A fi sau a nu fi a2a linie

A fi sau a nu fi a2a linie | Autor: Bogdan81

Link direct la acest mesaj

Salut fetelor,
M-am pierdut un pic in categoriile de discutii, deci sper ca am nimerit unde trebuie cu acest subiect :).
Am o mica dilema in ceea ce priveste testele de sarcina. Raspunsul general il cunosc si sunt foarte de acord cu el: sa mai faca un test peste cateva zile sau sa faca un test de sange. Totusi, intre timp zic sa va intreb, poate v-ati lovit de asta :)...
Sotia a facut un test cam la a7a zi dupa ovulatie( respectiv concepere). Foarte vag, dar in acelasi timp destul de vizibil... 2 liniute. A repetat inca de 2 ori testul in zilele urmatoare, cam acelasi rezultat ( desi parca totusi vizibilitatea celei de-a2a liniuta a scazut in loc sa creasca ...dar poate este doar o perceptie gresita).
Ok... in prezent este o zi de intarziere menstruatie. Taman azi nu se mai vede liniuta a2a. De specificat ca inainte testele au fost cu Fildas, acum e cu BabyCheck.
Stiu, este din scurt, mai ales ca e de ajuns sa mai asteptam cateva zile sa vedem daca vine sau nu vine...dar oare de ce nu mai e acum nici o liniuta? S-a mai intamplat la cineva? :)
Multumesc in avans

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sotia ta a facut cumva tratament de stimulare ovariana + injectii de declansare a ovulatiei? Injectiile respective (Brevactid, Ovitrelle, Pregnyl) sunt cu HCG care e hormonul detectabil la testele de urina si sange (hormonul de sarcina).
Daca a facut testele la care a aparut a doua liniuta prea devreme si nu se eliminase inca acel hormon artificial injectat, atunci de aceea au aparut cele 2 liniute.
In caz ca nu a facut aceste injectii atunci poate exista posibilitatea ca testele sa fi fost fals pozitive (poate ce-a dea 2-a liniuta e de uscare si nu indica sarcina...) sau exista posibilitatea ca primele facute sa aiba o sensibilitate mai mare la HCG si cel mai recent care a fost negativ sa nu fie suficient de sensibil incat sa detecteze sarcina incipienta. La laboratoare gen Regina Maria la testul de sange primeste rezultatul in aceeasi zi, deci recomand cu caldura.
Exista si posibilitatea ca un ovul fertilizat sa se fi implantat si apoi sa se fi oprit din evolutie aproape imediat dupa implantare.
Oricum, pe viitor, nu mai sariti asa repede sa faceti teste, ele se fac la 12 zile dupa ovulatie tocmai ca sa fie elocvente.

33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdan81 spune:

Multumesc frumos de raspuns. Din pacate suna prea logic ce spui.
A folosit Clostylbegit 5 zile apoi a facut o injectie recomandata de doctor pentru declansarea fortata a ovulatiei pentru a se produce controlat la un anumit moment. Din pacate nu mai retin numele injectiei, dar din cate spui, aceasta are acest hormon :(.
Si in rest ai dreptate, era prea devreme de facut testele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Bogdan personal cunosc un caz de doua liniute aparute la 7 DPO ca la voi, deci uneori nu e prea devreme

cele doua liniute, daca pot sa zic asa, implinesc peste cateva zile 3 anisori, un baietel superb
ceeace va doresc si voua, insa bineinteles ca e posibil orice
bafta multa, m-as bucura sa fie cu ochisori

edit ca nu era inca raspunsul tau
in caz de injectie altfel sta treaba, dar tot va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdan81 spune:

Sa vedem... momentan este o mica intarziere deci deocamdata nu e nici alba nici neagra.
Inca o intrebare scurta pentru cele deja mamici : In ziua in care trebuia sa vina 'rusii' cum ziceti voi, dar totusi voi deja erati gravide dar inca nu stiati, va dureau sanii ca si cum ar trebui sa va vina, doar ca mai putin dureros? Intrebarea este mai mult o conversatie, pentru ca e clar ca asta nu este nici un indiciu pro sau contra :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Bgdan, aceasta injectie recomandata de dr ptr ruperea foliculu contine Beta HCG, tocmai hormonul care e detectat de testele de sarcina. De aceea liniuta a scazut in intensitate, ptr ca hormonl se elimina din organism. Asta nu inseamna ca sotia ta nu e insarcinata, poate fi prea devreme, dar va tb sa repete testul de sarcina. Menstruatia, cazul asta vine la 14-15 zile dupa injectia cu hormon beta HCG. Stiu asta ptr ca si eu am ramas insarcinata tot in urma stimularii ovariene.
Mie mi s-a intamplat sa mi se pozitiveze testul de sarcina si la 10 zile de intarziere a menstruatiei si din prima zi. Fii optimist!
Va doresc sa fie cu ochisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

http://fiscafamily.files.wordpress.com/2011/08/16dpo-low-and-slow-rising-beta-hell1.jpg
Sper sa mearga. Cam asta ar fi un exemplu de teste de sarcina care ies in urma injectarii beta HCG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

De cele mai multe ori simptomele sarcinii sunt asemanatoare sau chiar identice cu cele ale menstruatiei: dureri de sani sau marirea acestora i volum( eu nu am avut deloc), dureri de burta,eu una am crezut ca-mi vine menstruatia, iar durerile nu-s cu nimic diferite, nervozitate, chiar si o mica sangerare poate exista.
Asteptam rezultatul vostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sotia ta a verificat permeabilitatea trompelor uterine (prin histerosalpingografie) inainte de a incepe stimularea ovariana?
Eu am sarit direct la stimulare dupa ce in decembrie, ianuarie si februarie am vazut ca nu ovulez, fara sa admit ca as putea avea o problema cu trompele. In martie, aprilie si mai am facut stimulari si am varsat ceva lacrimi la vederea testelor de sarcina negative.
Simptomele de menstruatie erau interpretate de mine ca fiind simptome de sarcina ca stiam ca seamana.
In iunie am facut HSG si tot in iunie laparoscopie pentru desfundarea trompelor. In iulie am ramas insarcinata.

34+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput