Piersicute de iulie august (28)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Eric e mai bine, nu a mai facut febra peste noapte, mucii mai sunt, dar ceva mai discreti, nu-l mai aud fornaind asa tare.
Il tin si azi acasa sa nu ne pripim acum cand abia si-a revenit un pic, iar maine, daca trece cu bine noaptea urmatoare, back to cresa.

Kimmy,felicitari lui Timmy, e fetita mare de acum si LML Emmei, si ea e bebica mare daca doarme singura in patut, ceea ce nu se poate spune despre bebeloiul meu.

Olivette, wow, ce dolofanica e Maya! Bravo si pt prima lingurita "solida", pofta mare in continuare.

Vera, intr-adevar sunt f abundente cm dupa "pauza" de dupa nastere, la mine nu erau niciodata asa inainte si acum tare greu ma obisnuiesc, o saptamana sunt pe tusa.
Pozele cu Eric sunt pe Picasa, le mai updatez cand am timp.

Va pup pe toate, prezente sau nu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Hello fetele!
drusu, bine ai venit. Io nu stiu de unde ne stim mai exact, dar poate ma lamuresti :)
Olivette, e mare de tot gargaritza ta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,

Am ramas restanta cu scrisul saptamana trecuta. De citit am citit pana aseara, azi nu.
LA MULTI ANI! Pt toti sarbatoritii de saptamana trecuta!
Noi suntem maraite pt ca suntem la al doilea dintisor care vrea sa iasa! In rest, suntem bine, usor, usor ne diversificam.

Valy, sora mea a incetat a-i da vitamina D cand a aflat ca are exces.

Zizou, felicitari pt achizitii!

Balanta ma bucur ca puii tai sunt bine! Ce-a fost mai greu a trecut!
Eu aerosoli ii faceam dupa baie, dar era destul de obosita si cam urla. Fetelor care ati facut aerosoli cum se lasau convinsi bebei sa stea cu masca oe fata? La noi era jale, incercam sa-i distragem atentia, dar nu intotdeauna reuseam. Unul o tinea, altul se maimutzarea.

Muraturica, Aurora e si ea la saltul de 26 de saptamani.

Ioana, bine ca mi-ai amintit de tetine ca nu le-am schimbat. Cum e la mama? Cum stai cu vizitele?

Ana felicitari, ti-ai sustinut asa frumos si diplomatic puntul de vedere!
Si mai admir ceva la tine fff mult, te documentezi foarte mult, dar treci informatia prin filtrul inimii.
Ana cum a fost la plimbare?

Carmen ma bucur ca ai gasit pe cineva cu experienta. O sa fie bine!
Ce baiat inalt ai!

Ina, ma tot uit pe site-ul cu hainute, sunt super! Ai dreptate o fetita o poti imbraca si in hainute de baietei, dar un baiat in hainute de fetita ... nu prea merge.

Ile, Onuta e cea mai mica, are doar 6,5 kg dar asta e. Pediatrii spun sa nu ma panichez. Ce sa fac, nu o pot indesa, mananca putin aproximativ 750 ml pe zi de laptic, plus 20 ml mar, si 60-70 ml piure de legume. Sapt viitoare o sa incerc sa-i bag si cerealele, sper sa nu mai aiba vreo reactie ciudata. Sapt asta bagam carnita, ceapa si rosia...

Iiuli, tot ma intreb daca tot face figuri la mancare, de unde ia in greutate Mihaita?

Ada il si vedeam pe Nectarel cu freza aranjata!

Roxy, Oli, Michelle, Laura, Dana, Fleur, Delia, Ali, Mygirl, Kimmy, Ca-mila




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

drusu, bine ai venit!
cred ca o stiu pe una din surorile tale .
eric e mai bine, multumesc. dar dimineata, imediat dupa trezirea lui, am tras o sperietura zdravana: cand sa ii schimb scutecul, am observat ca era f f putin ud. (pt mine asta e un adevarat cosmar, ca blocajul ce l-a avut in 30 noiembrie, asa a incept: cu un scutec aproape uscat la trezire).
asa ca m-am dus val vartej peste sot, l-am trezit cu acel scutec fluturand aproape de fata lui (sunt romantica, asa e? ) si i-am zis sa sune rapid la dr ca avem scutec prea putin ud.
dr a zis ca daca creatinina si ureea sunt ok ca valori (si ieri erau ok ca valori), nu avem de ce sa ne facem griji, fiindca bronsiolita este o boala puternic exudativa, o mare consumatoare de lichide si ca in mod cert cei 830 ml de lapte bauti de el in ziua anterioara sunt o cantitate insuficienta pt hidratarea unui bb cu bronsiolita; ea crede ca eric este deshidratat si ca isi va reveni cu urinarea cand va avea un aport corespunator de fluide.
m-am mai linistit, si cel mai important, a inceput sa urineze mai ok.
aerosoli cu ventolin ii mai fac maine si gata (maine va fi ziua a 7-a).
lui marc iar i-au iesit bubite pe gat . nu inteleg de la ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci fetelor! Vorba pediatrei: daca e indragostita de tzitzi a ei, d-aia e asa graunica. Si cum suge la 1-2 ore.... Ma gandeac acum ca se apropie puseul de 6 luni. Ce-o sa faca? O sa ma suga non-stop?

Fleur, ma bucur ca e mai bine Ericutzul.

Hai ca s-a trezit motzata si vrea atentie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ola fetele

Suntem la sat, trebuia sa revenim azi la oras, dar ne-am hotarat sa mai stam 2 zile.
Balanta acum am vazut ca m-ai intrebat de doza de augmentin, ana are 1,5 ml la 12 ore, ea avand 7,100 kg.

revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

marc tocmai a gasit suzeta lui eric si si-a bagat-o in gura .
degeaba tin eu ca fiecare sa fie cu microbii lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Balanta, bine ca nu era ceva grav la Eric. Offf, draga de tine cum trebuie sa fii atenta la toate detaliile cu el.
A mancat ceva nou Marc? Sau or fi de la saliva/transpiratie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Wow de cand nu am mai scris.
Noi am avut bronsiolita si am fost internate 3 zile.
A luat cefort 5 zile, doza unica, la 24 ore, injectabil, Ciprinol pulbere 3 zile, la 12 ore, hemisuccinat 5 zile, aerosoli cu ventolin, acc si hexa timp de o saptamana.
Pe biletul de externare scrie la diagnostic urmatoarele:
- Bronsiolita acuta forma edematoasa suprainfectata bacterian
- Otita medie acuta presupurativa US
- Rinofaringita acuta
- Trombocitoza reactiva
- Hipotrofie ponderala
In plus a dezvoltat si candida, deci avem tratament si pt ea.

balanta - la noi la bronsioita a recidivat raceala, am scos-o intr-o zi juma de ora si a doua zi avea muci si tuse, dar nimic la plamani
Dr. mi-a zis sa nu o mai scot, ca dureaza refacerea mai mult. In plus, o tin si pe Bianca acasa, de o saptamana, nu stiu pt cat timp..
Solide nu i-am mai dat de o saptamana.

Fleur - eu mergeam la fizioterapie pt coloana de la 7 la 8, inainte sa plece sotul la serviciu, poate reusesti si tu asa, dimineata devreme.

ile - noi din cauza bronsiolitei am stagnat in greutate o luna, dar apoi o saptamana m-a tzitzilit din ora in ora.
Manca juma de ora, apoi dupa o ora iar foamete. Acum o simt mai grea, dar nu are mai mult de 7,5, cred
ile, fleur merci pt apel, acum incerc sa recuperez macar ultimele zile

drusu - bine ai venit! inca o ieseanca!
Si Bianca, fata mea cea mare (2,5 ani) a avut sapt. trecuta pneumonie interstitiala, tot cu augumentin, 3,5 ml la 12 ore

Pt dintisori eu ii dau Osanit granule homeopate

Baita noi le facem in cada, amandoua odata, Clara cu colacul, iar dupa ce se joaca, i-l scot si o tin pe brat, si o spal tot in cada, ii intra apa peste tot, dar nu vad o problema asta.
Si eu foloosesc carrierul, si in casa, cu ambele fete.
Cu Bianca dansez, o tin in carca, cu Clara fac mai multe, am golit masina de vase si am pus altele murdare :)








Mergi la inceput