Piersicute de iulie august (28)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Nici eu nu te gasesc Ile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Asa, mai fetelor, s-a mai animat atmosfera.

Noi raportam o noapte mai buna, 2 treziri pt "tzitzileala" (cate 5 min si apoi adormit imediat) si una la 6 din motiv de nasuc infundat, s-a miorlait un pic. Acum m-am smecherit, il iau in brate, il duc pe masa de schimbat (unde sta cuminte deobicei) si ii dau cu apa salina/aspir.Apoi somnic de voie pana la 8 si ceva, ora f tarzie pt el... Cand s-a trezit mi-a zis "haide", adica, hai sa ne sculam odata din pat.

Subiectul co-sleeping... Am fost tare amarata cand, din motive stiute doar de el, Eric nu a mai adormit in patut,pana pe la 6 luni a dormit in patut cu o trezire pe noapte. Apoi s-a schimbat totul si dormim amandoi...eu mai inconfortabil dar nu e grav. Sunt de parerea Balantei, asa parca ma cufund in lumea lui, in respiratia lui. E o perioada trecatoare oricum dar, irepetabila. Acum, apropo, incepe usor usor sa mai adoarma in patut, adica sa nu se mai trezeasca atunci cand il ducem acolo adormit.
Si Ana are dreptate, toate formulele de dormit sunt bune atat timp cat e optiunea familiei. La noi a fost de la inceput optiunea ca eu sa dorm in camera lui, ca dl. sa poata invata mai tarziu noaptea etc. Faptul ca dorm sau nu cu bebe in pat e, de-acum, doar un amanunt.

Laura, multumim pt "darea de seama" si felicitari pt bilant si pt dintzoci!

Ana, la noi a durat 3 luni! intre incisivii de jos si cei de sus. Dar cei de jos au aparut si timpuriu, la 4.5 luni.

Vera, tot raul spre bine, acum dupa cm te vei simti mai bine, cred si eu ca au loc niste reglari hormonale.

Balanta, Eric ma pupa pe fatza, cred ca e ceva legat de dinti, dar e atat de dragalas cand o face, rade fericit cand ma baleste pe toata fatza si eu mor de drag!

Ile, 8 dinti? wow! Ce bine ca au aparut repede si fara disconfort. Cu sanii cum mai stai, ii mai "crantane"? Eu astept din clipa-n clipa noile senzatii de "catifelare" cand m-o musca folosind "menghina" de 4 dinti...

Ioana, ms de sfat, din fericire nu au mai fost galbui mucisorii, ci transparenti si lichizi. Mi-ar fi frica totusi sa ii dau antibiotic fara rec. dr. La nevoie vom merge la clinica de urgente pediatrice, sper sa nu fie nevoie.

Carmen, sunt bone si aici cum nu, dar sunt prea scumpe pt noi. Daca ne vom permite o baby sitter 2-3 ore odata la o ocazie, va fi mare lucru. Va spuneam odata ca, cu o zi de cresa, nu platesti nici macar o ora cu o bona. Asta daca o angajez "oficial", altfel, as putea, poate, gasi o mamaie romanca venita in vizita la copii dar astea au, in general, proprii lor nepoti. E complicat. Cresa e solutia "universala" aici, daca nu ai bunici disponibile.
Ma bucur pt voi ca ati gasit o bona "valabila".

Va pup, gata pauza de cafea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ina, nu stiu exact valoarea transaminazelor crescute, fiindca fo este inca deschisa si tot ceea ce stiu este ce mi-a zis dr prin tel marti si anume ca sunt crescute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

i-am trimis ms lui Oli si Ali

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Seara buna si de la noi.
Fetelor eu incerc sa va citesc, dar cand termin si vreau sa scriu se duce tot ragazul meu.

Carmen ma bucur ca esti pe cale sa gasesti persoana potrivita.

Fleur cam acelasi lucru l-am patit si eu cu fetita, dupa 6 luni nu a mai vrut delooocccc in patut, cum o puneam se trezea. Cum mergeam la serviciu nu am rezistat si am luat-o cu mine in pat. Si acum tot cu mine doarme si nu regret deloc. Si pe Silvi cand e bolnavior sau agitat il iau cu mine si se linisteteste automat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

acum si lui ina

hai ca va iau la rand fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Noi am avut o saptaman cu raceli si rosu in gat si antibiotic la Silvi, dar m-am resemnat.
La sf. de saptamana am umblat pe la locri de joaca si petreceri, fericire maximaaaa.. Silvi e tot un zambet.

La greutate suntem la categoria usora, 7 kg. si 74 cm. desi mancam de rupem.
Voi ati dat cartofi puilor? ca mie mi-a zis dr. ca e ok dupa 7 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ile trimite-mi si mie ca sunt logata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Maria ms
m-a "legat" In acus

Of greu cu FB ul asta pt dinozauri ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Citit tot, uitat tot.
Sa vedem... maria, sanatate multa.
Balanta, ma bucur ca e ok cu transaminazele. Intuitia ta a functionat.
Fleur, ma bucur ca si voi sunteti mai bine cu trezirile si mucisorii.
Pe subiectul cu co-sleeping nu ma bag. La noi momentan nu a fost cazul si nici nu am vrut sa fie. Poate mai incolo se va ajunge si la asta desi sper sa nu. Oricum fiecare familie e diferita si nu exista retete magice. Nu pot sa spun un nu categoric la nimic pentru ca bebelusii se schimba si sunt situatii in care faci lucruri la care nici cu gandul nu ai fi gandit. Degeaba imi pun eu in minte ca nu o iau cu mine in pat sau ca nu fug cu mancare dupa ea prin casa. Daca nu doarme sau nu manaca probabil ca o sa le fac si pe astea. In fine, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.
Clay, aveai mare dreptate in postul tau in care "ti-ai spus oful". E greu pe un forum sa te faci intotdeauna bine inteleasa. Exprimari care nu se doresc a fi ofensatoare pot fi intelese gresit. Din pacate de multe ori scriem in graba si poate nu explicam destul de corect ce am vrut sa zicem.
Laura, nu mai astepta laditele cu rosii ca nu cred ca vin.
De fapt de ce am intrat....azi m-am holbat indelung la diverse borcanase si cereale. Ma declar invinsa ca habar nu am ce sa aleg. Mi-au placut mult borcanasele de la Babylove din Dm. Par cele mai inofesive ca si ingrediente. Voi ati vazut pe undeva borcanse doar cu dovlecel? Eu am gasit doar dovlecel+cartof.
Va pup.

Mergi la inceput