Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dragele, am reusit si eu sa pun 4-5 poze ale bubuliciului meu pe Picassa, pana au sa vina si cele de la botez, insa nu imi e clar cu "visible to only you"... Vreau sa stiu daca se vad sau nu, ca versiunea asta noua imi e putin straina.

In cazul in care se vad, poza de strumf cu motz e facuta azi dupa amiaza.

va pup si am sa revin, acum ma duc sa hranesc un greiere:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Repede si ei cu cateva raspunsuri:
1. Onutz are dreptate, in cazul ns, bebele a primit automat cetatenia canadiana.

Popicescu, exact asa, baldabac in cada plina ochi, dadea din picioare de ziceai ca e la concurs de natatie,era o multumire absoluta pe fatzuca lui si numai un zambet tot! Cada plina, l-a plimbat tati de colo colo, eu eram cu spalatul la sfarsit, si cu hlizitul.Si cu jucariile, sigur,dar e inca prea mic sa il intereseze jucariile din apa...Oricum, fata de baita care dureaza mai putin si deja e lungan si sta cum stramb in cadita, din cada nu dadea nici un semn ca ar iesi, plus ca i s-au muiat super ok toate nebuniile de pe nas, de la apa calda si abur si l-am curatat f usor,plus ca efectiv se balacea si se vedea clar ca ii place si a stat 35 de minute si ar mai fi stat!sambata repetam si tot asa, in fiecare sambata, cand avem si noi timp mai mult..Eu am primit de la o prietena si un colac din acela de pus in jurul gatului, insa mai astept, deocamdata il las pe tati sa il plimbe ca pe ratza:)prin cada.

Cu papa, Nicholas al meu niciodata nu a mancat mai mult de 120 ml,si asta rar.La 150 nici nu visez, desi pediatrul tot ii da cu da-i 150, desi el are aproape 7 kile, abia astept sa il cantaresc sambata, ca am cumparat cantar, celalalt era al unor prieteni

ref co sleeping, eu sunt pentru de 1000 de ori pentru! doarme extrem de linistit, mi se deschid ochii automat la fiecare respiratie altfel, sau dat din degetzele sau oftat, dorm ca boierul pe perna mea de gravida pe care o iubesc in continuare si in felul asta il vad perfect, las o lumina slaba in camera, cat sa vad gurita, sa fiu sigura ca nu iese nimic, ca nu se inneaca, etc,sunt acolo cand deschide ochii si se hlizeste la mine si am constatat ca nu e niciodata o problema sa il pun si in patutul lui sau in dormitorul ns, atata numai ca lui dimineata ii place sa chiuie la animalele de pe pereti, din dreptul ochisorilor lui; in plus, am citit ca e si indicat ca pana la 6 luni mama sa doarma cu el, bebele are nevoie de aceasta apropiere, ii e benefica.Andie, ma bucur mult ca ne-ai dat de veste, altfel strigam dupa tine!Si cred ca e prea mica sa o lasati singura, deja..Tu ai alt instinct, sotul altul.

Nicholas se ridica lejer in fundulet cand ii dau doua degete de care se prinde si greu vrea sa se lase la loc, insa asta eu o fac de 3-4 ori, unu doua minute, nu il fortez deloc, ci ajut dorinta lui.Nu am de gand sa il las in fundulet de acum, deloc, desi pediatrul asa zice, dar halal ce pediatru am.. Am de gand sa il schimb, anyway.

Cristina, sa ii fie de bine micului crestin! te rog du-te si cere si o a doua opinie, ce spui tu acolo cu scosul lapticului afara dupa fiecare masa e exact ce i se intampla lui Nicholas,la 25-30 min dupa masa, plus ca il si durea burtica.Te rog du-te si verifica daca nu e un reflux, nu il lasa sa se chinuie, este cumplita aciditatea pentru ei!!Cum ia in greutate, mai ia?

Popi, la biserica asa cica e obiceiul, sa faca asta dupa botez. a fost f frumos, oricum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Bubuleee, se vad pozele, e un scump Nicholas! Ce a crescut, si ce ochisori albastri are! E ft. expresiv.
Mena, tot mai falcos e Gabi...
Toti sunt frumosi foc, o generatie de bb-ei frumosi si iubiti!!! Sa creasca mari si sa fie sanatosi!

Angelique, maine va externati!? Cum mai sunteti?

Iulia multumesc de sfaturi...din pacate Victor nu accepta suzeta, stiam ca e bine sa suga (bibe sau suzi) la decolare si la aterizare, dar el nu se impaca cu suzi si inca il alaptez, asa sa pica si biberonul...Poate reusesc sa-l alaptez chiar atunci.

Suna bine autodiversificarea, o s-o aplicam si noi! Victor va sta in tara de la 5 la 7 luni, asa ca va fi simplu, insa aici nu gasesc pastarnac/patrunjel/telina radacina...Doar morcovi, cartof dulce, cartofi...gasesc si spanac...si fructe, desigur...din astea avem din belsug! Vedem, mai e pana atunci. Am citit ca si avocado e ft. bun pt. inceput.

Fetelor, stiti cumva, e vreo pb. daca bb sta prea mult pe burta/zi? Pe Victor cum il pun pe spate in patut sau in pat, se roteste pe burta, si staaaa asa, cu capul sus minute bune...Oare isi suprasolicita gatul? De abia mai sta si in carucior, sta cat sta si s-ar intoarce si acolo, doar ca nu are loc.
Si inca ceva...cam pe la ce varsta incep sa mearga de-a busilea? Pt ca puiul meu pare dornic si se impinge in ce apuca sa se tarasca, sau poate mi se pare mie...e prea devreme, nu?
Pun si eu poze recente cu minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina2013

cand am citit ca Pya a primit recomandarea de la medic m-am bucurat.


Cristina, e adevarat ca mi-a recomandat, dar eu nu ma iau dupa tot ce-mi spun astia aici...Lor li se para ca daca Victor arata ca un bb de 6 luni ca trebuie sa si faca ce face un bb de 6 luni...Normal, el e mult mai mare decat copii lor, dar asta nu inseamna ca il voi pune in fundulet prea curand...Cand imi voi da seama ca e pregatit, trecem si la etapa asta...si cred ca va fi inainte de 6 luni, intr-adevar, caci el pare ft dornic ca schimbe pozitia...nu-o mai place deloc pe spate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Pyaaaa, multuuuuu, ce bine ca se vad, gataaaaa, sunt multumita.
Numai bebelusi minunati, unul si-unul, chiar ca minuni! Si asa si la noi, ca la Victor al tau, daca Nicholas pare de aproape 6 luni (acum am trecut la body de 9 luni!), pediatri astia dau niste sfaturi complet nebune, parca repara ei apoi daca se intampla ceva la bebei! normal ca nu ii fortam, si al nostru vrea sa stea in fund, dar nu il lasam, ca e prea mititel ca varsta pentru asta.

Cu statul pe burta, la noi nu se poate, din cauza de reflux nu e indicat, am citit ca numai mai tarziu, cu prosopel bine rulat sub el, insa deocamdata evit cat pot sa ii apas/folosesc burtica cumva, sa vedeti in ce pozitii il tin dupa ce papa si tre sa dea aerul afara, numai eu stiu cum!De aia era atat de amarat cand il tot puneam pe burtica, il durea si eu credeam ca doar pentru ca nu e invatat..

Bioana, pup fata si motzata ta de minune scumpa si ochioasa!!

Angi,Ina,, multumesc,am notat ce imi trebuie la certificat, cred ca nu ma mai omor aici,o sa pun doar apostila, la Ottawa si gata.

Pya,mumos rau strumful Victoras.Pai cum sa nu ne topim ma dupa ei?
Mena, si voi cresteti de zor!Cat despre meseri de mama, gata, o sa fim super arhi ocupate o viata intreaga, dar ce satisfactii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Noi am avut o zi grea ieri, lui V i-au scos o masea si i-au imbracat inca 3 cu narcoza totala (adormit). Nu l-a durut nimic, nu a fost deloc traumatizat dar mie mi-a fost greu...nici nu m-au lasat sa stau inauntru. Am putut sa stau pana a adormit si apoi cand l-au dus in salon.
El e bine, cand am ajuns acasa acasa ii era foame, a mancat, s-a jucat putin...
E greu cu dintisorii lui, deja are atatea maselute stricate cu toate ca ii spal cu atentie pe dinti si merge regulat la dentist. Dar se pare ca maselutele lui au crescut mult prea apropiate ceea ce nu permite un periaj intre maeelute si de aici problema...de acum o sa mergem regulat pentru periaj la cabinet...sa speram ca nu se inrautateste situatia.


Despre diversificare: si noi vom incepe pe la 6 luni tot cu pire de legume, morov sau pastarnac. Stiu ca vitaminele din morcov de exemplu se asimileaza doar daca sunt fierte asa ca nu are sens sa-i dau suc de morcov. Probabil de data asta vom manca mai mult borcanele. Nu vad rostul sa ma chinui sa fierb legume si sa le pasez ca sa manance doar o lingurita...iar pe aparatul ala avent nu ma indur sa dau 100 de euro numai ca fierbe si paseaza...
Mai e destul insa pana atunci...

mami nu-i da calciu fara analize. Calciu primeste destul din lapte, poate avea eventual nevoie de vit. D pentru a se fixa calciu dar pe astea le primeste din Vigantolette, nu?

pya eu cand am zburat cu V la 2 luni l-am alaptat la decolat si la aterizat. Mi-am pus un scutec peste umar si peste bebe si am alaptat fara problema. De plans nu a plans deloc. A plans in schimb ca-l dor urechile ultima data cand am zburat la aproape 5 ani . Tipa ca el vrea sa cobaare...teatru...se uita toata lumea la noi.
Noi am avut si sticla termos cu noi si nu am avut nicoodata probleme, o singura data ne-au pus sa o golim (belgienii).

mena nu mi-o lua te rog in nume de rau. Parerea mea e ca parintii nu trebuie sa se indeparteze dupa nasterea copilului. Odata cu venirea bebelusului cuplul se simte mai unit ca niciodata ( cel putin asa ne-am simtit noi). Cu timpul insa stresul, oboseala, grijile pentru cel mic duc des la certuri (asa a fost in cazul nostru). Cand avea V vreo 8-9 luni ne certam zilnic. Am zis ca nu o sa trecem peste....daca am mai fi dormit si separat sigur nu am fi reusit. Asa ca la bine si la rau, mereu impreuna .
Nu iti dace griji ca atunci cand sunt asa mici bebeii au un somn profund. Nu cred ca s-ar trezi de la sforaitul sotului. Alta e insa daca nu poti tu dormi...dar poate gasiti o solutie...
Repet, nu vreau sa te supar, e doar parere mea si ceea ce am trait dupa ce l-am avut pe V.

Popi in prima dumica dupa botez se duce bebele la inchinat. De fapt nasa trebuie sa-l duca. Daca e baiat il baga si in altar, daca e fata o trece prin fata icoanelor si impartaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata

Cristina, si Mara are diagnostic de dermatita atopica. La ea episoadele au fost slabute totusi; ultimul a constat in bubite mici mici de tot (cat o intepatura de ac) pe picioare si pe tot spatele; se simteau ca nisipul la atingere. Pediatra ne-a recomandat sa o spalam cu mustela stelatopia (de cateva saptamani o trecusem pe gel de dus de la Welleda si bubitele isi faceau de cap) iar masajul sa-l continuam cu ulei de migdale; altceva sa nu-i dam pe piele. Poate vrei sa incerci si tu "reteta". Sunt cam scumpe produsele, dar crema de curatare (48 ron) ne tine cam 2 luni si uleiul (34 ron)cam o luna jumate.
Iar cu statul in fund, doctorita ne-a spus ca pe la 5 luni jumate, daca tinem noi mortis o putem aseza intre perne. Ce-i drept Mara e destul de batoasa; tot timpul isi ridica umerii si capul (asta cand nu se rostogoleste), daca trag usor de manute, se agata de ele si se ridica in fund ca o scandurica iar sustinuta de axile se sprijina si se impinge zdravan in picioare. In schimb nu si-ar studia si ea neam manutele; si le impleteste dar nu se uita la ele.

Onutz, de cereale am citit ca ingrasa si pastosesc copiii. Daca al tau e durdunel eu zic sa sari peste ele. Eu sper din tot sufletul sa nu-mi zica pediatra sa i le bag pe-astea primele, ca nu am chef de o mini purcelusa. Si-asa pt ca luna trecuta a luat doar 1 cm in lungime, iarasi s-a rotunjit la fata si are gusa; a mai fost asa in perioada craciunului si muream cand ii vedeam fata ca o luna plina.

Cellena, Andie, care e treaba cu autodiversificarea? (ca am avut o imagine cu un bebe in fata unei tavi plina cu toate felurile de mancare ).
Mena, "ca la carte"? Ce carte? Ca nu e neam ca dupa cartea mea, de mame spartane

A-ha! Deci Andie ai lasat-o sa doarma singura. Dupa botez sau dupa ce pleaca mama jumatatoiului (in caz ca ramane la noi vreo saptamana) o exilez si eu pe fi-mea. Daca tot nu se trezeste noaptea, nu vad de ce s-o mai pazesc. Numai ca jumatatoiul e mai catolic decat papa; am incercat asa .... serpeste, adica seara dupa ce culcam ghimizdrocul ma duceam senina in dormitorul chipurile matrimonial, dar jumatatoiul in loc sa ranjeasca porcos venea si-mi spunea serios: "hai ca dorm eu cu miss, ca sa te mai odihnesti si tu"

Pfuai, Bubu, asa mi-ai facut o pofta sa o arunc in cada . Sper sa-l conving si pe ta-su. Cu ce ai sters cada inainte? Spalat simplu ca pt noi sau ai luat vreo solutie speciala, ceva?

Angie, Bubu, merci de info cu biserica! S-o anunt pe nasa ca are treaba si saptamana urmatoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Neata!
Eu vin dupa o noapte de cosleeping si nu mi-e bine deloc,ma doare spatele si genunchii de nu mai pot.De cate ori l-am pus in patut se trezea si sunt zombi acum.Am stat numai mufata,eu nu cred ca ii face lui bine sa stam toata noaptea bot in bot.Sincer acum,e mai bine sa doarma neintrerupt,treaba asta cu trezitul nonstop noaptea nu ii face bine nimanui.Si in plus am vazut multe relatii care au avut de suferit din cauza ca parintii nu mai dorm impreuna.Si e exact ce as vrea sa evit.Vb lui Popi mama rea ce sunt!!!
Mena si al meu sot sforaie,nu se trezeste din cauza asta don't worry.
Bubu si al meu da laptic afara pentru ca se agita incontinuu,da din picioare de zici ca vrea sa o ia la fuga.Dar nu se rostogoleste,nu se prinde de manute sa se ridice...ma cam ingrijorati voi,nu ar trebui sa faca ceva din toate astea ca face 3luni duminica.I-am facut eco abdominala si dr a zis ca nu are reflux.
Nasa mea a plecat deja din tara,o sa il duc eu la Biserica duminica,sper sa fie ok.
Autodiversificarea big no no,in primul rand eu ma intorc la munca la 1 iunie si il las cu mama care nu e la fel de vigilenta ca mine(daca isi baga un morcov pe gat???),plus ca are timp o viata sa manance singur.De la 2 ani copii care merg la gradi mananca singuri ca n-au incotro.Daca seara vor sa fie hraniti de parinti se rasfata si ei,nu e vorba ca nu stiu sa manance singuri. O sa incep cu legume,mai ales ca fac bine stomacului fata de fructe.Si fara biscuiti/pufuleti/alte dulciuri pana la 2 ani.Nu suport sa vad copii in parc cu pungile de pufuleti/snacks dupa ei.
Cerealele nu ii umfla daca sunt date dimineata,nu seara la culcare.
O sa mai studiez si eu treaba asta cu diversificarea,deocamdata sunt blocata la vaccinuri,rotavirusul il face cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Angiuta, nu ma siperi doar ca eu il aud sforaind din camera alaturata,'... Iti dai seama in ce hal face. Copilul are un somn foarte fragil si se trezeste imediat, la orice miscare... Iar somnul meu... I-am propis sa se duca la doctor si nu vrea, e funator si mananca mult seara pt ca in timpul zilei serviciul nu ii permite... Deci cum e mai rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineataa, la noi ninge!! si eu care asteptam primavara...

ASCHIUTZA, INA, ELLA multumesc de sfaturi.cu legume incepem si noi, am stabilit.autodiversificarea suna bine, dar cum eu mai am putin si incep munca...no way.mama mi-o grijeste pana in iunie si apoi gradinita scrie pe ea.acolo v-a face ce fac toti ceilalti copii.si ma gandesc ca se va acomoda bine.in brate o iau cand nu plange sa stie ca e iubita.asa radem, ne prostim ne plimbam prin casa.cand plange pentru ca e prea obosita nu o pot linisti in brate deloc, cum am mai zis. si ma bucur.se linisteste ea singurica in scaunelul ei si apoi o pun in pat. doarme singurica si de asta sunt mandra.noaptea ii trag patul ei langa al nostru dar in pat cu noi nu o pun decat cand e treaza sa ne jucam.asa stie ca daca o asez la ea in patul inseamna ca trebuie sa doarma.si nu avem probleme.doarme de cateva ori in timpul zilei, iar noaptea nici tu vorba leganat sau cantat, plimbat...o aud cum se foieste,calculez de cate ore nu a mancat si daca ii e vremea ii dau sa manance .nici nu deschide ochii,de obicei.ii schimb pozitia si la ssomn.eu am o prietena care are un baiatel de 1 an jumatate si doarme cu el si acum...vreau sa spun ca daca e mama in camera vrea in brate la ea,chiar daca pana atunci se juca si cu altcineva.se trezeste de 6-7 ori pe noapte.asa nu..
aici diversificarea se incepe la 4 luni, daca copilul si-a dublat greutatea de la nastere.si se incepe cu supa lor traditionala-cartof,morcov,dovlecel.mai avem o luna...mai studiem, citim...
treaba mi-o fac se minune ziua, ca sta cuminte si se joaca.ii cant, vorbesc cu ea sa stie ca sunt langa ea.

pupam toti bebelusii.
inca nu am avut timp sa ma uit pe picassa la poze.mai incolo.

Mergi la inceput