Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob

tora97, sunt convinsa ca asa este...incep sa prind puteri, asta e clar iar timpul va vindeca ranile. Cu cel mic voi incepe sa merg la psiholog de saptamana viitoare. Toata lumea in jur insa spune ca mai devreme sau mai tarziu el se va intoarce, ca va regreta gestul facut. Ce voi face eu atunci? De dragul copilului sa ii mai dau o sansa? Chiar ma intreba cel mic aseara "De ce nu ati stat impreuna macar de dragul meu?"...
Off...m-am saturat de traseul asta sinuos al starilor mele psihice...o zi sunt bine...o zi rau...o zi bine...o zi rau...Si de fiecare data cand ma confrunt cu o situatie noua ma gandesc ca in trecut eram trei...

Galuscuta & comp.(D.N. 09.09.2004)


If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!
Michael Jackson


Deocamdata esti pe drumul cel bun.Te gandesti ce ar fi daca?Lasa timpul sa curga,gandindu-te doar la ziua de maine...pe copil.Parca vad ca te darama iar gandul la el....cucu...trezirea.
Traieste clipa si gandeste-te la copil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Realitatea e ca cel mai greu este cand vine acasa seara la copil. Dupa ce iese pe usa parca iar o iau de la inceput.
Azi, in loc sa ma bucur de soare, am inceput sa plang gandindu-ma ce faceam noi la inceputul primaverii trecute...
E taaaare greu sa te rupi de trecut. Mai ales ca am si o zodie pacatoasa rau din punctul asta de vedere: Rac. Iar el era Varsator. Opusul meu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ati introdus actiunea de divort?Eu zuc sa te misti tu prima.Ai sanse sa scapi .Te doare nu sentimentul pentru el ci ideea ca te-a parasit.Tu confunzi ce smti cu faptul ca ai ramas singura.Tu regreti o stare de fapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Inca nu am divortat. El zice ca nu are bani acum, ca trebuie sa isi termine masterul...Sincer, nu vreau sa fac eu pasul asta fie si din cauza faptului ca s-ar putea copilul sa ma blameze pe mine in viitor, ca eu am fost cea care a dat divort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Iar te ascunzi in spatele copilului?
Sotul tau a plecat de acasa, copilul nu te va invinovati de asta cand va creste.
Te gandeai ce sa faci daca se va intoarce? Dar daca o sa castigi la Loto? sau o sa emigrezi in Uzbekistan? Nu mai pune caii inaintea carutei. Sansele sa se intoarca sunt aproape nule. Dar cand cineva se desparte toti sar sa zica celui parasit ca se va intoarce cu coada intre picioare cel care a decis sa plece. In majoritatea cazurilor insa nu se intampla asta. Iar la tine daca a decis sa faca pasul asta desi exista copilul pe care il iubeste inseamna ca cel mai sigur nu va reveni.
Nu inteleg cum vine asta. Nu are bani dar isi permite un apartament mai frumos decat al vostru????? Hm.....
Baga divort. Atata timp cat nu clarifici lucrurile nu o sa-ti poti vedea mai departe de viata ta. Iar copilul iti va respecta decizia si va admira faptul ca nu te-ai tarat ci ai avut demnitate. Altfel o sa continui fix ca pana acum. Si nu, nu o sa te placa mai mult doar pentru ca nu poti lua o decizie. Din contra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Crisiacob, dar unde sa te grabesti asa? Nici nu ti-ai revenit inca din soc si gata, hop sa fugi prin tribunale? Ce atata graba? Tu ai nevoie de libertate sau el? Daca el are nevoie de libertate, sa munceasca pentru ea. Sa stranga banii de divort, sa mearga prin tribunal si sa te cheme la infatisare. Tu doar te duci ca o doamna si eventual (nu poti fi obligata, va hotara judecatrul daca nu vrei)semnezi niste acte. Dar daca nu arde pentru tine, de ce sa depui tu actiunea? Nu vad nici un motiv sa te grabesti. Oricum va fi trambalau, custodia copilului, impartirea telvizorului, a covorasului de la toaleta ...
A, cand te vei simti in stare, cand iti vei reveni, cand viata ta va intra pe un fagas normal, peste jumatate de an, un an, cand iti vei fi lins ranile si se vor fi vindecat ... desigur ca vei rezolva si aceasta problema. Pana atunci ... ai grija maxima de tine si da baiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob
[ Chiar ma intreba cel mic aseara "De ce nu ati stat impreuna macar de dragul meu?"...


Ar trebui sa gasesti de undeva resurse sa fii mai tare, pentru copilul tau. De exemplu concluzia de mai sus nu este din capul lui. Sigur e venita de undeva,. fie ca te-a auzit pe tine spunand asta, fie pe altcineva (din familia ta, prieteni, nu stiu).

Prioritatea acum este sa minimizezi consecintele despartirii voastre asupra copilului. Ori asta nu se itnampla daca te plangi mereu ca uite ce ti s-a intamplat, ca vai ce nenorocire, saracul copil cum a ramas pe drumuri, toate astea in fata lui. In fata copilului trebuie sa incerci sa fii echilibrata, oricat de greu iti pare, gandese-te ca atunci cand te vede plangand si jelind este cel mai rau lucru pentru el.

Si eu cred ca si tine, ca exul tau o sa se itnoarca cu coada intre picioare. Dar stii ce? Fraiera sa fii sa mai crezi ca intre voi va putea fi ceva frumos. Treaba ta ce vei alege pana la urma, deocamdata traieste momentul, si anume ca el a plecat pentru nu-se-stie-cat-timp.

Si eu sunt rac. Nu cred prea tare in zodii, dar daca e sa gasim totusi ceva aplicabil, cu toata sensibilitatea racului eu cred ca gaseste resursele sa nu accepte ca cineva sa-si bata joc sistematic de viata lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob
[ Chiar ma intreba cel mic aseara "De ce nu ati stat impreuna macar de dragul meu?"...


Ar trebui sa gasesti de undeva resurse sa fii mai tare, pentru copilul tau. De exemplu concluzia de mai sus nu este din capul lui. Sigur e venita de undeva,. fie ca te-a auzit pe tine spunand asta, fie pe altcineva (din familia ta, prieteni, nu stiu).

Prioritatea acum este sa minimizezi consecintele despartirii voastre asupra copilului. Ori asta nu se itnampla daca te plangi mereu ca uite ce ti s-a intamplat, ca vai ce nenorocire, saracul copil cum a ramas pe drumuri, toate astea in fata lui. In fata copilului trebuie sa incerci sa fii echilibrata, oricat de greu iti pare, gandese-te ca atunci cand te vede plangand si jelind este cel mai rau lucru pentru el.
re
Si eu cd ca si tine, ca exul tau o sa se itnoarca cu coada intre picioare. Dar stii ce? Fraiera sa fii sa mai crezi ca intre voi va putea fi ceva frumos. Treaba ta ce vei alege pana la urma, deocamdata traieste momentul, si anume ca el a plecat pentru nu-se-stie-cat-timp.

Si eu sunt rac. Nu cred prea tare in zodii, dar daca e sa gasim totusi ceva aplicabil, cu toata sensibilitatea racului eu cred ca gaseste resursele sa nu accepte ca cineva sa-si bata joc sistematic de viata lui.


din subiectul asta eu nu il vad pe el ca se va intoarce cu coada intre picioare. te intorci asa pentru o persoana pe care o iubesti si te iubeste si ea la randul ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Nu am, din fericire, experienta divortului dar mie imi pare ca, indiferent de circumstante, divortul este un necaz pentru toti cei implicati, parinti si copii deopotriva.
Cred ca, in astfel de situatii, chiar daca primesti un milion de sfaturi venite din generozitate, ai impresia ca nimeni nu te intelege cu adevarat; si cred ca asa si este pentru ca nimeni nu traieste viata ta; si ce se vede din afara nu seamana cu ce te macina pe tine pe dinauntru; prin urmare, eu cred ca solutia o poate gasi doar cel care o cere si o cauta dupa ce face curat in ginduri si un update al situatiei care a generat astfel de furtuni (emotionale si nu numai).

Mai cred ca un divort nu trebuie sa se transforme intr-un cimp de lupta si ca parintii trebuie sa ramina parinti, sa incerce sa puna bazele unui...parteneriat fara sfirsit pentru a putea creste frumos si cu cit mai putine traume copiii care, consider eu, pot cunoaste fericirea si in familie monoparentala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu zic sa nu-ti mai faci idei ca el se intoarce; nu trai cu speranta ca el se intoarce, nu faci altceva decat sa-ti pui viata in asteptare. Si nu (se) merita; nu a fost iubire mare si asta e un moment de ratacire al lui. Nu va iubiti, nu are nici un rost sa taraganati o casnicie care oricum nu functiona. Vezi-ti de viata ta si lasa-l si pe el sa-si vada de viata lui. Divorteaza, acum sau anul viitor, cand te simti tu pregatita, dar renunta la speranta ca el se va intoarce 'cu coada intre picioare' ptr. ca nu se va intampla; si chiar de ar fi sa se intoarca, nu veti avea o casnicie ca-n povesti acum, daca nu ati avut-o nici inainte.

Mergi la inceput