Mostenitor minor

Mostenitor minor | Autor: mamaluileo

Link direct la acest mesaj

Am o problema legata de un apartament pe numele unui copil minor. Urmeaza sa plecam din tara in curand si as vrea sa vand acest apartament. Am fost la autoritatea tutelara si mi s-a spus ca il pot vinde dar nu ma pot folosi de bani, sau ii pot folosi doar daca justific ca o fac in interesul copilului. Mentionez ca tatal copilului e decedat, eu m-am recasatorit, mai am inca un copil cu actualul sot si dorim toti patru sa plecam legal din tara.

Intrebarea mea este daca putem sa folosim acesti bani din vanzarea apartamentului, bani de care avem nevoie pentru a incepe o noua viata in Canada.

Apartamentul este pe numele copilului, iar eu, mama sunt tutorele acestuia.

Ce am de facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaluileo

Am o problema legata de un apartament pe numele unui copil minor. Urmeaza sa plecam din tara in curand si as vrea sa vand acest apartament. Am fost la autoritatea tutelara si mi s-a spus ca il pot vinde dar nu ma pot folosi de bani, sau ii pot folosi doar daca justific ca o fac in interesul copilului. Mentionez ca tatal copilului e decedat, eu m-am recasatorit, mai am inca un copil cu actualul sot si dorim toti patru sa plecam legal din tara.

Intrebarea mea este daca putem sa folosim acesti bani din vanzarea apartamentului, bani de care avem nevoie pentru a incepe o noua viata in Canada.

Apartamentul este pe numele copilului, iar eu, mama sunt tutorele acestuia.

Ce am de facut?




probabil ca vei da o declaratie pe propria raspundere ca vei folosi banii in interesul copilului....

sau poti depozita banii pana la majoratul copilului, intre timp incepeti o viata noua cu bani imprumutati si la majorat ii explici ce eforturi ati facut si ca va este dator din mostenirea dupa tata "x" dolari

ps1. nu uita sa aplici aceeasi metoda si celui de al 2-lea copil
ps2. eu nu as instraina bunul copilului sa imi ofer mie o viata mai buna (uneori iluzorie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti vinde apartamentul minorului conf. art. 129 Codul familiei decat cu acordul Autoritatii tutelare.
In cazul in care vinzi acest imobil si folosesti banii in scop personal sau nu poti demonstra ca beneficiarul lor a fost exclusiv proprietarul minor actul de vanzare va deveni nul si minorul va reintra in proprietate. Tie iti va ramane sa despagubesti cumparatorii le nivelul pretentiilor acestora.
Nu ai drept de vanzare al imobilului ci doar de administrare a acestuia in numele proprietarului care este copilul.

Mergi la inceput