Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

angelique, sper sascape puiul cat mai repedede probleme...offf stiu ce inseamana sa ai bb in spital si e groaznic ...

mami de 2, bronsiolita nu e ceva grav..a avut si misso..tot aerosoli i-am facut dar nu cu adrnalina...nu as incerca adrenalina decat in cazuri extreme...prospanul e bun...am si eu si iau si eu daca tusesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Asa si noi, Ina,nu mai tinea nimic in stomacel, dragul de el, dar tratamentul asta cu ranitidina l-a ajutat mult de tot, de doua zile papa tot si e vesel si zglobiu ca intotdeuna.Am mai avut asa, niste colici rataciti noaptea trecuta, vreo ora juma, insa nu mai au aceeasi putere si sigur suntem pe calea cea buna.
Si eu vreau sa incep sa ii dau, la 4 luni, un lapte ingrosat cu cereale de orez, asta mi-a spus-o si medicul (dar cand Nicholas avea 2 luni!) si o buna prietena la sfatul careia am si ajuns cu bebe rapid la un spital normal, fiindca si baietelul ei avusese probleme.Si la 5 luni vreau sa incep sa ii dau legumele..Citeam in cartea mama si copilul, editia veche, ca astia dau suc de fructe la copii inca de la 6 saptamani! indiferent ca sunt pe lm sau lp...Oricum, eu nu-s de acord, insa ceiut da, Nicholas bea cu sete ceaiul de chimen, ii place vizibil..Nu mult, dar il cere si la nebuniile lui de colici l-a mai ajutat..
Oricum e incomparabil mai bine si imi pare rau ca si voi ati trecut prin asa ceva, Ina draga.

Popiiii, mamica draga, ne-a fost dor de tine!Vino mai des pe aici, tine aproape! O minunatie de Mara ce aveti voi acolo!

Ary

Pya, si noi visam sa fie asa, pentru ca si noi zburam 8 ore, deci mult, dar am avut sansa sa nu stam prea mult prin aeroporturi, am cerut si am primit ore rezonabile.Si bassinet, da.Insa ce nu pricep este de ce carucioarele prietenelor mele care au fost in Ro vara asta arata asa de cumplit si de zgariate si amarate.Pentru ca si acolo in avion tot unul peste altul le pun, ca doar nu sta nimeni sa aseze caruciorul meu intr-un fel mai special..Noi luam un ham si ala sa il poarte tati in aeroport si in Ro am gasit carut nou la o prietena care a aflat ca va avea gemeni, deci nu are ce sa faca cu el..Mai trebuie sa gasim scoica de masina si gata, rezolvam tot.

Fetele, mamici de pui mai maricei, spuneti-mi si mie cum e cu bagajul bebelui la aeroport, depinde de fiecare companie? cum trec eu cu laptele lui si papa pt el?e voie? ma ajuta cineva cu un raspuns, din experienta proprie?am voie sa am un bagaj al lui bebe, micut, dar numai al lui, sau doar geanta de bebe, cu schimburi, pampersi si papa?

Noi notam ca si noutate ca Nicholas, de alaltaieri, vrea sa fie tinut de manute, adica el sa se tina de degetele tale si, de pe spate, sa se ridice repede si sa stea in fund.Ne-apa-rat.Plus ca dupa ce ajunge in funduletz si e super happy, se impinge si in picioare, sa se ridice!

Aseara l-am bagat in cada.Fetelooooor, ratusca nu alta! cred ca si-a adus aminte de perioada din burtica, dadea de zor din picioruse si radea de nu mai putea, multumire maaare! Gata, de acum sambata are zi de SPA!:)In orice caz, ne-am felicitat pt chestia asta, ca tare multumit a mai fost strumful!

Azi am fost iarasi la biserica, ne-a chemat preotul sa il bisericeasca...
L-a plimbat pe la toate icoanele, prin altar, Nicholas era suuuper fericit si zambea,apoi l-a impartasit,puiul a plescait multumit, l-a miruit,apoi pe noi, - si gata, am venit acasa.A inceput sa scoata niste sunete fermecatoare, ne topeste, plus ca rade galgait:)


Hai ca v-am facut capul calendar.Va pupacesc pe toate si va doresc si voua si puilor vostri o saptamana minunata!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

OK, revin si eu, ca dorm toti, iar eu nu am somn. Wow, ce liniste e!

Deci cum spuneam, intrucat nu mai am ajutoare, calculatorul a ajuns la capatul listei de prioritati, ca trebuia compromis ceva, ca sa fac fatza la treburi. Dimineata duc copiii la scoli, vin acasa, am 2 ore jumate pana iau baiatul de la bus, apoi am 3 ore pana iau fata de la scoala. Daca cea mica doarme, sunt speedy gonzales in timpul asta, sa mai acopar din treburi. Daca se trezeste, o iau cu mine peste tot pe unde am treaba prin casa. In leganus, bouncer, sau chiar in ham uneori. Sau salteluta de activitati, unde sta din ce in ce mai mult, mai ales daca sunt si fratiorul si surioara in camera cu ea. Iar dupa-amiaza/seara le dau sa manance, facem lectii sau ii duce tati pe la activitati sportive, apoi pachetele pt a 2a zi, laptic, spalati, culcati. Si a doua zi de la capat. In felul asta volens-nolens o scot din casa de 3 ori pe zi, indiferent de vreme. Si asta e bine, ca isi face somnul in car seat perfect. Daca nu e scoala si stam numai in casa, nu doarme DELOC in timpul zilei, asa s-a obisnuit sa fie plimbata mandra mea.

In mare eu zic ca ma descurc, dar parca as vrea sa ma organizez un pic mai bine, sa-mi impart treburile altfel. Cu multa ambitie as vrea sa bag si o jumatate de ora de gimnastica post-natala pe zi, desi stiu ca e doar un vis frumos.

In alta ordine de idei, in seara asta am observat ca Becky are cam multicele afte in gurita si nu cred ca se gaseste glicerina boraxata pe aici, dar de la ce se fac nebuniile astea? La cei maricei n-am avut. Ea nu pare sa fie deranjata, adica nu a plans mai mult decat de obicei, dar eu stiu ce dureroasa e si numai una.

Va pup si o saptamana faina! Merg sa admir pozele cu bebei pe picassa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata!

Ary, stiu ce spui, dar tot ma apuca pandaliile uneori. Inca sunt suficient de cu mintea intreaga sa ma retrag in baie cand simt ca cedez(de cand ma stiu, la nervi ori ma spal pe cap ori ma apuca facutul curateniei).
Ai vostri gandacei pe unde dorm? Mara are camera separata si doarme in patutul ei noaptea (dupa o perioada de aproape o luna in care a dormit in landou, cu noi in camera). Si pana acum am dormit eu cu ea si jumatatoiul cand si cand. Eu as lasa-o deja singura peste noapte avand in vedere ca nu se mai trezeste pana dimineata, dar domnul si stapanul nu e de acord. Iar eu ma simt exilata si marginalizata, plus ca am senzatia ca-i viciez aerul, camera fiind destul de mica.

La locul vaccinului a avut o zona mai intarita cam o saptamana dupa vaccin; o masa ta-su, dar semana mai mult a gadilat ce facea el.

Pya, Bubu, multumim de aprecieri.
Am intrat si eu aseara pe picassa si m-am minunat de bebeii nostri. Toti unul si unul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Buna dimineata! Sa aveti o saptamana buna!
Noi suntem cu diaree de o saptamana, are scaun dupa fiecare masa. LUam smecta, enterol si bem lapte fara lactoza, de ieri. Dam afara foarte mult laptic, joi o sa facem si ecografie abdominala.
Plec, ca s-a trezit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Neata si de la noi

Pe scurt. Corina refuza sanul. Avem un adevarat razboi cu el. Suge maxim 5 minute cand se trezeste, probabil pana isi da seama ca de fapt e sanul sau cat curge usor din el, apoi nema. Urlete pe capul ei. Reusesc o fac sa suga cat de mult pot. De fapt pana ma lasa nervii. Apoi completam cu lp. E bine totusi ca noaptea nu comenteaza. Suge 10 minute apoi adoarme.

Popi Ce frumusete ai acolo! Si cu perisor de facut codite deja. scumpetea mica.

Camy Multa sanatate micutului.

Angeliq Cum mai e Stefanut? V-ati externat? pentru pitic

Almy La multi ani! Sa-ti traiasca minunile sa va bucurati de ele.

Gina Sanatate si voua. Mai e putin si vine primavara.

Deny Sarcina usoara incontinuare si bebelina sanatoasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna dimineata fetelor! Raportam si noi un week-end linistit. Eva a dormit bine, a fost vesela nevoie mare si a gangurit intruna. Ma si mir ca nu o dureau falcutele de atata vorbaraie. Ta-su e topit dupa ea, toata ziua o pandeste cu aparatul foto si mai nou, cu camera video. De cateva zile Eva tot incearca sa se rasuceasca pe burtica. Se suceste cu tot corpul insa capul ii ramane jos, nu-l poate ridica :))).Ma cam sperie ca stranuta cam mult, sper sa nu ne fi ales cu vreo raceala de la sesiunea de cumparaturi de sambata.
Ipopi, e minunata Mara ta!!! Si cat par are...la fel e si Eva mea. Tare m-as bucura sa nu-i cada, sa-i mai creasca si mai mare pana la vara. Deja mi-o imaginez motata, cu agrafe si codita! Apropo de laptele congelat, in ce as putea sa-l bag la congelator? Nu am recipiente speciale pt el. O merge sa-l pun in tavitele alea care fac cuburi de gheata?
Va pe toate, sa aveti o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata,
o saptamana excelenta va dorim si noi.

e un frig afara de imi e groaza sa ies...si ce cald si bine a fost saptamana trecuta..sper ca sunt ultimele zile de frig din iarna asta..

EPOPEASSCA, IPOPICA mi-a fost dor de voi...

BUBU deci sambata e zi de spa...noi nu avem cada, numai dus...pot insa sa imi inchipui cum s-a distrat. mai varsa dupa fiecare masa¿colicii au plecat de tot¿

ARY noi am fost norocoase ca nu am pus nimic pe zona vaciinurilor(ca au fost 3 intepeturi).nu a avut nici o reactie.

ANGELIQUE cum e baietelul tau¿multa sanatate de la Irina.

PYA,INA un zbor usor va doresc.fara multa bataie de cap...

SELLENA daca poti sa nu ii dai lapte praf e mai bine.

DENY sa traiasca bebe Naomi.sarcina usoara in continuare.

ALMY super mamica.

CAMYS sa treaca diareea.

Irina e bine, cuminte ca si pana acum. ma trezesc noaptea odata,intre 2 si 3 sa ii dau sa manance.adoarme pe la 21.30. doarme de cateva ori in timpul zilei...nu dati cu rosii.....mama se tot mira cum e posibil sa ii fie somn la asa scurt timp dupa o repriza de somn....doarme numai in patul ei de vreo 2 saptamani..inainte o puneam in salon in timpul zilei, acum am renuntat.in brate o luam, cand nu plange sa stie ca o iubim.oricum,asa cum am mai zis daca e foarte obosita nu o pot calma in brate....deloc... o asez in landou si tace in 2 secunde. acolo adorme si seara si apoi o mut in patul ei.gangureste cat e ziua de lunga.

pupam toata gasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata,
o saptamana excelenta va dorim si noi.

e un frig afara de imi e groaza sa ies...si ce cald si bine a fost saptamana trecuta..sper ca sunt ultimele zile de frig din iarna asta..

EPOPEASSCA, IPOPICA mi-a fost dor de voi...

BUBU deci sambata e zi de spa...noi nu avem cada, numai dus...pot insa sa imi inchipui cum s-a distrat. mai varsa dupa fiecare masa¿colicii au plecat de tot¿

ARY noi am fost norocoase ca nu am pus nimic pe zona vaciinurilor(ca au fost 3 intepeturi).nu a avut nici o reactie.

ANGELIQUE cum e baietelul tau¿multa sanatate de la Irina.

PYA,INA un zbor usor va doresc.fara multa bataie de cap...

SELLENA daca poti sa nu ii dai lapte praf e mai bine.

DENY sa traiasca bebe Naomi.sarcina usoara in continuare.

ALMY super mamica.

CAMYS sa treaca diareea.

Irina e bine, cuminte ca si pana acum. ma trezesc noaptea odata,intre 2 si 3 sa ii dau sa manance.adoarme pe la 21.30. doarme de cateva ori in timpul zilei...nu dati cu rosii.....mama se tot mira cum e posibil sa ii fie somn la asa scurt timp dupa o repriza de somn....doarme numai in patul ei de vreo 2 saptamani..inainte o puneam in salon in timpul zilei, acum am renuntat.in brate o luam, cand nu plange sa stie ca o iubim.oricum,asa cum am mai zis daca e foarte obosita nu o pot calma in brate....deloc... o asez in landou si tace in 2 secunde. acolo adorme si seara si apoi o mut in patul ei.gangureste cat e ziua de lunga.

pupam toata gasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Bioana, tocmai ti-am vazut pozele. Ce fetita frumoasa ai, bravo! Si are asa o fatuca tare dulcica, se vede ca e un copil cuminte.
Fetelor, daca ba pricepeti sa ma ajutati...am pus si eu poze noi in album si cred ca am umblat pe undeva ca imi apare acolo ca doar eu am acces sa le vad. Acum iar mi-am bagat nasul si vad ca apare ca accesul e limitat. Stiti de unde pot seta sa fie public albumul?

Mergi la inceput