Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, eu stiu ca asa se procedeaza in f multe tari (stiu sigur, pt ca am lucrat in aeroport si stiam toate conditiile de calatorie). Ce mi se pare cel mai amuzant e ca majoritatea companiilor zic ca in cazul in care se naste un copil pe vreun zbor de-al lor, copilul primeste automat cetatenia statului deasupra caruia era avionul in momentul nasterii.
Iulia, cam asa mananca si al meu, cam putin pentru varsta lui as adauga eu. La noi e asa: prima masa san + completare, in total cam 120ml, apoi cate 90, raaar 120, masa de seara 150 ml apoi san la desert (asa adoarme), dupa care eu ma mulg, dar de obicei nu e cazul, ca se mai trezeste dupa vreo 45 min si il adorm tot cu sanul.
Tocmai mi-au sosit acasa stimulentele pt lactatie, sa vedem cum o rezolvam... mi-am luat schinduf pastile (mi-e imposibil sa mai beau ceaiul), capsule "Mami" de la Fares si Hipp Mama ceai instant. Mi s-a acrit de ceaiul clasic, desi o sa continuu sa beau.
pt toate mamicile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bioana, am o prietena care a inceput cu mar si acum puiul refuza legumele. Deci eu voi incepe cu legume. Mai am o prierena care a inceput tot cu mar si puiul mananca orice. Tot cu legume o sa incep
Sa vad ce-mi spune si dr la vaccinul de 4 luni, adica pe 8 martie. Poate incepem si cu cereale fara gluten (din orez). Nu stiu, voi ce ziceti?
Mena, voi cum mai sunteti?

Eu nu subscriu la linistitul dupa botez, chiar dimpotriva, din pacate. Luci parca e mai agitat, baloseste (nu mult) si isi roade pumnisorii, cred ca incepem si noi distractia cu dintisorii, usor-usor...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ONUTZ din ce am citit si eu am tras aceeasi concluzie,mai intai legumele.mai citesc in urma la odiseea septembrie-octombrie sa vad cum au facut fetele de acolo.voi cum o sa procedati? O sa le gatesc la vapor.cum cantitatile sunt foarte mici,la inceput,pot pastra la frigider 2-3zile?.
Si Irina baloseste la greu si se chinuie sa isi indese pumnul in gura...nu-i incape,din pacate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Eu citesc la mai-iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu am inceput la Florian cu legumele pt ca aici asta se recomanda la masa de prinz si eu pur si simplu mi-am dorit sa am puaza la alaptat on perioada prinzului din cauza de iesiri, vizite, cumparaturi. Am inceput cu pastirnacul si nu cu morcovul pt ca moasa mi-a zic ca morcovul e dulce si multi copii se obisnuiesc cu dulce si accepta mai greu alte legume pe urma. Eu am dat borcanase pt ca am inceput iarna cu diversificarea si legumele la noi arata tare triste si vlaguite. Am luat de la Alnatura (DM) si nu au adaosuri in plus. Borcanasele sunt testate destul de des de diverse institute plus ca e concurenta mare si de abia se asteapta unul pe altul sa dea cu stingul in dreptul. Pe cind la legumele noastre nu prea am incredere si nu am siguranta ca gasesc de fiecare data cind vreau in calitati bune (noi avem aici piata doar de doua ori pe saptamina si numai dimineata ).

Dupa legume am trecut la legume cu cartofi si carne / legume cu orez si carne. Ca a doua masa am introdus fructe amestecate cu cereale, dar Florian nu a acceptat niciodata bine fructele (maninca si acum numai mar, banana si struguri; nu tu piersici, prune, ).

Am inlocuit alaptatul treptat, treptat pina am ramas cu masa de LM seara si dimineata vreo 3 luni pina s-a intarcat singurel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Onutz, Angi si Iulia nu l-am pus inca in fund dar cand am citit ca Pya a primit recomandarea de la medic m-am bucurat. Nicholas si-a tocit puful de pe cap tot stand culcat mititelul si este foarte haios cu cheliutele lui. Mai ales de cand se tot agita. Dar asteptam linistiti pana la 6 luni. Sta pe burtica dar nu foarte mult. Il distreaza dar oboseste repede.

Iulia, si noi ne luptam cu constipatia. In ultima vreme frecventa de 3 zile dar s-a intamplat sa odata sa treaca si 5 zile. Pediatra ne-a spus ca e ok avand in vedere ca mananca numai LM si ca trebuie sa ii dam medicament numai daca trece o saptamana. Mi se pare foarte mult. Ii dau insa Bonisan. Mi se pare ca il ajuta desi cred ca e autosugestie.
Si Nicholas are genul asta de voma - la 30 de min dupa masa sau chiar mai mult - un soi de zer si cateodata lapte branzit. Din nou ni s-a spus ca e ok. Atunci cand ii dau Bonisan parca e mai putin.

Dana, felicitari pentru botez! Dupa cum povestesti a semanat cu al nostru. :) A fost frumos si ne-am adunat prietenii si ne-am distrat super.
Gata, s-a trezit. Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Eu nu subscriu la linistitul dupa botez, chiar dimpotriva, din pacate. Luci parca e mai agitat, baloseste (nu mult) si isi roade pumnisorii, cred ca incepem si noi distractia cu dintisorii, usor-usor...


Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM



Nici al meu nu a devenit mai cuminte dupa botez, dimpotriva e foarte agitat si nervos mai ales seara. Credeam ca sunt sin gura care a constatat acest lucru.nu stiu ce sa ii mai fac pentru ca se plictiseste foarte repede de orice si am epuizat deja toate onomatopeele si strambaturile si scalambaiele si dansurile posibile am trecut de la muzica usoara la clasica, apoi populara si acum suntem la marsurile cantate de fanfara militara, cred ca vecinii zic ca am innebunit cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Apropo de stat in fundulet, nu stiu cat de bun e testul ala de care ziceti voi cu ridicatul de manute. Pentru ca Ema are hernie ombilicala, trebuie sa-si intareasca muschii abdominali, asa ca facem un fel de abdomene cu ea: ne apuca de degete si o tragem usor in sus, pana in pozitia sezut, apoi o lasam usor in jos, de cateva ori pe zi. Daca ar fi sa ma ghidez dupa proba asta, ar trebui sa incep deja s-o pun in fundulet, desi n-are nici 3 luni, pentru ca daca nu e perfect intinsa, ci un pic ridicata cand facem exercitiul asta, se poate ridica singura cateva grade, fara ajutor.
Cred ca fiecare bebe stie mai bine cand e pregatit de stat in fund. Eu nici n-o s-o ajut, nici n-o s-o fortez.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va pup fetelor, deseara intru pe picasa sa ma delectez in tihna cu pozele strumfilor :)

Bubu exact documentele alea, parca Angiuta le-a scris le-am pregatit si eu pt certificatul de nastere. Am apostilat certificatul belgian si de tradus il traduc in tara, e mai ieftin, trebuie traducere legalizata.

Bioana si eu am inceput cu Robin cu legumele, morcov cu cartof si o lingurita de ulei de masline. Le-am facut mereu in abur si apoi mixate, prefer asa decat fierte. Dupa o sapt am introdus si pastarnarc si apoi incet-incet si alte legume. Fructele cam dupa vreo o luna parca i le-am bagat. Am inceput diversificarea la 5 luni.

Plec ca a venit baiatul de la gradi :)
Va tzuc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna tuturor! Imi pare rau ca ajung sa scriu atat de rar, dar de citit citesc in fiecare zi. Am inceput sa ma obisnuiesc cat de cat cu programul, dar tot nu ajung sa fac mancare si curat cum ar trebui . Noi suntem bine, crestem, la 3 luni si o saptamana avea 6 kg si 61 de cm. Avem noroc de o rfetita foarte cuminte, nu plange decat daca o deranjeaza ceva. Programul nostru zilnic e cam asa: se culca noaptea intre 12 jumate si 2 dimineata si doarme intre 5 si 8 ore, dupa care se trezeste, mananca san si 100 ml completare, apoi mai doarme intre 3 si 5 ore ( in asa fel incatin total are 10-11 ore de somn). Se scoala pe la 1-2 dupa amiaza, mananca din nou san si 110-130ml completare, mai sta vreo ora, o ora si ceva, apoi iesim la plimbare sau o scot cu landoul pe balcon si mai doarme vreo ora, pe la 6 manaca din nou san si 130 completare, la 8 si ceva-9 facem baita ( de obicei face si caca pe la ora asta), apoi mananca san si 130 ml completare ( dar cred ca acum ii vom face cate 165 ml la masa asta) si pe la 12 mai mananca o data 130ml, apoi ne culcam. Ma bucur enorm ca doarme noaptea cum trebuie, acum pot sa dorm si eu destul si sa fiu odihnita.
Angelique, mi se rupe sufletul cand citesc cat ai mai avut de tras cu Stefanut, sper ca acum sa ii fi dat de capat si sa fiti bine in continuare!
Felicitari tuturor noilor mici crestini, sa va fie de bine botezul, iar celor care urmeaza sa faca botezul succes si distractie placuta. Noi o sa facem pe 16 martie, sper sa fie totul bine.
Bubu, . Bine ca ati primit tratament si acum Nicholas se simte mai bine!
O sa trebuiasca sa ii facem si noi pasaport Emei pentru ca inaugust vom merge in concediu in Mallorca. Sper sa reuseasca sa ii faca poza cu ochii deschisi, orcum va fi mai marisoara pana atunci.
Am mai pus si eu vreo 2 poze mai recente cu Ema pe picasa.
O zi buna tuturor! mamicile si bebeii!


Mergi la inceput