Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Separat de asta, acum partile administrative, ai nevoie de ajutor? O mancarica gatita, o cumparatura facuta?
O sa o scoti la capat, chiar daca nu crezi si nu simti in momentul asta, o sa-ti reamintim noi mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Cu nici un chip nu l-as accepta asa. Mi-as dori un miracol prin care el isi va da seama ce familie minunata a avut si se va intoarce alt om...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Dar nu ati fost o familie minunata..... ati fost doi oameni nepotriviti si casatoriti din motive gresite de la inceput.


Tu esti o femeie minunata,m-a impresionat ce mi-ai spus de copil, ce piticut curajos e, dar asta inseamna totul pentru tine. Pentru el, el apreciaza altceva. Asa cum cuiva ii place vinul sec si altuia dulce. Ambele sunt foarte bune dar niciodata cel care bea vin sec nu va fi bucuros cu vinul dulce.
El care apreciaza familia voastra nu a existat niciodata. Nu are cum sa se intoarca inapoi pentru ca nu a venit. Nu inseamna ca daca speri si-ti doresti cu adevarat ceva lucrul ala se va si intampla. Asta e lectia maturitatii. Uneori nu se intampla.

Dar El pe care il astepti e pe undeva pe lumea asta. Nu e pacat sa-l ratezi? de ce sa traiesti sperand la fericire in loc sa traiesti fiind fericita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Stiti care era drama de fapt? Si am uitat sa o spun de la inceput...isi iubeste copilul foarte mult, este un tata minunat si nu cred ca alt barbat ar putea sa-i fie un tata mai bun. Aici este problema. De aceea si socul pt mine a fost atat de mare...nu credeam ca ar renunta vreodata la copil la cat de mult l-a iubit in cei 8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aici apare rolul tau: trebuie sa-i explici copilului ca va ramane tatal lui in continuare, ca il iubeste la fel de mult, dar a plecat pentru ca s-a certat cu tine.

Chiar daca tu te recasatoresti, acel barbat nu va deveni tatal copilului, ci tatal ramane acelasi iar tu trebuie sa incurajezi relatia dintre ei doi, e cel mai mare bine pe care i-l poti face copilului in acest moment.

Nu-l blama pe tata pentru ceea ce i se intampla copilului, nu-l transforma in personaj negativ pentru copil, pastreaza relatia intre ei!

Un copil, mai ales un baiat are nevoie sa-si stimeze tatal, sa fie mandru de el, nu sa-i fie rusine cu tatal lui. Conteaza pentru stima de sine a copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Crisi, dar nu a renuntat la copil, a renuntat la tine.
Nu si-a abandonat copilul, te-a parasit pe tine. Sunt doua lucruri diferite.
Nu a disparut din viata copilului, nu il neglijeaza. Locuieste in alta casa si isi are viata alaturi de altcineva ( nici asta nu ai de unde sa sti ca va fi asa).
Aud de multe ori la mama divortate expresia "ne-a parasit" desi recunosc ca si tine ca fostul sot e un tata exemplar.
Practic ai spus acum ca ai sperat ca va ramane mereu casatorit pentru ca isi iubeste copilul mult. Nu e ok. Nu e corect.
Ai fost singura mereu, acum e momentul sa realizezi asta si sa indrepti ce e de indreptat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Inseamna ca acest tip de custodie il au si parintii de care spuneam. In cazul lor particular, copiii chiar se simt bine si sunt fericiti, fiecare are camera lui si mama, si la tata. Au pana si animale de companie si intr-un loc, si in altul. Parintii nu sunt recasatoriti, tatal sta singur iar mama cu bunicii. Daca, insa, copiii resimt ca pe un stres plimbatul intre doua case, normal este ca parintii sa hotarasca sa-i tina sa locuiasa doar intr-un loc.


Da, dar se poate la fel de bine ca acel copil sa nu spuna. Uite, fiica-mea vitrega; am cunoscut-o la 12 ani. Pe la vreo 14 mi-a zis mie, in confidenta, sa nu le spun parintilor, ca or sa o puna sa aleaga si nu poate nici alege intre ei. Si a facut naveta asta intre 2 case de la 5 ani pana la 17 cand a decis sa ramana la maica-sa, ca era mai mult spatiu. (Victoria avea deja un an si noi avem mai putin spatiu decat avea maica-sa pe vremea aia; intre timp s-a mutat si maica-sa la o casa mai mica, dar ea nu mai sta cu maica-sa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Aham .. inteleg. deci voi spuneti ca nu e nici o diferenta intre un copil care traieste cu amandoi parintii in casa si unul care traieste 3 zile in familia unuia si 3 zile in familia celuilat ?

Fireste vorbesc de familiile "normale" in care sotii se inteleg, nu neaparat se mai iubesc.

Eu credeam ca aranjamentele astea reprezinta compromisul unei situatii date ...

Dar, va cred, daca e acelasi lucru ... asta imi intareste convingerea ca in viitor institutia casatoriei, cu toate obligatiile ei, va disparea.


A, nu, in nici un caz! Evident ca cel mai bine este situatia ideala, cand copiii cresc intr-o familie in care exista armonie, in care mama si tata se iubesc si asta se vede de la o posta. Si copiii simt, simt si ca sunt iubiti si totul e perfect.

Dar exact asa cum spui, viata "de dupa divort" este un compromis. Tot un compromis este si viata intr-un cuplu in care nu mai exista dragoste si respect. Ei, intre aceste doua variante putem sa alegem fiecare ce ar fi de preferat.

Uite, in cazul de fata. Tocmai am aflat ca tatal isi iubeste foarte mult copilul. Chiar crezi ca ar fi nimerit sa i se spuna copilului: tati nu te mai iubeste si de asta a plecat? Consecintele pe termen lung ar putea fi ingrozitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Oiiiii am multe in gand sa-ti spun.....offff ma-i zapacit cu ceti-a spus copilul....uuff
Asculta ,trebuie sa fii tare ca piatra auzi? ca piatra!!!!!!!!!
Nu te lasa doborata.mai ales ca spital,salvarea astea deprima si mai rau, dar trebuuie!
Daca o perioada nu va mai veni la voi crezi ca i-ar face bine copilului?
Ai incercat sa vb un pic cu el,e cat decat logic in gandire?
Pt ca el acum e drogat....e nebun de dragoste amantei....
Dar in fine ,vb despre copil,pt cadasigur copilul sesimterau pt situatia creeata...e clar.
Incercati sa ajungeti la un acord totusi,....copilul sevede ca sufera inzecit fata de tine.....curma-i suferintza,de vede pe tineterminata .ii transmiti starii,privirile triste ti le vede.
Incearca in numele lui D-zeu sa iesi din suferinta asta,nu pt tine ci pt copil,mai intai,fiti fericiti,fii fericita ca isi iubeste copilul,lasa-l ,da-i voie ranchiunii sa iasa din tine,dute .tipa pe camp,dar numai tine atata in tine,o sa terminati rau in felul asta.
Deja copilul sufera enorm,cat vrei sa mai lungesti?
RUPE ATA!!!!!!!!!
Pe mine m-a lasat masca ,cand am citit ca vrei sa mergi la sotul amantei....pentru ce?????????????
Lasa tot in urma,fii cu fruntea sus ,si mandra ca ai asemenea minunatie de copil,fii cu ochii pe el ,nu pe fostu ,nici pe amanta,nici pe sotul amantei!
Scz.... am scris asa de furioasa ca (ai un copil minunat),nu vezi ce ai de fapt frumos in viata!
Pune punct si de la capat.....Mai intai de toate esti MAMA!
Si va veni cu siguranta un mare si frumos soare si pt tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Inseamna ca acest tip de custodie il au si parintii de care spuneam. In cazul lor particular, copiii chiar se simt bine si sunt fericiti, fiecare are camera lui si mama, si la tata. Au pana si animale de companie si intr-un loc, si in altul. Parintii nu sunt recasatoriti, tatal sta singur iar mama cu bunicii. Daca, insa, copiii resimt ca pe un stres plimbatul intre doua case, normal este ca parintii sa hotarasca sa-i tina sa locuiasa doar intr-un loc.


Da, dar se poate la fel de bine ca acel copil sa nu spuna. Uite, fiica-mea vitrega; am cunoscut-o la 12 ani. Pe la vreo 14 mi-a zis mie, in confidenta, sa nu le spun parintilor, ca or sa o puna sa aleaga si nu poate nici alege intre ei. Si a facut naveta asta intre 2 case de la 5 ani pana la 17 cand a decis sa ramana la maica-sa, ca era mai mult spatiu. (Victoria avea deja un an si noi avem mai putin spatiu decat avea maica-sa pe vremea aia; intre timp s-a mutat si maica-sa la o casa mai mica, dar ea nu mai sta cu maica-sa).


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






Tocmai de aia, Nadia, mie mi s-ar parea normal sa lasi copilul sa aleaga unde doreste sa stea si cat timp, fara suparari sau alte concluzii (cum ca ar prefera copilul un parinte in detrimentul altuia).
Un copil poate sa-si iubeasca amandoi parintii la fel de mult, oricat de divortati ar fi ei.

Mergi la inceput