Cat de mult ne supraveghem copiii?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Marcia ne-a spus de incident la cateva zile, pt ca si uitase de el. M-am gandit si eu la faza cu politia, dar l-am intrebat si pe al meu daca ar trebui sa facem ceva si a zis ca nu crede. Iar distanta de acasa la scoala unde face teatru e de 3 min (mers incet, ca daca mergi repede faci 1 min...si deci ea ajungea oricum la scoala). Singura nu va merge mai merge la teatru o perioada, ea a cerut sa fie insotita. In rest, nu e singura, tot timpul sunt copii cu care merge si vine de la scoala sau cu care se joaca. Ii voi scrie profesoarei ei despre incident (ea e la o alta scoala, nu la asta unde face teatru), dar acum sunt in vacanta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
Citat:
Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Citat:
Citat:
Am o eleva in clasa a XII a, este insarcinata cu un baiat din clasa a XI a (parintii baiatului nu sunt de acord cu relatia lor)....parintii baiatului nu stiu inca de sarcina....Ei nu locuiesc impreuna. Ea sta cu parintii ei, el cu ai lui. Cei 2 fac planuri, ca in vara, cand baiatul va face 18 ani, sa plece de acasa si sa se mute impreuna si sa-si cresca copilul



Eu, ca mama de baiat, as considera asta cea mai mica dintre problemele care ar aparea. Ii voi lua pe toti trei si-i voi creste in continuare, cu sau fara ajutorul celorlalti parinti. Asta se poate intampla si copiilor care invata foarte bine si care sunt destul de supravegheati...




Am dat "aprob" la mesajul asta din greseala, de fapt am vrut sa vad care sunt cei care sunt de acord cu el ...
Eu nu sunt ... dupa mine, aparitia unei sarcini si ulterior a unui copil in adolescenta, este similara cu dezastrele majore ale vietii de genul droguri, alchoolism, prostitutie.

Si... primesc ceva ca am un "like" mai mult.

Cei doi tineri se iubesc si vor fugi de acasa, asa cum si-au propus daca nu li se da alta varianta... iar asta ar fi varianta buna... ca ar mai fi cea in care ar claca...

Eu cunosc personal o familie care au avut un copil in adolescenta... mama avea 17 ani, tatal 18... au trecut 25 de ani si sunt o familie frumoasa, si au o fata de 25 de ani (a terminat facultatea de informatica la stat la fara taxa), mai au un copil de 10 ani, sunt impliniti. Asta nu ar fi fost posibil fara implicarea parintilor copiilor, care in loc sa-i ponegreasca au ales sa-i ajute.

Pe de alta parte un coleg de facultate s-a apucat in ultimul an de jocuri de carti. A devenit dependent. Era ultima persoana la care ma asteptam sa i se intample asta. Era un student foarte bun, echilibrat si totusi a devenit dependent de jocuri de noroc...

Viata nu este numai roz, iar daca ai nostri copii nu simt ca suntem langa ei cu atat mai mult, cred eu, ca au tendinta de a face greseli. Iar atunci cand ii este teama sa-ti spuna ce a facut, aceste greseli cresc... Eu asta ii amintesc mereu copilului... spune-mi daca ai facut vreo prostie sau ai vreo problema... cu cat imi spui mai curand cu atat lucrurile se vor putea repara mai usor. Cu cat intarzii si minti ca sa acoperi problema respectiva cu atat ea va creste, iar pana la urma tot va exploda... doar ca poate fi prea tarziu.

Fii atenta, acum ti-am dat like pe bune , pentru ca de data asta sunt de acord ... ce-o sa facem ca parinti daca ne trezim cu nepotul la usa ? o sa ne implicam, asa cum spui tu ... asa cum o sa ne implicam si daca se apuca de droguri, de prostitutie, se lasa de scoala ...etc.
Dar ca tip de problema, mie mi se pare asta una majora, comparativ cu tine care ai scris ca asta ar fi cea mai mica dintre problemele care ar aparea ...
Nu suntem de acord la importanta pe care o acordam acestui eveniment - in rest, ce putem face, doar n-o sa-i aruncam in strada cu tot cu copil cand ei nu au terminat liceul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Si aici se joaca copiii singuri afara si merg singuri la scoala, chiar pe trasee mai mari, cu autobuz sau tramvai. Dar in general merg in grupuri. Oricum, si mie mi se pare scary, dar ma gindesc cum era cind mergeam eu la scoala, tot singura si pret de doua statii si un pic de masina. Nu era mare brinza. In cazul meu nu se pune problema sa o las singura nici la scoala nici la gradinita, trebuie sa o duc cu masina ca sunt vreo 7 km si cu transportul in comun e prea complicat, asa ca pina termina cu scoala asta voi fi taxi, vreau, nu vreau.

Dar o las sa se joace afara, se mai intilneste cu un baietel ... Ceva mai mare ca ea cu vreo 5 ani si se joaca impreuna, se dau cu bicicletele sau cu scooterul. Am lasat-o sa mearga singura la locul de joaca cu verisoarele ei de 6 si 7 ani ... Dar doar Ariana stia drumul si prin fata si prin spatele casei. O las sa se joace pe afara de cind avea 2 ani jumate, dar bineinteles ca stau cu ochii pe ea si deocamdata doar in fata casei pe drive sau in curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Foarte interesant subiect. Chiar ieri citeam un studiu pe net din care rezulta ca 75% din mame au cont pe FB ca sa isi spioneze copiii.
Mi se pare foarte corect - si eu am cont pe FB exact din acelasi motiv. Tot ce pot face, pentru a sti, pentru a-mi proteja copilul - eu zic ca foarte binevenit. Lumea e plina de idioti, frustrati, oameni rai ... si da, copiii sunt naivi si trebuie protejati. Atat cat ne sta in putere.




Eu nu-l spionez, ii monitorizez activitatea "pe fata".
A fost conditia ca sa-i permit sa-si faca un cont pe fb: sa am parola si acces oricand. Nu l-a deranjat si nu-l deranjeaza, chiar ma cheama sa-mi arate ce-a mai facut X, ce mai zice Y. A fost foart e interesat de fb cat n-avea cont, acum intra rar si i se pare plictisitor. Cred ca daca i-l interziceam era o decizie proasta.
Contul meu nu a fost creat ca sa-l pot urmari pe el, il aveam dinainte si-l folosesc si-n scopuri de socializare, nu exista exclusiv pentru a controla copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

sigur, ai dreptate ramiris - nu e spionaj - el stie ca fac asta - e un soi de monitorizare cu care e perfect de acord. De fapt, cand nu ai ce ascunde, nu te supara monitorizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pe mine m-a speriat/socat postul torei. Si alte posturi mi-au atras atentia, dar ala a fost... Ma intreb care este desfasuratorul lucrurilor de se ajunge la un astfel de grad de control. Mie, sa-mi spuna mama ca mi-a citit vreodata jurnalul, m-as fi simtit... groaznic de tradata.

Intre cumnata mea si mama ei este o ruptura iremediabila din cauza acestui control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Selene....de ce sa te socheze?Mie mi se pare un grad ok de control....sunt fete mari,frumoase,lumea e rea...

Si eu fac parte din categoria celor care vor monitoriza(discret dar permanent) copilul.Tora are dreptate,e suficient un om rau(vezi cazul copilului injunghiat la Targoviste parca)...nimic nu e mai presus decat siguranta copilului.

Acum o inteleg pe saraca maica-mea...am albit-o cu tampeniile mele,facute pe muteste,..afla la ceva timp de ele...si daca o ascultam..ar fi fost bine.A trebuit sa o iau in freza si sa descopar p pielea mea ce inseamna lumea si oamenii...bine eu am un stil aparte,genul survivor,dar nu toata lumea e la fel si unii nu se pot ridica.Acum stiu ce sa o invat pe Eva si ce sa supraveghez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Pe mine una ma sperie relaxarea asta exagerata a parintilor, si mai si braveaza cu lucrul asta. Relaxati erau si parintii ai caror copii au fost rapiti din camera de hotel sau de prin alte locuri. Nu mi se pare deloc ok si copilul meu nu e mai prostut fata de ceilalti copii care vin singuri la scoala.Eu o sa l duc la scoala pana la 12-13 ani, nu stiu, cat voi simti eu nevoia. Mai bine sa l stiu eu in siguranta decat sa traiesc cu constiinta patata toata viata daca i s-ar intampla ceva. Ma socheaza atitudinea relaxata a Marciei , stiind ca prin zona se plimba un pedofil si totusi nu ia nici o atitudine.
Si nu cred ca sunt deloc exagerata, e vorba de copilul meu , e tot ce am mai pretios pe lume si e normal sa-l protejez cu orice risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu o sa-l duc la scoala pana termina liceul si ii voi lua masina lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Asa sunt oamenii aici in Elvetia, relaxati Scoala in general (ma refer la scoala primara, cl.1-6 aici) este ft aproape de casa (cateva minute de mers pe jos). Aici duci copilul la scoala doar daca stai in alta localitate, iar cu mijloacele de transport in comun ar face mult mai mult decat cu masina. Scoala chiar ii critica pe parintii care isi duc copiii cu masina la scoala. Marcia merge la scoala singura, dar e o strada care pleaca de la noi de acasa pana la scoala si pe drum intalneste copii. Deci nu e singura. Si aici au scoala si dimineata si dupa-masa (8-12 si 13.45 - 15.25/16.15), deci oricat as vrea eu sa fac pe taxiul (daca ar mei nu ar fi aici), nu as putea, pt ca lucrez in alt oras. Cand iese afara cu copiii, nu sta doar langa casa sau la locul de joaca de langa casa. Dar imi spune mereu unde pleaca. Nu as lasa-o afara daca ar fi singura. Pana acum a plecat mereu singura la cursuri si nu s-a intamplat nimic (iar noi o luam , tocmai pt ca era intuneric si ii era frica). Are si alte cursuri care incep la 5 si atunci o duc ai mei. Normal ca mi-am facut griji cand mi-a povestit ce s-a intamplat, am luat-o in brate si i-am spus ca o iubesc si ca sunt mandra de ea, pt ca a reactionat cum am invatat-o. Iar de-acum incolo la cursuri o vor duce ai mei.

Eu in Bucuresti am mers singura din cl.a-2a la scoala, 30 de min pe jos. Dar atunci erau alte vremuri. Acum nu mi-as lasa nici eu copilul singur in Bucuresti sa mearga la scoala.

Mihaela (Marcia e fiica-mea)


Mergi la inceput