RMN imbracat,vreau greutate normala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Histamina, cam greu sa faci 2000-3000 kcal din alimentele pe care ai tu voie sa le mananci...Si ar trebui sa ingurgitezi cantitati foarte mari, ceea ce nu cred ca este tocmai stilul tau.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

esti singura pesroana adepta a regimului raw care spune ca exista persoane care nu sunt potrivite pt acest regim.




eu nu maninc raw 100%, in special iarna cind e frig imi cere corpul supe fierbinti; nu vad nimic rau in ciorbe facute in casa dar e important sa mincam si cruditati tot timpul anului (salate si fructe)
vara cind e cald am zile cind maninc numai crud dar nu fac o religie din asta ci imi ascult nevoile dictate de corp.

nu cred ca am vazut vreun ectomorf adevarat (slabanog de la natura) adept al acestei diete raw vegan...toti cei ce inclina spre acest stil de alimentatie au de obicei kilograme in plus pe care urmaresc sa le inlature si reusesc cu aceasta dieta.
ectomorfii sau tipul Vata au nevoie de mincaruri gatite pt ca sistemul lor digestiv nu e asa puternic (contrar a ceea ce se crede, mincarea cruda e mai greu de digerat decit cea gatita...necesita mai multa energie)
in plus aceste persoane sint mai mereu friguroase, deci au nevoie de aport de caldura; condimentele trebuie si ele alese de asa maniera incit sa furnizeze caldura (scortisoara, cuisoarele, ghimbirul, etc)
nu e asa usor... :)

acupunctura e buna pt echilibrare dar daca dieta nu e potrivita si stresul nu e tinut sub control, nu va avea efectul dorit; pt ca o problema de sanatate sa dispara trebuie intii inlaturate cauzele in paralel cu tratamentul adjuvant, nu?

deci tot la dieta trebuie sa umblati, s-o alegeti pe cea care e in acord cu materialul vostru genetic si energetic.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Intru si eu in club. Media mea e 53kg, la 170cm, maxima a fost 63kg insarcinata iar minima ... nu vreti sa stiti (36kg, anul trecut cand dupa inca o internare s-a dovedit ca am celiachie).
Fac eforturi mari sa pun cateva kg pe mine, daca reusesc ajung cu mare greu pe la 56 dar la cea mai mica problema scad sub 53.

Astept si eu sfaturi pe aceasta tema, e cumplit sa nu te poti uita in oglinda, sa nu te poti imbraca normal, sa vezi cum se uita altii cu mila la tine, sa nu aiba barbatul pe ce pune mana :D, si vorba unora "in caz de boala de unde mai dai jos..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

matilda, cum sa nu aiba barbatu´pe ce pune mina la 170/ 53 ??? (o fi sotul tau genul de-i plac plinutele, asa ca nu te lua dupa el )
Dar 36 kg, asta chiar trebuie sa fie cumplit, nici nu vreau sa ma gindesc.

Eu acum am 170/52 si inca nu s-a plins nimeni, ba chiar barbatu ma lauda ca-s (dupa parerea lui) singura mama fara burta.

Mie mi-ar place sa am 54-55 kg, insarcinata fiind aveam 75, dupa nastere 65 apoi treptat s-au dus toate si chiar am scazut sub ce aveam inainte. Cauza principala la mine e oboseala. Dar slabanoaga am fost mereu, si probabil ca asa o sa ramin. Seaman cu bunicul, el a avut 64 kg de cind l-am cunoscut si pina s-a dus, deci cam 32 de ani greutate constanta.

Reteta mea de ingrasare: mersul in concediu (odihna + mincat la restaurant mincaruri pe care nu le maminci acasa)

Io nuci, migdala, alune maninc in cantitati uriase ca-mi plac, da nu se cunoaste.

Ah, si greutatea mea maxima ne-insarcinata am avut-o in primul semestru de facultate (56 kg); minima tot la facultate, in perioada licentei (50kg).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Intru si eu in acest culb de slabanoage: 1,70 m, 50 kg
Asa am fost dintotdeauna, n-am probleme de sanatate, in sensul ca analizele de sange sunt bune, n-am anemii (am donat chiar si sange)
La glande nu m-am controlat vreodata, nu stiu ce sa zic.
In general ma simt bine in pielea mea, nu arat groaznic, n-am avut niciodata o greutate mai mica de 48 kg (si asta a fost ocazional, dupa un episod de indigestie sau viroza cu stari de voma), insa nu prea am forme, am sani mici, oase iesite in evidenta...

De mancat prefer salatele, fructe, lactate... mai putin carnea, prajeli nu-mi plac deloc-deloc (cartofi prajiti, snitele, chiftele in ulei, mancaruri care includ ceapa calita, nici nu-mi plac cum miros, ce sa mai si gust)... Mananc dulciuri, am perioade cand mi-e f pofta. Am glicemia destul de mica, in interval, dar la limita de jos
Si da, sunt ff friguroasa, ma ia cu frig iarna, oricat m-as imbraca (ma rog, nu pot purta 3-4 pulovere deodata, dar incerc sa am mai multe haine subtiri pe sub un pulover, pt a crea acele straturi, dar tot am senzatia de frig in tot corpul), in fine, rezist mult mai bine la 40 de grade in zile toride decat iarna, la termeraturi negative.

Va urmaresc, si ma mai inspir si eu de pe la voi, va mai fur din idei daca este cazul

Histamina multe imbratisari pt tine, ca ai trecut prin multe incercari!
La tine e un pic mai dificil, din cauza regimului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Acupunctura se poate inlocui cu presopunctura; am avut o clienta care a luat in greutate dupa reflexoterapie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain monicabo

eu sunt friguroasa rau de tot.am ciorapi pt minus 35 de grade,bluze numai de alea de frig extrem.bine,am si alergie la frig,adica ma umflu, imi ies pete,dar nu imi place clar frigul.insa vara,ei,vara, la 47 de grad ela umbra, nu in Romania,eram ca o floricica vesela si zburdalnica.
in casa am 24-25 de grade.

condimente mananc si piper , mai ales ardei iute mult,ghimbir,de toate felurile.stiu ca nu am voie,dar d ela condimente, varza acra si slaninuta afumata de mine nu ma pot abtine.sunt strict interzise din cauza bolii,dar.............pt asta treb vointa,care la mine functioneaza f bine,mai putin in domeniul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

GA H GI Kg(+/-)

monicabo 50 1.70 55 -5
matilda33 53 1.70 56 -3
agnesluca 52 1.70 55 -3
ramonaa 52 1.65 55 -3
histamina 46 1.60 48 -3

pentru kg in plus
pentru kg in minus
pentru stagnare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Vai, ce bine aratati! Ca de obicei ,va invidiez!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaa spune:


Da, si ca sa fie totul bine, ieri nu am apucat sa mananc la servici, am rontait doar un mar, si am ajuns acasa pe la 18 lata de foame. Si am mancat cu o pofta...
La servici nu reusesc sa mananc cat trebuie sau cand trebuie, eu recuperez cand ajung la acasa.

Mergi la inceput