in cine sa am incredere?

in cine sa am incredere? | Autor: trandafirash

Link direct la acest mesaj

vi s-a intamplat asa ceva????in data de 05.02 13. am fost la recoltare de sange in vederea ef.unor analize hormonale,toate au sosit in timp util,doar fsh urma sa soseasca pe data de 19.02.Era prea tarziu,trebuia sa stiu cum stau cu rezerva ovariana si am repetat analiza pe data de 08.02 la Regina Maria in regim de urgenta si a doua zi a sosit rezultatul,dezamagitorrrr,scria fsh 60 mui/ml,in fine,astazi abia primesc si celalalt rezultat de la celalalt laborator dar care nu se ridica la rangul celuilalt zic eu si raman stupefiata!!!!fsh 90 mui/ml!!!asa o diferenta mare la o distanta de doua zile de recoltare???e posibil sau e o greseala?nici unul nu e bun din punct de vedere al rezervei dar totusi....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

valori ale fsh-ului variaza. nu stiu totusi daca atat de mult . in ce zi erai in 5 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Buna trandafirash
Eu vad o problema nu in diferenta, pt ca FSH-ul oricum creste, ci in insasi valoare, 60 mi se pare mult prea mult pt. faza foliculara
Sigur nu e 6.0 ci 60 ? Cu toate ca vad ca si dincolo a iesit 90...deci nu stiu daca e gresit primul...

Totusi pentru verificarea rezervei e elocvent AMH-ul
Am mai auzit de cazuri(putine ce-i drept) cu FSH mare si AMH satisfacator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trandafirash spune:

flo]SCUZE FETELOR,AM UITAT SA VA SPUN CA NU ERAM NICI IN A 3 A ZI NICI IN A 5 A ZI DE MENSTRUATIE,NU MI-A MAI VENIT DIN DECEMBRIE SI ENDOCRINOLOGUL M-A TRIMIS LA ANALIZE CUM DE ALTFEL A FACUT-O MEREU,NU ERAM PE CICLU SI EL MA TRIMITEA LA ANALIZE FIINDCA IMI INTARZIA SI TREI LUNI,STIU CA FSH DIFERA DAR NU DE LA O ZI LA ALTA CI DE LA LUNA LA ALTA,SUNT DOCTORI CARE NU VOR SA VADA DECAT FSH SI NU AMH,DAR VA SPUN CA E O GRESEALA SIGUR,MAI ALES CA REZULATATUL TREBUIA SA VINA CU CELELALTE ODATA SI NU SEPARAT,ADICA FSH.INSA NU STIU CAT DE ELOCVENT ESTE SAU SUNT REZULTATELE ASTEA DACA ELE SE FAC DOAR IN ZILELE DE CICLU.CAND A AUZIT ENDOCRINOLOGUL DE REZULTAT A ZIS CA SUNT LA MENOPAUZA SI NICI VORBA DE CICLU,SA O CREADA EL,MIE ORGANISMUL IMI SPUNE ALTCEVA,AM INTEPATURI IN ZONA PELVINA SANII MARITI,TEMP.BAZALA ESTE BUNA DECI MAI PRODUC HORMONI,CRED CA RENUNT LA TOTI DOCTORII CA M-AM SATURAT DE EI SI DE TOATE ANALIZELE LOR,DUMINICA MERG LA UN PROFESOR IN TIMISOARA SI DACA MA TRIMITE SI ALA LA DONATE,MA LAS PAGUBASA,MA APUC DE ACUPUNCTURA,E O CHINEZOAICA RENUMITA IN BUCURESTI,NU AM CE PIERDE,CUNOSC O TIPA CARE LA 24 DE ANI INTRASE LA MENOPAUZA PRECOCE SI NU II MAI DADEAU NICIO SANSA DE PROCREERE NATURAL,IAR EA NU S-A LASAT SI DUPA DOUA LUNI DE ACUPUNCTURA A SCOS DOI FOLICULI,DECI SE POATE,NU TREBUIE SA NE PIERDEM SPERANTA,SI MAI ALES CREDINTA IN DUMNEZEU,SCUZE CA V-AM FACUT CAPUL MARE.POOOP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trandafirash spune:

raspuns de la un medic,Fsh este pulsatil de la o ora la alta,se recolteaza doua doze la diferenta de o jum.de ora si se face media,cati dintre medici fac asta????niciunul,asta ar insemna ca noi facem degeaba analizele hormonale daca nu sunt respectate niste conditii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

intr-adevar, asa e, e pulsatil, insa la niciun laborator nu mi s-a recoltat asa; iar variatiile nu-ti inchipui ca sunt fff mari
nu poti avea dimineata 6,7 si peste 3 ore 60
si sunt mai multe analize care ar trebui recoltate astfel si facuta o medie
insa asta nu inseamna ca daca nu le-am facut asa trebuia sa imi iasa 60 in loc de 5


sugestia mea e sa-ti faci AMH-ul si asa vei sti una si buna
vezi ca la Synevo e destul de ieftin, 175, daca aspectul asta conteaza

Mergi la inceput