LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!


Alexina sa cresca bb mare si sa fie sanatos!!!

Alina eu ii dau lui L aproape tot ce vrea , numai sa vrea ca la cat de rar si putin manancaaa abia avem 2 mese/zi, m-am mai plans eu, deci daca vrea porc ii dau si porc, noroc ca eu nu prea gatesc porc decat f f rar si ala e cumparat, cam tot ce gatesc e din comert si pui si curcan, ferice de cei care au de unde lua bio Si vorba lui Somleac nu asteapta ea sa-i dau eu, se serveste singurica daca vrea si daca nu-i place idem suipa tot in farfuria mea Sa vezi cum ma ascund eu de ea cand mananc cate o praji daca are unt sau frisca pentru ca ea n-are voie d-astea datorita alergiei la laptele de vaca si cum n-am gasit frisca de capra sau unt de capra nu pot sa-i fac sa-i dau....
Chiar Catank pe tine trebuia sa te intreb in primul rand exista unt de capra/se face?? Ca eu n-am gasit si pace, mai nou de o saptamana nu mai gasesc nici lapte de capra, nici in Megaimage nici in Auchan unde aveau mereu, ce-o fi cu capritele, oare nu mai dau lapte in perioada asta??

Tot de asta mi-e teama si la gradi cand o sa mearga, ca trebuie sa fie aia f atenti si sa nu-i dea lactate de vaca, bine am eu mai multe frici....
Azi am terminat cu actele si luni mergem sa vedem ce si cum, iar de la 1 o duc la program scurt Am un gol in stomac parca ar merge la razboi...

Cami exact asta e si motivul pentru care o dau acum pe L la gradi, desi stii f bine ca si mie mi-e f f teama de infectii si febra etc. etc. pentru ca o vad f pregatita, ea are f multa energie si efectiv se plictiseste groaznic acasa, mie imi creste burtica si momentan nici nu pot sa ies cu ea ca nu vrea nici in carut, dar nici numai pe jos, mai mult in brate si e exclus cu sarcina mea cu probleme sa o car in brate si am decis sa incerc sa vad cum evolueaza la gradi, sper sa nu avem probleme mari in ceea ce priveste bolile, doar muci si raceli usoare, fara febre etc... Din cate-mi amintesc spuneai ca la Antonia n-au fost probleme mari cu adaptarea, doar muci si tuse, fara febre deci se poate si asa!
Iti urez succes la dr si sa afli exact despre ce este vorba, eu zic ca daca dr respectiv care a vazut-o initial pe Petra nu e specializat in examinat copii sa-i pui mult la indoiala diagnosticul, cardiologia pediatrica n-are a face cu cea de la adult, la fel si ecografiile, nu exista un dr care sa faca si la copii si la adulti si sa fie si priceput la ambele, exista f multe diferente, e cu totul alta patologie la copil si altfel evolueaza, alti parametri urmaresti la eco etc., etc.






Happy Mom si S20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy, Doamne ajuta sa fie cum zici tu la cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

yvy bine ar fi sa fie cum zici tu
stiu ce zici
doar ca in constanta nu exista cardiologi pediatri
si asta la care am fost noi nu e un nimeni
e si prof universitar
si am inteles ca e singurul care se ocupa si de copii aici in cta
deci imi doresc sa fie cum zici
da ma cam strange inima
ca pana acum s-a cam adeverit ce a zis pediatrul nostru
om vedea
si unii dintre nasii nostri zic la fel
ca fetei mici a lor i-a pus una un diagnostic nsol la cap
si au mers la bucuresti
si nu are nimic fata
da om vedea
sper sa se indure de noi Doamne Doamne
si daca dupa crunte incercari ne-a dat acesti copii
sa fie si sanatosi si noi sa ii putem creste
ca nu e deloc usor sa stii ca ai un bebe bolnavior

cat despre gradi
asa e antonia nu mi-a facut decat odata febra pana acum si f mica
dar e mare yvy
are deja 4 ani
ea pana la 3 ani a fost nasol cu racelile
mereu facea febra la orice fel de muci avea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello fetele!

ally,

Recunosc ca sunt cam ruptra de oboseala. Credeam ca va fi mai usor, dar trezitul de dimineata m-a dat rau peste cap. cum va ziceam dupa pranz sunt un fel de zombie vre-o cateva ore..deh daca mi-a placut sa dorm la pranz

Simt f mult lipsa copiilor, dar mai nasol decat asta mi s epare ca atunci cand ajung acasa sunt prea obosita sa mai fac ceva special cu ei... Sper ca odata cu trecerea timpului sa-mi intru in ritm si sa fiu mai vioaie seara... asa cum eram si inainte sa intru in cic

de la serv nu pot intra pe net...adica pot, dar nu am timp de asta....mai verific Fb-ul repede de pe tel si atat.

ma tot gandeam sa va povestesc de colegele mele, sunt detule care au copii si care ii vad f putin. Povesti destul de triste. Nu ma potrivesc in gandire cu nici una in privinta cresterii copiilor si m-am hotarat sa-mi tin opiniile pentru mine. Insa ce avem in comun este lipsa timpului petrecut acasa. Cand voi intra "in paine" nu voi putea nici eu sa plec acasa la program O colega sta mereu peste program pentru sitemul de bonusare..baietelul ei o intreaba "mami, luna asta ai facut bani pentru abonamentul la innot?' Alta coleaga vine efectiv cu noapte-n cap sa poata pleca cu 1 ora mai devreme sa-si ia fetita de la gradi. O alta isi duce fetita la particulara program pana la 19:00, isi doreste inca un copil dar nu are cum sa-l faca pt ca nu are cum sa plateasca dublu la gradi..stau in afara buc si nu au nici un bunic aproape. O alta colega isi vede fetita de vineri seara pana luni dimineata. Sunt o norocoasa ca am ajutor din partea bunicilor si ca-mi vad copii zilnic.
Hai ca m-am lungit cu povestile...

roxy, la tine cum a fost prima zi?

yasmi, felicitari pentru condus, si pentru achizitia masinutei..ca nu am apucat sa-ti zic Cata e pasnica, nu a avut niciodata rabufniri violente, air daca ar fi avut nu le-as fi tolerat. In schimb ea nu vrea deloc sa imparta jucarii cu copiii ...doar cu oamenii mari

cami, ma rog pentru voi sa fie totul bine la analiza. Nu am retinut..cand mergeti?

yvy, hai ca mai e putin pana pe 1 martie, Daca tu esti prea sentimentala roaga sotul sa o duca la gradi...sa nu-i transmiti starea si sa planga pe acolo

delia, cum esti tu acum cu ninsoarea eram noi anul trecut. Acum avem sperante ca primavara calendaristica va aduce si grade in plus la termometre

alina

somleac, am inteles ca esti bine acum si ca esti baza in casa

miki, cum mai e Vlad? eu n-am mai ajuns cu cristi la orl ... se simte bine si am taraganat-o...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Mada o sa te obisnuiesti in timp cu trezitul de dimineata si o sa petreci si cu copilasii "quality time" macar o ora seara deci toate se vor aranja.
Am remarcat ca si eu ma simt f obosita daca ma trezesc la 8:00-8:30 ca vreau sa-i schimb programul lui L sa se apropie de cel de gradi, ca acum se culca la 12:00 noaptea si se trezeste la 9:30-10:00 dimineata Oricum sotul, care in fiecare dimineata la 8:00 e in picioare, nici in week-end nu poate dormi mai mult de 8:30, se trezeste, isi face cafeaua si e f ofticat ca nu poate dormi mai mult


Cami L nu face febra decat daca e ceva serios, gen rujeola sau enterocolite bacteriene, deci sper din tot sufletul sa nu circule varicela, scarlatina si alte chestii nasoale ca astea merg cu febra foarte mare care scade greu la antitermic la ea; la raceli obisnuite mereu i-am controlat febra cu panadol/nurofen etc.



Happy Mom si S20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

mada, nici eu nu tolerez violenta, cu atat mai putin nu o incurajez si incerc sa gasesc solutii pt a depasii cat mai repede aceasta perioada. ai vreun sfat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna dimi

mada, nici eu nu tolerez violenta, cu atat mai putin nu o incurajez si incerc sa gasesc solutii pt a depasii cat mai repede aceasta perioada. ai vreun sfat??


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



neata!

yasmi, daca ar face ai mei asa, la fel ca tine as incerca sa vb cu ei, le-as explica cum ii doare pe copii cand ii loveste , ca le face buba si plang, cand i-as vedea ca vor sa loveasca le-as lua manuta cu care intentionau sa loveasca si i-as invata sa mangaie cu ea, nu sa loveasca. Daca as vedea ca astea nu merg as trece la "time-out", loveste - sta pe un scaunel, la colt, pe canapea...undeva fara jucarii 2-3 min cu explicatia ca este acolo pentru ca a lovit. Apoi i-as atentiona ca daca vor lovi din nou, vor sta din nou acolo, si m-as tine de cuvant.
pupici

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada am incercat toate variantele tale! ce parea fi prins este ca iasmi a inceput sa il loveasca inapoi si nu ii convine sper sa se poteasca acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza, mamici!!!

Yasmi L nu loveste copiii din proprie initiativa, doar daca cineva o loveste/impinge riposteaza uneori, dar de cele mai multe ori il ocoleste pe respecitvul si atat.
E in parcul nostru un baietel care loveste copiii ceva de groaza, incearca mereu sa dea cu motoreta de plastic peste ei, sa le dea cu picioarele in spate cand stau la tobogan etc. si nici mama lui nu gestioneaza situatia prea bine: in primul rand ii aplica mereu sau aproape mereu corectii fizice dupa ce a lovit pe cineva sau urla la el si-l face "nesimtit" si in al doilea rand nu e consecventa, adica uneori se face ca ploua daca a lovit pe cineva si parintele copilului respectiv n-a vazut/n-a fost pe faza, deci comportamentul asta dual nu-l ajuta cu nimic pe baietel; eu de cateva ori l-am prins cand a lovit-o pe L si am intervenit imediat sa-i explic de ce plange L, ca o doare si sa nu loveasca, sa facem "mai-mai", lui L i-am spus ca el isi cere scuze acum si apoi i-am pus sa se impace si sa stii ca a fost receptiv; eu cred ca varianta spusa de Mada e cea mai buna, cu conditia sa fii mereu consecventa, indiferent ca esti obosita uneori, nu ai chef de dat aceleasi explicatii la infinit etc.


Acum intrebare pentru mamicile care au puii la gradi: ce contine ghiozdanelul de gradi? Eu m-am gandit ca un schim de haine, pasta cu periuta de dinti, un prosop si incaltaminte de interior (apropo, ce fel de incaltaminte ati luat?) si cam atat imi vine in minte...






Happy Mom si S20+

Mergi la inceput