie, copil, anii petrecuti impreuna, teama de singuratate, gura lumii, situatie financiara, statut social, dragoste, etc...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Pai sotzul e plecat deja,ceea ce ma face pe mine sa cred ca asta a fost cireasa de pe tort,faptul ca ea i-a aratat e-mailul si el a plecat pur si simplu...e(pentru mine)ca si cum s-a agatzat d easta sa iasa din relatzie.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Cand ma indrept (involuntar) intr-o directie gresita (dpdv personal, profesional, samd) sau imi sunt zadarnicite eforturile in vreun fel de catre o terta persoana, eu una vreau sa mi se spuna, sa mi se atraga atentia.

In relatia cu un om investesti zi de zi.. dragoste, energie, suferi laolalta cu el, il ajuti cand e cazut, etc. Daca respectivul e de fapt un nemernic, iti tradeaza increderea si te umileste cu cine stie ce fufa / fuf, eu cred ca trebuie sa afli cat mai din timp pentru a-ti putea canaliza dragostea / energia intr-o alta persoana, una care merita.

Sunt de acord cu Cristoiu, fiecare dintre noi are dreptul la adevar.


Cora si eu sunt adepta adevarului si eu vrea sa stiu indiferent cit de dureros este.

Insa in asemena cazuri trebuie sa te concentrezi pe tine ,pe problema ta,pe rezolvarea ei(indiferent ce inseamna aceasta rezolvare)...cu sigurantza se va gasi cineva care sa-i deschida si lui-inselatului,ochii.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
insa dorea sa se si puna la adapost,sa nu cumva sa aiba (si)ea de suferit.



Ce parsiva, cum de s-o suporta?!

Eu am o vorba ,de fapt este un vechi proverb: ,,fiecare pasare pe limba ei piere! "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu o sfatuiesc pe Crisia sa faca asa cum ea ar vrea sa i se intample daca rolurile s-ar inversa si ar fi in locul sotului amantei. "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face".
Mie nu mi-ar conveni sa ma abordeze X in problema infidelitatii sotului meu si de asta nu as proceda nici eu asa cu altii.
Eu vad problema dupa cum urmeaza: nu am de unde sa stiu ce isi doreste un om pe care nu il cunosc bine. Poate stie si accepta situatia sau, poate, daca nu stie si afla de la un strain, se simte prost sau este devastat. Nu mi-as asuma riscul sa dau cuiva o asemenea veste pentru ca nu stiu cum ar reactiona, nu as putea sa-l pun intr-o situatie penibila, sa il daram psihic sau sa ii trezesc sentimente de razbunare, de ura (nu fata de mine, fata de sotie). Mai bine ma tin deoparte, nu ma bag. Este un lucru mult prea intim pe care cel mai bine ar fi sa il afle chiar de la partener/partenera, mai devreme sau mai tarziu. Daca partenerul/partenera nu ii spune din proprie initiativa, este imposibil sa nu suspecteze ceva si atunci cred ca ar incerca, oricum, pe cont propriu sa afle adevarul si tot ar ajunge la el. Chiar si Crisia spune ca la ei acasa situatia nu era de mult roz, probabil ca se intreba de ce nu merge si atunci a gasit un mail care a lamurit-o. Daca prefera insa s-o anunte cineva, atunci la fel ar trebui sa procedeze si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Hai sa va povestesc si eu experienta unei prietene.

La un moment dat, sotia descopera aventura sotului cu colega de seviciu, casatorita la randul ei si cu un copil. Dupa certuri, plansete, promisiuni din partea sotului ca va intrerupe relatia cu colega, lucrurile nu s-au schimbat. Sotia, decide sa "rezolve" problema, ducandu-se sa vorbeasca cu sotul amantei. Rezultat: Cele doua cupluri s-au despartit, sotia si sotul amantei au ramas singuri. Sotul si amanta s-au mutat impreuna si cresc copilul amantei, in conditiile in care fostul (acum) sot nu se interesa de propriul copil, culmea, cu 2 luni mai mare decat copilul amantei. Nu s-au casatorit niciodata, dar atunci cand relatia lor a devenit "oficiala", a durat un an, apoi s-au despartit, cu circ si tiganie.

In prezent, dupa multe luni de disperare, sotia, a cunoscut un barbat, cu care se intelege foarte bine, care ii iubeste si ingrijeste copilul si caruia copilul a inceput sa-i spuna "tata" dupa cateva luni.
Sotul, singur, despartit acum si de amanta, isi suna fosta sotie sa o roage sa se impace, ca nu si-a dat seama niciodata, de fapt cum este ea cu adevarat si ce a pierdut cand a parasit-o. Se plange ca fata lor ii spune tata altui barbat.

In concluzie, Crisiacob, cu siguranta nu e usor sa depasesti situatia in care esti umilit, ranit si parasit, dar incearca sa te gandesti ca totul are un scop, pe care poate nu il vezi acum. Poate ca soarta are pentru tine alte planuri. Poate va aparea in viata ta altcineva, cu care sa fi cu adevarat fericita si atunci vei fi libera sa iti traiesti iubirea fara sa te ascunzi si fara sa ranesti pe nimeni.
Chiar daca nu esti fericita acum cu ceea ce ti se intampla, va veni clipa cand ii vei multumi lui Dumnezeu ca a avut grija de tine scapandu-te de un om, cu care tu singura ai spus, oricum nu te intelegeai prea bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

daca ii spui risti ca sotul tau sa te priveasca cu ranchiuna.


Care sot? Un sut in fund si valea... scuze.


Marius, asa, din afara, la fel spun si eu. Dar nu suntem in pielea ei, nu stim ce am face, adica asa, la scenarii si eu spun ca as face asa sau asa... insa pusa sa merg in papucii aia, cine stie in ce directie m-as indrepta... Oamenii iarta infidelitati din n motive: familie, copil, anii petrecuti impreuna, teama de singuratate, gura lumii, situatie financiara, statut social, dragoste, etc...




Pai sotzul e plecat deja,ceea ce ma face pe mine sa cred ca asta a fost cireasa de pe tort,faptul ca ea i-a aratat e-mailul si el a plecat pur si simplu...e(pentru mine)ca si cum s-a agatzat d easta sa iasa din relatzie.

Dana


Dana, asa e, insa, eu ma refeream la cazul in care se razgandeste, isi da seama ca-si pierde familia, sau din orice alt motiv ar vrea sa se intoarca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Cora si eu sunt adepta adevarului si eu vrea sa stiu indiferent cit de dureros este.

Insa in asemena cazuri trebuie sa te concentrezi pe tine ,pe problema ta,pe rezolvarea ei(indiferent ce inseamna aceasta rezolvare)...cu sigurantza se va gasi cineva care sa-i deschida si lui-inselatului,ochii.

Dana


Pai in cazul de fata, daca Crisiacob doreste sa isi apere relatia de instrusa, trebuie sa-l instiinteze pe sotul incornorat, pentru ca asta e una din metodele ei de atac (adica se concentreaza pe problema si incearca sa o rezolve).

Eu nu cred ca "se va gasi cineva sa-i spuna sotului ca e inselat". Asta suna ca in cazul situatiilor extreme - teoretic toti zicem ca am interveni si-am face si-am drege, insa cand se intampla cu adevarat ceva, nimeni nu ridica un pai. Toti cred ca altcineva va face ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai ca mi s-a facut pofta de rosii....
Opinia mea este urmatoarea:
Cunoscandu-ma pe mine,la mine ar fi aflat sotul amantei imediat.Si domnul caruia ii ard calcaiele si-ar fi cules hainele de la tomberon.Am antecedente cu aruncatul hainelor la gunoi ,i le-am aruncat fostului la tomberon.Si altele...
Eu am un stil aparte de a regla lucrurile.Odata ce raul s-a produs,nu mai are sens sa fiu doamna.Si privesc situatia din punctul meu de vedere.

Mai mare rau decat i s-a facut femeii nu se poate,deja sufera si e necajita tare...ce se mai poate intampla?

Nu zic sa faca circ de fata cu copilul,nici circ..dar o discutie telefonica si apoi fata in fta cu respectivu` nu ar strica.
Nu are nimic de pierdut.

Mergi la inceput